Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση Βιντεοκασέτας


matrix.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες έχω ένα σωρό βιντεοκασέτες με πολλά αρχεία ( σειρές κλπ ) και θέλω να τις ψηφιοποιήσω. Να τα έχω δηλαδή και σαν αρχεία στον υπολογιστή μου. Τύπου Avi δηλαδή. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως. Μπορείτε να βοηθήσετε; Και πείτε τα κάπως πιο αναλυτικά, μιας και δεν είμαι και ο πρώτος γνώστης αυτών των πραγμάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Χρειάζεσαι ένα video player για τη δουλεά αυτή. Το έχεις και αν ΝΑΙ, λειτουργεί; Γιατί, συνήθως, όταν μένουν αχρησιμοποίητα για λίγους μήνες, ξεραίνονται οι ιμάντες και κόβονται. Πρέπει  να λειτουργεί μια φορά το μήνα τουλάχιστον για να διατηρηθεί ενεργό.

2. Χρειάζεσαι ένα σύστημα μετατροπής του αναλογικού σήματος της βιντεοκασέτας σε ψηφιακό. Η μετατροπή μπορεί να γίνει είτε με τα φτηνά (κινέζικα) που πουλιώνται γύρω στα 15-20 ευρώ είτε με μια βιντεοκάμερα από τις πρώτες ψηφιακές που έγραφαν σε ταινίες miniDV.

3. Χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα σύλληψης (capture) του ψηφιακού σήματος στον υπολογιστή (χρησιμοποιώ το Premiere Pro της Adobe αλλά υπάρχουν άλλα ελαφρύτερα).

 

Το προϊόν θα βγει σε avi αλλά πιστεύω ότι δεν σε συμφέρει να αποθηκεύεις σειρές σε τέτοιο format, όταν υπάρχουν πολύ καλές συμπιέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση..

 

1)  Video player έχω και λειτουργούσε πριν 3 μήνες περίπου. Θα ξαναδοκιμάσω να δω.

 

2) Τι σύστημα είναι αυτό; Παίρνει από το βίντεο το σήμα και το μετατρέπει σε ψηφιακό στον υπολογιστή; Και πως λέγεται; 

 

3) Για εξήγησε το αυτό λίγο παραπάνω.

 

Τα αρχεία λες να βγουν σε άλλο φορματ, οκ, αν θέλω να ανεβάσω κάποια στο Youtube, σε τι φορμάτ να τα έχω; 

Επεξ/σία από matrix.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Video Grabber, και πουλιώνται σε όλα τα ηλεκτρονικά αλλά και σε πολλούς deal παρόχους.

 

3. τι να εξηγήσω; Χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που να έχει τη δυνατότητα capture (σύλληψης) του ψηφιακού σήματος.

 

Κάνε πρώτα τη μετατροπή και μετά ξανασυζητάμε το θέμα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 1 χρόνο ξεκίνησα να επεξεργάζομαι τις πολλές βιντεοκασέτες που είχα από το 1980 με διάφορα στιγμιότυπα από ταξίδια, το γιο μου και άλλες εκδηλώσεις με στόχο να τα περάσω σε bluray, με ότι αυτό σημαίνει. Μέχρι σήμερα έχω δημιουργήσει 9 bluray και έχω πολλή δουλειά μπροστά μου ακόμη.

 

Εύχομαι υπομονή και αγάπη σ' αυτό που θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψηφιοποίηση συνήθως γίνεται με κάποιο πρόγραμμα που προσφέρεται μαζί με τον video grubber, Κατά καιρούς βγάζει το lidl έναν τέτοιο από την silvercrest αλλά τους πουλάνε και στα καταστήματα.

Πάντως αν δεν θέλεις να μπλέξεις με προγράμματα και ψηφιοποιήσεις/μετατροπές/εγγραφές πάρε ένα dvd εγγραφής (φέτα) και πέρνα σε dvd όλες τις κασέτες σου. Βγάλε και από ένα αντίγραφο στο κάθε dvd για ασφάλεια και αν θέλεις πέρνα τα αρχεία και σε εξωτερικό δίσκο (ακόμα περισσότερη ασφάλεια) και είσαι έτοιμος.

Απλά φρόντισε να γράφει το dvd σε κοινά dvd+-r ή rw (επανεγγραφής) και όχι μόνο σε ram που είναι πιο ακριβά.

 

makfil, αν κατάλαβα καλά μετατρέπεις τις κασέτες ap;o 768x576 ανάλυση σε ts αρχεία 1920χ1080 και τα γράφεις σε bd-rom; Υπερβολικό νομίζω και δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα με το upscaling, μάλλον χάνεις λεφτά από την διαφορά αξίας dvd-r με bd-r.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

makfil, αν κατάλαβα καλά μετατρέπεις τις κασέτες ap;o 768x576 ανάλυση σε ts αρχεία 1920χ1080 και τα γράφεις σε bd-rom; Υπερβολικό νομίζω και δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα με το upscaling, μάλλον χάνεις λεφτά από την διαφορά αξίας dvd-r με bd-r.

 

Έχω το ΜΕΓΑΛΟ κέρδος της επεξεργασίας, με ότι αυτό σημαίνει, δηλαδή της σκηνοθεσίας (μεταφοράς τμημάτων σε άλλες θέσεις, παρεμβολές transitions και εφφε, της εγγραφής τίτλων, της μουσικής επένδυσης κλπ) και όλων των πλεονεκτημάτων που σου δίνει η τεχνολογία bluray (first menu, popup menu, κεφάλαια για γρήγορες μετακινήσεις κλπ), ώστε οι αναμνήσεις να διατηρηθούν με κάποια καλά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ΜΕΓΑΛΟ κέρδος της επεξεργασίας, με ότι αυτό σημαίνει, δηλαδή της σκηνοθεσίας (μεταφοράς τμημάτων σε άλλες θέσεις, παρεμβολές transitions και εφφε, της εγγραφής τίτλων, της μουσικής επένδυσης κλπ)[...]

Αυτό δεν έχει σχέση με το bd πρότυπο. Είναι καθαρή επεξεργασία βίντεο από προγράμματα όπως corel, vegas, pinnacle, premiere, cyberlink κτλ.

[...]και όλων των πλεονεκτημάτων που σου δίνει η τεχνολογία bluray (first menu, popup menu, κεφάλαια για γρήγορες μετακινήσεις κλπ), ώστε οι αναμνήσεις να διατηρηθούν με κάποια καλά στοιχεία.

Πέρα από το popup menu που δεν ξέρω τι είναι ακριβώς, τα υπόλοιπα είναι features που εμφανίζονται και στο dvd authoring. Με ένα καλό πρόγραμμα όπως το dvd architect μπορείς να κάνεις πολύ όμορφα μενού, υπομενού, κεφάλαια κτλ.

 

Γι αυτό απόρησα για τον λόγο που επέλεξες το bd.

Θα μου πεις βέβαια ότι γούστα είναι αυτά αλλά δεν βλέπω κάποιο κέρδος για το παραπάνω κόστος και την ταλαιπωρία του να επεξεργάζεσαι hd υλικό που προήλθε από sd πηγή και μάλιστα τόσο χαμηλής ποιότητας όπως οι βιντεοκασέτες που βρίσκονται συνήθως στην κατηγορία του vcd, ούτε καν του dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά δεν θέλω να κάνω και καμιά ιδιαίτερη επεξεργασία. Θέλω απλώς να κόψω συγκεκριμένα κομμάτια από διάφορες σειρές κλπ. Οπότε δεν είναι καλύτερα να τα μεταφέρω στον υπολογιστή και να μην μπλέκω με εγγραφές σε dvd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δεν έχει σχέση με το bd πρότυπο. Είναι καθαρή επεξεργασία βίντεο από προγράμματα όπως corel, vegas, pinnacle, premiere, cyberlink κτλ.

Πέρα από το popup menu που δεν ξέρω τι είναι ακριβώς, τα υπόλοιπα είναι features που εμφανίζονται και στο dvd authoring. Με ένα καλό πρόγραμμα όπως το dvd architect μπορείς να κάνεις πολύ όμορφα μενού, υπομενού, κεφάλαια κτλ.

 

Γι αυτό απόρησα για τον λόγο που επέλεξες το bd.

Θα μου πεις βέβαια ότι γούστα είναι αυτά αλλά δεν βλέπω κάποιο κέρδος για το παραπάνω κόστος και την ταλαιπωρία του να επεξεργάζεσαι hd υλικό που προήλθε από sd πηγή και μάλιστα τόσο χαμηλής ποιότητας όπως οι βιντεοκασέτες που βρίσκονται συνήθως στην κατηγορία του vcd, ούτε καν του dvd.

 

Για ενημέρωση, με το κεντρικό μενού, επιλέγεις το θέμα που θέλεις να παίξει από όσα έχεις περιλάβει στο BD και με το popup menu επιλέγεις το κεφάλαιο που θέλεις να παίξει, από όσα έχεις ορίσει μέσα σε ένα θέμα.

 

Ένας από τους βασικούς λόγους επιλογής του BD είναι αφενός οι χωρητικότητες των δίσκων (25GB και 50GB) αφετέρου οι δυνατότητες που παρέχουν προγράμματα όπως το premiere για πολύ καλές επιλογές στην ποιότητα του τελικού προιόντος.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αρχισα και εγω αυτες τις μερες να κανω αυτην την δουλεια με τις οδηγιες που δοσατε αλλα εχω ενα μικροπροβληματακι

 

αγοραζοντας την συσκευη μου δωσαν και το απαραιτητο  προγραμμα και οκ δουλευει κανονικα

μονο που οταν η ταινια ειναι σε ενα μέρος αγραφτη (ή χαλασμενη δεν ξερω τι) σταματαει να γραφει.

και ετσι εγω πρεπει να καθομαι να παρακολουθω ολο το βιντεο για να δω που θα σταματησει

μπορει να γίνει τίποτα ? δηλαδη εννοω ειναι θέμα συσκευης ή προγραμματος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...