Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Δεν γράφεις το ποσό που κοστίζει αυτό που θέλεις να αγοράσεις, μήπως ξεπερνάει το ημερήσιο όριο της κάρτας σου

2. Στα CC πάρχει απαγόρευση αγορών από κοσμηματοπωλεία:

Ωστόσο, δεν επιτρέπονται οι ακόλουθες οκτώ (8) γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:
1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.

3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού και τυχερά παιχνίδια.

4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.

5. Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.

6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).

7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις. 8. Αγορές υπηρεσιών εστίασης.
 

3. Εάν δεν σε εμποδίζει το 1, ο μόνος τρόπος είναι να βρεις αυτό που θέλεις από πωλητή που δεν είναι καταχωρημένος σαν έμπορος κοσμημάτων, αλλά αυτό είναι δύσκολο.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, stratis.the είπε

θελω να αγορασω ενα κοσμημα απο ασημι απο ebay με καρτα αλλα δεν με αφηνει το paypal μαλλον λογω cc.

Δεν εχω χρησιμοποιηση το top up ποτε μου λογω οτι μου βγαζει σφαλμα .. You have requested an outdated version of PayPal. This error often results from the use of bookmarks.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το παρακαμψω την απαγορευσει?

Βάλε την αγγλική έκδοση του paypal και θα σου βγάλει τον αριθμό λογαριασμού για να κάνεις topup. Αυτό αν έχεις προσθέσει λογαριασμό Iban. Η Αλλη λυση ειναι να σου στείλει κάποιος γνωστός τα χρήματα στο balance για να κάνεις την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, stratis.the είπε

θελω να αγορασω ενα κοσμημα απο ασημι απο ebay με καρτα αλλα δεν με αφηνει το paypal μαλλον λογω cc.

Δεν εχω χρησιμοποιηση το top up ποτε μου λογω οτι μου βγαζει σφαλμα .. You have requested an outdated version of PayPal. This error often results from the use of bookmarks.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το παρακαμψω την απαγορευσει?

Οι μεταφορές στο paypal δεν γίνονται πια ατελώς, υπάρχει χρέωση. Πόσο είναι το ποσό, να μου στείλεις την διεύθυνση να σου το παραγγείλω εγώ με ποσό από την revolut που είναι βρετανική προπληρωμένη και να μου το κάνεις τραπεζική μεταφορά

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποσο ειναι 40 ευρω.

Την αγγλικη εκδοση τη εννοεις?

Κανω login στη αγγλικη σελιδα και μου την γυρνα παλι στην ελληνικη .

Πριν απο 5 μερες ειχα κανει πιστοποιηση το iban της τραπεζας που ποτε δεν το ειχα κανει ..Μηπως φταιει και αυτο?

Με το balance αν τα καταφερω θα κανω την πληρωμη?

Το καταφερα ,,απλα αλλαζεις την γλωσσα σε αγγλικα..

Απο web-banking πειραιως ξερει κανεις πως στελνω balance

H απο eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν οι σελίδες που προτείνονται στο insomnia για αποστολή αντικειμένων από Αμερικάνους πωλητές που δεν στέλνουν Ελλάδα ισχύει και στο ebay? 

 

Επίσης αναλαμβάνουν διεκπεραίωση δημοπρασίας λόγω ίδιων περιορισμών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το off topic, αλλά έτυχε να παραγγείλει κανείς από αμαζον Αγγλίας με απλό ταχυδρομείο και να ήρθε στην ημερομηνία που λέει? Θέλω να πάρω 2 πράγματα, με μέγιστη εκτιμώμενη 17 Αυγούστου και φεύγω αργότερα το απόγευμα της ίδιας μέρας.

Απλά όσες φορές έχω πάρει προσωπικά, η i-parcel γαμ***αι, αλλά ρωτάω μήπως άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, overpower είπε

Sorry για το off topic, αλλά έτυχε να παραγγείλει κανείς από αμαζον Αγγλίας με απλό ταχυδρομείο και να ήρθε στην ημερομηνία που λέει? Θέλω να πάρω 2 πράγματα, με μέγιστη εκτιμώμενη 17 Αυγούστου και φεύγω αργότερα το απόγευμα της ίδιας μέρας.

 Απλά όσες φορές έχω πάρει προσωπικά, η i-parcel γαμ***αι, αλλά ρωτάω μήπως άλλαξε κάτι.

Σε αλλη περίοδο θα έλεγα ναι αλλα μέσα στο 15 αυγουστο δεν παίζει με τους δικούς μας εδω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, overpower είπε

Sorry για το off topic, αλλά έτυχε να παραγγείλει κανείς από αμαζον Αγγλίας με απλό ταχυδρομείο και να ήρθε στην ημερομηνία που λέει? Θέλω να πάρω 2 πράγματα, με μέγιστη εκτιμώμενη 17 Αυγούστου και φεύγω αργότερα το απόγευμα της ίδιας μέρας.

Απλά όσες φορές έχω πάρει προσωπικά, η i-parcel γαμ***αι, αλλά ρωτάω μήπως άλλαξε κάτι.

Στις 17/7 παρηγγειλα απο amazon uk  με απλό ταχυδρομείο στις 22 το εστειλαν και 1 Αυγουστου παρελαβα εντος χρονικού οριου που ειχαν θέσει. Το εστειλαν  χωρις tracking number με την εταιρεία DP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Στις 13/7 παρήγγειλα κάποια γάντια εργασίας από το συγκεκριμένο αγγλικό κατάστημα https://www.safetygloves.co.uk/

Η πληρωμή έγινε με προπληρωμένη κάρτα ξένης τράπεζας, καθώς ελληνικές κάρτες και PayPal δεν με άφηναν, προφανώς λόγω cc.

Στη σελίδα τους γράφει πως τα γάντια στάλθηκαν στις 17/7 μέσω royal mail (απλό ταχυδρομείο δηλαδή) χωρίς όμως να μου δώσουν αριθμό αποστολής. Μέχρι σήμερα εννοείται δεν μου έχει έρθει τίποτα. Τους έστειλα και mail την Πέμπτη για να μου πουν τι έγινε και δεν έχουν απαντήσει ακόμα. 

Ίσως είναι λίγο νωρίς αλλά αρχίζω και ανησυχώ μήπως είτε χάθηκαν, είτε με έχει εξαπατήσει το μαγαζί και δεν τα έστειλε ποτέ, ειδικά αφού δεν απάντησαν και στο mail. Φυσικά θα τους ξαναστείλω mail και τη Δευτέρα και θα περιμένω ακόμα και αυτή την εβδομάδα μήπως έρθουν γιατί μετά κλείνει μάνας. Αν πάλι δεν απαντήσουν στο mail θα τους πάρω μετά και τηλέφωνο.

Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω εγώ αν με έχουν εξαπατήσει και δεν έρθει ποτέ το δέμα; Κάνω αγορές από το εξωτερικό εδώ και αρκετά χρόνια και δεν μου έχει ξανασυμβεί να μην έρθει κάτι. Βέβαια συνήθως ψώνιζα από amazon και eBay που και κάτι να πάει στραβά σε καλύπτουν οι ίδιοι. Τώρα έκανα και τη βλακεία που δεν πλήρωσα και με PayPal ώστε να ανοίξω dispute. Αν δεν έρθουν λοιπόν και δεν μου απαντάν και από το κατάστημα υπάρχει κάποιος τρόπος να επιστραφούν τα χρήματα μου ή έστω κάποια αρχή να το καταγγείλω; Τι άλλο μου προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17/7 με 4/8 είναι κοντά και λόγω καλοκαιριου είναι μέσα σε κάποια λογικά ορια. Για να φανταστείς 20/7 εβαλα παραγγελία σε γερμανικό site (που ψωνιζω τακτικά και ξέρω τους χρόνους αποστολής και παράδοσης) και το ειδος εφτασε χτές ( ενω θα "επρεπε" να εχει ερθει πριν αλλάξει ο μήνας).

Δεν υπερασπιζομαι το μαγαζί, απλά να σου μειώσω τον πανικό. 

Είδα το site του μαγαζιου και δείχνει σοβαρο, οχι κινεζοsite με ευρωπαικό domain. 

Τέλος εκτός απο το paypal (που κακώς δεν το χρησιμποιησες, το καταλαβαίνεις), υπάρχει και η αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα σου. Πας απο εκει, καταθετεις χαρτουρα, μετα απο λιγο διαστημα σου δινουν τα χρήματα σου και αυτοι μετά "ψάχνονται"με τον πωλητη. Αυτό να το ξερεις ισχύει γενικά, οποτε εχεις ακομα ενα μαξιλαράκι ασφαλειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Redmi Note 5 παραγγελία από gearbest στις 12/7 με priority. Έφτασε σήμερα 6/8 με DHL. Σκάλωσα όταν με πήραν τηλέφωνο. Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ. Θα πάω αύριο να το παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naruto14 είπε

Redmi Note 5 παραγγελία από gearbest στις 12/7 με priority. Έφτασε σήμερα 6/8 με DHL. Σκάλωσα όταν με πήραν τηλέφωνο. Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ. Θα πάω αύριο να το παραλάβω.

Σε πηραν απο DHL και θα πας εσυ να το παραλαβεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, naruto14 είπε

Redmi Note 5 παραγγελία από gearbest στις 12/7 με priority. Έφτασε σήμερα 6/8 με DHL. Σκάλωσα όταν με πήραν τηλέφωνο. Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ. Θα πάω αύριο να το παραλάβω.

Πέρασε τελωνείο;

Πλήρωσες παραπάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naruto14 είπε

Ναι γιατί είναι κοντά και βολεύει και τις ώρες που θέλουν να το φέρουν κατά πάσα πιθανότητα θα λείπω. 

Αααα οκ, ειπα και εγω, ποτε δεν εχω παει να παραλαβω εγω απο DHL/UPS/FedEx/TNT πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...