Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η EMS είναι courier και δικαιολογημένα φτάνει σε σύντομο χρονικό διάστημα, σε σχέση με το ταχυδρομείο.

Όσον αφορά στο αν το site των ΕΛΤΑ δείχνει όλη τη διαδρομή έχω και εγώ τη γνώμη ότι την έδειχνε από το σκανάρισμα στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!! Εγω αγόρασα μια τσάντα απο Αμερική! Η αξία της ήταν 146,38 €, είχα δωρέαν shipping(30ε) λόγω μιας προσφοράς αλλα πλήρωσα εξτρα Import Duties and Taxes 21,96 €. Είχα επιλογη να πληρώσω τα import duties and taxes κατά την παραλαβή ή στην παραγγελία και επέλεξα το 2ο, άρα εν τέλει πλήρωσα 168,34 ευρώ. Θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο; Ή μήπως τα Import Duties/Taxes ήταν αυτα που θα έπρεπε να πληρώσω στο τελωνείο;  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον περίεργο λόγο σου υπολόγισαν τα Import Fees, δηλαδή τον ΦΠΑ σε ποσοστό 15% αντί του 24%,

Με δεδομένο ότι προπλήρωσες τα έξοδα εκτελωνισμού, το πιθανότερο είναι ότι το δέμα θα περάσει, χωρίς άλλα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον περίεργο λόγο σου υπολόγισαν τα Import Fees, δηλαδή τον ΦΠΑ σε ποσοστό 15% αντί του 24%,

Με δεδομένο ότι προπλήρωσες τα έξοδα εκτελωνισμού, το πιθανότερο είναι ότι το δέμα θα περάσει, χωρίς άλλα έξοδα.

τέλεια αυτό καταλαβα και εγώ! Ίσως ήταν 15% γιατί νομίζω απο Αμερική στέλνεται Γαλλία (όπου είναι η έδρα της εταιρίας και βλέπουν αν η τσάντα ειναι αυθεντική-ελαττωματική) και ύστερα Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω κάτι από Καναδά και σαν μεταφορική βάζει το Small Packets - International - Ground.

 

Γνωρίζει κανείς αν μπαίνει τελωνείο αυτό ή όχι;

 

Συνολικά η τιμή είναι 48,94 Ευρώ δηλαδή 35.75 + 13.19 μεταφορικά έξοδα.

 

Αυτό που θέλω να πάρω είναι παιχνίδι. Μόνο σε αυτόν από Καναδά είναι το φθηνότερο. Στο amazon και αλλού είναι ακριβότερο και επιπλέον δεν υπάρχει για Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το στέλνει με το καναδέζικο ταχυδρομείο (small packets), θα κάνει 2-3 μήνες, όπως λέει στο site τους.

Εάν, πράγματι, το στέλνει με το ταχυδρομείο, και μετά από 2-3 μήνες εξακολουθούν οι ίδιες εντολές ελέγχου, τότε είναι πιθανό να σταματήσει στο τελωνείο.

 

Πάντως, είναι περίεργο να μην υπάρχει αλλού αυτό που θέλεις, πολύ περισσότερο, όταν είναι γνωστό ότι η αγορά του Καναδά είναι από τις ακριβότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αυτό που θέλω να αγοράσω είναι αυτό.

 

http://www.ebay.com/itm/Zone-of-the-Enders-HD-Collection-Limited-Edition-PlayStation-3-2012-NEW-/152380311457?hash=item237a9307a1:g:WrYAAOSwEzxYarTK

 

Αν θα είναι θα το αγοράσω από amazon και ας πληρώσω περισσότερα..

 

Έχει βγει μόνο για Αμερική το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αυτό που θέλω να αγοράσω είναι αυτό.

 

http://www.ebay.com/itm/Zone-of-the-Enders-HD-Collection-Limited-Edition-PlayStation-3-2012-NEW-/152380311457?hash=item237a9307a1:g:WrYAAOSwEzxYarTK

 

Αν θα είναι θα το αγοράσω από amazon και ας πληρώσω περισσότερα..

 

Έχει βγει μόνο για Αμερική το συγκεκριμένο.

 

 

ασχετο αλλα εχω το OST και ειναι γαματο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αυτό που θέλω να αγοράσω είναι αυτό.

 

http://www.ebay.com/itm/Zone-of-the-Enders-HD-Collection-Limited-Edition-PlayStation-3-2012-NEW-/152380311457?hash=item237a9307a1:g:WrYAAOSwEzxYarTK

 

Αν θα είναι θα το αγοράσω από amazon και ας πληρώσω περισσότερα..

 

Έχει βγει μόνο για Αμερική το συγκεκριμένο.

 

Στο συνημμένο πινακάκι φαίνεται ότι το έχουν σχεδόν όλα τα ευρωπαικά αλλά και το αμερικάνικο και το καναδέζικο σε νέο και μεταχειρισμένο, αλλά, στην πραγματικότητα, τα δύο τελευταία δεν το στέλνουν στην Ελλάδα και τα ευρωπαικά το εισάγουν από την Αμερική, και γι' αυτό οι υψηλές τιμές.

post-175541-0-22575700-1484147467_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ανακάλυψα σήμερα το κατάστημα lightinthebox.com το οποίο έχει μια επιλογή μαζί με την αγορά σου, όπου για ένα +4% του κόστους των προϊόντων που αγοράζεις σου καλύπτει τα έξοδα για τελωνείο σε περίπτωση που σου ζητηθεί να πληρώσεις.  

 

 

58dc55d5e6b64a41bd98d5198df75cf4.png

 

 

Σαν κατάστημα φαίνεται πολύ καθώς πρέπει και οι τιμές του σε κινητά είναι πολύ καλές. Το ερώτημα μου δεν είναι λοιπόν αν θα πληρώσω τελωνείο γιατί όπως βλέπω έχει ειπωθεί πλέον άπειρες φορές πως τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν κάποιος έχει κάνει ποτέ παραγγελία από το εν λόγω κατάστημα και αν ήταν όλα κομπλέ, όπως επίσης σε περίπτωση που κληθώ να πληρώσω τελωνείο πόσο περίπου να υπολογίζω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Πρώτη φορά μου μπλοκάρει κάτι το τελωνείο για αγορά 90 ευρώ(κινητό τηλέφωνο),μετά από εκατοντάδες αγορές από Κίνα με πολύ μεγαλύτερα κόστη.

Γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει το "καπέλο" και πότε θα παραλάβω; Το status των ΕΛΤΑ είναι :

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 12-12-2016  03:14  ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-12-2016  21:01  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ  22-12-2016  08:08  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-12-2016  08:08  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Έχει κολλήσει εκεί από τις 22 Δεκεμβρίου.Πρέπει να κάνω εγώ κάτι ή απλά να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το δικό σου δέμα στο τελωνείο από εκείνη την ημέρα αλλά και άλλα πολλά.

Από όσα έχουν αναφερθεί σ' αυτό και σε άλλα fora, καθυστερεί η διαδικασία και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ... υπομονή.

 

Με δεδομένο ότι μπήκε στο τελωνείο του αεροδρομίου σημαίνει ότι βρίσκεσαι στη νότια Ελλάδα και όταν ξεκολλήσει, θα πάει στο γραφείο της περιοχής σου, και θα παραλάβεις ειδοποιητήριο για να πας να πληρώσεις και να το παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχαν στείλει με Singapore post.Αν είχε φύγει με Netherlands post μέσω Ολλανδίας ή Swedish post όπως άλλα πακέτα θα είχε περάσει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα περιστατικά που έχουν καταγραφεί, δεν φαίνεται να φταίει η μεταφορική αλλά άλλα κριτήρια, όπως πχ το μέγεθος του κουτιού ενός κινητού, η (χαμηλή) δηλωμένη αξία κλπ.

Βέβαια, έχουν καταγραφεί και πολλά περιστατικά που κινητά πέρασαν χωρίς να χρεωθούν έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...