Προς το περιεχόμενο

Αγορα τροφοδοτικου 8-pin eps


kosmas3d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω αναβάθμισης του υπολογιστή το παλιο τροφοδοτικό (3 χρονων 500 watt black diamond) έχει μόνο ένα 4 pin eps  και για να κουμπώση στην μητρική χρειάζεται 8 pin eps ή δύο 4 pin . Οπότε σκέφτομαι για την αγορά καινούργιου τροφοδοτικού γύρω στα 650 watt, τι μάρκα προτείνεται και πάνω απ' όλα να ταιριάζουν σίγουρα τα βύσματα.

μητρική : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-970A-D3-s-AM3plus-AMD-970-DDR3-GA-970A-D3.htm

επεξεργαστής  : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-FX-8350-AM3-plus-4-0-GHz-16-Mb-FD8350FRHKBOX.htm

γραφικών : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-Radeon-HD7770OC-1GB-GV-R777OC-1GD-REV-2-0.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως δεν χρειάζεται να αλλάξεις PSU μόνο για αυτό. Εκτός αν έχει αρχίσει να σου κάνει προβλήματα ή σκοπεύεις να πάρεις μια μεγαλύτερη VGA

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως δεν χρειάζεται να αλλάξεις PSU μόνο για αυτό. Εκτός αν έχει αρχίσει να σου κάνει προβλήματα ή σκοπεύεις να πάρεις μια μεγαλύτερη VGA

+1 Μαλλον αυτο χρειαζεται

http://www.e-photoshop.gr/tragant-kalodio-trofodosias-4pin-atx-se-8pin-eps.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσων αφορά το budget σκεφτομαι γυρω στα 70-80 ευρώ γιατι απ'όσο έχω καταλάβει τόσο κοστίζει ένα "καλό" . Εαν βάλω τον αντάπτορα είναι ακριβώς το ίδιο με το να συνδέσω δύο 4 pin . Γιατί άμα είναι έτσι γιατι η εταιρία να βάλει δύο τετράπινα για ρεύμα και να μην έδινε έναν αντάπτορα μαζί, μήπως με τη σύνδεση δυο τετράπινων υπάρχει μεγαλύτερη τάση και αξιοπιστεία στο ρεύμα?? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν φτασεις σε αυτο το μπατζετ, το τροφοδοτικο και 8πινο θα χει και δυο 4πινα...οπως πχ αυτο της υπογραφης μου, που κοστιζει 62€ απο σκρουτζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εαν βάλω τον αντάπτορα είναι ακριβώς το ίδιο με το να συνδέσω δύο 4 pin . Γιατί άμα είναι έτσι γιατι η εταιρία να βάλει δύο τετράπινα για ρεύμα και να μην έδινε έναν αντάπτορα μαζί, μήπως με τη σύνδεση δυο τετράπινων υπάρχει μεγαλύτερη τάση και αξιοπιστεία στο ρεύμα?? :unsure:

Δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα με τις τασεις.Οι κατασκευαστες τινος?Των Mobos(ηδικια μουεχει διαφορα ανταπτορακια),των PSU(εκει ειναι στανταρ τα πραγματα,οτι πηρες πηρες)σχεδον ολες οι εταιρειες πια βαζουν ενα 4+4 κι ενα 8πινο,κουτιων(καποιοι κατασκευαστες βαζουν προεκτασεις τροφοδοσιας)?

 

 

αν φτασεις σε αυτο το μπατζετ, το τροφοδοτικο και 8πινο θα χει και δυο 4πινα...οπως πχ αυτο της υπογραφης μου, που κοστιζει 62€ απο σκρουτζ

panosem κι εγω αυτο εχω και απο αποδοση ειμαι απολυτα καλυμενος καθως και απο την πληθωρα των καλωδιων.Μονο που για να τα λεμε ολα, τα καλωδια τρφοδοσιας CPU ειναι αρκετα μικρα και εγω τουλαχιστον αναγκαστηκα να παρω προεκταση(no big deal)Για το XFX 550W Core Edition μιλαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σκεφτείς να αλλάξεις τροφοδοτικό μόνο αν έχεις σκοπό να κλοκάρεις. Τώρα αν θέλεις ούτως ή άλλως, προτίμησε το XFX από παραπάνω.

 

Ο αντάπτορας είναι ένα ημίμετρο. Μοιράζει την ένταση σε περισσότερες φάσεις (8 που έχει η εν λόγω μητρική). Αλλά ζορίζεις έτσι το καλώδιο που ξεκινάει από το τροφοδοτικό, αφού με τα ίδια χαρακτηριστικά καλείται να μεταφέρει περισσότερο ρεύμα. Σε extreme καταστάσεις μπορείς να προκαλέσεις μέχρι και φωτιά. Και μην βιαστεί κανείς να πει κάτι, δεν λέω ότι είναι και το πιο πιθανό αλλά παίζει το σενάριο. Από την υπερθέρμανση λιώνει το εξωτερικό πλαστικό περίβλημα με αποτέλεσμα τα καλώδια να ακουμπήσουν μεταξύ τους και να βραχυκυκλώσουν. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους δεν είναι καλό να χρησιμοποιούνται και κάποιοι μετατροπείς PCIE6pin->PCIE8pin

 

Όπως σου είπα όμως, αλλαγή μόνο αν έχεις σκοπό να κλοκάρεις τον 8350 ψηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν θα κλοκαρω τον επεξεργαστή, οπότε και σκέφτομαι να κάνω την δουλειά μου με αντάπτορες. Η μία λύση είναι να πάρω έναν αντάπτορα που μετατρέπει τα 4 Pin σε 8 pin, και μια δεύτερη λύση σκέφτικα να συνδέσω το ένα το 4 πιν στη μητρική και να πάρω έναν αντάπτορα που να μετατρέπει κάποιο απο τα άλλα καλώδια που περισσεύουν σε 4pin έτσι ώστε να πέφτει όλο το ρευμα σε ένα καλώδιο αλλά να μοιράζεται π.χ. να παρω αντάπτορα που συνδέεται στο molex. Για πείτε μου την γνώμη σας για αυτή τη σκέψη !!!!!

Ευχαριστώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει σε αυτή την ιδέα . Η μία λύση είναι να πάρω έναν αντάπτορα που μετατρέπει τα 4 Pin σε 8 pin, και μια δεύτερη λύση σκέφτικα να συνδέσω το ένα το 4 πιν στη μητρική και να πάρω έναν αντάπτορα που να μετατρέπει κάποιο απο τα άλλα καλώδια που περισσεύουν σε 4pin έτσι ώστε να μην πέφτει όλο το ρευμα σε ένα καλώδιο αλλά να μοιράζεται π.χ. να παρω αντάπτορα που συνδέεται στο molex και βγαίνει σε 4 pin . Τι λέτεεε???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι ήδη σου έχω απατήσει. Κούμπωσε μόνο το 4-pin του τροφοδοτικού σου και θα είσαι εντάξει.

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρικη που εχει ενας φιλος μου(μια asus δεν θυμαμαι μοντελο)δεχετε 8πιν τροφοδοσια αλλα εχει στα 4 απο αυτα ενα καπακι και ετσι εχει βαλει ενα 4πινο βυσμα και οχι 8πινο

αν ειπα χοντραδα παρακαλω συγχωρεστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...