Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/7/2018 στις 6:58 ΜΜ, bill27 είπε

Καλησπερα παιδια,παρηγγειλα ενα tempered glass απο aliexpress και μου ηρθε σπασμενο,ειναι η δευτερη παραγγελια μου απο το συγκεκριμενο σαιτ και τον συγκεκριμενο πωλητη.Εστειλα εδω και 3 μερες μυνημα στον πωλητη μαζι με φωτογραφια του γυαλιου και τον ρωτω τι λυση προτεινει.Μαλλον δεν προκειτε να απαντησει...Τι κανω απο δω και περα??Ανοιγω dispute??Και τι ακριβως πρεπει να γραψω??Τι επιλογες εχει ανοιγοντας dispute??

Ευχαριστω για την βοηθεια,εκανα τελικα dispute και μου εδωσαν πισω 1,40 ευρω ενω το γυαλι εκανε 1.53 , γιατι δεν κανουν full refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, bill27 είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια,εκανα τελικα dispute και μου εδωσαν πισω 1,40 ευρω ενω το γυαλι εκανε 1.53 , γιατι δεν κανουν full refund?

 Γινεται καποιες φορες αλλα δεν ξερω γιατι..Εγω πχ 2 φορες ειχα  διαφορα στην τιμη 1 λεπτο..

Μηπως ειχε καποια μεταφορικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Πάλι καλά. Το belgium έχει φανεί οτι είναι λιγοτερο trouble free και πιο γρήγορο απο το eu express. Ειδικός δεν είμαι όπως φαίνεται στο μήνυμα σου, αλλά με αυτά που εχω αντιμετωπίσει και διαβάσει με το gearbesτ, εγώ έχω σταματήσει πολύ καιρό να ψωνιζω απο εκει. Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές και για ελάχιστα ευρω, θέλω την ψυχική σου υγεία. Οταν πρεπει να παραγγείλω για φίλους/γνωστους η συμφωνια ειναι οτι άμα κάτσει στραβή (πριν ή μετά, την παραγγελία) θα αναλάβουν αυτοι όλη τη αλληλογαρφία και το τρέξιμο. 

Καλα μην νομιζεις απλα κ εγω εχασα το κουπονι απο bangood και μετα βρηκα απο gearbest αναγξαστικα επειδη το θελω αμεσα το μι8 δε μπορω να περιμενω. Ας ελπισω ολα να πανε καλα μιας και εχω χρονια να φαω τελωνειο για κινητο..ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, bill27 είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια,εκανα τελικα dispute και μου εδωσαν πισω 1,40 ευρω ενω το γυαλι εκανε 1.53 , γιατι δεν κανουν full refund?

Το πιθανότερο είναι η διαφορά στην ισοτιμία του $, μεταξύ της αγοράς και της επιστροφής.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2018 στις 9:27 ΠΜ, gregorypap είπε

Μπηκα στο live chat και το αλλαξα τελικα το εκανα belgium registered. Εσυ σαν ειδικος τι θα εβαζες απο τα 2 αυτη τη στιγμη μιας κ εχω ακομα τη δυνατοτητα να το αλλαξω ξανα μεχρι να το στειλουν.

Κακώς, το Priority Line είναι τριγωνική και είναι σαν να έρχεται από Ευρώπη οπότε 100% δεν θα'χεις τελωνείο. Με Belgium καλά πάει αλλά παίζεται.

Εντωμεταξύ, τι γίνετε τώρα το καλοκαίρι με free shipping μικρού φθηνού πακέτου από Ali, θα πάρει κανα μήνα να'ρθει? Είναι Ελλάδα αρκετό καιρό αλλά δεν το χουν σκανάρει καν. Φεεετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αν ειναι δυνατον 3η φορα το παθενω αυτο στο gearbest περασαν 6 εργασημες και δειτε τι μου λενε τωρα..... http://prntscr.com/ka38fn τι κανω σε αυτη την περιπτωση??? εγω πουλησα και το Mi note 2 μου και εχω μεινει με εναν οτι να νε και εχω παραγγειλει και θηκες απο ebay για το 8αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gregorypap είπε

ρε παιδια αν ειναι δυνατον 3η φορα το παθενω αυτο στο gearbest περασαν 6 εργασημες και δειτε τι μου λενε τωρα..... http://prntscr.com/ka38fn τι κανω σε αυτη την περιπτωση??? εγω πουλησα και το Mi note 2 μου και εχω μεινει με εναν οτι να νε και εχω παραγγειλει και θηκες απο ebay για το 8αρι..

Μήνες τώρα γράφουμε για την αναξιοπιστία του gearbest. Αλλοτε ειναι fake διαθεσιμοτητες (καλή ώρα), άλλοτε αυθαίρετες αλλαγές στους τρόπους αποστολής (ντιν ντιν τελωνειο), άλλοτε χαμένες αποστολές και ζητάνε λεφτά να σου στείλουν το ίδιο πραγμα, κλπ κλπ κλπ. Εχει όμως ελάχιστα χαμηλότερες τιμές και τσιμπάνε οι αδιάβαστοι ή οι ευκολόπιστοι. 

Στην περιπτωση σου, εφοσον την εχεις πατησει και άλλες φορες, έπρεπε να περιμενεις να ερθει και μετά να πουλήσεις το mi note 2. Στο ερώτημα τι να κάνεις ...

Είτε περιμένεις τουλαχιστον 15 ημέρες (γιατί ουτε το 7-15 business days ειναι σιγουρο - για το gearbest μιλάμε) για αποστολή

ή 

απαιτείς refund και ψωνίζεις απο αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να περιμενω 20 μερες για αποστολη και αλλες 20 για να ερθει... αν παω σε refund και αγορα απο bangood? εκει λενε Instock υπαρχει περιπτωση να την πατησω και εκει ετσι?? Εγω ηξερα οτι απο gearbest και bangood ψωνιζουμε κανονικα το geekbuying ηταν το μονο αναξιοπιστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, gregorypap είπε

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να περιμενω 20 μερες για αποστολη και αλλες 20 για να ερθει... αν παω σε refund και αγορα απο bangood? εκει λενε Instock υπαρχει περιπτωση να την πατησω και εκει ετσι?? Εγω ηξερα οτι απο gearbest και bangood ψωνιζουμε κανονικα το geekbuying ηταν το μονο αναξιοπιστο..

Εκφράζω προσωπική γνώμη απο αυτά που διαβάζω και αντιμετωπιζω:

Bangood στην κορυφή. Σταθερή δοκιμασμένη αξία με +10-15% στις τιμές. Μειονέκτημα οτι πρεπει να το παρακολουθείς συνεχεια, γιατί αμα βγάλει (πραγματική) προσφρα θα ειναι καλή και θα εξαντληθεί γρήγορα.

geek πολύ σοβαρό στις αποστολές (το ιταλικό warehouse που εξυπηρετεί Ελλάδα δουλευει άψογα και εχει μονο 5 ευρω μεταφορικά για ΚΑΝΟΝΙΚΟ DHL courier). Μη σου κάτσει προβλημα after sales. Θα γίνουν ... καρπουζια να βγάλεις άκρη.

gerabest για μενα ειναι ο ορισμός του άγχους. Είμαι με την ψυχή στο στόμα απο ΠΡΙΝ παραγγείλω, μεχρι και ΜΕΤΑ που θα παραλάβω. Κραχτης του για τα δικά μου σταθμά, οι φθηνότερες τιμές και το belgium post. Κράχτης για τη μάζα, οι τιμές-προσφορές και οι άπειρες σελίδες απο μεταπωλητές-"ζμπρώχτες" γιατί το gearbest εχει βαρβάτες προμήθειες. Εχω κόψει τις ακριβές και μεσαίες αγορες πάρα πολύ καιρό. 

Εσύ εχεις τα δικά σου κριτίρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gregorypap είπε

επειδη ειχα πληρωσει με καρτα και οχι paypal ειδα τωρα στο mail οτι εως 30 μερες λεει θα κανουν να φανουν τα λεφτα... για να δω..

Και με κάρτα; Εσύ πηγαινες γυρευοντας.

Μ-Η-Ν ψωνίζετε απο κινέζους χωρίς paypal (εκτός aliex που εχει δικό του συστημα). Βάζετε επιπλέον πιθανους μπελάδες και προβλήματα στο κεφάλι σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να αγορασω διάφορα μικροπραγματα απο gearbest και η τιμη τους φτανει γυρω 40 € ολα μαζι. Αν τα σπασω σε 2 παραγγελιες την ιδια μερα και η καθε παραγηελια ειναι κατω απο 22 € δεν υπαρχει περίπτωση που να εχω προβλημα με τελωνειο σωστα? Αν μου ζητησουν καποιο αποδεικτικο απο paypal θα ειναι απο τη συναλλαγη του συγκεκριμενου δεματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα θέλω να αγορασω διάφορα μικροπραγματα απο gearbest και η τιμη τους φτανει γυρω 40 € ολα μαζι. Αν τα σπασω σε 2 παραγγελιες την ιδια μερα και η καθε παραγηελια ειναι κατω απο 22 € δεν υπαρχει περίπτωση που να εχω προβλημα με τελωνειο σωστα? Αν μου ζητησουν καποιο αποδεικτικο απο paypal θα ειναι απο τη συναλλαγη του συγκεκριμενου δεματος. 

Στην θεση σου δεν θα εκανα 2 παραγγελιες την ιδια μερα γιατι στο τελος ισως φυγουν σαν μια και εκει δεν γλυτωνεις το τελωνειο (την επαθα μια φορα ετσι αλλα παλι καλα και οι 2 παραγγελιες μαζι ηταν στα 21ε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...