Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άρθρο μπορεί να είναι του 2011 αλλά η τελωνειακή νομοθεσία είναι ίδια.

Το μόνο που άλλαξε είναι η διαδικασία εκτελωνισμού δεμάτων στα ΕΛΤΑ από τον ΙΟΥΝ 2017.

 

Αυτό που διάβασες για τα δέματα μη εμπορικού χαρακτήρα, αφορά σε δέματα που στέλνονται χωρίς χρήματα από ιδιώτη σε ιδιώτη, δηλαδή από συγγενή και όχι από πωλητή που έχεις πληρώσει.

 

Τέλος, ο τελωνειακός δεν δέχεται τη δηλωμένη αξία αλλά βρίσκει την αξία του αντικειμένου στο διαδίκτυο.

 

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Οποτε αν ειναι μπορω να βαλω καποιον γνωστο μου να το αγορασει το προιον και να μου το στειλει? :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Οποτε αν ειναι μπορω να βαλω καποιον γνωστο μου να το αγορασει το προιον και να μου το στειλει? :ph34r:

Και στα μη εμπορικού χαρακτήρα έχει όριο αξίας, συγκεκριμένα τα 45 ευρώ.

Αν εκτιμηθεί ότι είναι υψηλότερης αξίας έχει κανονικά τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα μη εμπορικού χαρακτήρα έχει όριο αξίας, συγκεκριμένα τα 45 ευρώ.

Αν εκτιμηθεί ότι είναι υψηλότερης αξίας έχει κανονικά τελωνείο

Αρα μονο αν το φερουν αν ερθουν οι ιδιοι Ελλαδα απο Αμερικη... Κριμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συμφορουμίτες με όμοιο θέμα έχουν αναφέρει ότι πήγαν να παραλάβουν, αρνήθηκαν να πληρώσουν τα 3€ και τους έδωσαν το δέμα τους χωρίς να πληρώσουν.

 

Στο Ταχυδρομείο εδώ ο διευθυντής λέει ότι μόνο το 3 ευρω σε επιστολικο ταχυδρομείο έχει καταργηθεί σε ότι αποστείλετε ως δέκα ισχύει κανονικά η χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι σε διαφορετικά καταστήματα των ΕΛΤΑ εφαρμόζουν διαφορετικά κάποια οδηγία/εγκύκλιο (που δεν έχει κυκλοφορήσει στη δημοσιότητα) ή ενεργούν αυτόβουλα.

 

Προ ημερών γράφτηκε από συμφορουμίτη ότι πήγε να παραλάβει το δέμα του, ο υπάλληλος ζήτησε τα 3€, ο συμφορουμίτης απάντησε ότι έχει καταργηθεί, ο υπάλληλος συμβουλεύτηκε άλλη συνάδελφό του και εκείνη του είπε να το δώσει χωρίς να πληρώσει τα 3€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφορουμίτες με όμοιο θέμα έχουν αναφέρει ότι πήγαν να παραλάβουν, αρνήθηκαν να πληρώσουν τα 3€ και τους έδωσαν το δέμα τους χωρίς να πληρώσουν.

Φίλε τελικά δεν πλήρωσα τίποτα.

 

Με το που βλέπει το τρία ευρώ στο γκισέ η υπάλληλος γυρίζει στον άλλο υπάλληλο και του λέει αυτό δεν ισχύει και το διαγράφει από το ειδοποιητηριο.

 

Και πάνω στο φάκελο του δίσκου γράφει τρία ευρώ.

 

Παπάρια

 

Πάει και το τρία ευρώ. Ο δίσκος ήταν χρεωμένος 12 ευρώ και τον πλήρωσα 28 στο eBay.

 

Τζαμι και τελωνείο πέρασε ατελώς και πήραν τα τρία μου σε ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περίμενε μέχρι να βγάλεις άσπρα μαλλιά και να μη σου σηκώνεται. Κοίτα εμένα από πότε είναι στο τελωνείο 2 δέματα και θα καταλάβεις.. 

 

 

18/8/2017, 00:13:50 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/8/2017, 06:21:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ

 

28/8/2017, 00:14:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/8/2017, 06:29:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

και ένα έχει φτάσει από 17/09 αλλά δεν έχει ανοιχτεί καν ο σάκος στο αεροδρόμιο 

 

2017-09-17 18:35 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

 

 

 

 

 

ε ρε γαμωτο θα μας τρελανουν ρε φιλε να πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους!

 

28/9/2017, 00:14:41 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/8/2017 00:10:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Μπράβο βρε φίλε. Αλλά ενάμιση μήνα μέσα; Τι στο καλό γίνεται; Το δικό μου δηλαδή να το περιμένω από Νοέμβριο... αφού μπήκε 26/9 . Άρε Ελλάδα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα δεματακι απο Ιαπωνια με Airmail απλο που εκανε 10 μερες και δεν περασε απο τελωνειο.

Ενισχυεται περισσοτερο η πεποιθηση μου οτι οι νεοι κανονισμοι στοχευουν κατα βαση στην Κινα.

 

Περιμενω και δυο μικροπραγματακια απο Κινα αλλα λογικα θα αργησουν τουλαχιστον κανα μηνα οπως ηταν 

φυσιολογικο και πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα 3 μήνες σήμερα από τότε που πακέτο από Αμερική έχει φτάσει Ελλάδα.

Νομίζω πια ότι χάθηκε.

Δε μπορεί, άλλοι να τα παίρνουν έστω σε 1-2 μήνες και γω τίποτα..

Θα'θελα πολύ να τους τα πω ένα χεράκι, αλλά σε ποιον να το πω και ποιός φταίει.... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα 3 μήνες σήμερα από τότε που πακέτο από Αμερική έχει φτάσει Ελλάδα.

Νομίζω πια ότι χάθηκε.

Δε μπορεί, άλλοι να τα παίρνουν έστω σε 1-2 μήνες και γω τίποτα..

Θα'θελα πολύ να τους τα πω ένα χεράκι, αλλά σε ποιον να το πω και ποιός φταίει.... :mad:

Ωχ ρε φιλε τι επαθες... Ηταν αξιας το δεμα; Το εβλεπες στην αναζητηση των ΕΛΤΑ; Ρωταω γιατι και εγω περιμενω ενα δεμα απο Αμερικη. Εχει γουστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, εδώ και μέρες παρακολουθώ συγκεκριμένα προιόντα στο Gearbest και σήμερα πρόσεξα οτι έχει εξαφανιστεί η επιλογή αποστολής EU Priority...οι μόνες επιλογές που δίνει είναι Unregistered Air Mail, Registered Air Mail & Expedited Shipping = Τελωνείο (το πιθανότερο)

Μέχρι χτές-προχτές υπήρχε και το EU Priority και το EU Xpress..

 

Ξέρεις κάποιος τι συμβαίνει με το παραπάνω? εκτός και αν απο τις άπειρες καθυστερήσεις, παράπονα και refunds οι κινέζοι απηυδησαν και το 'έκοψαν'..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κάποιος τι συμβαίνει με το παραπάνω? εκτός και αν απο τις άπειρες καθυστερήσεις, παράπονα και refunds οι κινέζοι απηυδησαν και το 'έκοψαν'..

Όχι δεν είναι αυτό οι Κινέζοι έκλεισαν για λίγο το post NL για δέματα κάτω τον δύο κιλών για να ανοίξουν σε λίγο καιρό Καινούργια αποθήκη του post nl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι αυτό οι Κινέζοι έκλεισαν για λίγο το post NL για δέματα κάτω τον δύο κιλών για να ανοίξουν σε λίγο καιρό Καινούργια αποθήκη του post nl

ΟΚ ευχαριστώ..αναμένοντας λοιπόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...