Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι, ενημέρωσα πως θα το εκτελωνίσω εγώ. Ρώτησα λοιπόν, αν το κάνω μόνος μου γλυτώνω ΟΛΟ το ποσό (82) και η απάντηση που πήρα είναι πως γλυτώνω περί τα 46euros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις χρόνο και διάθεση, είναι εύκολη διαδικασία.

Στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού υπάρχει ένα link με όλα τα βήματα που θα ακολουθήσεις για τον εκτελωνισμό.

Θυμάμαι ότι και κάποιος άλλος είχε εκτελωνίσει το δέμα του και είχε γράψει τις εμπειρίες του και τα ποσά που πλήρωσε, αλλά δεν θυμάμαι πότε ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα τηλ. από την FedEx και με ενημέρωσαν πως τελικά θα πληρώσω μόνο το ΦΠΑ και τίποτα άλλο. Αυτό έγινε μόλις λίγες ώρες αφότου έστειλα επίσημο και αναλυτικό email στην FedEx USA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο tonypapadovic επιβεβαιώνει στο θέμα αυτό ότι, μετά την αλλαγή της διαδικασίας εκτελωνισμού, αν επιλέξεις στο amazon.com  κάποια από τις δύο Global υπηρεσίες προπληρώνεις όλα τα τέλη και το πακέτο έρχεται σπίτι σου και χρειάζεται μία online εξουσιοδότηση στην μεταφορική εταιρεία (courier), η οποία και έγινε μέσω του gsis.

 

Επίσης ότι, επειδή η DHL εδώ κράτησε το πακέτο δυο μέρες παραπάνω από το προβλεπόμενο, παρ' όλο που εκείνος έκανε επί τόπου την εξουσιοδότηση, το amazon του έκανε refund τα έξοδα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εκτελωνισε η fedex για κινητο αξιας 250usd 45 ευρω ,και το θεμα ειναι οτι οι αμερικανοι ειχαν πει οτι θα το στελναν με ems , μιλησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι θα μου κανει refund τα μισα αλλα μου κανει την παπια οταν του στειλα το receipt ,μπορω να κανω τπτ αλλο εκτος απο την αρνητικη αξιολογηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα απο μένα...εκανα μια παραγγελια κι εγω απο amazon...ειναι η πρωτη μου παραγγελια και ειμαι αρκετα άσχετος...παρηγγειλα λοιπον 2 ζευγαρια γυαλια, σε διαφορετικες μερες και απο διαφορετικα stores...οποτε εχω δυο πακετα...το ενα ειναι των 65 ευρω και το αλλο των 80....παιζει να μου βγει ο κουκος αηδόνι??οποιος ξέρει ας με διαφωτισει...

 

ps:απο το αμερικανικο,απο αμερικη ερχονται....dhl η μεταφορική...την πατησα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κατάστημα το ξερει καποιος ?

 

Παρηγγειλα κατι  παπούτσια για λογαριασμο φιλης  στις 17/1 με επιπλέον καποια χρεωση για γρηγορη παραδοση αλλα τιποτα .

 

Προσπαθω να συνδεθω μου λεει λαθος στοιχεια αν και είναι σιγουρα σωστα , ζηταω αλλαγη κωδικου αλλα δεν μου ερχεται email

 

http://greece.uggbay.com/

 

Μου βγαζει τωρα αυτό αλλα επικοινωνια ΗΠΑ δεν βλεπω που λεει

post-40980-0-15479800-1390745461_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ρωτάνε για το αν θα πληρώσουν έξοδα για τον εκτελωνισμό των αντικειμένων που έχουν αγοράσει, πρέπει να γνωρίζουν ότι έχει αλλάξει η διαδικασία εκτελωνισμού από 3/12/2013 και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα αξίας από 45€ και έως 700€ πληρώνουν δασμό 2,5% και φυσικά ΦΠΑ, όπως αναφέρεται αναλυτικά στο post #632 στη σελίδα 43.

Η διαδικασία εκτελωνισμού γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της νέας υπηρεσίας ICIS net.

 

Στις τελευταίες σελίδες του topic έχουν καταγραφεί περιπτώσεις συμφορουμιτών που εκτελώνισαν με τη νέα διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από amazon.com αγορά μπαταρίας 110δολάρια, να περιμένω τελωνείο?

 

Αν πωλείται από το ίδιο το amazon.com θα προπληρώσεις ό,τι έξοδα χρειάζονται στο ίδιο το amazon (αν επιλέξεις Amazon Global Expedited ή Amazon Global Priority).

 

Στείλε link αν θες να τσεκάρω να σου πω τελικό ποσό!

 

Όταν έρθει εδώ, λογικά θα σου ζητήσουν μία ηλεκτρονική εξουσιοδότηση, χωρίς όμως να πληρώσεις κάτι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα...Μόλις την πάτησα και εγώ και δε θέλω να το πιστέψω.Εδώ και δύο χρόνια ψωνίζω σύχνα πυκνά  μόνο απο ιντερνετ και απο δύο συγκεκριμένα site..το ένα αγγλικό το άλλο απο Αμερική, USA και ενώ έχω ψωνίσει άπειρα πράγματα μόλις με ενημέρωσαν απο τα ΕΛΤΑ οτι για να παραλάβω την τελευταία μου παραγγελία πρέπει να καταβάλλω επιπλέον 100 ευρώ εκ των οποίων 15 ευρώ περίπου πάνε στα ΕΛΤΑ και τα υπόλοιπα είναι χρέωση που επέβαλαν στο τελωνείο.Το δέμα περιείχει ένα ζευγάρι μποτάκια και δύο πουλέβερ ακριλικα.Η παραγγελία μου κοστίζει 190 ευρώ. Επειδή όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι όλη αυτή η χρέωση είναι λογική και αν δεν τα παραλάβω τα επιστρέφουν πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσόρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις, αν και με το πρώτο σου post περιγράφεις πως την πάτησες. Είναι προφανές ότι η πρόσφατη αλλαγή στη διαδικασία εκτελωνσιμού επηρέασε και τα αντικείμενα που εισάγονται από τρίτες χώρες μέσω ΕΛΤΑ, που μέχρι πρότινος θεωρούσαμε σαν ξεχωριστή (και πιο φτηνή) διαδικασία.

 

Η πρόσφατη εμπειρία σου, όμως, μπορεί να βοηθήσει άλλους συμφορουμίτες και γιαυτό σε παρακαλώ να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, όπως το αντικείμενο, την αξία του και τα μεταφορικά, το αν αγόρασες από κατάστημα ή ιδιώτη και στη δεύτερη περίπτωση το αν ζήτησες να γράψει κάτι διαφορετικό στο δέμα (μειωμένη αξία ή gift ή άλλο) καθώς και την ανάλυση των εξόδων εκτελωνσιμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά έγινε από το ιντερνετικό κατάστημα nasty gal. Δεν ζήτησα μειωμένη τιμή γιατί το κατάστημα ειναι μεγάλο και δε θα μου έκανα τέτοιου είδους διευκόλυνση. Όχι πως ήξερα ότι υπάρχουν αυτά τα κόλπα γιατί ποτέ δε μου ήχαν ζητήσει παραπάνω χρήματα από αυτά που είχα καταβάλει στο ιντερνετικό κατάστημα. Το ίδιο ισχύει και για τη συσκευασία δώρου. Το έχει σαν δυνατότητα αλλά δε ήξερα ότι μπορεί να γλύτωνα  χρήματα αν το επέλεγα. Η αγορά μου είναι η εξής :

 

ενα ζευγάρι μποτάκια αξίας 90 ευρώ

δύο ακρυλικά πουλόβερ αξίας 35 ευρώ και 45 ευρώ αντίστοιχα

και μία μπλούζα αξίας 24.70

Μάλιστα έκανα την παραγγελία στις 12/11/13 και λόγω εορτών έφτασαν τη Δευτέρα 17/01(βέβαια για να μην πληρώσω μεταφορικα ζήτησα την απλή αποστολή) χωρίς να με ειδοποιήσει κανείς. Εγώ από μόνη μου άρχισα να παιρνω στα Ελτα και να ψάχνω.

Το site γράφει πως έξοδα τελωνισμού δεν συμπεριλαμβάνονται και ότι εξαρτάται απο τη χώρα προορισμού.Βέβαια ούτε αυτό το είχα προσέξει γιατί δύο χρόνια που ψώνιζα από αυτό το


site δεν με είχαν χρεώσει ποτέ απο το τελωνείο ούτε και από τα ελτα. το συνολικό κόστος της παραγγελείας μου είναι 196.56 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...