Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση πρώτα.

Έχει εξασφαλίσει να είναι unlocked;

Γιατί σχεδόν όλα τα κινητά της Αμερικής πουλιώνται με συμβόλαιο σε ένα πάροχο.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφαιρέσει τη συσκευασία κλπ και θα αμπαλάρει καλά όλα τα υπόλοιπα και λειτουργικά του κινητού.

Τη συσκευασία, αν τη θέλεις θα τη στείλει ξεχωριστά.

Θα γράψει στο δέμα ότι είναι μεταχειρισμένο και μηδενικής αξίας για ανταλλακτικά.

 

Έτσι θα μειώσεις σημαντικά τις πιθανότητες για να σταματαήσει στον τελωνειακό των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω μια τσαντα για μια φιλη μου , juicy. Στο ebay την εδινε κατι παραπανω απο 100$, αλλα τον ειπα να τα κανει 99.. Τι αλλο να τον πω μπας και γλυτωσουνε τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 100+, τι 99. Το ίδιο είναι ως προς τις πιθανότητες για τελωνείο. Το όριο της ατέλειας είναι 22 ευρώ (μαζί με μεταφορικά) οπότε αν θες να έχεις ελπίδες να περάσει έτσι πες να βάλει μια τιμή το πολύ 20 ευρώ. Εδώ φέρνουμε κινητά των 300 ευρώ και στο κουτί λέει "15 ευρώ" και "είδη κήπου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 100+, τι 99. Το ίδιο είναι ως προς τις πιθανότητες για τελωνείο. Το όριο της ατέλειας είναι 22 ευρώ (μαζί με μεταφορικά) οπότε αν θες να έχεις ελπίδες να περάσει έτσι πες να βάλει μια τιμή το πολύ 20 ευρώ. Εδώ φέρνουμε κινητά των 300 ευρώ και στο κουτί λέει "15 ευρώ" και "είδη κήπου".

δλδ αν μου στειλουν κατο που εχει πραγματικη αξια 100$ +45$μεταφορικα πληρωνω τελωνειο;( και αν ναι ποσο) δε νομιζω να δεχτει, γιατι ειναι πολυ τυπικος;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ΦΠΑ 23% και αν πιάσεις το όριο των 150 ευρώ τότε και δασμούς (δεν ξέρω πόσο είναι αυτοί). Και νομίζω συν έξοδα εκτελωνισμού που με ΕΛΤΑ είναι 12 ευρώ. Άρα είσαι γύρω στα 200 ευρώ σύνολο. O makfil είναι άριστος γνώστης. Όταν το δει θα επιβεβαιώσει ή θα διορθώσει αν κάνω κάπου λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα είπες.

Για αξία CIF πάνω από 150€ επιβάλλεται δασμός ανάλογα με την δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

Πάντως, οι πιθανότητες να περάσει το δέμα από τον τελωνειακό των ΕΛΤΑ είναι λίγες σε αντίθεση με την περίπτωση να έρθει το δέμα με courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα είπες.

Για αξία CIF πάνω από 150€ επιβάλλεται δασμός ανάλογα με την δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

Πάντως, οι πιθανότητες να περάσει το δέμα από τον τελωνειακό των ΕΛΤΑ είναι λίγες σε αντίθεση με την περίπτωση να έρθει το δέμα με courier.

τι να ζητησω απ αυτον για να αποφυγω το κουριερ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το banggood έχει επιλογή να αφαιρεθεί το logo της από το πακέτο και απ ότι διάβασα πρέπει να το κάνουμε αυτό για να γλιτώσουμε τελωνείο. Επειδή δεν το γνώριζα τους έστειλα μετά mail αλλά μου είπαν ότι δε γίνεται και πως αν θέλω να ξανακάνω την παραγγελία η οποία όμως είχε γίνει με κουπόνι το οποίο έληξε. Αν τους πω να μου το στείλουν όπως είναι με χαμηλή τιμολόγηση και δώρο θα χω κανένα θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι, ειδικά, το logo της Banggood θα προκαλέσει τον τελωνειακό να σταματήσει ένα δέμα, πολύ περισσότερο όταν καθημερινά εισάγονται δέματα από εκατοντάδες ή χιλιάδες καταστήματα από τρίτες χώρες, που καταγράφεται η επωνυμία τους πάνω στο αυτοκόλλητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι νομίζω.

μπορεις να μου απαντησεις κι εμενα σε παρακαλω για να προχωρησω στην αγορα , μπας και γλυτωσουμε τπτ; Ευχαριστω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...