Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ!!! Τι να κάνω;


Fridajd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Πριν ένα χρόνο περίπου είχα ξεκινήσει μία συζήτηση σχετικά με την αλλαγή ονόματος στη δεη. Έφυγα από το σπίτι που νοίκιαζα, εδώ και ένα χρόνο είμαι σε άλλο. Ο λογαριασμός της δεη στο παλιό σπίτι είναι στο όνομα της μητέρας μου. Είπα στον ιδιοκτήτη να το αλλάξουμε ξανά, εκέινος μου είπε πως δε χρειάζεται κάποια κίνηση από την πλευρά μου, πως θα το κανονίσει και θα μου έρθει ένας τελευταίος λογαριασμός στη νέα μου διεύθυνση. Τελοσπάντων, πέρασε ένας χρόνος, εγώ ξεχάστηκα (φρικτό λαθος) και χθές σκάει χαρτάκι από την εφορία στο πατρικό μου για το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. που λέει τα ποσά και πως αν δεν ειμαι ο ιδιοκτήτης , να πάω στη δου να δηλωσω τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Κάτι που θα κάνω φυσικά! Το θέμα μου τώρα είναι μήπως μπλέξουν οι γονείς μου χωρίς να φταίνε. Παίρνω τηλ τον ιδιοκτήτη, δεν το σηκώνει και με έχουν ζώσει τα φίδια. Αν δε μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί του, πως μπορώ να απαλλαγώ από αυτόν τον λογαριασμό::: Βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα. Πας και τους λες ποιός είναι ο ιδιοκτήτης και ξεμπερδεύεις. Επιπλέον ζητάς και μια διακοπή παροχής ρεύματος και μετά αστον να κάνει αυτό που έπρεπε να κάνει από καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο προβλημα στο ολο θεμα, ειναι οτι πρεπει να παει η ιδια η μητερα σου (η να σου κανει εξουσιοδοτηση σφραγισμενη στο κεπ), να δηλωσει οτι δεν ειναι ιδιοκτητρια, και να ζητησει αμεση διακοπη. Απλο, σε 10 λεπτα εχει τελειωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα χρειαστώ το συμβόλαιο μαζί μου; Η μητέρα μου δε μπορεί να έρθει, μένει Αθήνα και εγώ νοικιάζω Θεσσαλονίκη. Οπότε, αν κατάλαβα καλά, πηγαίνω αύριο εφορία, δίνω τα στοιχεία του και απαλάσσω τη μητέρα μου από το τέλος της δεη, και έπειτα πηγαίνω στη δεη στη Θεσσαλονίκη και ζητάω διακοπή.Ομως θα πρέπει να πληρώσω τα πάγια, σωστά; Και επίσης, η δική του παρουσία δε χρειάζεται καθόλου;; Ξανά, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις εξουσιοδότηση από τη μητέρα σου για να πας ο ίδιος, πάνε στα ΚΕΠ και θα σου που τι χρειάζεται. Αν έχεις συμβόλαιο παρ το μαζί σου, λογικά κάτι θα θέλουν ως αποδεικτικό. Αρχικά στη ΔΕΗ δεν θα πληρώσεις τίποτα, εφόσον δεν υπάρχει συμβολαιο ή έχει λήξει δεν θεωρήσε ένοικος οπότε δεν πληρώνεις τίποτα, αν σου πουν μα και μου στη ΔΕΗ ψαξ το πρώτα. Δεν δικαιούσαι να πληρώνεις για κάτι που δεν χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα στον ιδιοκτήτη να το αλλάξουμε ξανά, εκέινος μου είπε πως δε χρειάζεται κάποια κίνηση από την πλευρά μου, πως θα το κανονίσει και θα μου έρθει ένας τελευταίος λογαριασμός στη νέα μου διεύθυνση.

Καλησπέρα. Δεν γίνεται έτσι, η μητέρα σου έπρεπε απλά να είχε πάει να κάνει διακοπή. Αυτό σου είχαν απαντήσει και πριν 1 χρόνο που είχες ανοίξει θέμα.

 

Θέλεις εξουσιοδότηση από τη μητέρα σου για να πας ο ίδιος, πάνε στα ΚΕΠ και θα σου που τι χρειάζεται. Αν έχεις συμβόλαιο παρ το μαζί σου, λογικά κάτι θα θέλουν ως αποδεικτικό. Αρχικά στη ΔΕΗ δεν θα πληρώσεις τίποτα, εφόσον δεν υπάρχει συμβολαιο ή έχει λήξει δεν θεωρήσε ένοικος οπότε δεν πληρώνεις τίποτα, αν σου πουν μα και μου στη ΔΕΗ ψαξ το πρώτα. Δεν δικαιούσαι να πληρώνεις για κάτι που δεν χρησιμοποιείς.

Κάνεις λάθος. Το (πιθανό) χρέος στη ΔΕΗ ακολουθεί αυτόν που έχει γίνει η σύνδεση στο όνομά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα χρειαστώ το συμβόλαιο μαζί μου; Η μητέρα μου δε μπορεί να έρθει, μένει Αθήνα και εγώ νοικιάζω Θεσσαλονίκη. Οπότε, αν κατάλαβα καλά, πηγαίνω αύριο εφορία, δίνω τα στοιχεία του και απαλάσσω τη μητέρα μου από το τέλος της δεη, και έπειτα πηγαίνω στη δεη στη Θεσσαλονίκη και ζητάω διακοπή.Ομως θα πρέπει να πληρώσω τα πάγια, σωστά; Και επίσης, η δική του παρουσία δε χρειάζεται καθόλου;; Ξανά, ευχαριστώ πολύ.

Κατ αρχην, τα παγια μεχρι και σημερα, βαρυνουν εσας. Το οτι εληξε το συμβολαιο ενοικιασης, για τη δεη δε λεει τιποτε (και καλα κανει και δε λεει, υπαρχουν χιλιαδες ενοικιαστες χωρις συμβολαιο). Αρα τα μεχρι σημερα παγια θα τα πληρωσετε θελετε δε θελετε.

Απο κει και περα, δεν ειναι αναγκαιο να πατε στη δεη θεσσαλονικης. Σε οποιοδηποτε υποκαταστημα και να πατε το ιδιο κανει. Αρα μπορει να παει η μητερα σου στο δικο της στην αθηνα, και να συννενοηθει κατευθειαν. Εκει θα της πουν ακριβως αν χρειαζεται να παει στην εφορια η οχι (μιας και ειναι ενοικιαστρια), η αν απλα μπορει να πληρωσει μονο το παγιο (χωρις το χαρατσι), και μετα να κανει διακοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ξανα ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Σήμερα πήγα στην εφορία, πήρα βεβαίωση πως το ακίνητο δεν ανήκει στη μητέρα μου αλλά στον τάδε και απ'ότι κατάλαβα η μητέρα μου ξεμπέρδεψε με το ειδικο τέλος. Τώρα πρέπει να κάνουμε τη διακοπή, και στην εφορία μου είπαν να προσέξω να μη μου ζητήσουν και το χαράτσι. ΄Αντε να δούμε τι θα γίνει και εκεί... Πάντως ώρες ώρες συγκλονίζομαι α) από τη δική μου βλακεία και β) από την παλιανθρωπιά που συναντάς έτσι ξαφνικά. Στο εν λόγω διαμέρισμα ζούσα 8 χρόνια, ήμουν πάντα συνεπής σε όλες μου τις υποχρεώσεις κλπ κλπ. Τώρα μαθάινω ότι αυτός ο κυριούλης με τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά, την κυριλέ δουλειά και τα πάμπολλα ακίνητα, δεν ασχολήθηκε  με ένα σπιτάκι 40 τετραγωνικών και κατάφερε τί; Να του πληρώσω εγώ 4 - 5 πάγια; Και το ωραίο είναι πως τον παίρνω από χθες το βράδυ, είχε το κινητό του κλειστό, τον παίρνω στο σταθερό, καμία απάντηση, τον ξαναπαίρνω σήμερα το πρωί στο κινητό και με απορρίπτει! Τρελάθηκα! Και όλα αυτά από έναν άνθρωπο ο οποίος, όταν ήμουν μόλις 20 ημέρες μέσα στο σπίτι και ήρθε λογαριασμός νερού για 4 μήνες 14 ευρώ μου ζήτησε 3 ευρώ!!! Αλλά συγκλονιστικότερη είναι μάλλον η δική μου βλακεία.



Update! Κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ και μου είπαν πως ο μόνος τρόπος για να μην πληρώσω τα πάγια και τα τέλη είναι να προσκομίσω δικαιολογητικό που να δείχνει πως τον περασμένο  χρόνο δε χρησιμοποιούσα εγώ το ακίνητο, αλλά δε γνώριζαν να μου πούν τι θα μπορούσε να είναι αυτό. Έχει κανείς καμια ιδέα; Και κάτι τελευταίο, γνωρίζετε αν για το οφειλόμενο ποσό θα μπορούσε να γίνει κάποιος διακανονισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμβολαιο ήταν για 3 χρόνια, από το 2003 έως το 2006. Στη συνέχεια είχαμε το λεγόμενο "προφορικό συμβόλαιο" το οποίο δε μπορώ ακριβώς να καταλάβω τί ισχύ έχει και πως εξασφαλίζει και τις δύο πλευρές. Ρώτησα στις πληροφορίες αν αρκεί το συμβόλαιο που έκανα στο νέο σπίτι, αλλά μου είπαν πως δεν τους λέει κάτι αυτό, και λογικό βέβαια καθώς το παλιό συμβόλαιο ήταν στο όνομα της μητέρας μου ενώ το νέο στο δικό μου. Το ότι η μητέρα μου δεν χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο ακίνητο βέβαια είναι πιό εύκολο να το αποδείξω. Σκέφτηκα ότι ίσως αν δούν πως δεν έχει καταναλωθεί καθόλου ρεύμα να θεωρήσουν πως το ακίνητο δε χρησιμοποιήθηκε το τελευταίο έτος. Αλλά δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είχατε δεν ήταν "προφορικό συμβόλαιο", σιωπηρή παράταση του παλιού συμβολαίου ήταν. Η σιωπηρή παράταση είναι 100% νόμιμη, εκτός αν το απαγορεύουν οι όροι του ίδιου του μισθωτηρίου. Εφόσον μετά τη λήξη του συμβολαίου δεν καταγγείλει τη μίσθωση κάποιος από τους συμβαλλόμενους, η σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα. Το συμβόλαιο συνεχίζει και έχει την ίδια ισχύ όπως πριν. Ο μισθωτής συνεχίζει να μένει μέσα πληρώνοντας ότι ορίζει το μισθωτήριο, ο εκμισθωτής δίνει απόδειξη είσπραξης.

 

Λύσε μου μια απορία όμως. Από τα λεγόμενα σου συμπεραίνω ότι τον τελευταίο χρόνο η κατανάλωση ρεύματος ήταν μηδενική και ότι οι λογαριασμοί ήταν απλήρωτοι. Είναι όντως έτσι, η απλά φαντάζεσαι πως είναι έτσι? Ο ιδιοκτήτης σε παραπλάνησε ώστε να μην κάνεις διακοπή στη ΔΕΗ γιατί? Αυτή του η ενέργεια μόνο ζημιά του έκανε γιατί θα αναγκαστεί να πληρώσει ΕΕΤΗΔΕ! Μήπως το σπίτι νοικιάστηκε ξανά αυτό και το ρολόι γράφει? Και αν ναι, πληρώνεται κανονικά το ρεύμα ή δεν πληρώνεται τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joshua21 χθες στην εφορία κοιταξαν και μου είπαν πως για το 2012 δεν πλήρωσε ΕΕΤΗΔΕ και από τις πληροφορίες της ΔΕΗ εμαθα πως ο λογαριασμος έχει λήξει. Οπότε υποθέτω πως δεν υπήρχε κατανάλωση. Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τη στάση του και δεν είναι κανένας χαζός ή ανενημέρωτος, πατέρας και αδερφή δικηγόροι και δε συμμαζεύεται. Μήπως ξέρει κάτι που δεν ξέρω; Το ΕΕΤΗΔΕ θα τον βρει με άλλους τρόπους, οπότε γιατί όλα αυτα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fridajd το ότι δεν έχει πληρωθεί το ΕΕΤΗΔΕ και το ότι ο λογαριασμός έχει λήξει(δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό, εννοείς ότι υπάρχει ληξιπρόθεσμο χρέος?) δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε κατανάλωση. Όπως και να έχει, με μια επίσκεψη στην ΔΕΗ θα πληροφορηθείς αν υπάρχουν ή όχι ληξιπρόθεσμα χρέη, και στην περίπτωση που υπάρχουν το ύψος αυτών. Υπόψιν η μητέρα σου είχε δώσει προκαταβολή στη ΔΕΗ, η οποία θα της επιστραφεί στο ακέραιο ή θα συμψηφιστεί με τα χρέη.

 

Τώρα για τη στάση του, εγώ μπορώ να σκεφτώ 1002 λόγους.

Μήπως είχε σκοπό να το ξανανοικιάσει χωρίς συμβόλαιο?(για να πάρει ρεύμα ο νέος ενοικιαστής πρέπει να επιδείξει συμβόλαιο στην ΔΕΗ).

Μήπως το σπίτι είναι παλιό και δεν θα μπορούσε να ξαναπάρει ρεύμα αν δεν πλήρωνε για να κάνει νέα εγκατάσταση και νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο?

Μήπως σπίτωσε την παλλακίδα του σε αυτό έχοντας υπόψιν να μην χρεώνεται ο ίδιος το ρεύμα?

Μήπως απλά δεν ήξερε?

Μήπως απλά ξεχάστηκε?

 

Όπως και να έχει πάντως, υπάρχει δεν υπάρχει χρέος, πρέπει να προχωρήσεις άμεσα σε διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχα! Τρελαίνομαι στη σκέψη ότι θα έβαζε γκόμενα μέσα σε ένα διαμερισματάκι οπίσθιο, χωρίς φυσικό φωτισμό, με μπόλικη υγρασία και φρικτό μπάνιο! Σίγουρα ξέρει, σίγουρα δεν ξέχασε, τώρα ποιός ξέρει γιατι το έκανε...

 

Μία απορία, υπάρχει περίπτωση να έχω κανένα τράβηγμα μαζί του, αν κάνω τη διακοπή χωρίς να εμπλακεί αυτός; Δηλαδή, ακόμα και να έμενα ακόμα στο σπίτι και γούσταρα να διακόψω την ηλεκτροδότηση, θα μπορύσα, αφού ο λογαριασμός εκδίδεται στο όνομά μου; Γιατί ο τύπος είναι πραγματικά μυστήριος τελικά και δε θέλω να μου έρθει απο εκεί που δεν το περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα... αν η άλλη είναι θεά τότε προβλέπεται πολυτελές διαμέρισμα, καγιέν κτλπ. Αν δεν βλέπεται... και πολύ της είναι :P

 

Και όχι δεν θα έχεις κανένα τράβηγμα. Μόνο εσύ μπορείς να κάνεις διακοπή, όχι αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...