Προς το περιεχόμενο

Κάπου «πάει» το ρεύμα μου!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος με trollάρει! Μάλλον ήταν αθώο το αερόθερμο. Χτεσινή μέτρηση στις 12.10 το μεσημέρι 3319 kWh. Σήμερα, τώρα, στις 14.00 είμαστε 3395 kWh. Δηλαδή 76 kWh κατανάλωση— και να που έρχομαι πάλι στο σημείο μηδέν...

 

:mellow:

76 kwh μέσα σε 24 ώρες; Καλά και όλα ανοιχτά να τα είχες, πάλι δεν θα έγραφε τόσο.

 

Εγώ καίω 164 kwh το μήνα, Αγγλία, σε σπίτι με 5 υπνοδωμάτια, 1000W PSU υπολογιστή, 50 ίντσες πλάσμα τηλεόραση, και μαγειρεύω στον φούρνο ή γκριλ κάθε βράδυ. Χώρια πλυντήριο ρούχων, πιάτων, ψυγείο, σίδερο, PS3 και φωτισμό.

 

 

Κάτι δεν πάει καλά και σε κλέβουν πάνω από ένας, ασύστολα. Εκτός αν έχεις 2-3 αερόθερμα και δουλεύουν 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ρε συ,μπας και μετράς τα ψιλολοΐδια στο τέλος,αυτά που δηλώνουν με διαστολή (3.395,2);

 

Νταξ,πάλι υπερβολικά είναι 7,6 kW αν δεν υπάρχει ενεργοβόρα συσκευή στη γύρα (θερμοσίφωνας-αερόθερμο-πλυντήριο-κουζίνα),αλλά παλεύεται.

 

Όμως για διαφορά 76 κWh,εσύ τροφοδοτείς όλη τη πολυκατοικία,τι να λέμε τώρα...

 

 

btw,μπας και τρολάρεις;

 

Δεν ξερω τι λετε, παντως εγω προχθες αγορασα απο το πλαισιο μια 20αδα dvd εγγραφης και βρηκα μεσα ενα περιεργο πιο χοντρο dvd, που ελεγε πανω 1TB Alpha Version.. Υπαρχουν 1TB δισκοι?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλείσε το γενικό/ασφάλειες και δες αν γυρνάει. μη το θεωρείτε απίθανο να παίρνει άλλος ρέυμα. Διαμερίσματα που χωρίζονται όπως νάναι αφού γίνει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση υπάρχουνε. Γιαυτό μπορεί κάποια δωμάτια να πάρνουνε απο άλλους μετρητές χωρίς κανενας να καταλαβαίνει τίποτα.

βέβαια 76kwh σε μια μέρα είναι πολλές. 70kwh τη μέρα θαπρεπε να πληρώνεις 3 κατοστάρικα το μήνα. μήπως έχει χαλάσει το ρολόι και μετράει ότι ναναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος με trollάρει! Μάλλον ήταν αθώο το αερόθερμο. Χτεσινή μέτρηση στις 12.10 το μεσημέρι 3319 kWh. Σήμερα, τώρα, στις 14.00 είμαστε 3395 kWh. Δηλαδή 76 kWh κατανάλωση— και να που έρχομαι πάλι στο σημείο μηδέν...

 

:mellow:

Ρε μαστορα, το γενικο απο τον πινακα σου, τον εκλεισες και μετα να κατεβεις στο ρπολοι να δεις αν συνεχιζει να γυριζει;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καίω 164 kwh το μήνα, Αγγλία, σε σπίτι με 5 υπνοδωμάτια, 1000W PSU υπολογιστή, 50 ίντσες πλάσμα τηλεόραση, και μαγειρεύω στον φούρνο ή γκριλ κάθε βράδυ. Χώρια πλυντήριο ρούχων, πιάτων, ψυγείο, σίδερο, PS3 και φωτισμό.

 

Σε παντρευομαι τωρα   :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

76 kwh μέσα σε 24 ώρες; Καλά και όλα ανοιχτά να τα είχες, πάλι δεν θα έγραφε τόσο.

 

Εγώ καίω 164 kwh το μήνα, Αγγλία, σε σπίτι με 5 υπνοδωμάτια, 1000W PSU υπολογιστή, 50 ίντσες πλάσμα τηλεόραση, και μαγειρεύω στον φούρνο ή γκριλ κάθε βράδυ. Χώρια πλυντήριο ρούχων, πιάτων, ψυγείο, σίδερο, PS3 και φωτισμό.

 

 

Σε παντρευομαι τωρα   :mrgreen:

 

 

Επίσης!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ευχαριστώ για την ώρα.

 

Μόλις ξεμπέρδεψα με το διαζύγιο (ευτυχώς χωρίς παιδια κλπ) και επίσημα. Οπότε απολαμβάνω την ελευθερία μου (και το σπίτι μου). 

Για όσο αυτή κρατήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορίτσια πριν πετάξετε το παραγάδι για μελλοντικό σύζυγο, τσεκάρετε και καμιά υπογραφή.

Κρίμα τέτοιες χυλόπιτες για βραδινό.

 

Δεν έριξα καμμιά χυλόπιτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες. Ο φούρνος καίει πολύ ρεύμα.

 

Αν έχεις range cooker με energy rate A, έχει συνήθως τρεις φούρνους, και χρησιμοποιείς τον μικρό θάλαμο/φούρνο μόνο :)

Ποιός ο λόγος να κάψεις τους μεγαλήτερους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις range cooker με energy rate A, έχει συνήθως τρεις φούρνους, και χρησιμοποιείς τον μικρό θάλαμο/φούρνο μόνο :)

Ποιός ο λόγος να κάψεις τους μεγαλήτερους; 

 

Κοίτα, εγώ είμαι κατά του γάμου, δε θα συνεννοηθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την ωριαία κατανάλωση όλων των συσκευών που συνήθως χρησιμοποιείς και μετά την ωριαία κατανάλωση όλων μαζι.

Αν δεν έχεις χρόνο μπορείς απλά να το κάνεις ανά δεκάλεπτο και να πολλαπλασιάσεις να βρείς στα 60 λεπτά.

Επίσης τσέκαρε αν άλλαξες καμία λάμπα και έβαλες κάποια ενεργοβόρα.

Αυτό έκανα με αιρκοντίσιον και αερόθερμο για να δω τι κανίνε ωριαία και είδα ότι το αερόθερμο έκαιγε 2kw την ώρα και το αιρκοντισιον9.000btu 1.5kw/h στο φουλ και σε μεσαία χρήση.

Ο θερμοσίφωνας καίει 4kw την ώρα.

Έχει τύχει να καίνε οι λάμπες μηνιαίως και 900 κιλοβατώρες αν δεν είναι λάμπες οικονομίας.

Επίσης αν έχεις μικρό κουζινάκι να ξέρεις ότι τραβάει πολλά watt στην αναμονή.

Τσέκαρε αυτά και κλείσε το ρολόι για κανα δυό ώρες για να δεις αντιδράσεις από γείτονες.

Είναι πολύ πιθανό να σου κλέβουν το ρεύμα.

Οι κιλοβατώρες που μας λες καταναλώνονται σε ταυτόχρονη κατανάλωση  πολλών συσκευών μαζί.

Μέτρησε την κατανάλωση το πρωί πριν φύγεις και το βράδυ όταν επιστρέφεις.

Μέσα στην νύχτα ή νωρίς το πρωί κάνε ένα τσεκ πάλι μήπως κάποιος έχει θερμοσυσωρευτή και τον πληρώνεις εσύ χωρίς να το ξέρεις.

Επίσης πες μας αν θες ποιά ήταν η συνηθισμένη κατανάλωση πριν βάλεις την θέρμανση αυτόν τον χειμώνα

και ποιά ήταν με την θέρμανση πέρσι τον χειμώνα,μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...