Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εύχομαι να χαρείς το car dvd που παρέλαβες αλλά τα δύο ρίσκα που πήρες, έστω και να μην τα γνώριζες, εκ των προτέρων, όπως παραδέχεσαι, δεν μπορεί να αποτελούν συμβουλές για να επαναλάβει κάποιος παρόμοιο "πείραμα".

φιλε makfil

σαφως και δεν ανεφερα την εμπειρια μου με σκοπο  να παροτρυνω η να συμβουλεψω καποιον να το κανει επειδη εμενα μου πηγαν ολα καλα.

πιστευω ομως οτι ολοι ειμαστε υπευθυνοι και υπατιοι των πραξεων μας με το οποιο ρισκο μπορει να εχουν οι πραξεις μας, 

απλα σας ειπα την εμπειρια μου (με σκοπο να βηθησω τους οποιους ενδιαφερομενους οπως ειπα ) οχι με την εννοια καντε το επειδη μου εκατσε εμενα, αλλα με την εννοια προσεξτε (λαθος προς αποφυγη).

ισως να μην το διατυπωσα σωστα την πρωτη φορα.

το μονο που θα μπορουσε να ληθφει ως βοηθεια με την εννοια καντε το , ειναι η συσκευασια και το καμουφλαρισμα του οποιου μικρου προιοντος  ωστε να μην φαινεται η αξια του οπως επισης και η υποτιμολογηση του.

φιλικα βαγγελης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστή τοποθέτηση.

 

 

 

==================================

 

Ενημέρωση

 

Με αφορμή συζήτηση σε άλλο topic για το θέμα της ατέλειας κλπ, πρόσθεσα στο κεφάλαιο 8 του επικαιροποιημένου οδηγού στα wiki αφενός το Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα, με επισήμανση στην απάντηση στην ερώτηση 198 (σελίδα 109) αφετέρου το έγγραφο της 24/10/2013, της Δ/νσης 19η Τελ. Διαδικασιών με την οποία διευκρινίζει θέματα σχετικά με το κόστος εκτελωνισμού των εταιρειών ταχυμεταφορών (courier), με αφορμή αναφορές/καταγγελίες παραληπτών εμπορευμάτων.

 

Στο νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Τελωνείων (ICIS net), που ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 3/12/2013 (Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων), αλλά και στο Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (το link αναγράφεται ΕΔΩ), και ειδικά στην ερώτηση 198, οι απαντήσεις στην ερώτηση "Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από τρίτη χώρα ειδών" είναι οι ακόλουθες:

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα: 
α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι, 
β) για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ‟ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους..
γ) για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι. 
→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις. Τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Tα είδη των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € ανά αποστολή, απαλλάσσονται από το δασμό. 
Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως «αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα» νοούνται τα δέματα για τα οποία συντρέχουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις: 
α. παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα, 
β. προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα, 
γ. αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλως σας βρηκα!Ενα φιλαρακι απο Νεα Υορκη θα μου στειλει σαν δωρο 12 μπουκαλια μπυρας που τα αγορασε ο ιδιος απο e-shop εκει.Θα του πω να μου τα στειλει με απλο USPS και να γραφει gift στο κουτι.Η αξια των μπυρων ειναι γυρω στα 80 δολλαρια αλλα δε θα εχει πουθενα αποδειξη και θα ειναι ουσιαστικα δωρο απο αυτον.Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να πληρωσω εκτελωνισμο για τετοιο ειδος που δεν ειναι πχ προιον τεχνολογιας ή κατι πολυ ακριβο;Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις το προηγούμενο post, θα διαπιστώσεις ότι τα πράγματα άλλαξαν ελαφρώς από 3/12/2013 και πρακτικά δεν έχει δουλέψει το νέο σύστημα, ακόμη και με το ταχυδρομείο, ώστε να ξέρουμε ποιές θα είναι οι επιβαρύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι που άκουσα και αφορά παραγγελίες απο amazon uk ότι έρχονται πλέον με acs ; Εχει γίνει dispatched παραγγελία μου από 23 Δεκέμβρη και ακόμα δεν έχω παραλάβει

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασα το post σου φιλε μου πριν κανω την ερωτηση μου!Πως μπορουν πχ στο τελωνειο να καταλαβουν οτι οι μπυρες ειναι αξιας ανω των 45 ευρω;Αντε πες οτι το κρινουν,τα 2.5% δεν ειναι τιποτα οποτε τα πληρωνω.Το θεμα ειναι,στελνουν αλκοολ απο Αμερικη στην Ευρωπη και αντιστοιχα στο ελληνικο τελωνειο υπαρχει περιπτωση να μου κρατησουν το κουτι επειδη περιεχει αλκοολ(αν και οχι οινοπνευματωδη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου αναστατώσει τη ζωή για λίγες μέρες (εξαρτάται, βέβαια, πως θα το πάρεις).

 

Πέρα από το χιούμορ, αφού έρχεται με fedex θα σταματήσει στο τελωνείο οπωσδήποτε, και εάν στο χαρτί φαίνεται κατάστημα ως αποστολέας και όχι ιδιώτης, που είναι και το πιθανότερο γιατί ο ιδιώτης θα έστελνε το "δώρο" με το ταχυδρομείο, υποθέτω ότι θα ξεκινήσει μάλλον το κακό σενάριο.

 

Ας ευχηθούμε, όμως, να μην γίνει έτσι και να πάρεις το κινητό σου χωρίς πολλές περιπέτειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου αναστατώσει τη ζωή για λίγες μέρες (εξαρτάται, βέβαια, πως θα το πάρεις).

 

Πέρα από το χιούμορ, αφού έρχεται με fedex θα σταματήσει στο τελωνείο οπωσδήποτε, και εάν στο χαρτί φαίνεται κατάστημα ως αποστολέας και όχι ιδιώτης, που είναι και το πιθανότερο γιατί ο ιδιώτης θα έστελνε το "δώρο" με το ταχυδρομείο, υποθέτω ότι θα ξεκινήσει μάλλον το κακό σενάριο.

 

Ας ευχηθούμε, όμως, να μην γίνει έτσι και να πάρεις το κινητό σου χωρίς πολλές περιπέτειες.

 

Να έχει φόρο.. δηλ 23% στα 200$.. Γτ όμως από την στιγμή που είναι "δώρο" και δεν υπάρχει κανενός είδους απόδειξη μέσα, να πρέπει να πληρώσει και ο εδώ καταναλωτής για κάτι που, θεωρητικά, έχει ήδη πληρώσει φόρο στην αγορά της αμερικής ο αποστολέας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να περάσει, ενδεχομένως, με την πιο εύκολη διαδικασία αν ερχόταν με το ταχυδρομείο.

 

Δεν δίνεις πληροφορίες για τη χώρα αποστολής, αν και Fedex σημαίνει μάλλον από Αμερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!θελω να αγορασω απο ηλεκτρονικο καταστημα τησ αμερικης. η μεθοδος αποστολης ειναι:

usps 1st class intl mail no tracking. αν για παραδειγμα αυτο χρεωνεται 11ευρω με βασει οσων θελω να παρω σημαινει οτι για να μην επιβαρυνθω αγοραζω προιοντα μεχρι 11ευρω?22 ευρω ειναι η αγορα μονο για να γλιτωσω δασμουσ και φπα?η οι δασμοι μπαινουν ουτως η αλλως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό!

 

Ποιος ειπε οτι το πλαφον για αγορές απο ΗΠΑ είναι 22ευρώ?  Το άρθρο είπε μεχρι 150ευρώ και φυσικά αποστολή με το παραδοσιακό αμερικάνικο ταχυδρομείο USPS...ΟΧΙ με κουριερ UPS/Fed Ex/TNT...

 

Διάβασε πάλι εδώ καιπες μου εάν κάνω λάθος...

 

http://file:///C:/Documents%20and%20Settings/Aris%20Tzamtzoglou/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%20%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%20%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!θελω να αγορασω απο ηλεκτρονικο καταστημα τησ αμερικης. η μεθοδος αποστολης ειναι:

usps 1st class intl mail no tracking. αν για παραδειγμα αυτο χρεωνεται 11ευρω με βασει οσων θελω να παρω σημαινει οτι για να μην επιβαρυνθω αγοραζω προιοντα μεχρι 11ευρω?22 ευρω ειναι η αγορα μονο για να γλιτωσω δασμουσ και φπα?η οι δασμοι μπαινουν ουτως η αλλως? 

 

 

Η ατέλεια για εισαγωγή αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα είναι 45 ευρώ ενώ για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα 22€.

 

Στο post #632 περιγράφεται ο όρος "μη εμπορικού χαρακτήρα" και ο νέος τρόπος υπολογισμού των τελών εισαγωγής αντικειμένων που ισχύει από 3/12/2013.

 

 

 

 

 

Μισό λεπτό!

 

Ποιος ειπε οτι το πλαφον για αγορές απο ΗΠΑ είναι 22ευρώ?  Το άρθρο είπε μεχρι 150ευρώ και φυσικά αποστολή με το παραδοσιακό αμερικάνικο ταχυδρομείο USPS...ΟΧΙ με κουριερ UPS/Fed Ex/TNT...

 

Διάβασε πάλι εδώ καιπες μου εάν κάνω λάθος...

 

http://file:///C:/Documents%20and%20Settings/Aris%20Tzamtzoglou/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%20%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%20%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C.htm

 

 

Το link που έχεις βάλει είναι από το δίσκο του υπολογιστή σου που αποθήκευσες τη διεύθυνση αυτού του topic ή κάποιου άλλου.

 

Εν πάση περιπτώσει, όπως σου είπα και στα πμ, η επιβάρυνση των εισαγόμενων αντικειμένων από τρίτες χώρες άλλαξε από 3/12/2013 και περιγράφεται στο post #632 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...