Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα είναι πολλά τα έξοδα για τον εκτελονισμό? 

25% της παραγγελίας + 15€.

Επίσης περίμενε το λιγότερο 2 μήνες για να σου έρθει η παραγγελία, οπότε σίγουρα δεν το βλέπω για τα Χριστούγεννα.

(ειδικά με τον αυξημένο όγκο δεμάτων που και να μην υπήρχε το πρόβλημα με τον εκτελωνισμό πάλι αργούν αυτή την περίοδο)

 

Εμένα μου ήρθε πριν 2 ημερών πακέτο μετά από 2μήνες και 1 βδομάδα που είχε σταλεί. (και δεν ήθελε και τελωνείο!).

Οπότε φαντάσου σε περίοδο Χριστουγέννων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν θα περάσει τελωνείο ή θα χρεωθώ έξτρα για μια αγορά που έκανα από Gearbest ( από Ευρώπη και συγκεκριμένα eu-3 warehouse). Έρχεται με UPS. Μένω Χανιά και το πακέτο κοστίζει 250 ευρώ. Ευχαριστώ.

Αφου λεει EU wharehouse δεν θα περασει τελωνεια κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία με Sweden Post Registred?

 

Αν ναι, πόση αναμονή περίπου?

Υποθετω θες να αγοράσεις κάτι απο Κίνα.

Οπως και ολα τα άλλα registered (nl post, belgium, κλπ) κάπου στο δίμηνο και αν είναι cif πάνω απο 22 ευρω, υπολογισε και τελωνείο.

 

Διάβασε τον παρακάτω οδηγό και εχε υποψη οτι κόλπια οπως gift, υποτιμολόγηση, κλπ δεν πιάνουν.

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409

 

Αν στο στείλουν unregistered και υποτιμολογιμένο, έχεις ένα 30% να περάσει πιο ευκολα και γρήγορα. Οι μονες σταθερές λύσεις (οσον αφορα ταχυτητα και αποφυγη τελωνείου) ειναι αγορά απο eu warehouses ή απο banggood με μεθοδο priority direct mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έρχονται τα Χριστούγεννα και ψάχνω για κάποια δωράκια σκέφτηκα κάτι τέτοιο από αυτό το site: https://www.image3d.com/retroviewer

 

Η τελική τιμή της παρραγελίας είναι $52.27 ($44.90 + $15.00 τα μεταφορικά).

 

Η μόνη επιλογή που δίνει το site για αποστολή είναι με τη UPS. 

 

Θα είναι πολλά τα έξοδα για τον εκτελονισμό? 

Αφού στέλνει με κουριερ υπολόγισε κανενα 70αρι ευρώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια με τα απλα δεματακια μικρης αξιας τι σκατα γινεται εχω 5 δεματακια και ειναι ολα αφαντα απο 50 μερες μεχρι  70 μερες  μου κανει εντυπωση γιατι ειναι και τα 5  αφαντα και μιλαμε για πραγματα του 1 με 4 ευρω ολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα unregistered αγνοούντε με αποστολή απο Σεπτ.,Τρια συστημενα 76 μερες" arrived to Greece,"συστημενο απο Πορτογαλια 17 μερες "αφιξη στη χωρα προορισμου.."....τα συμπερασματα δικα σας....

Stelio χρονια πολλά και καλή υπομονη!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απλά δέματα, που ούτε τα συστημένα μπορούμε να βρούμε. Συστημένο δέμα εστάλη Αύγουστο και καλά με μέθοδο αποστολής 12 ημερών. Και απλά αγνοείται. Ούτε καν "Άφιξη στη χώρα προορισμού" δεν βγάζει στον κωδικό, καμία ενημέρωση , απλά τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι σύμφωνα με το δικό τους εσωτερικό σύστημα η εν λόγω αποστολή έφτασε Ελλάδα 1/9. Ούτε καν έχουν ανοιξει από τότε τον σάκο να σκανάρουν το δέμα να φανεί ότι έστω είναι στο αεροδρόμιο, ή τον άνοιξαν αλλά με τον χαμό που επικρατεί χάθηκε/καταστράφηκε , τί να πω. Τρόπο να εντοπίσω το δέμα δεν έχω, από τα ΕΛΤΑ μου λένε ότι μόνο ο αποστολέας ξεκινά αναζήτηση, ο αποστολέας δεν δέχεται γιατί δεν ήταν ασφαλισμένο, έχω tracking number που δεν έχει λόγο ύπαρξης τελικά.

Και φυσικά ,παρόμοια περίπτωση και εγώ όσον αφορά τα υπόλοιπα δέματα. 2 unregistered άφαντα, 5 registered κολλημένα αεροδρόμιο σχεδόν 2 μήνες. Μάλιστα προχθές έγινε και το εξής κουλό, πάω να παραλάβω (και να πληρώσω τελωνείο) 7 δέματα από το τοπικό ταχυδρομείο. Είχα ειδοποιήσεις μόνο για τα 3, και αυτές καμιά εβδομάδα αφότου είχαν φτάσει στο ταχυδρομείο. Τελικά παρέλαβα μόνο τα 6 από τα 7. Το τελευταίο σύμφωνα με το tracking βρίσκεται εκεί από τις 21/11, αλλά οι υπάλληλοι όσο και αν έψαξαν, δεν το βρήκαν. Τα χάνω στο αεροδρόμιο, τα χάνω και στο κατάστημα της γειτονιάς. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα unregistered αγνοούντε με αποστολή απο Σεπτ.,Τρια συστημενα 76 μερες" arrived to Greece,"συστημενο απο Πορτογαλια 17 μερες "αφιξη στη χωρα προορισμου.."....τα συμπερασματα δικα σας....

Stelio χρονια πολλά και καλή υπομονη!!

σε ευχαριστώ πολυ

 

Όντως υπομονή αλλα πρώτη φορά σε τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τέτοια έχουμε τόσο μεγάλα χάλια. Πραγματικά από αρχές Σεπτέμβρη και ακόμα τίποτα...

 

Δηλαδή τι κάνουν σε μια εργάσιμη μέρα; ποσα δέματα να κοιτανε; έλεος πια.

 

Κανονικά πρέπει να πάμε από εκεί όσοι είμαστε με παραγγελίες και να κάνουμε φασαρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Ελτα της γειτινιας μιυ εκαναν τους ανηξερους...εγω λεω να οργανοθουμε,να βρουμε τα αναλιγα τηλφ και να αρχισουμε τους εξαψαλμους γιατι τα καναλια το εθαψαβ το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από Αγγλία σε μένα έγινε το εξής. Περίμενα ένα απλό δέμα 17 μέρες. Το είχε στείλει φίλος Άγγλος 12 μέρες πριν έρθει με τη λογική να είναι ήδη εδώ όταν θα φθάσει και αυτός. Έρχεται αυτός πάνω στις 12 μέρες, πουθενά το δέμα. Περνούν άλλες 5 μέρες, φθάνουν στο μεταξύ 3 άλλα συστημένα πακέτα, οπότε πηγαίνουμε μαζί ένα πρωινό να τα παραλάβουμε. Πληρώνω, τα παίρνω, και τους ρωτάω - έτσι για να πω ότι ρώτησα δηλαδή - μήπως έχουν και κανένα απλό να μου δώσουν. Η μία υπάλληλος με κοιτά χωρίς να γνωρίζει, η άλλη μου λέει "καλέ εσύ έχεις και άλλα δύο, δεν τα έχεις πάρει ακόμα;"....Επιστρέφει μετά από λίγο με δύο πακέτα, το ένα εξ αυτών ήταν το πακέτο που είχε στείλει ο φίλος μου. Με ημερομηνία πάνω 2 μέρες πριν έρθει αυτός Ελλάδα! Και μου πέταξαν και ένα "ε εντάξει αφού ήρθες να πάρεις τα συστημένα, πήρες και αυτά". Καταλαβαίνετε, ο άνθρωπος δεν πίστευε αυτά που έβλεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω θες να αγοράσεις κάτι απο Κίνα.

Οπως και ολα τα άλλα registered (nl post, belgium, κλπ) κάπου στο δίμηνο και αν είναι cif πάνω απο 22 ευρω, υπολογισε και τελωνείο.

 

Διάβασε τον παρακάτω οδηγό και εχε υποψη οτι κόλπια οπως gift, υποτιμολόγηση, κλπ δεν πιάνουν.

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409

 

Αν στο στείλουν unregistered και υποτιμολογιμένο, έχεις ένα 30% να περάσει πιο ευκολα και γρήγορα. Οι μονες σταθερές λύσεις (οσον αφορα ταχυτητα και αποφυγη τελωνείου) ειναι αγορά απο eu warehouses ή απο banggood με μεθοδο priority direct mail

 

Έχω αγοράσει ήδη βασικά, αλλά πρώτη φορά μου στέλνουν με Sweden.

 

Πέρυσι τον ήπιαμε με NL Post γι' αυτό τσεκάρω να δω τι παίζει.

 

Αν και με Belgium έχω δεί κάτι τρελά με παραλαβή σε 2-3 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25/11/2017, 20:21:02 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER) 25/11/2017, 18:21:02 ATHENS SORTING CENTER ITEM ARRIVED AT

20/9/2017, 15:53:00 CHINA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

20/9/2017, 15:49:00 CHINA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE 20/9/2017, 05:34:00 CHINA POSTING/COLLECTION

 

Δεν παμε καλα ετσι , εκει που λεω χαθηκε και ανοιξα dispute εχθες, μετα απο 68 μερες εμφανιστηκε στην αθηνα. (Αν και η παραγγελια εγινε 17/9).
 

Ουτε τελωνειο ουτε τιποτα απο οτι βλεπω ε; Με  την μια το βλεπω να ερχεται. μια εργαλειοθηκη για ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι, με ohmομετρο πενσακι κτλ. 12 δολαρια τελικο κοστος. Εκτος αν περασει τελωνειο σε θεσσαλονικη που απ'οτι ακουσα εχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...