Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 14/01/13 – 30/04/2013


alexzzz

Δημοσκόπηση web browsers 14/01/13 – 30/04/2013  

249 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
      112
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
      4
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
      107
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
      5
    • Maxthon
      0
    • Opera
      17
    • Safari
      2
    • Άλλον (Διευκρινίστε)
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιο λογο γινεται η δημοσκοπιση αφου μπορειτε να το δειτε απο τα στατιστικα της σελιδας;

Γιατί όλοι γουστάρουμε κατα βάθος να υπερασπιζόμαστε την επιλογή μας και να το δείχνουμε!!! ;)

 

 

Opera από μένα...

 

Υπερπλήρης... απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους πιστεύουν ότι ο firefox είναι πιο αργός από τον Chrome ας δοκιμάσουν στον firefox τα εξής addons:

- Adblock plus 2.2.3,Adblock plus pop-up addon 0.7 για τις διαφημίσεις.....έχω να δω πολύ καιρό κάποια εκνευριστική διαφήμιση.

- Fasterfox 5.1.3 Κάνει το search παιχνίδι

- Memoryfox 7.4 .Με αυτό το addon ο firefox δεν ξεπερνά ποτέ τα 250mb(Συνήθως 120-190)

- Tweak Network 1.5.5.Μειώνει κατά πολύ την απόκριση Και το page loading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox απο εμένα σταθερή αξία τοσα χρόνια αμα φτιάξουν ακομα περισότερο αυτο με την διαχείρηση της ram που καταναλώνει θα ειναι ακόμα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχουν φτιαξει ηδη.

 

Είχα ανοιχτά 10-12 tabs για πολλές μέρες, memory usage του FF ήταν ~700ΜΒ. Κλείνω όλα εκτός από 2 tabs, πάει στο 500-550MB. Περιμένω 5 λεπτά μπας και του παίρνει λίγο να ελευθερώσει τη μνήμη αλλά δεν άλλαξε κάτι. Τον κλείνω τελείως και τον ξανανοίγω με restore τα ίδια tabs και πάει στα ~250MB. Δεν ξέρω αν φταίει κάτι απ τα add-ons (adblock plus, download statusbar, flashblock, tab mix plus, xmarks).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν εχεις αρκετη μνημη; Εχω ενα απλο συστημα με 8G μνημη, ας τραβηξει και 2G για τον broswer μονο, τι τα πηρα; Να τα εχω και να χαιρομαι που δεν τα χρησιμοποιω ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb έχει το pc και προσωπικά μου είναι αδιάφορο το πόση χρησιμοποιεί, ας κάνει και swapping άμα δεν του φτάνει. Μια παρατήρηση στο παραπάνω σχόλιο έκανα απλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ανοιχτά 10-12 tabs για πολλές μέρες, memory usage του FF ήταν ~700ΜΒ. Κλείνω όλα εκτός από 2 tabs, πάει στο 500-550MB. Περιμένω 5 λεπτά μπας και του παίρνει λίγο να ελευθερώσει τη μνήμη αλλά δεν άλλαξε κάτι. Τον κλείνω τελείως και τον ξανανοίγω με restore τα ίδια tabs και πάει στα ~250MB. Δεν ξέρω αν φταίει κάτι απ τα add-ons (adblock plus, download statusbar, flashblock, tab mix plus, xmarks).

 

 

ειναι απολυτως φυσιολογικη η συμπεριφορα του.

ο FF εχει adaptive memory management και παντα θα χρησιμοποιει περισσοτερη μνημη αναλογα με αυτη που εχεις, για να επιταχυνει τις λειτουργιες του.

επισης τα addons, τα οποα τα περισσοτερα ειναι memory leaky, παντα δεσμευουν εξτρα μνημη, προβλημα το οποιο ο FF εχει φροντισει να αντιμετωπισει απο μονος του ως ενα βαθμο.

για να καταλαβεις ποσο σημαντικα εχει βελτιωθει ο FF, στις πρωτες εκδοσεις του αν τον ειχες αφησει ανοιχτο 2 μερες, αυτα τα 700mb θα χαν γινει 4gb και δεν θα τα αποδεσμευες παρα μονο με κλεισιμο του FF.

 

ο FF εχει προβληματα, αλλα η μεγαλη καταναλωση μνημης δεν ειναι πλεον ενα απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox, με Adblock Plus, HTTPS Everywhere, Ghostery και Noscript. Και δύσκολο να αλλάξω.

 

 

Με ολα αυτα, δε σερνεται στις σελιδες; ΕΙχα firefox και ακριβως τα ιδια add-ons.. Ειδικα σε μεγαλα blogs κολλουσε παρα πολυ, μεχρι να αποκλεισει το ghostery τα domains, το οποιο γινεται σε καθε refresh..

 

Τελικά όντως το ghostery με καθυστερούσε πολύ, το έχω βγάλει και έχω κρατήσει τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tolis_01 Κι εγώ το ghostery το αντικατέστησα με 2 λίστες adblock:

 

Annoyance Block List

Blocks Social Media Content, In page Pop-Ups and other annoyances; thereby substantially decreasing web page loading times and uncluttering them.

 

Tracking List

Blocks 3rd party Tracking, Statistic Collecting and other code which breach your privacy. It is Recommended to use this list if you do not want your personal information to be collected by websites and Ad Companies.

 

από https://www.fanboy.co.nz/

 

ααααααααααααααα τα γκρικλις μου!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,μετά απο χρόνια χρήστης firefox σκέφτομαι να πάω σε chrome έτσι για αλλαγή αλλά και επειδή μου τρώει κάτι freezes εκεί στο άκυρο ή όταν πάω να ανοίξω παράλληλα 2-3 ταμπς ενώ έχω καλό μηχάνημα με μπόλικη ραμ(6 gb).

το ερώτημα μου για τον chrome είναι αν παραμένει ακόμα ρουφιάνος και μου μαμάει το privacy καθώς και πως τα πάει στο ραμ managment,

επειδή έχω να ασχοληθώ πολυυυυ καιρό γενικά ποιος είναι ο καλύτερος all around browser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...