Προς το περιεχόμενο

"Προεκτύπωση" αρχείου ?


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μερικά .pdf που όμως τυπώνονται πολύ αργά (λογικά γιατί είναι σκαναρισμένες εικόνες παρά κείμενο).

 

Ο εκτυπωτής τυπώνει μια σελίδα, περιμένει ~30sec και μετά πάει στην επόμενη.

 

 

Έχω δαβασει ότι μπορείς να "τυπώσεις" το αρχείο σε κάποια μορφή (δε θυνμάμαι ποιά μορφή , από όσο κατάλαβα αυτή που καταλαβαίνει ευκολα ο εκτυπωτής) και μετά να το ρίξεις στην ουρά του εκτυπωτή και να τυπωθεί γρήγορα (νομίζω το αρχεί ήταν .ps αλλά δεν είμαι σίγουρος).

 

Το δοκίμασα με βάση κάποιες οδηγίες σε κάποιο forum αλλά δε δούλεψε.

 

Ξέρει κάποιος κάποιο τρόπο να το κάνω όσο ποιό απλά γίνεται?

Κάποιο utility για "άσχετους" που να το κάνω απλά και σίγουρα ?

 

Είχα κατεβάσει ένα utility που είχα διαβάσει αλλά είχε 32 μενού και 5348 ρυθμίσεις και δεν κατάλαβα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιο που να βγάζει ps δηλαδή εικόνα photoshop,το FusionPDFExtractor πάντως είναι πανεύκολο αλλά βγάζει jpeg θα χάσει δηλαδή λίγο από την ποιότητα οπότε αφού βγάλεις της εικόνες εκτύπωσε πρώτα μόνο μια για να δεις αν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιο που να βγάζει ps δηλαδή εικόνα photoshop,το FusionPDFExtractor πάντως είναι πανεύκολο αλλά βγάζει jpeg θα χάσει δηλαδή λίγο από την ποιότητα οπότε αφού βγάλεις της εικόνες εκτύπωσε πρώτα μόνο μια για να δεις αν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός. (το .ps ξέχνα το δε το θυμάμαι).

 

Δε ψάνω να βγάλω jpeg από το pdf

 

Ψάχνω ένα τρόπο να βγάλω ένα αρχείο στη "γλώσσα" του εκτπωτή μου ώστε αυτός να μη περιμένει ανάμεσα στις σελίδες..

 

Κάτι σαν το παρακάτω

 

Saving Printer Output to Print Later

 

ή κάτι σαν αυτό

 

http://support.ricoh.com/bb_v1oi/pub_e/oi_view/0001036/0001036377/view/printer/int/0118.htm

 

 

Από όσο έχω καταλαβει όταν δίνεις μία εκτυπωση ο driver του εκτυπωτή δημειουργεί ένα αρχείο που θα διαβάσει ο εκτυπωτής

Όταν η σελίδες μου είναι έτσι όπως έιναι ο driver δεν προλαβαίνει να φτιάξει το αρχείο γρήγορα με αποτέλεσμα να τυπώνεται μια σελίδα ενώ ακόμα η "μετάφραση" της επόμενης σελίδας του .pdf στο format που το θέλει ο εκτυπωτής δεν έχει τελειώσει με αποτέλεσμα ο εκτυπωτής να περιμένει και η επκτύπωση του .pdf να παίρνει ώρες.

 

 

Χοντρά-χοντρά αυτό που θέλω (ή νομίζω ότι θέλω) είναι να φτιάξω αυτό το αρχείο πρώτα και μετα να το στείλω στον εκτυπωτή.

 

Κάπου είχα διαβάσει ένα guide που έφτιαχνε ένα τέτοιο αρχείο και μετά υποτίθεται ότι απλά το έκανες απλά drag-n-drop στο εικονίδιο του εκτπωτή αλλά δεν έπιασε.

 

 

 

εδιτ:

 

.prn είναι το extension και το φτιάχνεις από τις adnvanced επιλογές του εκτυπωτή επιλέγοντας (print to a file). Αυτό είχα διαβάσει ότι το έκανες drag στον εκτυπωτή αλλά δεν μου λειτουργεί εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...