Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nefelious είπε

Γειά σας, εγώ θέλω να αγοράσω μερικά ρούχα αξία περίπου 42 ευρώ (49 δολάρια) από ένα σαιτ που λέγεται zaful. Υποτίθεται ότι τα ρούχα έρχονται από Κίνα και φοβάμαι ότι θα πληρώσω τελωνείο. Από ό,τι έχω διαβάσει στο ίντερνετ μερικοί πληρώνουν και άλλοι όχι (ακόμα και αν η παραγγελία είναι άνω των 22 ευρώ). Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Να τα αγοράσω τα πράγματα ή όχι; Δεν θα ήθελα να κάνω ξεχωριστές αγορές γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω ένα κουπόνι που χρησιμοποιείται μόνο μια φορά

Δυσκολο να το γλυτωσεις το τελωνειο. Παντα υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα να περασει κατι (φιλος του αδερφου μου παρελαβε 60ε ρολοι που το ειχαν υποτιμολογησει στα 40ε - και παλι κατα πολυ ανωτερο των 22ε) αλλα αν δεν θελεις να πληρωσεις εξτρα με την καμια δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, nefelious είπε

Γειά σας, εγώ θέλω να αγοράσω μερικά ρούχα αξία περίπου 42 ευρώ (49 δολάρια) από ένα σαιτ που λέγεται zaful. Υποτίθεται ότι τα ρούχα έρχονται από Κίνα και φοβάμαι ότι θα πληρώσω τελωνείο. Από ό,τι έχω διαβάσει στο ίντερνετ μερικοί πληρώνουν και άλλοι όχι (ακόμα και αν η παραγγελία είναι άνω των 22 ευρώ). Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Να τα αγοράσω τα πράγματα ή όχι; Δεν θα ήθελα να κάνω ξεχωριστές αγορές γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω ένα κουπόνι που χρησιμοποιείται μόνο μια φορά

Πριν ενα μηνα πηρα ενα δεμα απο DUBAI με αξια 50 ευρω και ειχα ΤΗΝ ΤΥXH να μην περασει τελωνειο... Μιλησα με τη FEDex στην αθηνα και μου ειπαν οτι δεν περασε επειδη ηταν low value αλλα αυτο δν ισχυει.. το παρελαβα απο speedex και μου ειπαν οτι επρεπε να περασει κανονικα τελωνειο απλα τη γλυτωσα καθαρα λογω ΤΥΧΗΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2018 στις 12:18 ΜΜ, flandraK είπε

Και εγώ έχω δεματακι αξίας 10€ από 21 Ιουνίου που γράφει ακριβώς το ίδιο. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω. Πρώτη φορά πάντως γίνεται αυτό και έχω πάρει άπειρες μικρομπουρδες από Κίνα. 

εμενα εφυγε επιτελους ελπιζω και το δικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...