Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο tracking number που εχω λειτουργεί / το βρίσκει μονο στο γερμανικό .de της dhl πουθενά αλλου ουτε καν στο ελληνικό dhl μονο στο γερμανικό , οποτε δηλαδή το περιμένη απο δευτέρα

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πιστεύω να βάζεις τον δωδεκαψήφιο στο παράθυρο αριστερά του barcode.

Σ' εμένα, πάντως, που περιμένω δέμα, με τον ίδιο τρόπο, τόσο το γερμανικό dhl όσο και τα ΕΛΤΑ μου δείχνουν τα ίδια αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να βάζεις τον δωδεκαψήφιο στο παράθυρο αριστερά του barcode.

Σ' εμένα, πάντως, που περιμένω δέμα, με τον ίδιο τρόπο, τόσο το γερμανικό dhl όσο και τα ΕΛΤΑ μου δείχνουν τα ίδια αποτελέσματα.

 

Έχεις pm για να μην βγάζω φόρα παρτίδα εδω τον αριθμό που μου έδωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..

 

Να ρωτήσω, υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσω από το αγγλικό/γερμανικό play store (nexus5) μέσω εταιρείας που αναλαμβάνει αγορά και αποστολή Ελλάδα, αλλά να το πληρώσω ως επιχειρηματίας? Δέχονται στο play store ευρωπαϊκό (ελληνικό) αφμ?

 

Αν ναι, γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο γερμανικό site που να αναλαμβάνει την αγορά?

 

Η λογική μου λέει πως είναι αδύνατον, αλλά θα ήθελα να μάθω στα σίγουρα..

 

ευχαριστώ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συνεννοηθείς πρώτα με τον λογιστή σου για να δηλώσει τον ΑΦΜ σου ως ευρωπαικό και να μπορείς να δηλώνεις στις περιοδικές τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και μετά μπορείς να αγοράζεις από την ΕΕ ζητώντας τιμολόγιο.

 

Εννοείται φυσικά, ότι οι αγορές που θα κάνεις θα είναι συμβατές με το επάγγελμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συνεννοηθείς πρώτα με τον λογιστή σου για να δηλώσει τον ΑΦΜ σου ως ευρωπαικό και να μπορείς να δηλώνεις στις περιοδικές τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και μετά μπορείς να αγοράζεις από την ΕΕ ζητώντας τιμολόγιο.

 

Εννοείται φυσικά, ότι οι αγορές που θα κάνεις θα είναι συμβατές με το επάγγελμά σου.

 

 

Ναι, το γνωρίζω αυτό.

 

Η ερώτηση μου ήταν εάν από τη στιγμή που δεν υπάρχει ελληνικό play store, και η αγορά θα γίνει μέσω τρίτου στο γερμανικό για παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν ΑΦΜ ελληνικής εταιρείας? Γιατί ναι μεν θα το έχω ως ευρωπαϊκό το ΑΦΜ αλλά από τη μορφή του φαίνεται σε ποια χώρα βρίσκεται η εταιρεία, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το γνωρίζω αυτό.

 

Η ερώτηση μου ήταν εάν από τη στιγμή που δεν υπάρχει ελληνικό play store, και η αγορά θα γίνει μέσω τρίτου στο γερμανικό για παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν ΑΦΜ ελληνικής εταιρείας? Γιατί ναι μεν θα το έχω ως ευρωπαϊκό το ΑΦΜ αλλά από τη μορφή του φαίνεται σε ποια χώρα βρίσκεται η εταιρεία, σωστά?

 

Ναι, το ελληνικό ΑΦΜ ξεκινάει από EL.

Το θέμα είναι, όμως, αν δεχτεί το κατάστημα να αγοράσει το αντικείμενο τρίτος και να ζητήσει να εκδοθεί το τιμολόγιο στο όνομα της εταιρείας.

 

 

 

 

Σε εμενα λεει τώρα ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS - 28-01-2014 - 04:01 IPS.

 

Αυτο τι σημαίνει ?

 

Σημαίνει ότι το δέμα προωθήθηκε την 28/1/14 για το εξωτερικό, δηλαδή για τον παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

παρηγγειλα μια οθονη απο ebay και σημερα μου ηρθε αυτο το email 

 

"The Chinese spring festival is from JAN 24th to Feb 15th , and the China Post Office was closed during this period. All the item will be delay send to you. Kindly pls contact us if you can’t waiting so long time. We will arrange cancel the order and refund you."

 

τι να κανω?αν περασουν 40 μερες θα μπορω να κανω dispute?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...