Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περνανε τελωνειο για ελενχο όχι ότι περνανε ολα για χρεωση.

 

αν δεν γινοταν ελενχος θα φερνανε ναρκωτικα και οπλα με τα δεματα :P

 

 

(όχι πως δεν γινεται από μερικους......  :ph34r:  :ph34r:  :X)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

φιλε δεν ειπα οτι ειναι τελωνειο ειπα οτι πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ειναι τελωνειο

το στατους στο tracking number ειναι στο ενα δεμα αφιξη σε αεροδρομιο 23/12 και το αλλο το ιδιο 24/12 και ακομα και τωρα τιποτα καμια κινηση

δεν αναφερει τελωνειο το στατους το λεω για τελευταια φορα μου το ειπαν στο τηλεφωνο !

αυτο που λες δεν παιζει με τιποτα τα εκτελωνιζουν κανονικα σε ξευτιλα τιμες

Γίνεται εκτελωνισμός ολόκληρα container, εκεί δεν κάθονται να ελέγξουν 1-1 τι έχει μέσα, βλέπω τη λίστα που τους δίνουν, έχουν και 2-3 κονε στο λιμάνι και μπορεί να τους βγει και το 1/3 η και λιγότερο το καπέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά! θα θέσω όσο ποιο απλά την ερώτηση μου μιας και έχω μπερδευτεί με όσα έχουν αναφερθεί ποιο πάνω. θέλω να αγοράσω 2 πράγματα από ένα site το οποίο στέλνει τα προϊόντα του από την Νότια Κορέα. και τα 2 μαζί + το Shipping είναι 20 ευρώ. Αφού δεν ξεπερνά το όριο των 22 δεν θα πληρώσω τον εκτελωνισμό... σωστά; έχει σημασία αν ένα από τα δυο προϊόντα είναι υγρό ή όχι;

Επεξ/σία από sleep_walker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αν ένα δέμα από τρίτη χώρα θα χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού ή όχι.

Εάν το υγρό έχει σχέση με τσιγάρο, να ξέρεις ότι έχουν αναφερθεί πολλές κατασχέσεις δεμάτων αφού απαγορεύεται η εισαγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή τσέκαρε αν τα αντικείμενα που θες να αγοράσεις υπόκεινται σε περιορισμούς της IATA.

 

Κανονικά δεν πληρώνεις τελωνείο εκτός και αν θεωρήσουν ότι η αξία τους είναι μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή τσέκαρε αν τα αντικείμενα που θες να αγοράσεις υπόκεινται σε περιορισμούς της IATA.

 

Κανονικά δεν πληρώνεις τελωνείο εκτός και αν θεωρήσουν ότι η αξία τους είναι μεγαλύτερη.

 

 ξέρεις μήπως κάποιο link που να λέει τους περιορισμούς; Ευχαριστώ πολύ!

 

Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αν ένα δέμα από τρίτη χώρα θα χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού ή όχι.

Εάν το υγρό έχει σχέση με τσιγάρο, να ξέρεις ότι έχουν αναφερθεί πολλές κατασχέσεις δεμάτων αφού απαγορεύεται η εισαγωγή.

Όχι δεν είναι για τσιγάρο και τα 2 αντικείμενα έχουν να κάνουν με περιποίηση προσώπου. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλές γιορτές, 

 

Ξέρει κάποιος αν η dpd που στέλνει το δέμα με acs δηλώνει και παράδοση Σάββατο; 

Το δέμα είναι Θεσσαλονίκη σήμερα.Λέτε να το έχω αύριο Σάββατο Αθήνα ή απο Τρίτη πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες δεν παιζει με τιποτα τα εκτελωνιζουν  κανονικα σε ξευτιλα τιμες 

Δεν γίνεται εκτελωνισμός πουθενά αλλού. Βρήκαν ένα παράθυρο στον ευρωπαϊκό κανονισμό και σε συνεργασία (με το αζημίωτο) με τα ολλανδικά ταχυδρομεία το χρησιμοποιούν.

 

Κι επειδή δεν μπορούν να είναι παράνομοι, στην επίσημη ιστοσελίδα τους αναφέρουν τι ισχύει σχετικά με τους φόρους και τα τελωνεία (εδώ κι εδώ). Άλλο τι κάνουν από το παράθυρο.

 

Επιπρόσθετα ειδικά για το Priority Direct Mail, υπάρχουν στο δικό τους φόρουμ πολλά σχετικά θέματα, πελατών διάφορων χωρών που κλήθηκαν να πληρώσουν φόρους ή ζητούν εκ των προτέρων πληροφορίες (π.χ. αυτό). Βέβαια σε σχέση με τον συνολικό αριθμό που πέρασαν χωρίς φόρους είναι ισχνή μειοψηφία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι θέσφατο ότι δεν θα περάσει τελωνειακό έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feedback απο παραλαβή.

 

Πακετάκι απο banggood, αξιας αρκετά πάνω απο 22 ευρω (οχι κινητό ή άλλος ειδος με μπαταρία), έφυγε απο Κίνα στις 24/11 με priority mail. Εφτασε σήμερα 28/12 χωρίς εκπλήξεις, αυτοκόλλητα και χρεώσεις. Στο track δεν ειχε αναφορά για ΓΕΤΑ. Στη συσκευασία καμια αναφορα για το ειδος ή τιμή και επισης καμια αναφορα για Κίνα.

 

Σύνολο 34 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται εκτελωνισμός πουθενά αλλού. Βρήκαν ένα παράθυρο στον ευρωπαϊκό κανονισμό και σε συνεργασία (με το αζημίωτο) με τα ολλανδικά ταχυδρομεία το χρησιμοποιούν.

 

Κι επειδή δεν μπορούν να είναι παράνομοι, στην επίσημη ιστοσελίδα τους αναφέρουν τι ισχύει σχετικά με τους φόρους και τα τελωνεία (εδώ κι εδώ). Άλλο τι κάνουν από το παράθυρο.

 

Επιπρόσθετα ειδικά για το Priority Direct Mail, υπάρχουν στο δικό τους φόρουμ πολλά σχετικά θέματα, πελατών διάφορων χωρών που κλήθηκαν να πληρώσουν φόρους ή ζητούν εκ των προτέρων πληροφορίες (π.χ. αυτό). Βέβαια σε σχέση με τον συνολικό αριθμό που πέρασαν χωρίς φόρους είναι ισχνή μειοψηφία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι θέσφατο ότι δεν θα περάσει τελωνειακό έλεγχο.

Και ποιο είναι αυτό το παράθυρο στον νόμο αφού το γνωρίζεις γιατί δεν μας το λες?

Εκτός κι αν το λες από μόνος σου γιατί έτσι το φαντάζεσαι

Είναι αδιανόητο αυτό που λες φίλε αν υπήρχε στον νόμο παράθυρο θα το χρησιμοποίουσαν όλοι

 

Είναι απλά τα πράγματα τα εκτελονιζουν με το κιλό σε τιμές τσάμπα αυτό είναι το παράθυρο και κάποιοι τα περνούν γιαυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Refferal, και στα δικά μου ticket, έχω φάει 4/4 τάπες, με το αυτοματοποιημένο "we are very sorry, but the custom charges are something the buyer has to deal with. Please check our policy," μπλα μπλα.

 

Οι αρνητικές απαντήσεις ήταν ΜΕΤΑ την ανακοινωση οτι θα πληρώνουν τελωνειο; Ηταν για παραγγελίες που θα εβαζες ή έβαλες μετα την ανακοινωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αρνητικές απαντήσεις ήταν ΜΕΤΑ την ανακοινωση οτι θα πληρώνουν τελωνειο; Ηταν για παραγγελίες που θα εβαζες ή έβαλες μετα την ανακοινωση;

Ναι ΜΕΤΑ την ανακοίνωση, δύο στο chat, και δύο σε ticket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν παρω αρκετα πραγματα αξιας 120-130 ευρω μαζι με μεταφορικα ποσο θα παει το τελωνειο; Θα προστεθει 24% στο CIF οπως ειπατε ή μονο στην αξια των προιοντων; Αν ναι απο οτι καταλαβα ας πουμε οτι εχουμε 100ευρω πραγματα η αξια του τελωνειου θα ειναι αυτη; 100+24+15; δλδ συνολο 139 ευρω; Υπαρχει περιπτωση να κοστολογισουν τα πραγματα που πηρα παραπανω απο αυτα που εχω δωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, αγορασα απο banggood ενα κινητο αξιας 170€ και πληρωσα εξτρα 13€ για priority direct mail, αν και τωρα εμφανιζεται στις παραγγελειες μου ως priority air mail. Αλλοι μου λενε οτι το γλιτωνω το τελωνειο, αλλοι οτι κατι αλλαξε και μαλλον θα πληρωσω. Τι ισχυει τελικα;  Θα πληρωσω ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...