Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ να βγάλουμε και τα tomahawk δε λέω, ας εξαντλήσουμε όμως πρώτα τη νόμιμη οδό.

 

Και αναρωτιέμαι, άντε και κάνεις την αναθεώρηση και είσαι σε όλα οκ, πλήρωσες συνολικά λιγότερο από 22ευρώ, έχεις όλα τα αποδεικτικά, μιλάμε για γνωστό αντικείμενο, βρίσκεις παρόμοια σε σκρουτζομάγαζα στην ίδια τιμή, εσένα σου έκατσε να το πάρεις εκτός Ε.Ε. γιατί είσαι μαζόχας. Τα στέλνεις λοιπόν για αναθεώρηση σου απαντά η επιτροπάρα, λυπάμαι κύριος θα πληρώσεις. 

α) τι έτσι; χωρίς αιτιολόγηση; δεν εξηγούν το σκεπτικό τους κάπως;

β) μπορείς να κινηθείς κάπως σε δεύτερο επίπεδο αφού αγνοούν τα αποδεικτικά που τους έχει στείλει; δικηγόρο;

 

Θα μου πεις εδώ δεν απαντούν στην αναθεώρηση, εσύ πήγες και στο μετά...

 

Επειδή αν μπει ο διαόλος μέσα μου δεν ησυχάζω, επικοινώνησα από ΑΑΔΕ έως ΕΛΤΑ με την σειρά σε αυτά τα νούμερα 

2109542131 --> 2103353100 --> 2103538103 όπου στο τελευταίο, αφού έδωσα το tracking no με ενημέρωσαν ότι η αίτηση αναθεώρησης ελέγχθηκε και το δέμα μου κρίθηκε ότι έχει ατέλεια, οπότε σε μερικές μέρες θα το παραλάβω.

 

Να το δω και να μη το πιστέψω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επιτέλους!!! Κύλισε ένα δάκρυ

 

24/11/2017, 06:56:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/9/2017, 20:54:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αν μπει ο διαόλος μέσα μου δεν ησυχάζω, επικοινώνησα από ΑΑΔΕ έως ΕΛΤΑ με την σειρά σε αυτά τα νούμερα

2109542131 --> 2103353100 --> 2103538103 όπου στο τελευταίο, αφού έδωσα το tracking no με ενημέρωσαν ότι η αίτηση αναθεώρησης ελέγχθηκε και το δέμα μου κρίθηκε ότι έχει ατέλεια, οπότε σε μερικές μέρες θα το παραλάβω.

 

Να το δω και να μη το πιστέψω!

το πρωτο νουμερο με τι βγαζει ακυρο(εχω και εγω εδω και 3 μηνες κολλημενο δεμα για αναδασμολογηση)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ηρθε δεμα απο Ισραηλ με Standard International Shipping

 

η αποστολη εγινε 16-10-2017

 

LX032796651IL

 

παπουτσια ΝΙΚΕ 60,71ευρω με δωρεαν μεταφορικα

 

το εφερε ο ταχυδρομος στο σπιτι, δεν ειχε πανω καποιο χαρτι απο τα ελτα αλλα μαλλον απο οτι καταλαβα το χαρτι που εβαλε πανω ο πωλητης ειναι για να περασει ελευθερα το τελωνειο.. δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως γραφει γτ ειναι στην δικη του γλωσσα

 

επισης ενω επελεξα Standard International Shipping βλεπω πανω στο κουτι οτι η ετικετα λεει Express..

 

τεσπα τελος καλο ολα καλα

 

 

Το αυτοκόλλητο που έβαλε είναι η μια από τις δύο υποχρεωτικές δηλώσεις (CN22 και CN23) που επιβάλλεται να έχουν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες, στις οποίες γράφει ο πωλητής περιγραφή του περιεχομένου και την αξία του και όχι για να περάσει ελεύθερα από το τελωνείο.

 

Στα ισραηλινά αναγράφονται τα τα πεδία που πρέπει να συμπληρώσει ο (ισραηλινός) πωλητής, ο οποίος έγραψε στα αγγλικά ότι είναι παπούτσια αξίας $33.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!!! Κύλισε ένα δάκρυ

 

24/11/2017, 06:56:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/9/2017, 20:54:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Όντως θα κυλίσει δακρυ

 

Μπήκε τελωνείο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο νουμερο με τι βγαζει ακυρο(εχω και εγω εδω και 3 μηνες κολλημενο δεμα για αναδασμολογηση)

Bλακείες γράφω 2103542132 ήταν το πρώτο νούμερο. Δεν έχει νόημα να πάρεις, πάρε κατευθείαν στο 3538103-104 και πες τους να δουν σε τι φάση είναι η αίτηση σου. Τους πίεσα λιγάκι είναι η αλήθεια, γιατί το έχουν δύο μήνες τώρα και μιλάμε για 12 ευρώ πράγμα! 

Βέβαια αν δε το δω να έρχεται σπίτι χωρίς χρέωση, δε πιστεύω τίποτα.

 

Από τα κεντρικά του ΕΛΤΑ μου έλεγαν ότι δεν ξέρουν που βρίσκεται το δέμα και ότι οι μόνοι αρμόδιοι πλέον είναι η Π.Ε.Τ.Α. (Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων) και ότι δεν έχουν ούτε τηλέφωνο επικοινωνίας, ούτε τίποτα και ότι είναι χρονοβόρο γιατί πρέπει να γίνει η διαδικασία αφαίρεσης δασμών και αναδασμολόγησης (τι φάση δηλαδή, μετακινούν τίποτα κοντέινερ βάρος) και ότι προτεραιότητα έχουν αυτά που δασμολογούνται για πρώτη φορά. Πήρα στη διεύθυνση τελωνειακών στην ΑΑΔΕ και από εκεί μου έδωσαν τηλέφωνο ελεγκτή στο Βενιζέλος και από εκεί στο τελευταίο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλακείες γράφω 2103542132 ήταν το πρώτο νούμερο. Δεν έχει νόημα να πάρεις, πάρε κατευθείαν στο 3538103-104 και πες τους να δουν σε τι φάση είναι η αίτηση σου. Τους πίεσα λιγάκι είναι η αλήθεια, γιατί το έχουν δύο μήνες τώρα και μιλάμε για 12 ευρώ πράγμα!

Βέβαια αν δε το δω να έρχεται σπίτι χωρίς χρέωση, δε πιστεύω τίποτα.

 

Από τα κεντρικά του ΕΛΤΑ μου έλεγαν ότι δεν ξέρουν που βρίσκεται το δέμα και ότι οι μόνοι αρμόδιοι πλέον είναι η Π.Ε.Τ.Α. (Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων) και ότι δεν έχουν ούτε τηλέφωνο επικοινωνίας, ούτε τίποτα και ότι είναι χρονοβόρο γιατί πρέπει να γίνει η διαδικασία αφαίρεσης δασμών και αναδασμολόγησης (τι φάση δηλαδή, μετακινούν τίποτα κοντέινερ βάρος) και ότι προτεραιότητα έχουν αυτά που δασμολογούνται για πρώτη φορά. Πήρα στη διεύθυνση τελωνειακών στην ΑΑΔΕ και από εκεί μου έδωσαν τηλέφωνο ελεγκτή στο Βενιζέλος και από εκεί στο τελευταίο νούμερο.

και εγω στο 2103538103 πηρα και με ειπε πρεπει να επικοινωνησω με την ααδε.θα ξαναπαρω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πιάσουμε γενικά το θέμα, ουτε κατα χώρα γιατί θα βγουμε offtopic απο τις υποπεριπτωσεις. Η αμοιβή μπορεί να βγαίνει έμμεσα απο ποσοστό τζίρου (γενικά μιλω).

Δεν καταλαβα το περι τζιρου, Γερμανια παντως οπως ειπα πληρωνουν το ΦΠΑ τους και τελος. Αν τωρα τους καλυπτει αυτο καπως επειτα δεν το γνωριζω. Τα 666 διαφορετικα τελη και χρεωσεις ειναι δικη μας επινοηση.

 

Το ίδιο πράγμα είναι, μετά από ένα ποσό μπαίνουν οι δασμοί

αυτή την στιγμή η αίτηση για αναδασμολογηση είναι δωρεάν, όμως από τι καλοκαίρι όσοι κάναν αίτηση από όσο ξέρω κάνεις δεν έχει πάρει απάντηση στο αίτημα

Αιτηθηκε φιλος για dvd απο την Νοτια Κορεα, συνολικης αξιας 10€, και του επιβληθηκαν δασμοι και τελη για 30€. Ζητησε αναδασμολογηση, και μετα απο μηνες του το μειωσαν 1 (ενα) ευρω, δηλαδη στα 29€.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24/11/2017, 01:11:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 01:10:22 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/11/2017, 15:30:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

23/11/2017, 13:30:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

23/11/2017, 11:27:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/10/2017, 12:38:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Πείτε μου, βαζελίνη να πάρω όταν θα πάω απο εβδομάδα να παραλάβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...