Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους !
ΕΡΩΤΗΣΗ
Επειδή διαβάζω ότι αρκετοί (ίσως) έχουν παραλάβει απο Gearbest ή απο banggood
(όπως γράφει ο lefteris4 πιο πάνω μια παραγγελία που έκανα αξίας 130€ δεν πέρασε από τελωνείο. Έβαλα τρόπο αποστολής priority air mail, μου το έστειλε με postNL, από Ολλανδία)
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ φωτογραφίες απο τέτοιο δέμα που παρέλαβε με priority air mail
ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ γράφει τίποτα για Κίνα ή μόνο Ολανδία?
(Φυσικά μπορει να σβήσει τα προσωπικά του στοιχεία)
 
Ευχαριστω εκ των προταίρων και για να δουμε κατα πόσο ειναι σφαλής αυτή η μέθοδος (θα είναι αν ΔΕΝ γραφει τίποτα για Κίνα π.χ. CN22 ή τίποτα άλλα Κινέζικα)

 


Λογικά αύριο θα παραλάβω και θα βγάλω φωτογραφίες να τις ανεβάσω εδώ. Κι εγώ την ίδια απορία έχω, αν αναφέρει πουθενά Κίνα και αν το έστειλε από καμία αποθήκη της Ολλανδίας απευθείας ή έκανε τριγωνικη αποστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά!

 

Είχα καιρό να παραγγείλω από χώρα εκτός ΕΕ.

Πήρα απο το Gearbest την Xiaomi mijia panorama 360 camera με κοστος στα 195€ και νομιζω 12€ μεταφορικά, και το δέμα συνοδεύεται απο το κλασσικό χαρτί της Gearbest οτι το πήρα 100usd kai 12 usd μεταφορικά. Το λάθος μου ηταν μάλλον οτι διάλεξα DHL. Τώρα από οτι κατάλαβα θα περάσει τελωνείο. πόσο θα είναι το εξτρά κόστος στην χειρότερη;

 

 

Φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει κανένα σχετικό νήμα για τις αγορές από το εξωτερικό και δεν γνωρίζεις ότι αποφεύγουμε τις courier όπως ο διάολος το λιβάνι.

 

Αν δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα, θα σου τηλεφωνήσουν και θα ζητήσουν την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό. Τα έξοδα είναι γύρω στα 55-60 αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα για τις μέρες μετά το 1ο 48ωρο, ΦΠΑ και άλλα μικροέξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει κανένα σχετικό νήμα για τις αγορές από το εξωτερικό και δεν γνωρίζεις ότι αποφεύγουμε τις courier όπως ο διάολος το λιβάνι.

 

Αν δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα, θα σου τηλεφωνήσουν και θα ζητήσουν την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό. Τα έξοδα είναι γύρω στα 55-60 αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα για τις μέρες μετά το 1ο 48ωρο, ΦΠΑ και άλλα μικροέξοδα.

 

Ακριβώς φίλε μου, Δεν είχα διαβάσει απολύτως τίποτα! Και για αυτο ρώτησα εδώ και σε ευχαριστώ για τη άμμεση απάντηση σου!

Άρα μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσω σύνολο έξτρα άλλα 60€ περίπου ε;

 

Όποιος δεν έχει μυαλό...πληρώνει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55-60€ θα πληρώσεις μόνο για την αμοιβή του εκτελωνιστή.

Βάλε τον ΦΠΑ (στα 207 αφού θα σου ζητήσουν απόδειξη) και τα μικροέξοδα και θα βγάλεις ένα κοστούμι γύρω στα 120-130€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακριβώς φίλε μου, Δεν είχα διαβάσει απολύτως τίποτα! Και για αυτο ρώτησα εδώ και σε ευχαριστώ για τη άμμεση απάντηση σου!

Άρα μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσω σύνολο έξτρα άλλα 60€ περίπου ε;

 

Όποιος δεν έχει μυαλό...πληρώνει!!!

Γυρω στο 130αρι χοντρικα θα πληρωσεις για ολα τα εξτρα...κοντα σαν να πηρες και δευτερο τεμαχιο... κριμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικά αύριο θα παραλάβω και θα βγάλω φωτογραφίες να τις ανεβάσω εδώ. Κι εγώ την ίδια απορία έχω, αν αναφέρει πουθενά Κίνα και αν το έστειλε από καμία αποθήκη της Ολλανδίας απευθείας ή έκανε τριγωνικη αποστολη

Καλησπέρα Λευτέρη, με το καλό να παραλάβεις αύριο kaina to doyme ti grafoyn. Πάντως απο ότι γνωρίζω δεν έχουν αποθήκη στην Ολλανδία άσχετα αν χρεισιμοποιούν το Ολλανδέζικο ταχυδορμείο διοτι τους συμφέρει. Πάντως αν γρέφει οτιδήποτε μπροσ ή πισω απο Κίνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 100% σίγουρο οτι δεν θα το σταματήσουν τελωνείο. Στην φωτο που ανέβασα εγω όπως βλέπεις γραφει και το CN22 και country of origin China.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Παρήγγειλα δέμα- συμπλήρωμα διατροφής- από αμερική. Πέρασε από γερμανία και μου ζήτησαν 28 ευρώ κερατιάτικα. Δεν είναι παράνομο; Πως ζητούν τέλη εκτελωνισμού και φπα για προιόν που έρχεται από ευρωπαική ένωση; Αν ερχόταν κατευθείαν παραδείγματος χάρη από Πολωνία και όχι αμερική θα είχε διαφορετική αντιμετώπιση; Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα έρχεται από τρίτη χώρα (Αμερική) και φυσικά περνάει από χώρες της ΕΕ για να φτάσει στην Ελλάδα.

Επομένως, χρεώνεσαι με έξοδα εκτελωνισμού όπως αν ερχόταν από οποιαδήποτε τρίτη χώρα.

 

Εάν ερχόταν από χώρα της ΕΕ, φυσικά, δεν θα πλήρωνες έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα έρχεται από τρίτη χώρα (Αμερική) και φυσικά περνάει από χώρες της ΕΕ για να φτάσει στην Ελλάδα.

Επομένως, χρεώνεσαι με έξοδα εκτελωνισμού όπως αν ερχόταν από οποιαδήποτε τρίτη χώρα.

 

Εάν ερχόταν από χώρα της ΕΕ, φυσικά, δεν θα πλήρωνες έξοδα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα έρχεται από τρίτη χώρα (Αμερική) και φυσικά περνάει από χώρες της ΕΕ για να φτάσει στην Ελλάδα.

Επομένως, χρεώνεσαι με έξοδα εκτελωνισμού όπως αν ερχόταν από οποιαδήποτε τρίτη χώρα.

 

Εάν ερχόταν από χώρα της ΕΕ, φυσικά, δεν θα πλήρωνες έξοδα.

Σε εμενα απ οτι ειδα ηρθε κατ ευθειαν απο Αμερικη χωρις ενδιαμεση σταση. Τωρα να ρωτησω κατι με αυτο το τελωνειο. Ερχονται τα δεματα ας πουμε Δευτερα... Αυτα τα σκαναρουν και μετα τα αφηνουν; Δεν προχωρανε άμμεσα στη διαλογη για να εκτελωνισουν οποια χρειαζεται; Τα ξεχνανε στο ελεος του Θεου; Εαν γνωριζει καποιος τι κανουν αυτοι εκει μεσα, ας ενημερωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ταχυδρομείο από Αμερική δεν έρχεται χωρίς ενδιάμεση στάση σε χώρα της ΕΕ.

Σε ενα αλλο σαιτ στο Packagetrackr δειχνει στο χαρτη το αντιθετο...

 

post-195935-0-51402600-1506983676_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα αλλο σαιτ στο Packagetrackr δειχνει στο χαρτη το αντιθετο...

 

 

Το συγκεκριμένο, προφανως παίρνει υποψη του μονο την αρχή και το τέλος. Απο Αμερική τα logistics περνάνε απο Ευρώπη. Ακόμα και μεγάες εταιρίες (dhl, fedex, κλπ) που θα μπορουσαν να εχουν απευθείας πτήσεις για Ελλάδα, δεν το κάνουν για λόγους κόστους και ογκο διακίνησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα αλλο σαιτ στο Packagetrackr δειχνει στο χαρτη το αντιθετο...

 

 

 

Και η σιδηροδρομική γραμμή Αθηνών-Οινόης κλπ είναι σχεδιασμένη με ευθύγραμμα τμήματα στο Google Maps, που περνάνε κάτω από μεγάλους ορεινούς όγκους,  αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το τρένο ταξιδεύει σε σήραγγα κάτω από την Πάρνηθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η σιδηροδρομική γραμμή Αθηνών-Οινόης κλπ είναι σχεδιασμένη με ευθύγραμμα τμήματα στο Google Maps, που περνάνε κάτω από μεγάλους ορεινούς όγκους,  αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το τρένο ταξιδεύει σε σήραγγα κάτω από την Πάρνηθα.

Καλημερα.Βρε φιλε σκετη αντιλογία εισαι. :-D  Τελος παντων. Να δω ποτε θα δεησουν να στειλουν τη λυπητερη και πόσα θα το εκτιμησουν. Αυτο με καιει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...