Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση παράγγειλα κάτι μπαταρίες 14500 από Ali και στο tracking μου έβγαλε κάτι που δεν εχω ξαναδεί τόσα χρόνια " Parcel is handled " μήπως γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσε να συμβαίνει? λέτε να τις ανακάλυψαν  και να τις γυρίζουν πίσω ?  

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι στις 50 μερες  σε pre-advised state απο ΒG. Προφανως εχει χαθει το πακετο, αν και αμφιβαλω αν το στειλανε καν.

Υπαρχει καποιος λογος που μπορει να το κοψανε εσωτερικα απο κινα σε ολλανδια? Κινητο ήταν.

Μου ειχαν πει να περιμενω 2μηνες. Να περιμενω full refund απο το BG ή θα έχω τρεχαματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει περασει το διαστημα ασφαλειας του Paypal? Αν οχι ακομα και κοντοζυγωνεις βουρ στο Paypal για dispute. Μην χασεις τις προθεσμιες του Paypal. Αλλιως αν εχει περασει τον σταυρο σου να ξεμπλεξεις με το BG.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εχει περασει το διαστημα ασφαλειας του Paypal? Αν οχι ακομα και κοντοζυγωνεις βουρ στο Paypal για dispute. Μην χασεις τις προθεσμιες του Paypal. Αλλιως αν εχει περασει τον σταυρο σου να ξεμπλεξεις με το BG.

Το paypal καλύπτει τον αγοραστη για 6 μηνες. 

2 ώρες πριν, Readiness είπε

Είμαι στις 50 μερες  σε pre-advised state απο ΒG. Προφανως εχει χαθει το πακετο, αν και αμφιβαλω αν το στειλανε καν.

Υπαρχει καποιος λογος που μπορει να το κοψανε εσωτερικα απο κινα σε ολλανδια? Κινητο ήταν.

Μου ειχαν πει να περιμενω 2μηνες. Να περιμενω full refund απο το BG ή θα έχω τρεχαματα?

Pre-advinced σημαίνει οτι το πακέτο εχει πάρει αριθμο αποστολής και εχει μπει στο σάκο για να φυγει.

Το επομενο βήμα που θα φανει στο συστημα tracking ειναι οτι ειναι στο ολλανδικο κεντρο διανομης (υποθετω επελεξες priority line) . Για να ειναι ακομα pre adviced μπορει να σημαινει οτιδηποτε (η συνδυασμο) απο τα παρακατω

  • Ο σάκος δεν εφυγε
  • Το πακετο κρατηθηκε στο κινεζικο τελωνειο (αυτό θα ηταν το πιο πιθανο αν ειχες μπαταρίες)
  • Ο σακος χάθηκε στο δρόμο απο ακουσια ή εκουσια ενεργεια
  • Ο σάκος εφτασε στην Ολλανδια αλλά επεσε εκει χέρι
  • Το ειδος εφτασε Ολλανδια, αλλά για καποιο λογο το πακέτο ή ο σακος εστάλη πίσω στο banggood. 
  • O σάκος εφτασε ολλανδια αλλα εχει παραπέσει (πολύ σπάνιο αλλα γινεται) και ουσιαστικά δεν προχωράει

Εσένα όλα αυτα δεν σε ενδιαφέρουν και το μονο που σε ενδιαφέρει ειναι οτι μετα απο 50 ημερες δεν εχεις παραλαβει κατι. Τι θα εκανα στη θεση σου 

  • Θα ανοιγα ενα ticket στο banggood (ή θα συνεχιζα κάποιο προηγουμενο αν ειχα ανοιξει) λεγοντας οτι μετα απο 50 ημερες απουσιας οτι θες refund του ποσου.
  • Λογικά θα σου απαντησουν να κάνεις υπομονη ακομα μια εβδομάδα και υπάρχει μια μικρη πιθανοτητα να σου κανουν αμεσα refund
  • Εσυ θα απαντησεις οτι οκ, αλλά αν στην εβδομάδα δεν εμφανιστει κινηση θα προζωρήσεις σε paypal dispute
  • Μετά απο 4-5 ημερες και εφοσον δεν υπάρξει κινηση, πας στο ιδιο ticket και λες οτι θες refund. Αν δε συμφωνησουν και σου πουνε να κάνεις πάλι υπομονη, τοτε απλά δεν απαντας και ανοιγεις paypal dispute
  • Στο paypal δεν θα γραψεις "δε μου το στειλανε", αλλα οτι με βαη το ταδ tracking φαινεται οτι ξεκινησε αλλα μετα απο 50 ημερες αγνοειται, προφανως χάθηκε, θες refund και σε πολλαπλες επικοινωνιες που ειχες με το bg δεν εξυπηρετήθηκες. 
  • To paypal θα σε δικαιώσει και αν στο ενδιάμεσο επικοινωνησει το bg μαζί σου, απλα αγνοεις τη συνομιλια και δεν απαντας. 

Στο tracking number που εχεις ποια ειναι τα τελευταία δυο γράμματα;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks isay.

Shipment εγινε 3/9 με LX52439xxxxNL και Priority Direct Mail. Η αληθεια ειναι τις πρωτες μερες μου ειχαν δωσει αλλο track νομιζω (αρχιζε από SX? SN? δε θυμαμαι, όχι SG παντως), και αλλαζανε τα shipment dates 1/9->2/9->3/9. Δεν ξέρω εκει αν έγινε κανα μπέρδεμα.

Πριν κανα 2 εβδομαδες επικοινωνησα μαζί τους και μου είπαν ότι και αυτη η καθυστερηση είναι νορμαλ και να περιμενω μεχρι 2/11, μιας και εχουν 60 days guaranteed delivery policy...

Ε από βδομαδα θα κανω αυτό που λες, αφου μεχρι να απαντησουν και να αρνηθουν στην αρχη, τις επιασα τις 60 μερες.Και βασικα δε θελω να ερθει, γιατι θελω να το ξαναπαρω με καλυτερη τιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε dispute άμεσα να ξεμπερδεύεις εκτός και αν σου αρέσουν τα ψεματα και το χοντρό δούλεμα των κινεζων που θα φας.

Εξάλλου μέχρι να κλείσει η υπόθεση του PayPal θα χρειαστει μια εβδομαδα οποτε υπαρχει αρκετός  χρονος σε περίπτωση που έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, isay είπε

Το paypal καλύπτει τον αγοραστη για 6 μηνες.

Εχω καιρο να χρησιμοποιησω dispute. Παλια θυμαμαι ειχες 30 ημερες απο την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης για αγορες απο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρηγγειλα ένα Apple Watch από eBay. Ο άνθρωπος μου το έστειλε με Royal Mail tracked and signed. Αυτό έφυγε από Αγγλία και το έδωσαν στην GLS. Η GLS συνεργάζεται με τη acs όπου έχω ήδη τον αριθμό φορτωτικης.

 

το θέμα είναι, δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα στην acs και από την GLS δεν έχουν καμία ουσιαστική πληροφόρηση. Από την εμπειρία σας ποσό καιρό κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, marmagia είπε

Παιδιά παρηγγειλα ένα Apple Watch από eBay. Ο άνθρωπος μου το έστειλε με Royal Mail tracked and signed. Αυτό έφυγε από Αγγλία και το έδωσαν στην GLS. Η GLS συνεργάζεται με τη acs όπου έχω ήδη τον αριθμό φορτωτικης.

το θέμα είναι, δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα στην acs και από την GLS δεν έχουν καμία ουσιαστική πληροφόρηση. Από την εμπειρία σας ποσό καιρό κάνει;

 

Για να δεις πληροφορίες με το tracking της acs θα πρέπει πρώτα το πακέτο σου να φτάσει Ελλάδα. Σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχεις παραλάβει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, moutsa said:

Για να δεις πληροφορίες με το tracking της acs θα πρέπει πρώτα το πακέτο σου να φτάσει Ελλάδα. Σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχεις παραλάβει.

Άντε να δούμε γιατί σαν παιδάκι που δεν μπορεί να περιμένει κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Άντε να δούμε γιατί σαν παιδάκι που δεν μπορεί να περιμένει κάνω 

Και επειδή "ειναι γνωστό" πως δουλευει η acs, το πιο πιθανο ειναι να μην περάσουν καθολου ή να περάσουν και να σου κολλησουν χαρτακι οτι δεν ήσουν εκει (γιατι δεν χτυπησαν καθολου) ή να σου κανουν μια αναπαντηση ΕΝΟΣ χτυπηματος. Ολα αυτα για να σου πουν να περάσεις απο το μαγαζι να το πάρεις. Αν θες την προταση μου και σε βολευει, πάρε τους τηλεφωνο να μεινει το πακετο σου στο μαγαζι και να περασεις να το παρεις οταν σε βολευει, αντι να περιμένεις ώρες στο σπιτι και να σε δουλευουν οτι δεν ήσουν εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Acs και γενική ξεφτιλιστικη είναι για τα μπάζα  οι χειρότερες κούριερ μακράν πραγματικά εύχομαι ότι χειρότερο μακάρι να φαληρισουν. Οι άνθρωποι που δουλευουν σε αυτες υις εταιριες βαριούνται και που ζουν έχουν την κακη νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου. Τα ΕΛΤΑ είναι έτη φωτός μπροστα στις εν λόγο εταιρίες και πολύ ποιο οικονομικά.

Επεξ/σία από moutsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα τους παίρνω τηλέφωνο τους λέω περιμένω σήμερα από εσάς 3 πακέτα να σας δώσω τους αριθμούς να τα φέρει ένας διανομέας όλα μαζί; Απόλυτα λογικό και τους κάνω και καλύτερο προγραμματισμό. Και μου λέει αααααα δε γινεταιιιιι δεν μπορώ να το κανονίσω αυτοοοοοο

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Μα τους παίρνω τηλέφωνο τους λέω περιμένω σήμερα από εσάς 3 πακέτα να σας δώσω τους αριθμούς να τα φέρει ένας διανομέας όλα μαζί; Απόλυτα λογικό και τους κάνω και καλύτερο προγραμματισμό. Και μου λέει αααααα δε γινεταιιιιι δεν μπορώ να το κανονίσω αυτοοοοοο

Δεν εχουν αδικο ομως φαντασου τα 3 σου πακετα να ερθουν με διαφορα 2-3 μερες το καθενα (αν οχι περισσοτερο)....Θελεις να στα βαλουν σε μια γωνια μεχρι να μαζευτουν και τα 3?

Και αν το ιδιο κανουν και αλλοι 100 πελατες; Φανταζεσαι τι θα γινει στην αποθηκη τους;

Εγω εχω καμια 10αρια πακετα μεσω ACS τον μηνα (και μιλαμε για καρεκλες και κουτια υπολογιστων πολλες φορες) φανταζεσαι να τους ελεγα βαλτε τα ολα στην ακρη και φερτε τα μου τελος του μηνα; ΧΑΟΣ στην αποθηκη τους με λιγα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...