Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3: Wild Hunt


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το σημαντικο ειναι να εχεις αρκετο βαρος για να μπορεις να τρεχεις,αρα αν θες πουλα τα.

Καλά, αυτό δεν είναι θέμα, πάω και τα αδειάζω σε αυτά τα stash που υπάρχουν διάσπαρτα στον χάρτη. Άλλο όμως είναι το ερώτημά μου εμένα, τί είναι πιο συμφέρον να κάνω και πού να το κάνω (από άποψη οικονομίας του παιχνιδιού). Πήγα να σπρώξω κάτι χρυσά που έκλεψα από τον bloody baron στον blacksmith που είναι εκεί απ'έξω και μου έδινε ψίχουλα. Π.χ. στο inventory έδινε μια αξία στο item 100-150 crowns κι αυτός το αγόραζε για 7-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Abudi είπε

Καλά, αυτό δεν είναι θέμα, πάω και τα αδειάζω σε αυτά τα stash που υπάρχουν διάσπαρτα στον χάρτη. Άλλο όμως είναι το ερώτημά μου εμένα, τί είναι πιο συμφέρον να κάνω και πού να το κάνω (από άποψη οικονομίας του παιχνιδιού). Πήγα να σπρώξω κάτι χρυσά που έκλεψα από τον bloody baron στον blacksmith που είναι εκεί απ'έξω και μου έδινε ψίχουλα. Π.χ. στο inventory έδινε μια αξία στο item 100-150 crowns κι αυτός το αγόραζε για 7-8

Καταρχήν βάλε αυτό το απλό modακι να ησυχάσει το κεφάλι σου (https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/3/?). Σου αυξάνει σε 9000 το βάρος που μπορείς να κουβαλάς. Είναι εξαιρετικά βαρετό να πρέπει να τρέχεις στο stash κάθε τόσο ή σε έμπορους. 

Τώρα όσο αφορά για το αν υπάρχουν διαφορετικοί έμποροι που μπορεί να αγοράζουν με περισσότερα ή λιγότερα... δεν το έχω προσέξει. Γενικά θα σου έλεγα να κρίνεις αναλόγως. Κυρίως πούλα θα έλεγα. Η δική μου εμπειρία είναι οτι βρίσκω καινούργια armors/όπλα χωρίς να χρειάζεται ούτε να αγοράζω ούτε να φτιάχνω. Οπότε ή διαλύω αν χρειάζομαι υλικά ή κυρίως πουλάω. Κράτα όσο μπορείς αλχημικά υλικά γιατί μπορεί να σου χρειαστούν για να φτιάξεις κάτι (κυρίως για μερικά quests).

Επεξ/σία από Stamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Stamer είπε

Καταρχήν βάλε αυτό το απλό modακι να ησυχάσει το κεφάλι σου (https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/3/?). Σου αυξάνει σε 9000 το βάρος που μπορείς να κουβαλάς. Είναι εξαιρετικά βαρετό να πρέπει να τρέχεις στο stash κάθε τόσο ή σε έμπορους. 

Τώρα όσο αφορά για το αν υπάρχουν διαφορετικοί έμποροι που μπορεί να αγοράζουν με περισσότερα ή λιγότερα... δεν το έχω προσέξει. Γενικά θα σου έλεγα να κρίνεις αναλόγως. Κυρίως πούλα θα έλεγα. Η δική μου εμπειρία είναι οτι βρίσκω καινούργια armors/όπλα χωρίς να χρειάζεται ούτε να αγοράζω ούτε να φτιάχνω. Οπότε ή διαλύω αν χρειάζομαι υλικά ή κυρίως πουλάω. Κράτα όσο μπορείς αλχημικά υλικά γιατί μπορεί να σου χρειαστούν για να φτιάξεις κάτι (κυρίως για μερικά quests).

Thanks για την πρόταση για το mod αλλά είμαστε εντάξει για την ώρα. Ακροβατεί που ακρoβατεί το παιχνίδι, αν του φορτώσω και mods φοβάμαι θα με αποχαιρετήσει. Απ'εκεί και πέρα, εγώ σκέφτομαι το dismantle ώστε να μαζώνω materials για crafting. Αν ισχύει αυτό που λες, οτι δηλαδή armors κλπ τα βρίσκεις σε loot, τότε όντως ίσως είναι καλύτερα να πουλάω ό,τι βρίσκω

Επεξ/σία από Abudi
ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Abudi είπε

Thanks για την πρόταση για το mod αλλά είμαστε εντάξει για την ώρα. Ακροβατεί που ακριβατεί το παιχνίδι, αν του φορτώσω και mods φοβάμαι θα με αποχαιρετήσει. Απ'εκεί και πέρα, εγώ σκέφτομαι το dismantle ώστε να μαζώνω materials για crafting. Αν ισχύει αυτό που λες, οτι δηλαδή armors κλπ τα βρίσκεις σε loot, τότε όντως ίσως είναι καλύτερα να πουλάω ό,τι βρίσκω

Η δική μου εμπειρία είναι έτσι. Κατά 90% έβρισκα κάθε τόσο κάτι καλύτερο κ.λ.π. Όσο αφορά το mod, επειδή προσωπικά είμαι και εγώ πολύ επιφυλακτικός ακόμα και με απλά mods, σου λέω οτι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Απλά αλλάζει κάπου μια μεταβλητή αυτός και του λέει 9000 αντί για 100 ή 160 κ.λ.π. Έτσι νομίζω. Δεν θα σου ελέγα εσένα ας πούμε να βάλεις hd textures και τέτοια.

Επεξ/σία από Stamer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το crafting στο παιχνιδι αξιζει μονο εαν εχεις βρει καποιο Set,και μετα διαλεγεις ποιο απο αυτα σου ταιριαζει.

Δεν χρειαζεσαι μονιμα mats για να κραφταρεις συχνα κατι αλλο απο πανοπλιες/οπλα.

Τα 6 set και που να τα βρεις οπως και τι δινει το καθενα αλλα και τι mats χρειαζεται μπορεις να ριξεις μια ματια στο παρακατω

https://www.ign.com/wikis/the-witcher-3-wild-hunt/Witcher_Gear#Witcher_Gear_Sets

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Abudi είπε

Καλά, αυτό δεν είναι θέμα, πάω και τα αδειάζω σε αυτά τα stash που υπάρχουν διάσπαρτα στον χάρτη. Άλλο όμως είναι το ερώτημά μου εμένα, τί είναι πιο συμφέρον να κάνω και πού να το κάνω (από άποψη οικονομίας του παιχνιδιού). Πήγα να σπρώξω κάτι χρυσά που έκλεψα από τον bloody baron στον blacksmith που είναι εκεί απ'έξω και μου έδινε ψίχουλα. Π.χ. στο inventory έδινε μια αξία στο item 100-150 crowns κι αυτός το αγόραζε για 7-8

Αναλόγως και σε ποιον έμπορο θα πουλήσεις.  Ο κάθε έμπορος δίνει περισσότερα στο αντικείμενο που δραστηριοποιείται. Golden rings, cups και συναφη τα πούλαγα όλα γιατί δίνουν καλό gold.

όσον αφορά το gear ,θα βρίσκεις συνεχώς καλύτερο και αρκετές φορές μεγαλύτερου level από αυτό που είσαι δυστυχώς. Γενικά μάζευε alchemy-craft materials από bandit camps, σπηλιές και quests γιατί θα σου είναι χρήσιμα μετά.  Κάποια αντικείμενα επίσης δίνουν καλά ores από το dismantle.

Για τώρα πούλα γιατί ακόμα και το crafting των witcher sets είναι ακριβό.

Πάντως με το hype της σειράς, είπα να συνεχίσω ότι λίγα secondary quests είχα αφήσει στο blood and wine και νομίζω έκλεισα αφού έκανα και τα fist fights.

Τυχαία ολοκλήρωσα και το quest που σχετίζεται με τα five chivalric values και υπήρξε cameo

Spoiler

από lady of the lake

που δίνει ίσως το πιο δυνατό silver sword στο παιχνίδι(aerondight).

υ.γ highlight ,

Spoiler

το potion που φτιάχνει μια ερημήτισσα σε ένα άκυρο quest(equine phantoms) και ακολουθεί τρομερός διάλογος μεταξύ geralt και roach :P

Με αυτά και αυτά δεν μένει και κάτι και δεν πρόκειται να κυνηγάω ότι ερωτηματικά μένουν στον χάρτη οπότε τελειώνει η προετοιμασία για το cyberpunk

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 λεπτά πριν, kti23 είπε

Τυχαία ολοκλήρωσα και το quest που σχετίζεται με τα five chivalric values και υπήρξε cameo

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

από lady of the lake

που δίνει ίσως το πιο δυνατό silver sword στο παιχνίδι(aerondight).

The Witcher (πρώτο game) spoiler και λίγο από TW2:

Που στο είχε ξαναδώσει τότε (και πάλι ήταν το πιο δυνατό), αλλά στο TW2 το χάνεις νωρίς στο στόμα της Saesenthessis, γι'αυτό και σου λέει τώρα ότι ελπίζει πως δεν θα το ξαναχάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν παιξει και τα παλαιοτερα witcher, και εχουν δει ή σκοπευουν να δουν την σειρα μαζι με ολες τις μελλοντικες season, ( λενε για 10+ ) , το παιχνιδι δινει πολυ σποιλερ; Αξιζει να μην παιξω τα παιχνιδια, για να απολαυσω την σειρα σε βαθος χρονου; Ηδη εχω ξεκινησει το 1ο παιχνιδι και αρκετοι χαρακτηρες υπαρχουν και στην 1η σεζον, το παιχνιδι ειναι sequel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Για οσους εχουν παιξει και τα παλαιοτερα witcher, και εχουν δει ή σκοπευουν να δουν την σειρα μαζι με ολες τις μελλοντικες season, ( λενε για 10+ ) , το παιχνιδι δινει πολυ σποιλερ; Αξιζει να μην παιξω τα παιχνιδια, για να απολαυσω την σειρα σε βαθος χρονου; Ηδη εχω ξεκινησει το 1ο παιχνιδι και αρκετοι χαρακτηρες υπαρχουν και στην 1η σεζον, το παιχνιδι ειναι sequel.

Θα καταλάβεις καλύτερα την σειρά και το τι συμβαίνει αν έχεις παίξει έστω και το τελευταίο witcher. Νομίζω οτι κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί καν θα δυσκολεύεται κάπως να "ακολουθήσει" την σειρά. Άλλωστε δεν είναι και κανένα masterpiece... (το παιχνίδι όμως είναι είναι). Γενικά σαν σειρά θα την συνιστούσα αυστηρά και μόνο σε λάτρεις του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά ήδη ξέρω 3-4 άτομα που δεν είχαν καμία επαφή με τον  κόσμο του Witcher, και την σειρά την απόλαυσαν.

Γενικά το τέλος του got έχει αφήσει κενό σε πολλούς, οπότε εκεί θα πατήσει το Witcher, αλλά και το lotr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ατομα απο μενα που δεν εχουν καμια επαφη με το witcher το δαν και τους αρεσε.

Ισα ισα θα θελα καλυτερα να μην εχεις επαφη και να δεις τη σειρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tidus666 είπε

Kαι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά ήδη ξέρω 3-4 άτομα που δεν είχαν καμία επαφή με τον  κόσμο του Witcher, και την σειρά την απόλαυσαν.

Γενικά το τέλος του got έχει αφήσει κενό σε πολλούς, οπότε εκεί θα πατήσει το Witcher, αλλά και το lotr.

Το got έχει πολύ μεγάλο βάθος/ανάπτυξη στους (εξαιρετικούς) χαρακτήρες. Το witcher δεν πλησιάζει καν. Άλλωστε και οι ηθοποιοί στο witcher είναι εντελώς οριακά (κατά την γνώμη μου) στην ερμηνεία τους. Πιστεύω με τον καιρό να μπουν περισσότερο στο πετσί του ρόλου και να ξετιλύξουν (αρκεί να έχουν) περισσότερο ταλέντο. Όσο για το lotr, ελπίζω σε πραγματική υπερπαραγωγή, δεν είναι κάτι που θα/πρέπει να πατήσει στο got. Τα άλλα πατάνε στον κόσμο του lotr.

Εγώ είδα όλη την σεζόν και το απόλαυσα. Αλλά κυρίως επειδή έπαιζα το παιχνίδι και το είδα να "ζωντανεύει" περισσότερο. Άλλοι φίλοι έμειναν στο 1ο επεισόδιο. Άλλα πρέπει να του αρέσει γενικά το είδος για να τα δει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, tidus666 said:

Γενικά το τέλος του got έχει αφήσει κενό σε πολλούς, οπότε εκεί θα πατήσει το Witcher, αλλά και το lotr.

Καταλαβαίνω ότι το λες για τις σειρές, αλλά damn that's blasphemy και σκέψου ότι σίγουρα με κόβω να της ρίχνω κράξιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν είπα και γω να το ξεκινήσω επιτέλους μιας και πήρα καινούριο πισι, αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο (1 , 2 ώρες το πολύ κάθε βράδυ ) ΄, αλλά ούτε και υπομονή, ουσιαστικά δεν θέλω να ασχοληθώ με crafting, alchemy, sidequests κτλ. Θέλω απλά να κάνω σε easy mode το κυρίως quest για να απολάυσω την ιστορία, μιας και τα βιβλία μου άρεσαν πολύ. Με αυτή τη λογική λοιπόν :

Υπάρχει περίπτωση να φάω μπλόκο σε κάποιο σημείο λόγω χαμηλού lvl επειδή δεν κάνω sidequests ; Τα skill points θα μείνουν χαμηλά λόγω λίγου xp και θα με τρώνε λάχανο;

Επίσης το crafting, alchemy κτλ είναι απαραίτητα για προχωρήσει η κυρίως ιστορία; Θα χρειστούν οπωσδήποτε είτε για κάποιο quest, είτε για κάποιο monster ;

Τέλος προτείνετε κανά εύκολο build για τα skills κυρίως σε sword combat και όχι μαγικά γιατί τα βαριέμαι.

Επεξ/σία από Kaboomzer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...