Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελωνειο ειναι για γελια η ο ταχυδρομος.Πηρα πακετακι(απο κινα)χτες που ειχα παρει για ενα φιλο,2 λαμπες για αμαξι.Το δεμα ανοιχτηκε απο τελωνειο να ελεγχθει...Αφου το κλεισανε και παρελαβα μετα απο 2 μερες,το δεμα ειχε χαρτια μεσα παπαριασμενα απο νερο(της βροχης λογο καιρου η τους επεσε κατι...)Οι λαμπες ευτυχως ηταν κομπλε.Λοιπον τετοιου ειδους πραγματα ειναι για γελια και πρεπει να ειναι πιο προσεκτικοι.Ελεος να συμβαινουν ολα στο ελλαδα!Για ολα ειμαστε ανικανοι τελικα?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ολόκληρα κιβώτια με δέματα ήταν εκτεθειμένα 1-2 μήνες στην βροχή και στα καιρικά φαινόμενα και περίμεναν να περάσουν ελενχο από το τελωνείο,και μερικά πράγματα μέσα είχαν μουχλιάσει και χαλάσει εντελώς όταν έφτασαν στους ιδιοκτήτες.

 

Αν θυμάμαι καλά πέρυσι είχε γίνει αυτό,και είχαμε βάλει και φωτογραφίες εδώ μέσα και είχε γίνει ολοκληρο θέμα αυτό με τα δέματα μέσα στην βροχή παρατημένα 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες ημέρες στο banggood δεν μπορώ να επιλέξω priority direct mail.Βασικα δεν μπορώ να επιλέξω του από τις επιλογές αποστολής!Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Εδώ ολόκληρα κιβώτια με δέματα ήταν εκτεθειμένα 1-2 μήνες στην βροχή και στα καιρικά φαινόμενα και περίμεναν να περάσουν ελενχο από το τελωνείο,και μερικά πράγματα μέσα είχαν μουχλιάσει και χαλάσει εντελώς όταν έφτασαν στους ιδιοκτήτες.

Αν θυμάμαι καλά πέρυσι είχε γίνει αυτό,και είχαμε βάλει και φωτογραφίες εδώ μέσα και είχε γίνει ολοκληρο θέμα αυτό με τα δέματα μέσα στην βροχή παρατημένα 

Αυτα ειναι.Ελλας το μεγαλειο σου.Να ερχεται απο τριτη χωρα δεμα,προσεγμενο οκ και στην ελλαδα να μην μπορουμε να κανουμε ουτε τα στοιχειωδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2019 στις 2:12 ΜΜ, georgekok97 είπε

Απο Οκτωβρη μεχρι σημερα , αρκετα δεματακια χαθηκαν προς εμενα , συγκεκριμμενα οσα ειχαν σταλει με εταιρια YANWEN .

Καμια ιδεα ? Το tracking σε ολα δειχνει αυτο http://prntscr.com/mc0lsb

Ναι. Είναι πολύ παράξενο. Και οι γνωστοί μου το ίδιο συζητάνε. Από τέλη Οκτωβρίου, και από Νοεμβριο-Δεκέμβριο δέματα που στάλθηκαν με YANWEN, SINGAPORE POST, MALAYSIA POST, China Post δεν έχουν παραδοθεί ποτέ. Μάλιστα ένας κινέζος προμηθευτής ενημέρωσε φίλο μου ότι είχε και άλλες καταγγελίες και σκοπεύει να ρωτήσει τα ΕΛΤΑ για το τι συμβαίνει. Δεν είναι καθόλου τυχαίο πιστεύω το γεγονός. Αν κάτι τρέχει με τα ΕΛΤΑ και οι προμηθευτές το αποδείξουν, θα ζητήσουν τεράστιες αποζημιώσεις (καθώς και όσοι χάσαν τα λεφτά τους).

Επίσης με Banggood φύγανε 2 δέματα τέλη Νοεμβρίου κάτω από 22€ το καθένα χωρίς tracking number. Το ένα έφθασε σε 10 μέρες ένω το άλλο ποτέ. Μου είπε ότι θα ζητήσει επιστροφή από Banggood. Δεν είναι σίγουρο όμως αν θα πάρει τα λεφτά του.

Επεξ/σία από igetis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, igetis είπε

Ναι. Είναι πολύ παράξενο. Και οι γνωστοί μου το ίδιο συζητάνε. Από τέλη Οκτωβρίου, και από Νοεμβριο-Δεκέμβριο δέματα που στάλθηκαν με YANWEN, SINGAPORE POST, MALAYSIA POST, China Post δεν έχουν παραδοθεί ποτέ. Μάλιστα ένας κινέζος προμηθευτής ενημέρωσε φίλο μου ότι είχε και άλλες καταγγελίες και σκοπεύει να ρωτήσει τα ΕΛΤΑ για το τι συμβαίνει. Δεν είναι καθόλου τυχαίο πιστεύω το γεγονός. Αν κάτι τρέχει με τα ΕΛΤΑ και οι προμηθευτές το αποδείξουν, θα ζητήσουν τεράστιες αποζημιώσεις (καθώς και όσοι χάσαν τα λεφτά τους).

Επίσης με Banggood φύγανε 2 δέματα τέλη Νοεμβρίου κάτω από 22€ το καθένα χωρίς tracking number. Το ένα έφθασε σε 10 μέρες ένω το άλλο ποτέ. Μου είπε ότι θα ζητήσει επιστροφή από Banggood. Δεν είναι σίγουρο όμως αν θα πάρει τα λεφτά του.

Ναι ρε παιδιά δεν μπορούμε να μάθουμε γιατί έχουν εξαφανιστεί τα δέματα? Τι στο καλό κάνουν στα ελτα? Μια καταγγελία θέλουν μπας και σιάξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, igetis είπε

Ναι. Είναι πολύ παράξενο. Και οι γνωστοί μου το ίδιο συζητάνε. Από τέλη Οκτωβρίου, και από Νοεμβριο-Δεκέμβριο δέματα που στάλθηκαν με YANWEN, SINGAPORE POST, MALAYSIA POST, China Post δεν έχουν παραδοθεί ποτέ. Μάλιστα ένας κινέζος προμηθευτής ενημέρωσε φίλο μου ότι είχε και άλλες καταγγελίες και σκοπεύει να ρωτήσει τα ΕΛΤΑ για το τι συμβαίνει. Δεν είναι καθόλου τυχαίο πιστεύω το γεγονός. Αν κάτι τρέχει με τα ΕΛΤΑ και οι προμηθευτές το αποδείξουν, θα ζητήσουν τεράστιες αποζημιώσεις (καθώς και όσοι χάσαν τα λεφτά τους).

Επίσης με Banggood φύγανε 2 δέματα τέλη Νοεμβρίου κάτω από 22€ το καθένα χωρίς tracking number. Το ένα έφθασε σε 10 μέρες ένω το άλλο ποτέ. Μου είπε ότι θα ζητήσει επιστροφή από Banggood. Δεν είναι σίγουρο όμως αν θα πάρει τα λεφτά του.

Να πω μια σκεψη που μου ερχεται στο μυαλο; (εχω κι εγω δεματα απο μεσα Νοεμβρη-ως μεσα Δεκεμβρη, που δεν ηρθαν ποτε):

Οτι μπορει οντως με οσα εχουν ειπωθει εδω, να εχουν καραβραχει τα δεματα, να διαλυθηκαν-χαλασαν, και μετα τι να παραδωσουν τα ελτα;

Αν δεν υπαρχει η υποδομη, και τα εχουν εξω εκτεθειμενα στις καιρικες συνθηκες, ποσο να αντεξουν;

Μια σκεψη ειναι μονο βεβαια...

Ολα ενα απεραντο μπ@@@@@ σε αυτη τη χωρα. Αμ θελουν να κανουν τελωνειακους ελεγχους στα παντα ολα, αμ δεν εχουν υποδομη και στοιβαζονται δεματα επι μηνες, διχως να προχωρα τιποτε, και στο ελεος του καιρου. Δηλαδη, ποσο χειροτερα θα μπορουσε να ηταν; Ουτε στην Αλβανια δεν θα γινονταν αυτα.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, igetis είπε

Ναι. Είναι πολύ παράξενο. Και οι γνωστοί μου το ίδιο συζητάνε. Από τέλη Οκτωβρίου, και από Νοεμβριο-Δεκέμβριο δέματα που στάλθηκαν με YANWEN, SINGAPORE POST, MALAYSIA POST, China Post δεν έχουν παραδοθεί ποτέ.

Μαλιστα!Γιαυτο περιμμενω απο Δεκεμβρη με china post και δεν εχουμε εξελιξη στο τελωνειο...τωρα εμενα και αλλων τοσων τα λευτα αμα δεν μου τα επιστρεψει το ali φταιω να παω απο εκει?Τους τα χρωσταγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Μαλιστα!Γιαυτο περιμμενω απο Δεκεμβρη με china post και δεν εχουμε εξελιξη στο τελωνειο...τωρα εμενα και αλλων τοσων τα λευτα αμα δεν μου τα επιστρεψει το ali φταιω να παω απο εκει?Τους τα χρωσταγα?

Αν οταν ληξει η αντιστροφη μετρηση αν δεν εχεις παραλαβει κανεις ενα dispute και σου κανουν refund, το Aliexpress δεν βαζει τπτ απο την τσεπη του, απο τους πωλητες τα βαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν οταν ληξει η αντιστροφη μετρηση αν δεν εχεις παραλαβει κανεις ενα dispute και σου κανουν refund, το Aliexpress δεν βαζει τπτ απο την τσεπη του, απο τους πωλητες τα βαζει.

Αν εγκρίθει όμως...έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Αν εγκρίθει όμως...έτσι;

Αν εισαι καλος πελατης θα εγκριθει, αν αγορασες 1 φορα και θελεις αυτη να γινει refund ναι ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος πως ηρθε απο Αγγλια?

Εννοω πως τουλαχιστον στο ηβευ εχω δει πωλητες που φαινομενικα στελνουν απο ευρωπη αλλα αν πας χαμηλα στη σελιδα στα στοιχεια τους 

βλεπεις πως ειναι απο κινα κλπ

 

Κοντεψα να την παθω μια φορα αλλα ειδα καποιες αναντιστοιχιες και ανακαλυψα πως καποιοι το κανουν για να ψαρεψουν κοσμο, οπως και εγω,

που το γυρισαν σε πωλητες εντος εε λογω τελωνειου και χρονου παραδοσης.

Παντα απο αγγλια φτανει σε μια-δυο βδομαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...