Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια διευκρίνηση αν μπορεί κάποιος...

Προϊόν το οποίο έχει όγκο (~40*40cm), αλλά το κόστος είναι ~15€ ενδέχεται να προκύψει θέμα στο τελωνείο;

Αν δεν κάνω λάθος το κόστος δεν είναι το πρόβλημα κυρίως;

.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Εμένα μου έφερε μέχρι και τσάντα  σπιτι ο ταχυδρόμος :P

https://www.aliexpress.com/item/30L-3P-Military-Bag-Army-Tactical-outdoor-camping-men-s-military-tactical-backpack-Oxford-for-cycling/32819063128.html

Με βανάκι; Έπιανε χωρο το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kormos

 

Εάν έρχεται από Κίνα, ενδεχομένως, να σταματήσει στο τελωνείο επειδή δεν πιστεύουν τις δηλωμένες αξίες.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

@kormos

Εάν έρχεται από Κίνα, ενδεχομένως, να σταματήσει στο τελωνείο επειδή δεν πιστεύουν τις δηλωμένες αξίες.

Οπότε με τη γνωστή διαδικασία, προσκομίζοντας το αποδεικτικό από τη συναλλαγή (PayPal), να υποθέσω πως θα προχωρήσει.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζει σαν τρολάρισμα αυτή η ερώτηση.

Παράγγειλες με courier και ρωτάς αν θα πληρώσεις τελωνείο;

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

Περιμένω από Αμερική ένα μικρό δέμα 50-100γρ, αξίας 150$ και η αποστολή θα γίνει με Fedex express, θα πληρώσω τελωνείο?

Φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Φαντάζει σαν τρολάρισμα αυτή η ερώτηση.

Παράγγειλες με courier και ρωτάς αν θα πληρώσεις τελωνείο;

Πριν ένα χρόνο είχε έρθει με απλό ταχυδρομείο και δεν πλήρωσα. Τώρα υποχρεωτικά το στέλνουν με fedex, δεν είχα άλλη επιλογή. Πόσο περίπου θα βγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

Πριν ένα χρόνο είχε έρθει με απλό ταχυδρομείο και δεν πλήρωσα. Τώρα υποχρεωτικά το στέλνουν με fedex, δεν είχα άλλη επιλογή. Πόσο περίπου θα βγει?

Οι courier χρεώνουν ακριβά τον εκτελωνισμό.

Θα πληρώσεις ΦΠΑ στην αξία CIF (κόστος + μεταφορικά), αμοιβή εκτελωνιστή γύρω στα 40-50€, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

Αν μπορείς να το εκτελωνίσεις, θα γλυτώσεις την αμοιβή αλλά θα πληρώσεις κάτι λιγότερο για να πάρεις τη διατακτική.

Προσπάθησε να παζαρέψεις.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ontopic στη συζήτηση

11 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

...Αν μου πει ο πωλητής πλήρωσε την επιστροφή του αντικειμενου πόσο να κοστίζει?.

Μπαινεις στην παρακάτω σελίδα, συμπληρώνεις τα στοιχεία και βλέπεις ενδεικτικό κόστος (αν το στειλεις σαν επιστολή, προσεξε να βαλεις συστημενο)

http://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

Το παρακάτω offtopic στη συζητηση

11 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

...

Πήρα ένα android TV tuner stick στα 20 ευρώ.Το δοκίμασα σε ένα παλιό tablet που έχω και δεν έπαιζε. θεώρησα ότι μάλλον έπεσα σε ασυμβατότητα αλλά είχα άδικο. Δυο μέρες αργότερα το δοκίμασα σε άλλες συσκευές καθώς και σε female micro usb adapter.Δεν κουμπωνει πουθενά καλά οπότε δεν το βλέπει καμιά συσκευή.

....

Αυτό είναι το προϊόν  https://www.aliexpress.com/item/H-265-H-264-Full-HD-DVB-T2-receiver-micro-USB-tuner-pad-HD-TV-stick/1978099220.html 

Αν δεν το βλέπει το app που πρεπει να εχεις KAI η συσκευή υποστηρίζει συνδεση OTG, τότεείναι οντως προβλημα του gadget.

Αν όμως το βλέπει το app αλλά δε βρίσκει κανενα κανάλι, τοτε ειναι θεμα λήψης, με την έννοια οτι θες συνδεση εξωτερικής κεραίας ή να βρίσκεσαι σε σημείο με απευθείας οπτική επαφή του κοντινου πομπού. Οι μικρές εξωτερικές κεραίες που εχουν αυτα τα εξαρτήματα ειναι πολύ "μικρά" για τα ελληνικά δεδομένα

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, isay είπε

ontopic στη συζήτηση

Μπαινεις στην παρακάτω σελίδα, συμπληρώνεις τα στοιχεία και βλέπεις ενδεικτικό κόστος (αν το στειλεις σαν επιστολή, προσεξε να βαλεις συστημενο)

http://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

Το παρακάτω offtopic στη συζητηση

Αν δεν το βλέπει το app που πρεπει να εχεις KAI η συσκευή υποστηρίζει συνδεση OTG, τότεείναι οντως προβλημα του gadget.

Αν όμως το βλέπει το app αλλά δε βρίσκει κανενα κανάλι, τοτε ειναι θεμα λήψης, με την έννοια οτι θες συνδεση εξωτερικής κεραίας ή να βρίσκεσαι σε σημείο με απευθείας οπτική επαφή του κοντινου πομπού. Οι μικρές εξωτερικές κεραίες που εχουν αυτα τα εξαρτήματα ειναι πολύ "μικρά" για τα ελληνικά δεδομένα

Δεν το βλέπει κανένα app σε καμιά συσκευή. Όπου το δοκίμασα είχε OTG enabled .Μάλλον έχει μάπα micro usb male connector. Γιατί είτε δεν κουμπώνει και παίζει ελαφρώς είτε δεν μπαίνει καθόλου (σε female adapter που το δοκίμασα). Ο Κινέζος θα πει οτι εγώ το χάλασα, οπότε τον ήπια. Παθήματα μαθήματα λέει ο λαός.

 

Ευχαριστώ για το λινκ :). Τα μεταφορικά αξίζουν περισσότερο από το gadget μου.

7 ώρες πριν, Oulianov είπε

Με βανάκι; Έπιανε χωρο το δέμα;

Όχι με το μηχανάκι το έφερε,άπλα άδεια η τσάντα είναι επίπεδη σαν μεγάλος φάκελος. Πάρα πολύ καλή για 12 ευρώ,προτείνετε αβλεπως αν ψάχνετε κάποιος.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημά μου ίσως είναι λίγο άσχετο με το νήμα, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό για να ρωτήσω.

Αγόρασα αρχές Ιανουαρίου Xiaomi κινητό από την ευρωπαϊκή αποθήκη του Honorbuy, ήρθε πολύ γρήγορα και χωρίς πλέον έξοδα όπως και περίμενα. Κατά την χρήση ανακάλυψα πως είχε πρόβλημα με την έξοδο ήχου σε ακουστικά, το οποίο και επιβεβαίωσα μέσα από αναφορές χρηστών σε διάφορα forum. Το support του καταστήματος ήταν αρκετά βοηθητικό και μετά από την πρότασή τους factory reset που δεν διόρθωσε το θέμα (λογικό μιας και είναι λόγω hardware) μου είπαν να το επιστρέψω για επισκευή, όπως και έκανα. Μετά από 22 μέρες στην μεταφορά, χθες είδα ότι παρέλαβαν, οπότε θα έχει μερικές μέρες ακόμα για επισκευή και επιστροφή.

Το ερώτημά μου είναι το εξής, είναι δυνατόν να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω από την στιγμή που τους έστειλα την συσκευή και με την λογική πως αγόρασα μια συσκευή που δεν καλύπτει τις προδιαγραφές με τις οποίες την αγόρασα; (σημείωση πως η Xiaomi διαφημίζει την συγκεκριμένη με σύστημα για κορυφαία ποιότητα ήχου, υπόσχεση που αποτυγχάνει μιας και εμφανίζει στατικό θόρυβο ακόμα και με τα δικά της ακουστικά) Ακόμα και αν το support τους απορρίψει το αίτημά μου για επιστροφή χρημάτων (σε όσα έχουμε πει μέχρι τώρα η πολιτική τους ήταν στείλε μας το κινητό για να το δούμε, παρά τις αναφορές χρηστών πως οφείλεται σε hardware και εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές), θα πάρει το μέρος μου το Paypal σε περίπτωση που ανοίξω case;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...