Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC - photography - ~300€


Mancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πούμε ότι τείνω προς τη λύση Intel γιατί κι εγώ έχω την εντύπωση πως είναι πιο Adobe friendly και ενδεχομένως λόγω συνήθειας και υποκειμενικών λόγων! Α και λόγω κατανάλωσης!

Βέβαια έχει προκύψει κι ένα extra κόστος για DVD-RW (20€) και δεν γλιτώνω και το τροφοδοτικό μου φαίνεται.

Ερώτηση για το τροφοδοτικό: πόσα watt θα χρειαστώ πρακτικά; Έβαλα σε διάφορους calculators την full μελλοντική σύνθεση (μαζί με το δεύτερο στάδιο) και με πηγαίνει 650-700. Θέλει τόσα; Νόμιζα ότι και με κάπου 500 θα είμαι οκ!

Το προτεινόμενο thermaltake berlin δεν το βρήκα σε νορμάλ τιμή Αθήνα και στο vision studio δεν το έχουν άμεσα (θα προτιμούσα να πάρω όλα τα κομμάτια μαζί χρονικά).

Πέρα από την ερώτηση με τα watt, υπάρχουν άλλες αξιόπιστες μάρκες που μπορώ να κοιτάξω σε λογικές τιμές;

 

Επίσης κάτι εναλλακτικό σε motherboard πχ σε ASUS ή Gigabyte που έχουν και 3 χρόνια εγγύηση; Φαντάζομαι ότι το Η77 είναι υπεραρκετό μιας και δε θα κάνω overclocking σε intel.

 

Ακόμα για την κάρτα γραφικών υπάρχει κάτι αξιοπρεπές σε φθηνότερο, πχ 50-60;

Εδώ να σημειώσω ότι όταν λέω θα παίζω κάνα παιχνίδι μιλάμε για φάση βρίσκω το battlefield 3 (ή άλλο βαρύ) κι αν παίζει και σε μεσαίες ρυθμίσεις είμαι κομπλέ! Οπότε δε με νοιάζει το hardcore gaming αλλά προφανώς δε θα μείνω με την XT1650 την οποία ξεπερνάει ακόμα κι η HD4000...

 

Και θα επανέλθω άλλη μια τελευταία φορά στο θέμα των επεξεργαστών:

Δεδομένου της χρήσης που θέλω και λόγω του πολύ λίγου gaming αξίζει ένας i5; Ή πχ με ένα i3 δεν θα έβλεπα πρακτική διαφορά; Ή τότε αξίζει καλύτερα ένας AMD fx6300 που μπορεί κ μελλοντικά να κλοκαριστεί (σημείωση: όλο λέω βέβαια ότι θα το κάνω αλλά ποτέ δεν το κάνω! Άρα δεν είναι σοβαρό κριτήριο αξιολόγησης, υπερέχει το value for money για να βγάλουμε τα 4-5 χρόνια με το PC).

 

Ελπίζω να μην κουράζω με τόσες ερωτήσεις αλλά τι να κάνω που βρήκα ανθρώπους με γνώση;  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To απόλυτο Value for money για την περίπτωσή σου είναι ο 8320  (168€) !!

 

Βάλε του για μητρική και μια ASROCK 970 PRO 3 (66€) !!

------------------------------------------------------------------------------------------------------

234€ !!

 

Βάζεις και 8GB RAM για αρχή με 39€

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

273€

 

και ότι περισσεύει το ρίχνεις σε κάρτα γραφικών !

 

Πχ. 7750 1gb ddr5 με 85€ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για το τροφοδοτικό: πόσα watt θα χρειαστώ πρακτικά; Έβαλα σε διάφορους calculators την full μελλοντική σύνθεση (μαζί με το δεύτερο στάδιο) και με πηγαίνει 650-700. Θέλει τόσα; Νόμιζα ότι και με κάπου 500 θα είμαι οκ!

Το προτεινόμενο thermaltake berlin δεν το βρήκα σε νορμάλ τιμή Αθήνα και στο vision studio δεν το έχουν άμεσα (θα προτιμούσα να πάρω όλα τα κομμάτια μαζί χρονικά).

Και με ενα ποιοτικο 500αρι καλλυμενος θα ησουν.. Ποσο μαλλον με το berlin στα 630Watt.. Οριστε αμεσα διαθεσιμο (σε 2-3 μερες) απο καταστημα της Αθηνας: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=140977&category_id=920&manufacturer_id=297

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με ενα ποιοτικο 500αρι καλλυμενος θα ησουν.. Ποσο μαλλον με το berlin στα 630Watt.. Οριστε αμεσα διαθεσιμο (σε 2-3 μερες) απο καταστημα της Αθηνας: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=140977&category_id=920&manufacturer_id=297

 

Συγνώμη εκ των προτέρων ρε φίλε, αλλά οι εμμονές των περισσοτέρων σας με 2 συγκεκριμένες μάρκες τροφοδοτικών είναι τρελές! Δηλαδή μόνο XFX και Thermaltake και οι άλλοι να πάνε να συνουσιαστούν??? Μη μου αρχίσεις κι εσύ τα ίδια για απόδοση, κόστος, πόσα Α δίνει στην +12 κτλ. Τα γνωρίζω.

 

Όλα ξεκινάνε απ' το ότι ο άνθρωπος εδώ (αλλά και σε πολλά άλλα threads) δηλώνει:

 

 

θα προτιμούσα να πάρω όλα τα κομμάτια μαζί χρονικά

 

Κι εσύ (εσείς) επιμένεις:

 

 

Οριστε αμεσα διαθεσιμο (σε 2-3 μερες) απο καταστημα της Αθηνας: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=140977&category_id=920&manufacturer_id=297

 

Είσαι 1000% σίγουρος ότι θα είναι διαθέσιμο σε 2-3 μέρες??? Δεν το πιστεύω! Ακόμα και να πάρει τηλ και να τον διαβεβαιώσουν για την εν λόγω διαθεσιμότητα και όντως παραλάβει σε 3 μέρες, ΠΑΛΙ δεν αλλάζει το θέμα της εμμονής σας! Δε γνωρίζετε εκ των προτέρων τι θα συμβεί κι όμως εμμένετε με τρέλα και κορδέλα.

 

Γιατί πχ δεν του πρότεινες ένα Corsair, ένα Lepa, ένα Antec, ένα Cooler Master και πάει λέγοντας???

 

Ένα απλούστατο παράδειγμα: Χτες επικοινώνησα με 2 καταστήματα για την 7850 της Gigabyte.

Στο coolbytes λέει στο site για 2-5 μέρες, πήρα τηλέφωνο και 2' μου εξηγούσε ότι θα είναι διαθέσιμη σε 10 μέρες περίπου!

Στο visionstudio έλεγε στο site για 1 εργάσιμη! και πήρα τηλ και πάλι επί 2' εξηγούνταν ότι θα είναι διαθέσιμη από βδομάδα και αν...

 

Φέξτε μου και γλίστρισα παίδεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

 

Μην εμμένετε τόσο πολύ, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες με σας και στη τελική δεν έχουμε καμία διάθεση να περιμένουμε για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα όταν όντως υπάρχουν άλλες λύσεις και μάλιστα πολλές.

 

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, σκεφτείτε επιτέλους τον ενδιαφερόμενο και σταματήστε να προτείνετε με βάση τα δικά σας δεδομένα. Δεν είναι ίδια με τα δεδομένα των άλλων, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή κι έτσι πρέπει ν' αντιμετωπίζεται.

Επεξ/σία από giokou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, ηρεμησε. Δευτερον, δεν επεμεινα ποτε, ισα ισα απλα απαντησα στον ενδιαφερομενο για τροφοδοτικο που ουτε καν προτεινα εγω, αλλα ειχε προταθει απο αλλον συμφορουμιτη (κοιταξε απλα και παλι την παραθεση που εκανα για επιβεβαιωση).Τριτον, οπως ειπες αφου ξερεις την τιμη του και τα χαρακτηριστικα που προσφερει, δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε την κουβεντα.. Οσο για την παραδοση σε 2-3 ημερες, 1000% σιγουρος δεν μπορω να ειμαι, οπως δεν ειμαι και για κανενα αλλο προ'ι'ον που βλεπω σε οποιοδηποτε ιστοσελιδα καταστηματος. Απλα επειδη τυχαινει κι ο ιδιος να εχω αγορασει το δικο μου τροφοδοτικο απο εκει, ηταν οντως ετοιμοπαραδοτο σε 2-3 εργασιμες..

Κοιταξε και την αξιολογηση μου στο σκρουτζ.. Πανω πανω ειναι απο geopag7 :P

Και τελος, ποτε δεν δηλωσα αρνητικος στην προταση αλλων τροφοδοτικων, εγω απλα να βοηθησω θελω.. Θα μπορουσες λοιπον κι εσυ να του προτεινεις αυτο που πιστευεις πως ειναι η καλυτερη επιλογη (θα ηταν πολυ πιο επικοδομητικο), παρα να στρεφεσαι εναντιον των υπολοιπων.. Αυτα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τροφοδοτικα ειδικα υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας στα καταστηματα οπως και με αλλα.

 

Δηλαδη και απο αλλου να προτεινει κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα χουν.Εδω δεν εχουν οι μεγαλες αλυσιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τροφοδοτικα ειδικα υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας στα καταστηματα οπως και με αλλα.

 

Δηλαδη και απο αλλου να προτεινει κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα χουν.Εδω δεν εχουν οι μεγαλες αλυσιδες...

 

 

Εχουν TURBO - X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, ηρεμησε. Δευτερον, δεν επεμεινα ποτε, ισα ισα απλα απαντησα στον ενδιαφερομενο για τροφοδοτικο που ουτε καν προτεινα εγω, αλλα ειχε προταθει απο αλλον συμφορουμιτη (κοιταξε απλα και παλι την παραθεση που εκανα για επιβεβαιωση).Τριτον, οπως ειπες αφου ξερεις την τιμη του και τα χαρακτηριστικα που προσφερει, δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε την κουβεντα.. Οσο για την παραδοση σε 2-3 ημερες, 1000% σιγουρος δεν μπορω να ειμαι, οπως δεν ειμαι και για κανενα αλλο προ'ι'ον που βλεπω σε οποιοδηποτε ιστοσελιδα καταστηματος. Απλα επειδη τυχαινει κι ο ιδιος να εχω αγορασει το δικο μου τροφοδοτικο απο εκει, ηταν οντως ετοιμοπαραδοτο σε 2-3 εργασιμες..

Κοιταξε και την αξιολογηση μου στο σκρουτζ.. Πανω πανω ειναι απο geopag7 :P

Και τελος, ποτε δεν δηλωσα αρνητικος στην προταση αλλων τροφοδοτικων, εγω απλα να βοηθησω θελω.. Θα μπορουσες λοιπον κι εσυ να του προτεινεις αυτο που πιστευεις πως ειναι η καλυτερη επιλογη (θα ηταν πολυ πιο επικοδομητικο), παρα να στρεφεσαι εναντιον των υπολοιπων.. Αυτα :)

 

Ήρεμος είμαι αυτή τη φορά, γι' αυτό και σου έγραψα σε αυτόν τον τόνο!

 

Δεν είναι το ότι επέμεινες στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι ότι επιμένετε ΓΕΝΙΚΩΣ. Σε κάθε θέμα προτείνετε τα ίδια λες και δεν υπάρχουν άλλα! Λες και τα 40Α από τα 36Α είναι καμιά τεράστια διαφορά, κτλ κτλ κτλ

 

Ή το άλλο: εμ χρειάζεται το πολύ μέχρι 500W ο άλλος, εμ εσείς προτείνετε 600-650W  λες και όλοι θα κλοκάρουν ή θα κάνουν sli ή crossfire και πάει λέγοντας. Άλλο προτείνω ένα ποιοτικό τροφοδοτικό για να κρατήσει κι άλλο προτείνω ένα εμφανώς μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεται ο ενδιαφερόμενος επειδή σκέπτομαι με τα δικά μου δεδομένα. Και πάλι δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά σε κάτι που συμβαίνει γενικά στο forum.

 

Να μη συνεχίσουμε μεν τη κουβέντα για το γεγονός της τιμής - απόδοσης του συγκεκριμένου, αλλά βάστα ρε φίλε! Θα δώσει 5-6€ παραπάνω για να πάρει ένα άμεσα διαθέσιμο.

 

Για το 99% του κόσμου όταν βλέπουμε ''Άμεσα Διαθέσιμο'' το μυαλό μας πάει στο λογικότατο και προφανέστατο ''Πάω και το παίρνω τώρα'' ή ''Την επόμενη εργάσιμη σπίτι μου''. Άντε και 1 παραπάνω εργάσιμη. Οτιδήποτε άνω των 2 εργάσιμων ΔΕΝ είναι ''Άμεσα διαθέσιμο'', είναι απλά διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας κτλ...

 

Επίσης, αναφέρεσαι σε παραγγελία που έκανες Σεπτέμβρη του 2012...

Είναι διαφορετικά τα δεδομένα τώρα, όπως ανέφερε παραπάνω και ο Millennium. ;)

 

 

Όταν βλέπω κάτι το οποίο δεν θεωρώ σωστό, το λέω. Φυσικά όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε, αλλά δεν το κάνουμε πάντα με τον ενδεδειγμένο τρόπο. Υπήρχε τεράστια πιθανότητα (μη πω βεβαιότητα) αν είχα προτείνει πρώτος τροφοδοτικό, το οποίο δε θα ήταν το συγκεκριμένο, να γινόταν το σώσε από κάτω! Κατάλαβες που το πάω??? ;)

 

Με τα τροφοδοτικα ειδικα υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας στα καταστηματα οπως και με αλλα.

 

Δηλαδη και απο αλλου να προτεινει κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα χουν.Εδω δεν εχουν οι μεγαλες αλυσιδες...

 

Γιατί πότε είχαν ποικιλία οι μεγάλες αλυσίδες??? :P

 

Εχουν TURBO - X

 

Μη με ζοχαδιάζεις κι εσύ ρε παιδί μου!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι η δαθεσιμότητα των sites δεν αναταποκρίνεται στην πραγματίκοτητα είναι γεγονός αλλά ρε συ Giokou δεν πειράζει να περιμένεις κάτι αν κερδίσεις τελικά χρήματα... Τι θα πάθει δηλαδή κάποιος αν το πάρει σε 6-7 μέρες αντί για 3 ; Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, είναι και αυτό φίλε μου.

 

Τέλος, λες για 6-7 μέρες αντί για 3. Μακάρι να ήταν έτσι.

 

Εδώ μιλάμε για 10 και βάλε... Το net βρίθει τέτοιων περιπτώσεων και δυστυχώς πληθαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από αρκετή (βασανιστική) σκέψη καταλήγω προς τον i5-3470 κρατώντας έτσι και την εσωτερική κάρτα γραφικών μέχρι να πάρω μια ανεξάρτητη της προκοπής. Κλοκάρισμα δε με βλέπω να κάνω οπότε έβγαλα τον FX6300 από το πλάνο.

 

Παράγγειλα επίσης PSU την προτεινόμενη Berlin στα 630W αν και μάλλον βιάστηκα και τα 530W θα ήταν αρκετά για τον ι5. (Παρεμπιπτόντως παράγγειλα Κυριακή βράδυ από το computer beast και από σήμερα με περιμένει στο κατάστημα! Οπότε μια χαρά πήγε από διαθεσιμότητα.)

 

Όσον αφορά τις μνήμες θα το δω βάση διαθεσιμότητας - τιμών, απλά ήθελα να ρωτήσω τι να προσέξω.

Σίγουρα θα κινηθώ σε γνωστές μάρκες δηλαδή Corsair, kingston, Geil, G.Skill ή Mushkin. Φαντάζομαι ότι όλες είναι καλές αλλά αν είναι να αποφύγω κάποια μάρκα πείτε μου please! Από άλλα χαρακτηριστικά νομίζω CL από 9 και κάτω χρειάζεται και φυσικά να είναι στα 1600MHz. Aλλά με τα volts τι παίζει; Άλλες βλέπω λειτουργούν στα 1.5, άλλες στα 1.65 κλπ. Τι να πάρω;

 

Και κάτι πολύ εξειδικευμένο: η μητρική που κοιτάω (Ashrock H77 Pro4/MVP) λέει ότι είναι συμβατή με την τεχνολογία Lucid Virtu Universal MVP που κάνει χρήση ταυτόχρονα της ενσωματωμένης στον i5 GPU και της ανεξάρτητης. Αυτό θα δουλέψει με την X1650 που έχω; Δεν περιμένω φυσικά θαύματα αλλά και λίγο παραπάνω δε με χαλάει από τη στιγμή που δεν δημιουργεί άλλα προβλήματα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...