Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, TheTourist098 είπε

τι ειναι το sku?

Ειναι ο κωδικος αναγνώρισης προϊόντος απο τις αποθηκες τους  .
Το βρησκεις σε  αυτοκολλητο στο κουτι/συσκευασια του προϊόντος

vWkE075.jpg

11 λεπτά πριν, TheTourist098 είπε

Eπισης η διαδικασια πως παει?Το κραταω η το γυρναω?Μου δινουν λεφτα η το κανω με δικα μου εξοδα?

Θα σου πουν αυτοι / προτεινουν λυσεις .
Εαν τα θες οντως ακομα πες να στα ξαναστειλουν .
Αυτο που πηρες κατα λαθος λογικα θα στο χαρισουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

Ειναι ο κωδικος αναγνώρισης προϊόντος απο τις αποθηκες τους  .
Το βρησκεις σε  αυτοκολλητο στο κουτι/συσκευασια του προϊόντος

vWkE075.jpg

Μου εχει το αυτοκολλητακι εχει ενα μπαρκοουντ και απο κατω ενα White(AU) και εναν 10ψηφιο κωδικο με 3 γραμματα στην αρχη.Υποθετω αυτος ειναι εε?Δεν λεει σκου γιαυτο ρωταω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, villasg είπε

Σιγουρα καπου εχει . Αν δεν το πεταξες

Οτι κωδικους/νουμερα ειδα πανω στο δεμα κ στο κουτι του προιοντως τα εχω βγαλει κ τα εστειλα,αλλα δεν λεει πουθενα "SKU:.."
Ακομα κ στη μικρη ζελατινα που περιεβαλλε  το κουτακι δεν ειχε καμια ετικετα τετοια με SKU
Ελπιζω απλα να μην το λεει κ να θεωρειται αυτονοητο οτι ειναι το SKU ενας απο αυτους τους κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 9:13 ΜΜ, Salvation81 είπε

Τον αριθμο και να τον δωσεις παντως δεν μπορουν να κανουν τπτ χωρις το τριψηφιο που υπαρχει πισω απο την καρτα (ειδικα αν εχεις το Visa secure ενεργοποιημενο).

Απο εκει και περα το σωστο ειναι να κανεις dispute και να δεις τι θα πει και το Aliexpress.

Αν και off-topic αξίζει να αναφέρω ότι στα POS υπάρχει επιλογή να πληκτρολογηθεί ο 12ψήφιος αριθμό της κάρτας, αντί να μπει η κάρτα στην υποδοχή ή να περάσει ανέπαφα. Ο 3ψηφιος CV δεν είναι απαραίτητος για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Απλά στην απόδειξη του εμπόρου υπάρχει πεδίο όπου πρέπει να υπογράψει ο πελάτης και υπό κανονικές προϋποθέσεις απαιτείται αντίγραφο ταυτότητας ή υπογεγραμμένη σύμβαση ώστε η συναλλαγή να είναι έγκυρη, διαφορετικά ο έμπορος είναι ξεκρέμαστος σε περίπτωση dispute. Έτυχε μια φορά να χρησιμοποιήσω την παραπάνω διαδικασία σε βενζινάδικο γιατί το δίκτυο της Εθνικής ήταν off, και μου είπε ο άντρας μου τα στοιχεία της κάρτας του (Mastercard) απ'το τηλέφωνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, helena_n είπε

Αν και off-topic αξίζει να αναφέρω ότι στα POS υπάρχει επιλογή να πληκτρολογηθεί ο 12ψήφιος αριθμό της κάρτας, αντί να μπει η κάρτα στην υποδοχή ή να περάσει ανέπαφα. Ο 3ψηφιος CV δεν είναι απαραίτητος για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Απλά στην απόδειξη του εμπόρου υπάρχει πεδίο όπου πρέπει να υπογράψει ο πελάτης και υπό κανονικές προϋποθέσεις απαιτείται αντίγραφο ταυτότητας ή υπογεγραμμένη σύμβαση ώστε η συναλλαγή να είναι έγκυρη, διαφορετικά ο έμπορος είναι ξεκρέμαστος σε περίπτωση dispute. Έτυχε μια φορά να χρησιμοποιήσω την παραπάνω διαδικασία σε βενζινάδικο γιατί το δίκτυο της Εθνικής ήταν off, και μου είπε ο άντρας μου τα στοιχεία της κάρτας του (Mastercard) απ'το τηλέφωνο.

Thanks helena.

Δεν το ήξερα αυτο, καλό ειναι να το ξερουμε σαν καβατζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, helena_n είπε

Αν και off-topic αξίζει να αναφέρω ότι στα POS υπάρχει επιλογή να πληκτρολογηθεί ο 12ψήφιος αριθμό της κάρτας, αντί να μπει η κάρτα στην υποδοχή ή να περάσει ανέπαφα. Ο 3ψηφιος CV δεν είναι απαραίτητος για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Απλά στην απόδειξη του εμπόρου υπάρχει πεδίο όπου πρέπει να υπογράψει ο πελάτης και υπό κανονικές προϋποθέσεις απαιτείται αντίγραφο ταυτότητας ή υπογεγραμμένη σύμβαση ώστε η συναλλαγή να είναι έγκυρη, διαφορετικά ο έμπορος είναι ξεκρέμαστος σε περίπτωση dispute. Έτυχε μια φορά να χρησιμοποιήσω την παραπάνω διαδικασία σε βενζινάδικο γιατί το δίκτυο της Εθνικής ήταν off, και μου είπε ο άντρας μου τα στοιχεία της κάρτας του (Mastercard) απ'το τηλέφωνο.

Ναι αλλα περα απο το οτι κανονικα πρεπει να ζητησει ταυτοτητα το καταστημα μην ξεχναμε πως το οριο ειναι τα 22ε αν θυμαμαι καλα και μετα θελεις PIN.

Εξαλλου δεν ειναι λες και αν η τραπεζα αρχισει και βλεπει χρεωσεις στην Ζιμπαμπουε δεν θα υποψιαστει οτι κατι δεν παει καλα. Εγω οταν αρχισα να πρωτοπηγαινω Αγγλια στα τελη του 90' την πρωτη φορα που χρησιμοποιησα την καρτα μου σε μαγαζι μου την κλειδωσαν και με πηραν τηλεφωνο για επιβεβαιωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,έκανα για πρώτη φορά παραγγελία από το Γερμανικό amazon,3 ζευγάρια παπούτσια,στις 18 Οκτωβρίου.
Μου δίνει dhl tracking number μόνο για το ένα ζευγάρι κι όχι για τα άλλα 2.
Είναι λογικό κάτι τέτοιο,ειδικά για amazon;
Επίσης το tracking number δεν το βρίσκει στο site της dhl,είτε ελληνικό,είτε global.
Σήμερα μου εμφάνισε το ακόλουθο μήνυμα στο προϊόν με tracking:
"Was expected by Monday
We're sorry your parcel is late. Please contact Amazon for the next steps."
Αυτό τώρα τι σημαίνει;Πρέπει να κάνω κάτι;
Έχω βάλει κάποιες φωτογραφίες στο λινκ από κάτω μπας και βγάλουμε κάποια άκρη...

https://imgur.com/a/6V27nSt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, leftpc είπε

Γεια σας,έκανα για πρώτη φορά παραγγελία από το Γερμανικό amazon,3 ζευγάρια παπούτσια,στις 18 Οκτωβρίου.
Μου δίνει dhl tracking number μόνο για το ένα ζευγάρι κι όχι για τα άλλα 2.
Είναι λογικό κάτι τέτοιο,ειδικά για amazon;
Επίσης το tracking number δεν το βρίσκει στο site της dhl,είτε ελληνικό,είτε global.
Σήμερα μου εμφάνισε το ακόλουθο μήνυμα στο προϊόν με tracking:
"Was expected by Monday
We're sorry your parcel is late. Please contact Amazon for the next steps."
Αυτό τώρα τι σημαίνει;Πρέπει να κάνω κάτι;
Έχω βάλει κάποιες φωτογραφίες στο λινκ από κάτω μπας και βγάλουμε κάποια άκρη...

https://imgur.com/a/6V27nSt

Μηπως ηταν απο διαφορετικους πωλητες και τα αλλα δεν τα εχουν αποστειλει ακομα; Δεν σημαινει πως επειδη ο πωλητης Α τα εστειλε οτι θα τα εστειλε και ο πωλητης Β την ιδια ακριβως ημερα (αυτο ισχυει και αν ο πωλητης ειναι ο ιδιος αλλα δεν εχει τα αλλα ζευγαρια σε στοκ, λογικο να σου στειλει αυτο που εχει και μετα τα αλλα οταν τα εχει).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μηπως ηταν απο διαφορετικους πωλητες και τα αλλα δεν τα εχουν αποστειλει ακομα; Δεν σημαινει πως επειδη ο πωλητης Α τα εστειλε οτι θα τα εστειλε και ο πωλητης Β την ιδια ακριβως ημερα.

Που βλέπω ποιος είναι ο πωλητής σε κάθε προϊόν;
Πιο πιθανό μου φαίνεται να μην το έχουν στείλει ακόμα,από το να μην έχει tracking.
Σχετικά με το μήνυμα τώρα,το αγνοώ και περιμένω να έρθει ή κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, leftpc είπε

Που βλέπω ποιος είναι ο πωλητής σε κάθε προϊόν;
Πιο πιθανό μου φαίνεται να μην το έχουν στείλει ακόμα,από το να μην έχει tracking.
Σχετικά με το μήνυμα τώρα,το αγνοώ και περιμένω να έρθει ή κάνω κάτι;

Πηγαινε στην αποδειξη αγορας και δες πανω απο καθε ζευγαρι ποιον εχει σαν πωλητη....

Το να αργησει ενα πακετο 1-2-3 μερες σε σχεση με την αναμενομενη ημερομηνια δεν λεει κατι μην αγχωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο γράφει και στις 3 αποδείξεις.

Verkauft von
Amazon EU S.à r.l.
5 Rue Plaetis
L-2338
Luxemburg
USt-IDNr. EL998770297 

Μάλλον πέσαν βροχή οι παραγγελίες για τα 2 μποτάκια(όντας σε πολύ καλή προσφορά)και ακόμα δεν τα έχουν στείλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leftpc είπε

Το ίδιο γράφει και στις 3 αποδείξεις.

Verkauft von
Amazon EU S.à r.l.
5 Rue Plaetis
L-2338
Luxemburg
USt-IDNr. EL998770297 

Μάλλον πέσαν βροχή οι παραγγελίες για τα 2 μποτάκια(όντας σε πολύ καλή προσφορά)και ακόμα δεν τα έχουν στείλει

Δεν γραφει ομως κατω η πανω απο καθε μποτακι ποτε θα τα αποστειλουν; Πρεπει να λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν γραφει ομως κατω η πανω απο καθε μποτακι ποτε θα τα αποστειλουν; Πρεπει να λεει.

Rechnungsdatum /Lieferdatum 20 Oktober 2018

Αν βλέπω στο σωστό σημείο το ένα λέει 20 και το άλλο 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leftpc είπε

Rechnungsdatum /Lieferdatum 20 Oktober 2018

Αν βλέπω στο σωστό σημείο το ένα λέει 20 και το άλλο 19.

Λιγο δυσκολο να λεει 19 και 20 και να εχει φυγει μονο το ενα........Αν μπορεις βγαλε μια screenshot ολη την σελιδα που εχεις της παραγγελιας και στειλτην μου σε PM να την δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...