Προς το περιεχόμενο

H κριτική της κριτικής, την κριτικη, κριτικη.


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να, αυτά τα «δε μπορείς» και τα «δε δικαιούσθε δια να ομιλείτε» είναι που μου φέρνουν ημικρανία!...

 

...κι άμα δεν αρέσει σε κάποιον το όλο genre, γιατί δε ...μπορεί(!) να πει, ότι μία συγκεκριμένη ταινία που ανήκει σ' αυτό, ξεχωρίζει ως ιδιαίτερη μούφα μέσα στο σύνολο των ...μουφών του σωρού;

 

 

Το ίδιο κι εγώ, αλλά δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να χαρακτηρίσω αρνητικά κάποια, ακόμα και με μόνο κριτήριο ότι ανήκει σε είδος το οποίο προσωπικά υποτιμώ. Ειδικά όταν έχω δει κάμποσες κατά καιρούς και θεωρώ ότι έχω σχηματίσει επαρκή εικόνα γι' αυτό που λέω. Τη γνώμη μου λέω! Δεν τη ... μπαίνω σε κανέναν. Αν κάποιος θεωρεί ότι το κάνω, είναι πρόβλημα τής δικής του αντίληψης...

 

 

Φαντάζομαι ότι το ίδιο ακριβώς κάνεις και για όσες σου άρεσαν...δε λες ποτέ «είδα μια πολύ καλή ταινία», αλλά μόνο «μια ταινία που μου άρεσε», σκεπτόμενος ότι μπορεί να ...θιχτούν όσοι δε την θεώρησαν καλή...

 

Ρε μην κολλας σε συγκεκριμενες λεξεις!! Το ''δεν μπορεις'' μπορεις να το αντικαταστασεις με το ''δεν ειναι σωστο'' και να το κανεις πιο politically correct. To ζητημα ειναι η ουσια των πραγματων.Και η ουσια των πραγματων ειναι οτι αμα δεν γουσταρεις ενα συγκεκριμενο genre,θα εισαι προκατειλλημενος αρνητικα απεναντι σε ολες τις ταινιες του συγκεκριμενου ειδους και ισως υποτιμησεις μια ταινια η οποια δεν θα ειναι τοσο κακη.

 

Σε αυτο ηθελα να αναφερθω.Προφανως εχουμε δημοκρατια και ελευθερια του λογου και γι αυτο ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατ' αρχάς και τα κριτήρια εμπίπτουν στην υποκειμενικότητα. Δεν υπάρχει «κανόνας» που ορίζει το ποια είναι αποδεκτά και ποια όχι.

 

Πέραν αυτού, όντως δεν είπε κανείς «μην ξαναποστάρεις» - λες και θα του έδινε κανείς σημασία... - αλλά «μη μας τη ...μπαίνεις», πράγμα το οποίο εκτός από εντελώς αβάσιμο εν προκειμένω, είναι ακόμα πιο γελοίο, αφού δηλώνει αδυναμία στοιχειώδους αντίληψης και τάση «φιλτραρίσματος» κάθε αντίθετης άποψης, μέσα από προσωπικό πρίσμα...

 

 

 

...υποκειμενικά!

 

 

 

Αυτό δε κι αν επιδέχεται κριτική!

 

Mηπως εκανε το ασυγχωρητο λαθος και αντι για τη σεμνη και μετρημενη εκφραση ''τρελη πατατοσαχλαμαρα αυτη η ταινια '' ειπε το προκλητικο  '' μα πως τις βλεπουν αυτες τις ταινιες '' ? Θελει προσοχη σε κατι τετοια  :-D

Δεν βοηθαει το ποστ , πρεπει να βαλεις ολο το διαλογο. :-D

 

Ορισμος τεχνης και κριτικη.Πιστευω οτι ειναι μια απο τις μεγαλυτερες τρολιες του συμπαντος.Δεν γελασες ? Δεν εχει σημασια,αν οι ''ειδικοι'' , κατα το 40 κατασκευαστες πλυντηριων την τοποθετουν στις κωμωδιες , ειναι κωμωδια .Σου φαινεται η αφηρημενη σαν σχεδιο μικρου παιδιου χωρις βαθυ νοημα.Απλα πρεπει να κατσεις και να ματωσεις στα θρανια μεχρι να το ανακαλυψεις , και παλι καλο ειναι να συμφωνει με το manual τον ειδικων. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αυτό είναι μέχρις ενός σημειου σωστό. Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί με τίποτα να δει splatter ή άλλοι που τους γυρίζει το μάτι ανάποδα με κάτι αμερικάνικες ρομαντικές κωμωδίες. 

Υπάρχει μια φυσική απέχθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι εκτός θέματος. 

 

Η σωστή τοποθέτηση είναι, ''Δεν την είδες καν? Δεν μπορείς να ασκήσεις κριτική''

 

Bγηκα of topic ? :P

 

Bεβαια και μπορεις να ασκησεις κριτικη χωρις να το δεις , οταν μαλιστα ενα ειδος ειναι τυποποιημενο σαν κοσερβα, στην περιπτωση των σπαλτερ , χαλασμενου αηδιαστικου κρεατος.Και μονο απο τον ηθοποιο μπορεις να ασκησεις κριτικη ,οταν οι ρολοι του ειναι παρομοιως τυποποιημενοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...