Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγελια απο το iherb ηρθε πριν λιγες ημερες. Περιπου μια εβδομαδα για να ερθει απο Αμερικη, Ελλαδα και κοντα στις 45 ημερες για να ερθει το χαρτακι απο τα ΕΛΤΑ. Λογικα δεν εχει περασει τελωνειο, αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος 100%.

 

Μικρη παραγγελια με 2 πραγματακια μεσα και αξια 12 ευρω.

 

Σημερα εκανα αλλη μια παραγγελια με 3 πραγματακια και αξια κατω απο 20 ευρω. Θελω να ρωτησω εαν μπορω να κανω παραγγελια με περισσοτερα απο 3 πραγματακια , αλλα αξια μικροτερη απο την ατελεια των 22 ευρω. Γνωριζει κανεις τι γινεται με τον ΕΦΕΤ και τα δικαιολογητικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστημενο δεμα απο ΕΕ παρελαβα σημερα εκανε 18 ημερολογιακες μερες


Ο.κωδικος eu-# και καποιος αριθμος σημαινει οτι ειναι εντος ΕΕ;;;

Εχω την εντυπωση ειναι αριθμος τη αποθηκης εντος ΕΕ...εχουν αποθηκες τα κινεζομαγαζα σε ισπανια αγγλια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 2,5 μηνες αναμονης εμφανιστηκε χθες στο site των ελτα το δεμα (που παρεμπιπτοντως ειναι απο 5/10 στο αεροδρομιο). Σημερα μπηκε τελωνειο και τωρα βλεπω την ενδειξη "εν αναμονη αποδειξης αξιας αγορας απο τον παραληπτη, ΚΔ Αεροδρομιου". Τι σημαινει αυτο ρε παιδια, οτι πρεπει να παω στο αεροδρομιο με το παραστατικο πληρωμης του paypal?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 2,5 μηνες αναμονης εμφανιστηκε χθες στο site των ελτα το δεμα (που παρεμπιπτοντως ειναι απο 5/10 στο αεροδρομιο). Σημερα μπηκε τελωνειο και τωρα βλεπω την ενδειξη "εν αναμονη αποδειξης αξιας αγορας απο τον παραληπτη, ΚΔ Αεροδρομιου". Τι σημαινει αυτο ρε παιδια, οτι πρεπει να παω στο αεροδρομιο με το παραστατικο πληρωμης του paypal?.

 Στείλε email τους έστειλα και εγώ σήμερα την αποδηξη απο το paypal εγω την εστειλα σε ολα τα email

 

[email protected]  

[email protected]

[email protected]

[email protected]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε email τους έστειλα και εγώ σήμερα την αποδηξη απο το paypal εγω την εστειλα σε ολα τα email

 

[email protected]  

[email protected]

 

[email protected]

 

[email protected]

 

Και πως ξερω οτι ειναι αυτοι οι αρμοδιοι κι οτι δεν θα θαψουν το email. Προφανως πρεπει να μιλησω μαζι τους απο Δευτερα. Απλα ρωτησα μηπως καποιος εχει αναλογη εμπειρια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορα που εχω κανει απο gearbest και σταματησε τελωνειο εστειλα χτες την αποδειξη σε αυτο το mail [email protected].Και μου απαντησαν σημερα Καλησπέρα σας,

 

 

 

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε και δρομολογείται ώστε να οριστικοποιηθεί και απελευθερωθεί από το τελωνείο και εν συνεχεία να διανεμηθεί στο τοπικό σας υποκατάστημα ΕΛΤΑ. Σας ευχαριστούμε.

 

 

 

 

 

Υπηρεσία Εκτελωνισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αγορα που εχω κανει απο gearbest και σταματησε τελωνειο εστειλα χτες την αποδειξη σε αυτο το mail [email protected]Και μου απαντησαν σημερα Καλησπέρα σας,

 

 

 

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε και δρομολογείται ώστε να οριστικοποιηθεί και απελευθερωθεί από το τελωνείο και εν συνεχεία να διανεμηθεί στο τοπικό σας υποκατάστημα ΕΛΤΑ. Σας ευχαριστούμε.

 

 

 

 

 

Υπηρεσία Εκτελωνισμού

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Επικοινώνησα ήδη.

Επεξ/σία από vasalex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εγώ θέλω να αγοράσω κάτι μικρότερο των 22€ με expedited shipping.Θα περάσει τελωνείο;(dhl-ems)

 

Από DHL απ'οσο ξέρω είναι σχεδόν σίγουρο τωρα για EMS εχω ακούσει διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακόμα και τα unregister κάνουν 2 μήνες να φτάσουν Η μόνο τα registered?

Συνήθως όχι. Αλλά αυτή τη στιγμή έχω 4-5 unregistered κάπου σε κάποιο αεροδρόμιο να έρχονται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν θα περάσει τελωνείο ή θα χρεωθώ έξτρα για μια αγορά που έκανα από Gearbest ( από Ευρώπη και συγκεκριμένα eu-3 warehouse). Έρχεται με UPS. Μένω Χανιά και το πακέτο κοστίζει 250 ευρώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έρχονται τα Χριστούγεννα και ψάχνω για κάποια δωράκια σκέφτηκα κάτι τέτοιο από αυτό το site: https://www.image3d.com/retroviewer

 

Η τελική τιμή της παρραγελίας είναι $52.27 ($44.90 + $15.00 τα μεταφορικά).

 

Η μόνη επιλογή που δίνει το site για αποστολή είναι με τη UPS. 

 

Θα είναι πολλά τα έξοδα για τον εκτελονισμό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...