Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία οδηγού Linux για αρχάριους


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ξέρει τι κάνει το ubuntu με τα root/sudo να γράψει αυτό;

 

 

που το γράφει και ο Tanenbaum

 

Δηλαδή τι θες να μας πεις τώρα; Ότι πέρασες λειτουργικά συστήματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λειτουργικά έχω περάσει πολύ καιρό

τα μαθηματικά μας καίνε τη γούνα :X :X :X :devil:

Α μην αγχωνεσαι. Δεν ειναι τιποτα. Ενας-δυο μηνες με 8+ ωρες διαβασμα την ημερα και θα καθαρισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή προσπάθεια είναι μακάρι να τον είχα τον οδηγό όταν έκανα και εγω το ξεκίνημα μου στο λίνουξ. Μια παρατήρηση απο την ενότητα που αφορά στα δικαιώματα για να γίνει ο οδηγός περισσότερο πλήρης θα μπορούσε να μπει στο πινακάκι με τους φακέλους και τα δικαιώματα που πρέπει να έχουν δηλαδή το mode 0755 ή 0644 κτλ. Mια μετάφραση και της http://www.tuxfiles.org/linuxhelp/filepermissions.html

θα βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλος προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο αυτά που έγραψε ο tr3quarista καλύτερο είναι να επεκταθούν, προκειμένου να αποτελέσουν ένα ξεχωριστό οδηγό για bash, ενώ σε αυτόν τον οδηγό να μπει μια πιο σύντομη σύνοψη.

 

για πες περιπου τι εχεις κατα νου.. απο κυριακη και μετα θα εχω χρονο παλι...

 

 

 

 

χμ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εντάξει και έτσι να μείνει δεν έγινε τίποτα. Οδηγός για bash στα ελληνικά θέλει πολύ δουλειά. Έτσι πως είναι θέλει απλά ξανα επαναδιατύπωση στην αρχή γιατί με τις μεταφορές που έκανα το κείμενο είναι λίγο ξεκάρφωτο. Αν έχεις όρεξη/χρόνο δες το αλλιώς το βλέπω και εγώ το ΣΚ.

 

Τα ακόλουθα θέλουν όλα «σπόνσορα»:

su vs sudo

desktop environments

wine/steam

εγκατάσταση προγραμμάτων (package managers κτλ)

εγκατάσταση Linux (εδώ πρακτικά τα πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι άλλο που ψάχνει σπόνσορα είναι το Διανομές για παλιούς υπολογιστές

 

εγραψα κατιτις, επισης προσεξα οτι με την μετακινηση των κειμενων σε νεες σελιδες εχουν "σπασει" μερικα εσωτερικα links (εφτιαξα αυτο που δειχνει απο τις εντολες στη δομη φακελων, αλλα δεν ξερω που αλλου εχει - που θαχει σιγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπράβο παιδιά. Πολύ καλή δουλειά... Θα προτεινα ακόμα τα παρακάτω έχωντας τον αρχαριο χρήστη υπ' οψη:

 

- regular expressions

- vim

- χρήση pipes

- awk / sed

- Βασικες εντολες οπως man, grep, find, sort κλπ

- samba

- Μιά high level εισαγωγη στο file system και στα πιο σπουδαια files οπως πχ password κλπ

 

Επίσης οσον αφορά το θέμα του distro νομίζω ότι όσον αφορά τον αρχάριο, το UBUNTU είναι η προφανής επιλογή και θα έπρεπε να τονίζεται περισσότερο... 

 

Χωρίς να θέλω να ανοίξω holly wars, θα διαφώνισω με τους προλαλησαντες στο οτι ubuntu και developers δεν συμβαδιζουν!  Παροτι η πρώτη μου εγκατασταση LINUX ηταν το Caldera εδω και τρείς δεκαετιες σημερα χρησιμοποιώ για αποκλειστικα ubuntu και σαν developer full time και φυσικα σαν χρηστης, εχωντας ολες μου τις αναγκες πολυ καλα καλυμενες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά. Πολύ καλή δουλειά... Θα προτεινα ακόμα τα παρακάτω έχωντας τον αρχαριο χρήστη υπ' οψη:

 

- regular expressions

- vim

- χρήση pipes

- awk / sed

- Βασικες εντολες οπως man, grep, find, sort κλπ

- samba

- Μιά high level εισαγωγη στο file system και στα πιο σπουδαια files οπως πχ password κλπ

 

Επίσης οσον αφορά το θέμα του distro νομίζω ότι όσον αφορά τον αρχάριο, το UBUNTU είναι η προφανής επιλογή και θα έπρεπε να τονίζεται περισσότερο... 

 

Χωρίς να θέλω να ανοίξω holly wars, θα διαφώνισω με τους προλαλησαντες στο οτι ubuntu και developers δεν συμβαδιζουν!  Παροτι η πρώτη μου εγκατασταση LINUX ηταν το Caldera εδω και τρείς δεκαετιες σημερα χρησιμοποιώ για αποκλειστικα ubuntu και σαν developer full time και φυσικα σαν χρηστης, εχωντας ολες μου τις αναγκες πολυ καλα καλυμενες...

 

thanx για τις προτασεις σου, αλλα το κραταμε οσο πιο απλο γινεται για τον τερμα αρχαριο. ισως φτιαξουμε αργοτερα καποια στιγμη ενα ξεχωριστο wiki για αυτα τα πιο προχωρημενα πραγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάνετε πολύ ωραία δουλειά η οποια μπορει να επεκταθει και να γινει μια αριστη εισαγωγη στο linux.

Με την δημιουργια ενος λογαριασμου μπορεις κανεις να γραψει στο wiki δημιουργωντας καινουργιο θεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DeltaLover

Ναι με απλή εγγραφή μπορεί ο καθένας να συμπληρώσει/διορθώσει ότι νομίζει. Υπάρχει και version control, οπότε δεν χάνεται τίποτα. Είναι ακριβώς όπως και στην wikipedia. Δες εδώ για τη σύνταξη http://www.mediawiki.org/wiki/Help:Formatting

 

Ο πλήρης οδηγός που αναφέρεις είναι φυσικά χρήσιμο να υπάρχει απλά θέλει φυσικά πολύ περισσότερο χρόνο για να ολοκληρωθεί. Είπαμε λοιπον για αρχή να κρατήσουμε πιο στενό το scope. Όποιος φυσικά επιθυμεί να προσθέσει κάτι, ελεύθερα :)

 

Σχετικά με το θέμα της επιλογής διανομής που αναφέρεις, νομίζω ότι αν δεν κρατήσουμε ουδετερότητα, τότε θα έχουμε μια συνεχή πηγή για flames. Το να μην είναι ο οδηγός distro specific ο οδηγός, γίνεται επίσης για να μην υπάρχει επανάληψη δουλειάς που ήδη έχει γίνει. Πχ στο https://forum.ubuntu-gr.org/ υπάρχει στο wiki τους ήδη beginner's guide for Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...