Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούργιου PC για επεξεργασία HD βίντεο


GeoXrh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά και καλή χρονιά σε όλους. Αν και οι απορίες μου είναι μόνο για την VGA:

 

α) παίζει τελικά ρόλο στην επεξεργασία HD βίντεο;

β) η ενσωματωμένη στον core i5 3xxx είναι αρκετή;

γ) μεταξύ HD2500 και HD4000 υπάρχει μεγάλη ή αμελητέα διαφορά;

δ) Αν πούμε ότι θα βάλουμε και μία ξεχωριστή VGA, 70 -80 ευρώ είναι αρκετά;

 

Εννοείται όλα τα παραπάνω σε σχέση με την επεξεργασία HD βίντεο.

 

Αν και έχω καταλήξει σε όλα πλην vga εντούτοις θα συμπληρώσω την φόρμα για αγορά νέου υπολογιστή, περιμένοντας προτάσεις:

 

Ποσό που διαθέτουμε : 700 ευρώ

 

Χρήση υπολογιστή : Επεξεργασία HD βίντεο (gaming σχεδόν αδιάφορο)

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Pinnacle 15 ή 16

Corel VideoStudio Pro x5

Cyberlink Powerdirector 10 ή 11

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι, είναι πέραν του προυπολογισμού των 700 ευρώ. Δεν έχει αποφασιστεί ακόμα το κόστος, μεταξύ 22" και 24".

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε: Θεσσαλονίκη (δεν υπάρχει πρόβλημα αν το κατάστημα είναι από ΑΘήνα)

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Προέχει να είναι τα σωστά κομμάτια, στην ανάγκη και απο διαφορετικά καταστήματα. Όχι ντε και καλά να βγει η παραγγελία από το ίδιο κατάστημα.

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Μπορεί να συμβούν και τα δύο.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Windows 7 (να μην συνυπολογιστεί το κόστος τους στα 700 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σου φιλε.

Σχετικα με τις αποριες σου:

1)Εννοειται.

2)Στυγνα,ΟΧΙ!Απορω πως σκεφτηκες κατι τετοιο.

3)Δε γνωριζω να σου απαντησω,λογικα ομως θα υπαρχει.

4)Οχι,δεν ειναι,ποσο μαλλον για επεξεργασια ΗD Video.

Σου εκανα μια συνθεση απο Vision Studio,που βρισκεται στη Θεσσαλονικη.Αξιοπιστο καταστημα.Εχω βαλει nVidia λογω των Cuda Cores,που ειναι υπεραπαραιτητοι για επεξεργασια video.

 

image.jpg

 

Συνολο 704Ε

Αν θες SSD,παμε σε χαμηλοτερη καρτα(http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31888&cat=5&sub=137&pmanuf=undefined&sort=3&step=2) και βαζεις αυτον(http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29676&cat=6&sub=318&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined)

Βεβαια αν εχεις κουτι και σκληρους μπορουμε να παμε σε καλυτερο για σενα συστημα(Intel)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ενδιαφέρεσαι για ποιοτητα, μην ασχοληθείς καν, δεν έχει κάτι να σου προσφέρει. Παρε απλώς τον πιο γρήγορο επεξεργαστή που μπορείς με τα λεφτά σου. Ολα τα προγραματα που χρησιμοποιουν gpu encoding/transcoding κλπ αυτή τη στιγμή, εχουν ψιλοτραγικά αποτελεσματα όσον αφορα την ποιοτητα και ειδικά αν μιλαμε για 1080p , bluray, κλπ. Η μονη χρησιμοτητα τους ειναι αν βιαζεσαι και απλώς θες να περασεις μια ταινια στο κινητο/tablet κλπ και γενικά δεν σε ενδιαφέρει η ποιοτητα. Μην περιμένεις δλδ ότι ενα bluray που κάνεις πόσες ώρες encoding με τη cpu θα το πάρεις σε μιση-μια ώρα με τη gpu και θα χεις τα ίδια αποτελεσματα είτε αυτά χρησιμοποιουν cuda cores της nvidia , είτε quicksync της ιντελ , είτε της amd είτε opencl.

 

Tα σοβαρά προγράμματα (handbrake κλπ, και όχι badaboom,mediaespresso κ.α) θα αρχίσουν σταδιακά στο μέλλον να εφαρμόζουν κάποιες εντολες opencl (x264 lookahead) για να επιταχύνουν τη διαδικασια κατα 10-20% όπως υπολογίζουν, αλλά η διαδικασία θα συνεχίσει να γίνεται στις cpu και όχι στις gpu.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε f1vettel ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τη σύνθεση όπως και τους άλλους δύο φίλους.

 

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα (επεξεργασία HD βίντεο) αλλά όσο το έχω ψάξει, οι περισσότερες απόψεις είναι αντίθετες με τη δική σου. Σε βρίσκω λίγο απόλυτο, ουσιαστικά μου λες ότι πρέπει να σκιστούμε για VGA, ενώ οι περισσότεροι γενικά λένε το αντίθετο.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να κρίνω ούτε τη δική σου θέση ούτε των υπολοίπων, μια και δεν το κατέχω το θέμα.

 

Η αίσθηση που έχω αποκομίσει σε γενικές γραμμές είναι το κύριο βάρος πέφτει στη CPU και στη συνέχεια RAM και drives. Επαναλαμβάνω ότι είναι αίσθηση και όχι βεβαιότητα.

 

Αναγκαστικά περιμένω και άλλες απόψεις και θα λειτουργήσω με βάση την πλειοψηφία.

 

Aν ενδιαφέρεσαι για ποιοτητα, μην ασχοληθείς καν, δεν έχει κάτι να σου προσφέρει. Παρε απλώς τον πιο γρήγορο επεξεργαστή που μπορείς με τα λεφτά σου. Ολα τα προγραματα που χρησιμοποιουν gpu encoding/transcoding κλπ αυτή τη στιγμή, εχουν ψιλοτραγικά αποτελεσματα όσον αφορα την ποιοτητα και ειδικά αν μιλαμε για 1080p , bluray, κλπ.

Η ενσωματωμένη στον i5 3570k (HD4000)είναι αρκετή πιστεύεις; Εννοείται ότι δεν θέλουμε ούτε το τέλειο ούτε πύραυλο να φτιάξουμε. Απλά για τα 700 ευρώ που δίνει ο φίλος, ψάχνουμε όσο το δυνατόν καλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω δεν καταλαβα τι ρωτάς. Σε αυτά που σου είπα η κάρτα γραφικών δεν παίζει ρόλο οπότε και με την hd4000 είσαι μια χαρά για αυτή τη δουλειά. Τώρα, τα προγράμματα που αναφέρεις δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξερω αν εχουν ανάγκη ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Εγω αυτά που σου αναφέρω είναι για encoding/transcoding ταινιών. Στο λέω γιατί κάποια απο τα προγράμματα που λές αφορουν και επεξεργασία video, προσθήκη εφέ κλπ. Δεν ξερω τι ακριβώς θες να κάνεις και δεν έχω ασχοληθεί με επεξεργασια video όσον αφορά προσθηκη εφε κ.α. και δεν ξέρω αν θα κερδίσεις κάτι παίρνοντας μια εξωτερική κάρτα γραφικών. Τα περισσότερα πάντως εξακολουθουν να γίνονται στην cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επεξεργασία video μετράει 90% ο cpu και 10% η VGA (Στα σοβαρά προγράμματα) 

Οπότε αν θέλεις σοβαρή δουλειά και όχι κουραφέξαλα 1000 φορές να τα σκάσεις για CPU 

παρά για οτιδήποτε άλλο. Δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να πας στον FX 6300 + 660 OC,

οταν με τα ίδια λεφτά παίρνεις 3770...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επεξεργασία video μετράει 90% ο cpu και 10% η VGA (Στα σοβαρά προγράμματα) 

Οπότε αν θέλεις σοβαρή δουλειά και όχι κουραφέξαλα 1000 φορές να τα σκάσεις για CPU 

παρά για οτιδήποτε άλλο. Δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να πας στον FX 6300 + 660 OC,

οταν με τα ίδια λεφτά με αρκετά λιγότερα λεφτά παίρνεις 3770...

 

fixed. :)

 

+1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη απ' όλους και για την καθυστέρηση αλλά και για τις ελλιπείς πληροφορίες.

Λοιπόν:

Ο φίλος είναι ερασιτέχνης εικονολήπτης. Πιο πολύ κάνει χόμπυ. Σαφώς αγοράζοντας καινούργιο PC ο άνθρωπος θέλει να δει ότι αυτό που κάνει γίνεται γρηγορότερα και ανετότερα.

 

Τι ακριβώς κάνει. Σε γενικές γραμμές αυτό που ξέρω ότι κάνει είναι, τραβάει HD βίντεο με τη βιντεοκάμερα, το περνάει στο PC, κόψιμο, ράψιμο. Υποθέτω ότι όλο και κάποια εφέ θα χρησιμοποιεί ο άνθρωπος. Ξέρω ότι κατά βάση χρησιμοποιεί το Pinnacle, όμως καλό είναι να λάβουμε υπόψη και κάνα μερικά άλλα προγράμματα του είδους όπως Corel Video Studio και PowerDirector.

 

Το νόημα της ερώτησής μου (αν επαρκεί η HD4000) είναι αν αξίζει να δαπανήσει έστω και 80-100 ευρώ για να βάλει ξεχωριστή κάρτα γραφικών ή αν λίγο πολύ τα αποτελέσματα θα είναι σχεδόν ίδια έχοντας μόνο την HD4000, οπότε αυτά τα 80 ευρώ να πάνε π.χ. σε καλύτερο επεξεργαστή ή σε οτιδήποτε άλλο.

 

Για οποιαδήποτε επιπλέον απορία ή ασάφεια πέστε μου να διευκρινίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια ενσταση με το gaming. Αν ειναι αδιαφορο, πας σε i7 ο οποιος ειναι η καλυτερη επιλογη για video editing / rendering (αν και απο οτι καταλαβα δεν κανει ακριβως αυτο) και εχει ενσωματομενη gpu η οποια ειναι αρκετη. Αν παλι που και που θελει να παιζει καποιο παιχνιδακι, τοτε μαλλον ειναι καλυτερα να παει σε 8350 + 7770 / 650ti , συνδυασμος που θα του επιτρεψει να παιζει και games και συγχρόνως θα αποδιδει πολυ καλα και στο editing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από CPU σκεφτόμαστε βασικά τον Core i5 3570k (περίπου 215 ευρώ).

 

Αν βάλουμε και αυτούς στο παιχνίδι; (αυτό που λέγαμε για τα 80-100 ευρώ αν αξίζει να τα δώσει σε ξεχωριστή vga).

 

Core i7 3770k (περίπου 315 ευρώ)

 

Core i7 3820 (περίπου 280)

 

Και εδώ ίσως μια μικρή βοήθεια, αφού ξεκαθαρίσει το τοπίο με την VGA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυτώνεις πολλά χρήματα (συνυπολογίζοντας και τη μητρική) αν πας σε non-K επεξεργαστή. Πρόκειται ασχοληθεί με overclocking?

 

Mε τον 3820 θα ξεφύγει λόγω μητρικής χωρίς ουσιαστικό όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυτώνεις πολλά χρήματα (συνυπολογίζοντας και τη μητρική) αν πας σε non-K επεξεργαστή. Πρόκειται ασχοληθεί με overclocking?

 

Mε τον 3820 θα ξεφύγει λόγω μητρικής χωρίς ουσιαστικό όφελος.

Για τον 3820 έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα ότι είναι socket 2011.

 

3570 και 3570k έχουν μόλις 20 ευρώ διαφορά. Αν και δεν θα ασχοληθεί με overclocking νομίζω πως αξίζει μεταξύ των δύο, έστω και για την κατά κάτι καλύτερη vga (HD4000). Τη μητρική γιατί να τη συνυπολογίσουμε μεταξύ K και non-K; Την 1155 δεν φοράνει και οι δύο;

 

Ο 3770 από ότι είδα βγαίνει μόνο k. Εδώ είναι υπό σκέψη ότι ανεβαίνει το κόστος 100 με 120 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πας σε 3770 η αμεσως καλυτερη επιλογη σου ειναι ο 8350 ο οποιος ειναι πολυ κοντα για τη χρηση που θελει ο φιλος σου απο οτι καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...