Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε είμαι σίγουρος ότι έχεις μπερδευτεί, όπως είχε γίνει με έναν ακόμα φίλο μας. Δεν έχω ακούσει ή διαβάσει για άλλα περιστατικά περί τελωνείου και banggood μήπως θες να γράψεις περισσότερα στοιχεία;

 

δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό με το prioty direct mail κάνα air pancel register θα λες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Gearbest μικρή αγορά, αποστολή 26/11 με Belgium Post Registered παραδόθηκε σήμερα και μάλιστα στην πόρτα μου (το τοπικό υποκατάστημα των ΕΛΤΑ αφήνει πάντα σημείωμα για παραλαβή από εκεί με το επιχείρημα αποφυγής κλοπών). Στο εξωτερικό του πακέτου έχει αυτοκόλλητο όπου φαίνεται καθαρά ότι η αποστολή έγινε από Κίνα αλλά δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι πέρασε τελωνείο. Το αυτοκόλλητο και η "απόδειξη" μέσα στο πακέτο έγραφαν ψευδές κόστος 11,53€ αντί του πραγματικού 24,97€ που πλήρωσα.

 

Άρχισαν επίσης να κινούνται τόσο τα EU express του Geabest (DPD), όχι όλα, τα περισσότερα. Αυτή τη στιγμή κάνουν το γύρο της Ευρώπης, τελευταία φορά τα είδα στη Βουδαπέστη. Επίσης κινήθηκε και το priority direct mail του Bangood, το οποίο από 05/12 στην Ολλανδία εμφανίστηκε 24/12 στην Ελλάδα.

 

Ολες οι παραγγελίες μου με priority από τα διάφορα κινεζικά μαγαζιά έχασαν το deadline της πρωτοχρονιάς, παρότι υπήρχε περιθώριο ενός ημερολογιακού μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ελεος δηλαδη ο καθε ενας λεει την εξυπναδα του  λετε να μην ξερω τ περιμενω  σας το λεω τελευταια φορα prioty direct mai ειναι και μαλιστα δυο δεματα δυο !! οχι το απλο  μην με τρελαίνεται 

 

και αν θελετε να δειτε και αλλους σαν και μενα  μια βολτα στο διπλα φορουμ εκει που γραφουν για τα τελωνεια να δειτε ελεος πια αφου σας λεω δεν ειμαι πρωταρης εχω κανει δεκαδες αγορες με priority 

 

 δειτε εδω 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316&page=2274

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν μπορω να καταλαβω  με ποια δικαιολογια θα βαλουν δασμους σε κατι που ειναι απο ευρωπη 

Από την Κίνα δεν στο στέλνουν;

ειναι priority η κινα δεν φαινεται πουθενα 

Δε νομίζεις ότι είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η αποστολή από Ευρώπη και εντελώς διαφορετικό η αποστολή από Κίνα μέσω Ευρώπης, άσχετα να φαίνεται πουθενά η αρχική χώρα αποστολής;

Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο στην αρχική σου δήλωση.

 

Και κάτι άλλο που αναφέρθηκε στην πορεία. Το άνοιγμα των πακέτων είναι νόμιμο δικαίωμα των αρχών, πράγμα που αναφέρεται και στα συνοδευτικά έγγραφα. Αλίμονο αν δεν είχαν τέτοιο δικαίωμα. Κανείς θα διακινούσε ότι ήθελε, νόμιμο ή παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα δεματάκι απο gearbest μεσω ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ ,και βλέπω τωρα οτι το εχουν σταματήσει και γράφει

27/12/2017, 00:13:46 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ 27/12/2017, 00:13:42 Κ.Α.Τ.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

έχει μικροπράγματα  και ενα κινητό 17 ευρώ... τι ακριβώς θέλουν να κάνουν? <_< 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι.... Ο έλεγχος γίνεται για πολλούς λόγους και όχι μόνο για να μπουν δασμοί. Άρα ο έλεγχος δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις. Άρα αν το κάνει μόνο τελώνης τότε αφού είναι μετρημένοι στα δάκτυλα Ε τότε θα αργήσει. Βέβαια φίλε σε σένα είναι μεγάλη η αργοπορία. Τώρα ότι και να λέμε μόνο υποθέσεις κανουμε. Σε λίγο καιρό θα μάθουμε το τι και το πώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω τοσες ωρες διαβαζω κτλπ αλλα μου φαινονται καπως δυσκολα...Τι ειναι το tax declaration? Επισης μεσα σε αυτα τα 22 ευρω που εχουμε οριο ειναι μονο η αξια του προιοντος; Δλδ αν εχουμε ενα προιον αξιας 15 ευρω και μεταφορικα αλλα 10-15 προστιθεται στην τιμη του προιοντος και φαινεται σαν να ειναι 30 ευρω; 

Ευχαριστω και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζεις ότι είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η αποστολή από Ευρώπη και εντελώς διαφορετικό η αποστολή από Κίνα μέσω Ευρώπης, άσχετα να φαίνεται πουθενά η αρχική χώρα αποστολής;

Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο στην αρχική σου δήλωση.

 

Και κάτι άλλο που αναφέρθηκε στην πορεία. Το άνοιγμα των πακέτων είναι νόμιμο δικαίωμα των αρχών, πράγμα που αναφέρεται και στα συνοδευτικά έγγραφα. Αλίμονο αν δεν είχαν τέτοιο δικαίωμα. Κανείς θα διακινούσε ότι ήθελε, νόμιμο ή παράνομο.

φιλε αυτα εχουν εκτελωνιστή ολλανδια  δεν ειναι μεσω ευρωπης ειναι απο ευρωπη 

 

τωρα αν τα αναρχοκομουνια του τσιπρα εχουν βαλθει να βγαλουν απο την μυγα ξυγκη δεν το ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω τοσες ωρες διαβαζω κτλπ αλλα μου φαινονται καπως δυσκολα...Τι ειναι το tax declaration? Επισης μεσα σε αυτα τα 22 ευρω που εχουμε οριο ειναι μονο η αξια του προιοντος; Δλδ αν εχουμε ενα προιον αξιας 15 ευρω και μεταφορικα αλλα 10-15 προστιθεται στην τιμη του προιοντος και φαινεται σαν να ειναι 30 ευρω; 

 

Ευχαριστω και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.

 

Αν είχες διαβάσει τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου, θα είχαν λυθεί οι απορίες σου.

 

Εν πάση περιπτώσει, η ατέλεια των 22€ αντιστοιχεί στην αξία CIF (κόστος+ μεταφορικά+ασφάλιση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα δεματάκι απο gearbest μεσω ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ ,και βλέπω τωρα οτι το εχουν σταματήσει και γράφει

27/12/2017, 00:13:46 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ 27/12/2017, 00:13:42 Κ.Α.Τ.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

έχει μικροπράγματα  και ενα κινητό 17 ευρώ... τι ακριβώς θέλουν να κάνουν? <_<

Να επιβεβαιώσουν οτι η αξία CIF (αγορά συν μεταφορικα) ειναι οσο αναγράφεται στο εξωτερικό ταμπελάκι και να τιμολογήσουν με βάση την πραγματική αξια cif (δωρεάν ή ταρίφα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα δυο δέματα ενα λιγα δολάρια και ενα άλλο πανω απο 50$ και τα δυο πέρασαν(δεν περασαν!) αέρα απο το τελωνειο, ούτε σήμανση, ούτε σφραγίδες ούτε χρεώσεις, ούτε κάποια αναφορά στα τρακ

 

Εννοείται απο Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιβεβαιώσουν οτι η αξία CIF (αγορά συν μεταφορικα) ειναι οσο αναγράφεται στο εξωτερικό ταμπελάκι και να τιμολογήσουν με βάση την πραγματική αξια cif (δωρεάν ή ταρίφα)

 

αυτό θα το κάνει το  gearbest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ελεος δηλαδη ο καθε ενας λεει την εξυπναδα του  λετε να μην ξερω τ περιμενω  σας το λεω τελευταια φορα prioty direct mai ειναι και μαλιστα δυο δεματα δυο !! οχι το απλο  μην με τρελαίνεται 

 

και αν θελετε να δειτε και αλλους σαν και μενα  μια βολτα στο διπλα φορουμ εκει που γραφουν για τα τελωνεια να δειτε ελεος πια αφου σας λεω δεν ειμαι πρωταρης εχω κανει δεκαδες αγορες με priority 

 

 δειτε εδω 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316&page=2274

Επειδή διάβασα απο το λινκ σου τι γράφουν δίπλα, μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά? Κανείς δεν είπε με σιγουριά οτι του δέμα του (priority) βρίσκεται στο τελωνείο. Θέλεις να ανεβάσεις το tracking number σου? Μην αναστατώνουμε αδίκως κόσμο. Εννοείται δεν σε αμφισβητώ, αλλα να μιλάμε με σιγουριά,  Υπάρχει κάποιος με αποστολή priority κ το track του λέει είσοδος σε τελωνείο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...