Προς το περιεχόμενο

c/c++


loonakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς σας βρήκα.

 

Είμαι νέο μέλος σε αυτό το forum.

 

Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με γλώσσα προγραμματισμού C, και θα ήθελα αν κάποιος έχει ήδη ασχολείται, να με ενημερώσει σχετικά με :

 

το που μπορώ να βρω το software ( ποια είναι η τελευταία έκδοση, αν διατίθεται δωρεάν ή από που μπορώ να το αγοράσω )

 

και αν γνωρίζεται κανένα βιβλίο ελληνικό κατά προτίμηση για αρχάριους.

 

Σας ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το software αν θες μπορείς να δοκιμάσεις το Visual Studio Express της Microsoft (είναι για Windows προφανώς). Είναι δωρεάν και δεν περιέχει όλες τις δυνατότητες του Visual Studio αλλά εσύ που είσαι αρχάριος δεν θα δεις καμιά διαφορά, θα μπορείς να προγραμματίζεις σε C/C++ άνετα. Η τελευταία έκδοση είναι η 2012 αλλά δουλεύει μόνο σε Windows 7 και 8, σε παλιότερα λειτουργικά υπάρχει και η 2010 την οποία χρησιμοποιώ και εγώ και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Νομίζω έχει βγάλει service pack 1 και μερικές ακόμη ενημερώσεις, οπότε αν τις βάλεις δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση .

 

Κατέβασα το visual c++ express 2010 προς το παρών. 

Σε περίπτωση που δεν το έκανες, θέλει δωρεάν εγγραφή και θα σου στείλουν σειριακό, επίσης δωρεάν, για να ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα. Αν το αφήσεις έτσι θα δουλεύει μόνογια 30 μέρες παρότι είναι δωρεάν. Από την στιγμή που θα εισάγεις τον δωρεάν σειριακό, θα δουλεύει για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλίο:

C Programming, a Modern Approach - 2nd Edition

 

Software (κατά σειρά προτίμησης για αρχάριο):

 

- Pelles C (μόνο για C)

- Orwell Dev-C++ (C/C++)

- Code::Blocks (C/C++)

- NetBeans (C/C++)

 

Πλην της Pelles-C που είναι αυτόνομη "όλα σε ένα", τα υπόλοιπα από τα παραπάνω χρησιμοποιούν για C compiler το MinGW tool-chain, και προαιρετικά διαθέτουν ξεχωριστό κατέβασμα που τον περιλαμβάνει και τον σετάρει αυτόματα.

 

Η C στο Visual Studio που σου πρότεινε ο φίλος παραπάνω είναι παρατημένη στην αναθεώρηση του 1990 (ANSI C89/ISO C90) ενώ η Pelles C και ο MinGW gcc υποστηρίζουν έως και την πολύ τελευταία αναθεώρηση του 2011 (ISO C11) η οποία ακόμα δεν χρησιμοποιείται ευρέως (είναι πολύ φρέσκια).

 

Επίσης, το βιβλίο που σου προτείνω καλύπτει και C90 και C99, και είναι από τα καλύτερα εισαγωγικά βιβλία που υπάρχουν για C (είναι στα Αγγλικά, πράγμα που είναι καλό).

 

Τέλος, αν θες να παιδευτείς αρκετά στην αρχή, αλλά με κέρδος ότι θα μάθεις πολλά για το πως να δουλεύεις οποιαδήποτε γλώσσα, με οποιοδήποτε περιβάλλον, σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/450299-notepad-plugins-mingw-ide/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

                 επειδή με ενδιαφέρει και μένα η c , θα ήθελα να ρωτήσω το βιβλίο του Χατζηγιαννάκη για την c 

                 Αξίζει γιατί θέλω να αγοράσω κάποιο. Αλλιώς έχει μα προτείνει κανείς κάτι άλλο?

                                                                                                                           ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...