Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Θελω να παραγγειλω αυτα τα προιοντα απο gearbest με την επιλογη Registered Air Mail (+0.87 euro).Απλα ειναι 3 προιοντα μαζι!Θελω να μου πειτε αν θα περασω τελωνειο!

Ωριστε και μια φωτογραφια!

--> http://prntscr.com/dum14t

 

Το 0.87 το βαζει λογω Registered Air Mail και του βαρους που το βαρος ειναι 0.53Kg!

 

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να πληρώσεις. Το συνολικό κόστος δεν ξεπερνάει ούτε τα 20€ οπότε και να το τσεκάρουν δεν θα στο κρατήσουν. Θα σταματήσουν πακέτα αξίας 40-50€ και πάνω. Δες το σχόλιο του 

Getta Robo  για να πάρεις μια καλύτερη εικόνα του τι παίζει.

 

p.s. τώρα βλέπω ότι κοίταζα προηγούμενες σελίδες και ότι έχεις ήδη λάβει απάντηση :P 

όπως και να έχει δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι για κάτι, στην χειρότερη ότι είπε ο makfil, που και αυτό χλωμό το κόβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να πληρώσεις. Το συνολικό κόστος δεν ξεπερνάει ούτε τα 20€ οπότε και να το τσεκάρουν δεν θα στο κρατήσουν. Θα σταματήσουν πακέτα αξίας 40-50€ και πάνω. Δες το σχόλιο του 

Getta Robo  για να πάρεις μια καλύτερη εικόνα του τι παίζει.

 

p.s. τώρα βλέπω ότι κοίταζα προηγούμενες σελίδες και ότι έχεις ήδη λάβει απάντηση :P

όπως και να έχει δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι για κάτι, στην χειρότερη ότι είπε ο makfil, που και αυτό χλωμό το κόβω.

 

Σε ευχαριστω φιλε να σαι καλα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, περιμενω ενα πακετακι απο ΗΠΑ μεσω USPS, ειναι 4CD απο discogs (2ο χερι, δε ξερω αν μετραει ως προς τα δεματα μη εμπορικου χαρακτηρα). Το κοστος ηταν 8$ για τα CD + 14$ τα μεταφορικα, 22$ συνολο.

 

Υπαρχει περιπτωση να περασουν τελωνειο; Αν εχει γραψει το 22$ ο αλλος πανω και το πιστεψουν, δε πρεπει να περασει μιας και 22$ < 22€. Αν δε το χει γραψει/δε το πιστεψει τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι αυτό το δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο και ο λόγος είναι ότι οι αμερικανοί πωλητές δηλώνουν την πραγματική αξία, συνήθως, και όχι τα $20 που γράφουν οι κινέζοι σε όλα τα δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω : το priority direct mail από Banggood, μας εξασφαλίζει ότι το δέμα δεν θα περάσει τελωνείο?

To μονο που σε εξασφαλίζει σε αγορές απο Banggood είναι να ψωνίσεις απο τη Ευρωπαική αποθήκη του νομίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αγριέψει πολύ τα πράγματα στα τελωνεία για δέματα απο Κινα .... ψάχνουν κυρίως κινητά τηλέφωνα (ας όψονται οι πιέσεις για εφαρμογή των νόμων απο τα ντόπια εσωτερικά ηλεκτρονικά καταστήματα) τιμές όμως δεν ρίχνουν  :mad:

Ρώσικη ρουλετα έχει πλέον καταντήσει η αγορά κινέζικου κινητού  :cry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κινεζος μου εβαλε την κανονικη αξια και οχι gift. Τωρα ειναι σε ενα σακο στο τελωνειο χαχαχαχαχα

 

Δεν νομίζω ότι αυτό το δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο και ο λόγος είναι ότι οι αμερικανοί πωλητές δηλώνουν την πραγματική αξία, συνήθως, και όχι τα $20 που γράφουν οι κινέζοι σε όλα τα δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κινεζος μου εβαλε την κανονικη αξια και οχι gift. Τωρα ειναι σε ενα σακο στο τελωνειο χαχαχαχαχα

 

 

1. Τι σχέση έχει το δέμα σου που έρχεται από Κίνα με το post μου που παρέθεσες κα είναι απάντηση σε αγορά από Αμερική;

 

2. Ποιος σου είπε ότι όταν δηλώνει ο κινέζος το δέμα ως "δώρο", αυτό αποτελεί εγγύηση ότι δεν θα σταματήσει στο τελωνείο; Το έχουμε πει τόσες φορές ότι η δήλωση στο αυτοκόλλητο "δώρο" και ταυτόχρονα κάποια αξία (συνήθως $20) δεν πιάνει πλέον και αποδείχτηκε πρόσφατα ότι είναι η καλλίτερη αιτία για να σταματήσει ο τελωνειακός το δέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν παραγγειλουμε απο gearbest η banggood υπαρχει 50% πιθανοτητα να σταματησει το δεμα στο τελωνειο;

Πως καποια δεν τα ελεγχουν ενω αλλα τα ελεγχουν τι φαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγείλεις γενικά από Κίνα, και όχι μόνο από τα συγκεκριμένα, υπάρχει πιθανότητα (και όχι 50%) να σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

Από την αρχή του χρόνου περίπου έχουν ελαττωθεί, όμως, τα περιστατικά αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Χρήστης της σελίδας μας παρήγγειλε καλώδιο micro-usb αξίας €2.32 από το Everbuying κ μας ενημέρωσε ότι το παρέλαβε χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Ημερομηνία αγοράς: 7/12/2016

Ημερομηνία ειδοποίησης απο ΕΛΤΑ: 28/12/2016

 

Έχουμε ζητήσει από τους χρήστες μας, εφόσον το επιθυμούν, να μας ενημερώνουν για την εξέλιξη των παραγγελιών τους, ώστε να μπορούμε να κρατάμε στατιστικά στοιχεία και με τη σειρά μας να ενημερώνουμε την κοινότητα του Insomnia σχετικά με το χρόνο άφιξης των παραγγελιών (και ενδεχόμενο εκτελωνισμό ) ανάλογα με το κατάστημα και ανάλογα με την τιμή του προιόντος.

 

Υπάρχουν αρκετές παραγγελίες κινητών τηλεφώνων σε εξέλιξη. Εφόσον έχουμε κάποια ενημέρωση από τους χρήστες μας, θα ενημερώσουμε την κοινότητα.

 

Φιλικά, 

Φώτης από SealSmile.com

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τι σχέση έχει το δέμα σου που έρχεται από Κίνα με το post μου που παρέθεσες κα είναι απάντηση σε αγορά από Αμερική;

 

2. Ποιος σου είπε ότι όταν δηλώνει ο κινέζος το δέμα ως "δώρο", αυτό αποτελεί εγγύηση ότι δεν θα σταματήσει στο τελωνείο; Το έχουμε πει τόσες φορές ότι η δήλωση στο αυτοκόλλητο "δώρο" και ταυτόχρονα κάποια αξία (συνήθως $20) δεν πιάνει πλέον και αποδείχτηκε πρόσφατα ότι είναι η καλλίτερη αιτία για να σταματήσει ο τελωνειακός το δέμα .

καταρχήν καλησπέρα, 

1.Ποιος σου είπε ότι μιλησα για δώρο?

2.δεν δήλωσα 20$

τρίτον ευχαριστώ για το σεμινάριο , αλλα τα γνωρίζω αυτα.

τεταρτον  ξαναπαραθέτω αυτα που έγραψα  

 

 

makfil, on 14 Jan 2017 - 6:57 PM, said:snapback.png

Δεν νομίζω ότι αυτό το δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο και ο λόγος είναι ότι οι αμερικανοί πωλητές δηλώνουν την πραγματική αξία, συνήθως, και όχι τα $20 που γράφουν οι κινέζοι σε όλα τα δέματα.

Ο κινεζος μου εβαλε την κανονικη αξια και οχι gift. Τωρα ειναι σε ενα σακο στο τελωνειο χαχαχαχαχα

 

----

 

Εχει  ξεκολήσει κάποιου το δέμα πρίν τις 20 δεκεμβρίου απο τελώνειο?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...