Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Hacking [παλιό νήμα]


arsenal
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Update 20/03/2017) Συνέχεια σε αυτό το thread: 

The Unofficial PSVita / PSTV Hacking & Homebrew Thread

Περίεργο που δεν βρήκα αναλογο τοπικ. Ειμαι νεος οποτε δεν ξερω και πολλα με το τι γινεται. Απο τα λιγα ομως που έχω διαβασει στο wololo εχει κανει μεγαλη προοδο. Μπορει καποιος που ασχολειται να γράψει περισσότερα;

Ή ακομα καλύτερα να γράψει εναν οδηγο για τον τρόπο, αν εχει την καλοσύνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

psvita hacking δεν υπάρχει atm, έχουμε μόνο psp hacking στο psvita, θέλει συγκεκριμένα psn games και είναι μάχη χρόνου απόταν ανακοινωθεί ένα παιχνίδι μέχρι να το κατεβάσει η σόνυ απο το marketplace, τελευταίο παιχνίδι με πρόσβαση ήταν το uno πριν 1 εβδομάδα αλλα το έχουν αποσύρει ήδη, μην περιμένετε να δείτε άλλο για τουλάχιστον κάνα 2-3 μήνες καθώς κάθε τόσο ανακοινώνουν κάποιο game γιατί τα μπαλώνει η sony. 

αν έχετε το συγκεκριμένο παιχνίδι και psvita firmware κάτω απο 2.02 τότε μπορείτε να περάσετε homebrew και να διαβάζει η κονσόλα psp isos. προσωπικά πιστέυω ακόμα δεν αξίζει ,και λόγο του ps plus και γιατί τα παιχνίδια του psp στο psn τα έχει 10ε το καθένα συνήθως...αν κάποιος θέλει ενα game το αγοράζει τόσο φτηνά (εγώ πρόσφατα έβαλα αγγελία για ανταλλαγή 3ds-vita γιατί είδα τις φτηνές τιμές των Psp games στο psn store και γενικά το ps plus άρχισα να το βλέπω με άλλο μάτι , είμαι τώρα σε κόντρα fire emblem vs tactics ogre/crisis core)

 

με λίγα λόγια όποιος θέλει psp emulation ας πάρει psp θα του βγει και πιο φτηνά, αν κάποιος θέλει 1 συγκεκριμένο ας το αγοράσει απο το store ,δεν αξίζει να χάνεις το ps plus για να έχεις psp emulation στο vita 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσοι πήραν το παιχνιδι του Uno που ειχε το εξπλοιτ απο οτι διαβαζω

 

The PRO team (the people behind the PRO Custom Firmware, probably the most popular piece of software of the PSP scene these days) are back with a huge release: a PSP CFW for the Vita, running on the recently revealed UNO exploit. Codename: ARK

If you’ve been using the UNO exploit, ARK is basically an alternative to Total_Noob’s CEF. At the core, ARK is a port of Pro CFW to the PS Vita, and seems to bring features that might be lacking in CEF. In particular, the Readme emphasizes the following:

Features
  • PSX game support (soundless so far, our sound plugin is too glitchy for public use at the moment)
  • ISO/CSO game support
  • NoDRM Engine for decrypted dlc playback
  • MS-SpeedBoost (most noticable on games like soul calibur)
  • Stargate Game Patches (fixes several anti-cfw games)
  • Customizable Main Menu
  • Plugin support
  • Recovery support
  • ISO-cache support (speed up ISO gaming)

Πολυ καλες λειτουργιες!εμιουλατορ στο βιτα?ολα τα λεφτά...μακαρυ να προχωρησουν στο τελικο στάδιο :) ολοι ξέρουμε ποιο ειναι αυτό:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βρει "καπου" ολα αν δεν κανω λαθος τα minis για psp.Μεσα σε αυτα ειναι και το UNO.Κανει αυτο για τη δουλεια αυτη η επρεπε να ειχα αγορασει απο το psn?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε να το ειχες αγορασει ηδη

Γενικοτερα αυτο το exploit λεγεται Vita Half Byte Loader (VHBL) προυποθετει εως τωρα την αγορα ενος συγκεκριμενου παιχνιδιου καθε φορα το οποιο μετα αφου το περνας στο pc με τη βοηθεια του content manager το χακαρεις και μετα μεσα απο αυτο το παιχνιδι φορτωνεις το VHBL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος το Uno εδώ και 1μιση εβδομάδα, στην Psvita σκηνή πρέπει να παρακολουθείς καθημερινά καθώς τα παιχνίδια τα κατεβάζουν μετά απο 1-2 μέρες. το έχουν διορθώσει τώρα μην το αγοράσετε τσάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αξιζει μονο για καποιον που δεν εχει παιξει ποτε του πσπ.

εχει τεραστια βιβλιοθηκη το πσπ και αρκετα παιχνιδια ειναι πραγματικα διαμαντια.

Ασχετα που εγω πλεον δε μπορω να βλεπω γραφικα επιπεδου πσπ, και αυτος ειναι ο λογος που δεν προκειται να προχωρησω ακομη σε χακ του PSV

Για εναν μονο λογο θα το εκανα. Να δω αν υπαρχει διαφορα στο ματι στα ιδια παιχνιδια μεταξυ των δυο κονσολων.

Εmulators ? ειναι τιγκα και στο πισι (δε χρειαζονται ιδιαιτερη επεξεργαστικη ισχυ) και στο ΠΣ3, και στο ΠΣΠ και στο DS. Ενα παραμυθι ειναι η δουλεια με τα emulators, εκτος πια κι αν εχεις κολλημα με αυτα να τα παιρνεις μαζι σου στην handheld κονσολα (θεμα γουστου και σεβαστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εναξει δεν αμφιβάλλω.Παντως στην Ps vita σκηνη ασχολουνται περισσοτερο στο χακινγ παρα το 3ds παρολο που το πρωτο δεν πουλάει σε σχεση με το δεύτερο.Και εχουν γινει και τεραστια βήματα.ελπιζω σε εναν ενα μιση χρονο να παιζουμε και παιχνδιαι του βιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπερα σε ολους εχω μια ερωτηση γινεται να παιζουμε παιχνιδια απο την καρτα μνημης δηλαδη γινεται hack και αν ναι με ποιο τροπο σας ευχαριστω εκ τον προτερον

oχι δεν γινεται, υπαρχουν καποια exploits για να περασεις cfw αλλα μπορεις να παιζεις μονο παιχνιδια του psp.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας σε όλους! Είμαι DEV και έχω βρει και εγώ exploits! 3 user mode exploits και 1 kernel mode exploit! Δεν θέλω να πω πολλά εδώ, έχω φτιάξει ένα forum όπου και μπορείτε να ρωτήσετε ότι θέλετε!
Οποιος ενδιαφέρεται να μάθει πως να βρει το δικό του exploit ,μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα εκεί!

 

Επίσης, σε λίγους μήνες αναμένονται exploit και για το firmware του vita! Ο SKFU και ο YiFan-Lu κατάφεραν να τρέξουν τα δικά τους homebrews απευθείας στο ps vita με Dev kits!
 

Τα μέχρι τώρα επιτεύγματα της ελληνικής σκηνής είναι αυτά:

 

Δέν βάζω το λινκ του forum μας εδώ για να μην θεωρηθεί spam! Οποιος ενδοιαφέρεται, τα λινκ είναι πάνω στο βίντεο :-)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...