Προς το περιεχόμενο

Κάπου «πάει» το ρεύμα μου!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες θα τρελαθώ. Είδα προχτές το βράδυ (22.50), εχθές το βράδυ (23.05) και σήμερα το πρωί (12.10) τον μετρητή της ΔΕΗ στο σπίτι μου και γράφει το άπειρο ρεύμα! Έχω υπολογίσει κατανάλωση 100-150 kWh ημερησίως! Προσπαθώ να δω που πάνε και δε μου βγαίνουν τα νούμερα! Στο ότι όμως αν συνεχιστεί αυτό, στο τετράμηνο θα έρθει λογαριασμός 150 kWh × 0,10€ / kWh × 120 ημέρες... ~2000€, μια χαρά βγαίνουν οι αριθμοί!

 

 

Σενάριο μέγιστης θεωρητικής κατανάλωσης (όλες μου οι συσκευές σε λειτουργία 24/7):

 

Αερόθερμο 1,5 kW × 24 = 36 kWh.

Ψυγείο 100W × 24 = 2,4 kWh.

Λαμπτήρες (5×11W + 2×12W + 1×33W) × 24 = 1,344 kWh.

Υπολογιστής 280W × 24 = 6,7 kWh.

 

 

Σύνολο 46,44 kWh. Θες αέρα 20 kWh για μαγείρεμα, θερμοσίφωνο, κλπ; Που με τίποτα δεν είναι τόσα πολλά, το θερμοσίφωνο π.χ. ανάβει μισή ώρα και είναι 3,6 kW. Και πάλι δε βγαίνουν τόσα με καμία παναγία!

 

Τώρα αν υπολογίσουμε ότι ο υπολογιστής δε δουλεύει 24/7 αλλά ούτε και στο μέγιστο της ισχύος του, το ότι το αερόθερμο έχει θερμοστάτη και δουλεύει το πολύ 8-10 ώρες μέσα στη μέρα, το ότι το μοτέρ του ψυγείου δουλεύει ελάχιστα, μιας και δε το ανοιγοκλείνω όλη μέρα, μπλα, μπλα, μπλα... που σκ*** πάει όλο αυτό το ρεύμα;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

έχεις ρολόι? 
Κατέβασε το γενικό,περίμενε κανά 5λεπτο το πολύ και δεν αν συνεχίζει να γυρνάει το ρολόι. 
κατέβασε όμως όλες τις ασφάλειες ΚΑΙ το γενικό. 

Εγώ έτσι είδα ότι με έκλεβε η διπλανή! :D  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ρουφάνε ρεύμα.

Κλείσε το γενικό και κοίτα το ρολόϊ σου.Αν συνεχίζει να τρέχει,100% σε κλέβουν.Σιγουρέψου όμως πριν καλέσεις ΔΕΗ ότι είναι το δικό σου ρολόϊ αυτό που "τρελλάθηκε".Στο πόντο,ας σβήσει το δικό μου post/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις ρολόι? 

Κατέβασε το γενικό,περίμενε κανά 5λεπτο το πολύ και δεν αν συνεχίζει να γυρνάει το ρολόι. 

κατέβασε όμως όλες τις ασφάλειες ΚΑΙ το γενικό. 

 

Εγώ έτσι είδα ότι με έκλεβε η διπλανή! :D

 

 

 bloody-murder-red-checks.gif

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα τεστ

Κλείσε τον γενικό για ένα τέταρτο και τσεκαρε το ρολόι

Άνοιξε τον γενικό με αποσυνδεμενες όλες τις συσκευές και τσεκαρε το ρολόι

Μετά άρχισε να συνδέεις τις συσκευές μία μία

 

Μήπως έκανες λάθος και είναι 10-15 kwh;

Από όλες τις παραπάνω συσκευές η πιο ύποπτη είναι το αερόθερμο

 

Πάρε την ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν σταματά με το κλείσιμο του γενικού, δοκίμασε να βάλεις στην πρίζα κάτι γνωστό (π.χ. αερόθερμο) και βγάλε όλα τα άλλα (ψυγεία κ.τ.λ.). Να δεις αν η ταχύτητα του μετρητή είναι πάνω κάτω σωστή.

 

Το τελευταίο ψηφίο είναι μετά την υποδιαστολή. Δέκατο της κιλοβατώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις ρολόι? 

Κατέβασε το γενικό,περίμενε κανά 5λεπτο το πολύ και δεν αν συνεχίζει να γυρνάει το ρολόι. 

κατέβασε όμως όλες τις ασφάλειες ΚΑΙ το γενικό. 

 

Εγώ έτσι είδα ότι με έκλεβε η διπλανή! :D

 

 

Κάνε ένα τεστ

Κλείσε τον γενικό για ένα τέταρτο και τσεκαρε το ρολόι

Άνοιξε τον γενικό με αποσυνδεμενες όλες τις συσκευές και τσεκαρε το ρολόι

Μετά άρχισε να συνδέεις τις συσκευές μία μία

 

Μήπως έκανες λάθος και είναι 10-15 kwh;

Από όλες τις παραπάνω συσκευές η πιο ύποπτη είναι το αερόθερμο

 

Πάρε την ΔΕΗ

κάνε αυτά που λένε, επίση εκτός από τον γενικό, κατέβασε και τις υπόλοιπες ασφάλειες και στην συνέχεια να τις ανεβάζεις μία-μία και παράληλα να ελέγχεις και το ρολόι. Μπορεί να έχεις από κάπου διαροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LAWL!

 

Το αερόθερμο το χάρισα ήδη σ' έναν γείτονα-φίλο που λέει ότι μπορεί να το κάνει καλά. Είτε ήταν ανοιχτό ή όχι ΔΟΥΛΕΥΕ το γαμ*δι! Δε ξέρω πως γίνεται αυτό.

 

:mellow:

 

Ευτυχώς δε μένω χωρίς ζέστη... τυχερός πάνω στην ατυχία μου, σήμερα παρέλαβα τον Atlantic Odysee 2000W που είχα παραγγείλει. Αλλά κάνα 80άρι ευρώ πρέπει να μου το 'φαγε η αηδία που δούλευε 24/7 ακόμα κι ήταν σβηστός ο θερμοστάτης!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚΑΤΑ!!!!!!

 

δηλαδή αν κατάλαβα καλά το αερόθερμο το είχες στην πρίζα και έκαιγε ρεύμα χωρίς να έχεις γυρίσει τον διακόπτη να δουλευει?

έχω ενα στο δωμάτιο μου εδώ και μήνες στην πρίζα και έρχεται μεγάλος λογαριασμός του ρεύματος , λες να την έχω πατήσει και εγώ έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα!Σας κλέβουν το ρεύμα από ένα παράλληλο σύμπαν που τους έχει σαπίσει η εκεί ΔΕΗ.(The Gods,themselves-Asimof)

 

Αερόθερμο στη μπρίζα,χωρίς να δουλεύει καίει ρεύμα;Πολτεργάϊστ με τη μία.Εξορκισμός η μόνη λύση,πάρε παπά όχι ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚΑΤΑ!!!!!!

 

δηλαδή αν κατάλαβα καλά το αερόθερμο το είχες στην πρίζα και έκαιγε ρεύμα χωρίς να έχεις γυρίσει τον διακόπτη να δουλευει?

έχω ενα στο δωμάτιο μου εδώ και μήνες στην πρίζα και έρχεται μεγάλος λογαριασμός του ρεύματος , λες να την έχω πατήσει και εγώ έτσι ?

 

Ο διακόπτης γυρισμένος στο on. Το άφηνα μόνιμα έτσι επειδή έχει θερμοστάτη, λέω άστο να δουλεύει και να σταματάει μόνο του. Δε ξέρω τι έπαθε, αλλά τράβαγε το ΆΠΕΙΡΟ ρεύμα. Ίσως να βραχυκύκλωσε τίποτα και να έφευγε ρεύμα στο έτσι, ίσως, ίσως, ίσως. Αλλά το αερόθερμο έκανε το ρολόι να γυρνάει σα διάολος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚΑΤΑ!!!!!!

 

δηλαδή αν κατάλαβα καλά το αερόθερμο το είχες στην πρίζα και έκαιγε ρεύμα χωρίς να έχεις γυρίσει τον διακόπτη να δουλευει?

έχω ενα στο δωμάτιο μου εδώ και μήνες στην πρίζα και έρχεται μεγάλος λογαριασμός του ρεύματος , λες να την έχω πατήσει και εγώ έτσι ?

 

Αυτό με βάση την αρχή διατήρησης της ενέργειας δε μπορεί να συμβεί.

Εντάξει να τρώει 30-40w και να μην το καταλαβαίνεις αλλά να τρώει 1-2000w και να μη βγάζει ζέστη είναι αδύνατο.Δε μπορεί αυτή η ενέργεια να εξαφανιστεί.

Αν ήταν θα ζέστενε και θα το είχες καταλάβει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σαν ηλεκτροκόληση να δούλευε το αερόθερμο (λασκαρισμένες επαφές και ένα τζζζζζζ συνεχές σε συνδυασμό με μία βρώμα καμμένου πλαστικού),θάχε καεί το σπίτι πριν προλάβει να πληκτρολογήσει....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...