Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία οδηγού Linux για αρχάριους


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αλλά εσύ δεν είσαι η θεία μου :P

 

εδώ θα μπει η θεία σου ;  :P και αν ξέρει να κάνει εγγραφή σε forum θα μάθει και linux, θέλει δεν θέλει 

και να τους σπρώξουμε στην cannonical δλδ για να μάθουν linux :P και μετά από 5 χρονια να μην ξέρουν τι είναι ο gcc

 

το RTFM man pages δεν το βλέπω ακόμα

 

ακούς  tr3quart1sta η πρώτη εντολή είναι μετά ls

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο που κοίταξα δεν είδα να έχει επαναφορά του grub και απεγκατάσταση ubuntu :devil:

πιστεύω καλό θα ήταν να υπάρχουν

 

εγω ταχα βαλει παντως :P http://piratepad.net/MKbTQUe5w6

 

εδώ θα μπει η θεία σου ;  :P και αν ξέρει να κάνει εγγραφή σε forum θα μάθει και linux, θέλει δεν θέλει 

και να τους σπρώξουμε στην cannonical δλδ για να μάθουν linux :P και μετά από 5 χρονια να μην ξέρουν τι είναι ο gcc

 

το RTFM man pages δεν το βλέπω ακόμα

 

ακούς  tr3quart1sta η πρώτη εντολή είναι μετά ls

 

 

λολ πρωτα το εγραψα στο wiki και μετα ειδα αυτο το σχολιο ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο που κοίταξα δεν είδα να έχει επαναφορά του grub και απεγκατάσταση ubuntu :devil:

πιστεύω καλό θα ήταν να υπάρχουν

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82#Boot_Managers

feel free to add them :P

 

Εδώ έχει αρκετούς οδηγούς και οι περισσότεροι είναι υπό Creative Commons. Οπότε με απλή αναφορά μπορούμε να βάλουμε ότι νομίζουμε

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα καλό παιδί να ελέγξει αυτά που έχω γράψει μέχρι τώρα (από το folder structure και κάτω https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82#folder_structure)

 

υ.γ. γιατί δεν υπάρχει συμμετοχή? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. γιατί δεν υπάρχει συμμετοχή? :P

Δεν κανουμε αγωνα ταχυτητας ;) :P

 

Αλλαξα λιγο το format στις εντολες. Τα εβαλα σε πινακα. Τσεκαρε το.

 

Mπορεί κανείς να προτείνει minimum requirements για να σηκώσεις virtualbox καθώς και προτεινόμενα settings για το VirtualBox (μέγεθος δίσκού, RAM κτλ); Έγραψα κάτι αλλά είναι τελείως στον βρόντο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mπορεί κανείς να προτείνει minimum requirements για να σηκώσεις virtualbox καθώς και προτεινόμενα settings για το VirtualBox (μέγεθος δίσκού, RAM κτλ); Έγραψα κάτι αλλά είναι τελείως στον βρόντο

 

Στα vm μου συνηθως δινω

 

1. 1gb ram

2.10-15gb hdd

3.2 πυρηνες απο την cpu

 

Οσο για τα min requirements του ιδιου του προγραμματος..ειναι λιγο σχετικο..γιατι το ιδιο το προγραμμα δεν ειναι βαρυ...αρα το τι χρειαζεται να τρεξει εχει να κανει με το ποσα machines εχουμε σκοπο να στησουμε και ποσο "ανοιχτοχερηδες" θα ειμαστε μαζι τους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Vbox αυτό καθεαυτό θες τουλάχιστον 512 μνήμη (αν και δεν ξέρω που μπορεί να χρησιμέψει τόσο λίγη πλέον) και ένα σχετικά δυνατό επεξεργαστή - Όσο περισσότεροι πυρήνες τόσο το καλύτερο. 

 

Για τα hosts, όσον αφορά τον σκληρό τους δίσκο το vbox σου προτείνει αυτόματα το minimum size από τα minimum specs που χρειάζεται το κάθε λειτουργικό οπότε, και ανάλογα τη δουλειά που το θέλω, συνήθως το αφήνω ως έχει ή άντε το πολύ πολύ να του δώσω 10 GB παραπάνω 

 

Μνήμη θέλεις. Του δίνω τουλάχιστον 2 GB (στο σύστημα έχω 8 και σκέφτομαι να τα κάνω 16)

 

Για τον επεξεργαστή, προσωπική εμπειρία, έχω έναν ταπεινό G630 στα 2.7 και έχει τύχει να τρέξω δύο guests (7αρια και 8αρια) ταυτόχρονα, με 2 πυρήνες, δίχως να μου δημιουργήσει πρόβλημα. Αλλά με host fedora. Σε windows δεν ξέρω τι θα κάνει, δεν το έχω δοκιμάσει. 

 

Κάρτα γραφικών δεν ξέρω αν παίζει σημασία σε linux host αλλά σε windows host, στα XP ότι και να βάλεις δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά. Σε 7αρια το βάζω στο maximum αν και δεν έχει και εκεί τόσο μεγάλη σημασία μιας και του λείπει 3d support (είναι experimental ακόμα και πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί παρά το καλό του). Όλα αυτά με μια, ακόμα πιο ταπεινή, 9600 GT με 512 μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλειπα μερικές μέρες και έχω χάσει επισόδεια, τώρα πάω να δω τι έχει γίνει

 

κάντε μου assign κανένα κεφάλαιο να αρχίσω να γράφω τίποτα



ένα καλό παιδί να ελέγξει αυτά που έχω γράψει μέχρι τώρα (από το folder structure και κάτω https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82#folder_structure)

 

υ.γ. γιατί δεν υπάρχει συμμετοχή? :P

 έκανα κάτι αλλαγές, το κοιτάς και εσύ και ελπίζω να συμφωνείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Vbox σας βρίσκω μάλλον large. Βοηθάνε και οι υπολογιστές σας βέβαια... Lexmark τα virtual machines σου παίζει να είναι πιο ισχυρά από το laptop μου :P

 

κάντε μου assign κανένα κεφάλαιο να αρχίσω να γράφω τίποτα

Ότι βλέπεις να λείπει και σου κάνει κέφι. Το κεφαλαιο που δεν έχουμε πιάσει καθόλου είναι αυτό της εγκατάστασης του Linux (partitions κτλ). Για αυτό το θέμα υπάρχουν και tutorials υπό CC share alike στο ubuntu.gr αν θέλει να χρησιμοποιήσει κάποιος κάτι από εκεί (πχ screenshots αλλά και γιατί όχι και κείμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pmav

 

large τυγχανει ναναι το πισι μου :) (i7 extreme , 8gb (ειχα και 16 ενα φεγγαρι) κλπ κλπ)

 

αλλα κοιτα...αν θες να δοκιμασεις απλα κατι , 512mb ram / 10gb hdd /1 πυρηνας ειναι υπεραρκετα.

Αν το vm θες να το κρατησεις καιρο , ε ενταξει δωστου του καημενου κατι παραπανω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι περίεργος με το partitioning, αλλά δεδομένου ότι αυτός ο οδηγός είναι εισαγωγικός θα τα καταφέρω νομίζω



αυτό: https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_για_αρχάριους#.CE.91.CE.BD.CF.84.CE.B9.CF.83.CF.84.CE.BF.CE.B9.CF.87.CE.AF.CE.B1_.CF.80.CF.81.CE.BF.CE.B3.CF.81.CE.B1.CE.BC.CE.BC.CE.AC.CF.84.CF.89.CE.BD_.CE.B1.CF.80.CF.8C_Windows_.CF.83.CE.B5_Linux

 

μήπως είναι λίγο λάθος? Χώρια που δεν ξέρω κατά πόσο έχει θέση σε έναν οδηγό με πληροφορίες για το linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...