Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Με priority κατι πηρα απο βανγκουντ και μετα απο 10 μερες εμφανιστηκε απο preadvised σε NL...λογικα σε 5-7 μερες θα ειναι σπιτι μου.

Οταν παρειγγειλες το προιον ηταν διαθεσιμη η επιλογη priority και μετα απο λιγο σου στειλανε μυνημα για την παραγγελια οτι δεν γινεται με πραιοριτυ ;;

ναι

αλλα απο οτι καταλαβα το προβλημα ειναι οτι ειχα βαλει εξτρα μια παγιδα και δεν επρεπε

επρεπε να την κανω χωριστα σαν παραγγελια?

τωρα μπορω να κανω ακυρωση αν ναι και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω πλεον παραγγελνω ξεχωριστα να φαινεται καθε πραγμα με δικο του κωδικο παραγγελιες...Ο λογος ειναι  μια φορα παρήγγειλα δυο πραγματα σε μια παραγγελια...εκανα refund το ενα item επειδη δεν ηρθε ποτε (και στο δευτερο αντικειμενο δεν ηρθε ποτε που ηταν στο ιδιο πακετο δεν μπορουσα να ανοιξω case ....(αυτο συνεβη στο ebay)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρε κάποιος κάτι τελευταία με καθυστέρηση αναμονή άνω των 90 ημερών; Προσέξτε ρωτάω για το αν όντως παρέλαβε κάτι και όχι αν ακόμα περιμένει.

Με ενδιαφέρει διότι σκέφτομαι να ξαναπαραγγείλω κάτι και ενώ περιμένω όντως ότι δε θα έρθει ποτέ, δεν είμαι εντελώς σίγουρος.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tobindax είπε

Πήρε κάποιος κάτι τελευταία με καθυστέρηση αναμονή άνω των 90 ημερών; Προσέξτε ρωτάω για το αν όντως παρέλαβε κάτι και όχι αν ακόμα περιμένει.

Με ενδιαφέρει διότι σκέφτομαι να ξαναπαραγγείλω κάτι και ενώ περιμένω όντως ότι δε θα έρθει ποτέ, δεν είμαι εντελώς σίγουρος.

φίλε καλο θα ήταν να σκεφτείς dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jerry banana είπε

φίλε καλο θα ήταν να σκεφτείς dispute.

Τα λεφτά τα έχω πάρει, άλλο ρωτάω. Να παραγγείλω ή να μην παραγγείλω.

Το έχω σχεδόν σίγουρο ότι πήγε τόσο μακριά που απλά χάθηκε, αλλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tobindax είπε

Πήρε κάποιος κάτι τελευταία με καθυστέρηση αναμονή άνω των 90 ημερών; Προσέξτε ρωτάω για το αν όντως παρέλαβε κάτι και όχι αν ακόμα περιμένει.

Με ενδιαφέρει διότι σκέφτομαι να ξαναπαραγγείλω κάτι και ενώ περιμένω όντως ότι δε θα έρθει ποτέ, δεν είμαι εντελώς σίγουρος.

'

 

Εγω χθες πηρα αυτο 

Order time & date: 07:28 Dec. 24 2018

απο aliexpress.

Ειχα κανει dispute και το ακυρωσα μολις παρελαβα.

Το dispute ειναι απαραιτητο και αν τελικα ερθουν το ακυρωνεις.

Αλλα δεν γινεται παντα αυτη η καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tornado είπε

'

Εγω χθες πηρα αυτο 

Order time & date: 07:28 Dec. 24 2018

απο aliexpress.

Ειχα κανει dispute και το ακυρωσα μολις παρελαβα.

Το dispute ειναι απαραιτητο και αν τελικα ερθουν το ακυρωνεις.

Αλλα δεν γινεται παντα αυτη η καλη.

αστα φιλε εγω το θεωρω χαμενο το δικο μου.Απο 30-12 και τιποτα μεχρι σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jerry banana είπε

αστα φιλε εγω το θεωρω χαμενο το δικο μου.Απο 30-12 και τιποτα μεχρι σημερα.

δεν συμφωνω, αυτα ισχυουν με τα κλασικα δεδομενα, με τα καινουρια που πανε τα δεματα με τον αραμπα, αρχισε να μετρας αλλιως τις παραλαβες.

Επισης κατι που μου εκανε εντυπωση οτι πλεον ο ταχυδρομος τα φερνει πεντε - πεντε τα πακετα.

Δεν ξερω γιατι, βαριεται να κανει βολτες η ετσι του τα φερνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jerry banana είπε

αστα φιλε εγω το θεωρω χαμενο το δικο μου.Απο 30-12 και τιποτα μεχρι σημερα.

Παρασκευη παρελαβα ενα που ειχα ξεχασει απο Νοεμβριο......Οποτε μην αγχωνεσαι....

2 ώρες πριν, tornado είπε

δεν συμφωνω, αυτα ισχυουν με τα κλασικα δεδομενα, με τα καινουρια που πανε τα δεματα με τον αραμπα, αρχισε να μετρας αλλιως τις παραλαβες.

Επισης κατι που μου εκανε εντυπωση οτι πλεον ο ταχυδρομος τα φερνει πεντε - πεντε τα πακετα.

Δεν ξερω γιατι, βαριεται να κανει βολτες η ετσι του τα φερνουν?

Ετσι του τα φαιρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω ότι κάτι ξεχασμένα έρχονται μετά από 40 χρόνια αλλά τελικά δε μου φαίνεται λογική λύση να περιμένω. Δηλαδή μέχρι πότε να περιμένω, του χρόνου;

Λογικότερο είναι να πάρεις τα λεφτά πίσω και να ξαναπαραγγείλεις [και αν έρθει διπλό ήρθε]. 

Εξάλλου, ΔΕΝ είναι κέρδος για εμάς κάτι τέτοιο. ΧΑΝΟΥΜΕ με το να μην παίρνουμε τα πράγματά μας στην ώρα τους (έχουμε και δουλειές). 

Χωρίς ίχνος χιούμορ η ειρωνείας: Να τα βρει ο Κινέζος πρόξενος με τα ΕΛΤΑ (και αν τα φοβίσει λίγο, καλύτερα).

[Αν και υποψιάζομαι ότι πολλές φορές τα ληστεύουν στην Κίνα.]

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tobindax είπε

Καταλαβαίνω ότι κάτι ξεχασμένα έρχονται μετά από 40 χρόνια αλλά τελικά δε μου φαίνεται λογική λύση να περιμένω. Δηλαδή μέχρι πότε να περιμένω, του χρόνου;

Λογικότερο είναι να πάρεις τα λεφτά πίσω και να ξαναπαραγγείλεις [και αν έρθει διπλό ήρθε]. 

Εξάλλου, ΔΕΝ είναι κέρδος για εμάς κάτι τέτοιο. ΧΑΝΟΥΜΕ με το να μην παίρνουμε τα πράγματά μας στην ώρα τους (έχουμε και δουλειές). 

Χωρίς ίχνος χιούμορ η ειρωνείας: Να τα βρει ο Κινέζος πρόξενος με τα ΕΛΤΑ (και αν τα φοβίσει λίγο, καλύτερα).

[Αν και υποψιάζομαι ότι πολλές φορές τα ληστεύουν στην Κίνα.]

Το θέμα είναι με την τακτική αυτή που έχεις, το αποτέλεσμα πιο θα είναι; Η δεύτερη παραγγελία θα έρθει μετά απο καιρό(λογικά πολύ καιρό!), οπότε εσύ δεν θα κάνεις την δουλειά σου και το χειρότερο, οι Κινέζοι θα σταματήσουν να στέλνουν Ελλάδα μετά τα τόσα refunds...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgep800 είπε

Το θέμα είναι με την τακτική αυτή που έχεις, το αποτέλεσμα πιο θα είναι; Η δεύτερη παραγγελία θα έρθει μετά απο καιρό(λογικά πολύ καιρό!), οπότε εσύ δεν θα κάνεις την δουλειά σου και το χειρότερο, οι Κινέζοι θα σταματήσουν να στέλνουν Ελλάδα μετά τα τόσα refunds...

"Με την τακτική αυτή που έχεις".

Περιμένω για πάνω από 100 μέρες. Ή δεν θα έρθει ποτέ (το πιθανότερο) ή αν έρθει θα είναι ζημία η καθυστέρηση.

Πρέπει επιτέλους να ξεπεράσουμε αυτή την αρρωστημένη λογική με το θέμα ότι είσαι τυχερός αν έρθει ποτέ. Υποσχέθηκαν ότι δεν κάνει πάνω από 60 μέρες (που είναι ήδη ακραίο και συνήθως έρχονται στις 30 με 40).

Δεν κερδίζεις με το να διαιωνίζεις την κατάσταση με το να μη μιλάς και να χάνεις τα λεφτά σου.

["θα σταματήσουν να στέλνουν Ελλάδα"

όχι, θα ενοχληθούν πρώτα και μετά πιθανόν να πέσει κατσάδα σε διπλωματικό επίπεδο το οποίο το θες

άσε που δεν είναι όλες οι αγορές ίδιες, υπάρχει τρόπος να αγοράσεις που είναι προσεγγιστικά αδύνατο είτε να χαθεί δέμα είτε το αν χαθεί να μην είναι γκρίζα ζώνη.

αυτή τη στιγμή είτε χάνονται δέματα εντελώς είτε κάνουν 3μηνα+ ενίοτε. ΔΕΝ είναι υποχρέωση του καταναλωτή να πληρώνει το κόστος]

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...