Προς το περιεχόμενο

Σκουριασμένη ψύκτρα.


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ψύκτρα που την είχα πάρει πριν μερικά χρόνια για έναν Core 2 Duo

και θέλω να την βάλω στον amd 955 επειδή η στοκ ψύκτρα δεν είναι και τόσο αποτελεσματική.

Το θέμα είναι ότι η ψύκτρα έχει αρκετή σκουριά από κάτω, και τα heat pipes λίγο...

Μπορώ να την βάλω ή θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα;

post-131369-0-95841800-1357412369_thumb.jpg

post-131369-0-34982100-1357412413_thumb.jpg

post-131369-0-07020900-1357412440_thumb.jpg

post-131369-0-63003700-1357412464_thumb.jpg

post-131369-0-53718000-1357412488_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεις να δοκιμασεις να την τριψεις... Δεν νομιζω να εχει προβλημα καθως τα pipes μεταφερουν μονο τη θερμοτητα... Οποτε τριψτα ελαφρα και γυαλισε τα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλανε κατι σπρε'ι' για αυτη τη δουλεια ψξτο λιγο γιατι ειναι ωραια ψυκτα, αν κουμπωσεις και εναν ανεμιστηρα πανω γινεται καλυτερη.Αν τη βαλεις πανω φροντισε το κομματι που ακουμπα τον επεξεργαστη να ειναι λειο και να αστραφτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω τρίψει αλλά σκουριάζει πάλι. Αν την τρίψω και την κουμπώσω επάνω δεν θα ξανασκουριάσει;

εαν την ειχες πεταξει σε μερος με υγρασια λογικο.. αλλα και παλι

ο χαλκος δεν σκουριαζει..θελει ψιλο γυαλοχαρτακι και καλο τριψψιμο!

εαν εχεις και αλοιφη για μεταλλα ακομα καλυτερα για να γυαλισει!

αλλα και ετσι να το αφησεις την δουλεια της θα την κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω τρίψει με γυαλόχαρτο αλλά πάλι μου σκούριασε.

Θα βρω καμια αλοιφή. Την είχα κάνει να αστράφτει.

Έχει και δικό της ανεμιστηράκι.

Ξέρει κανείς ποιά ψύκτρα είναι;

Νομίζω 25Ε την είχα πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο καθαρο πρεπει να ειναι το κομματι που ακουμπα στον επεξεργαστη... Τριψτο καλα καντο λειο και κουμποσε το... Τα pipes δεν εχουν τοση σημασια...Κουμποσε τη οπως ειπα και δες πως συμπεριφερεται την πρωτη εβδομαδα (θερμοκρασιες-ηχος) και κανε της εναν ελεγχο καθε μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις και WD40 εκεινο το μαγικο που το βαζεις σχεδον στα παντα απο μηχανες-αυτοκινητα, καθαριζει τη σκουρια, δοκιμασε το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον όλο! 

Αλλά το πρόβλημα του εδώ νομίζω, δεν είναι το πως θα το τρίψει, αλλά το γιατί οξειδώνεται ο χαλκός. 

Όπως και να χει όμως οξείδιο του χαλκού δημιουργεί μία προστατευτική επίστρωση (πρασινωπή) πάνω στο χαλκό και δεν επιτρέπει την περαιτέρω οξείδωση του, εκτός αν για κάποιο λόγο αυτή η επίστρωση τραυματιστεί όποτε αν υπάρχουν ίδιες συνθήκες, θα οξειδωθεί και πάλι.

Αν καθαριστεί καλά και  κουμπωθεί (σφραγιστεί) σωστά , χωρίς κενά και χωρίς οξυγόνο, οξείδωση δεν γίνεται στο σημείο της επαφής τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον όλο!

Αλλά το πρόβλημα του εδώ νομίζω, δεν είναι το πως θα το τρίψει, αλλά το γιατί οξειδώνεται ο χαλκός.

Όπως και να χει όμως οξείδιο του χαλκού δημιουργεί μία προστατευτική επίστρωση (πρασινωπή) πάνω στο χαλκό και δεν επιτρέπει την περαιτέρω οξείδωση του, εκτός αν για κάποιο λόγο αυτή η επίστρωση τραυματιστεί όποτε αν υπάρχουν ίδιες συνθήκες, θα οξειδωθεί και πάλι.

Αν καθαριστεί καλά και κουμπωθεί (σφραγιστεί) σωστά , χωρίς κενά και χωρίς οξυγόνο, οξείδωση δεν γίνεται στο σημείο της επαφής τουλάχιστον.

Οξειδωνεται γτ τον παραεγδαρε με το χοντρό γυαλόχαρτο! Αν ακόλουθησει την διαδικασία που λινκαρα ο χαλκός γίνει σαν καινούργιος και θα είναι και προστατευμενος.

Btw το πράσινο οξείδιο δεν εμφανίζεται στο καθαρό χαλκό άλλα στο μπρούντζο και απαιτεί μεγάλες ποσότητες υγρασίας ... κοινώς συνθήκες μη υπαρκτές σε ένα δωμάτιο άλλα μονό στο περιβάλλον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χημικές ιδιότητες

........Ο χαλκός εμφανίζει δύο αριθμούς οξείδωσης (+1 και +2). Δεν είναι ιδιαίτερα δραστικό μέταλλο γι' αυτό και δεν αντιδρά εύκολα με άλλα στοιχεία και δεν χρησιμοποιείται ευρέως ως αναγωγικό. Στον ατμοσφαιρικό αέρα καλύπτεται αρχικά από οξείδιο του, το οποίο, με το διοξείδιο του άνθρακα μετατρέπεται σε ανθρακικό χαλκό, προσδίνοντας του πρασινωπό χρώμα. Αντιδρά με οξυγόνο, θείο και αλογόνα προς τις αντίστοιχες ενώσεις. Δεν προσβάλλεται από αραιά οξέα ούτε από πυκνό θειικό οξύ, προσβάλλεται από το νιτρικό οξύ (HNO3).

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%8C%CF%82

Είναι η οξείδωση που θα δεις και σε σωλήνες νερού που έχουν διαρροή ή είναι είναι σε υγρά μερη

Άλλωστε από οτι κατάλαβα πρώτα σκούριασε και μετά άρχισε το ...τριψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...