Προς το περιεχόμενο

Realtek ALC892 και 5.1 ήχο για games?


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου καλησπέρα,

 

Εχω την μητρική Asrock H77m (http://www.asrock.com/mb/Intel/H77M) και έχει τη Realtek ALC892 για κάρτα ήχου onboard.

 

Χρησιμοποιώ την optical έξοδο και τη συνδέω με τον ενισχυτή μου που υποστηρίζει DTS και DD.

Στις ταινίες μπορώ και βγάζω 5.1. ήχο αλλά όχι όμως και στα παιχνίδια (AC3, NBA2k13, Hitman κ.λ.).

 

Τι μπορώ να κάνω για να βγάλω 5.1. ήχο και στα παιχνίδια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.insomnia.gr/topic/432597-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CF%87%CE%BF%CF%85-logitech-z5500/?p=4513587

 

πόστ #12

τα υποστηρίζει αυτά η μητρική σου??

 

αν όχι...αναλογική σύνδεση??με τα 3 βύσματα stereo??

 

EDIT εδώ λέει πως το υποστηρίζει

http://www.realtek.com.tw/products/productsView.aspx?Langid=1&PFid=28&Level=5&Conn=4&ProdID=284

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πανελ τις realtek στις ιδιοτητητες της οπτικης ινας θα πρεπει να επιλεξεις ως μορφη ηχου το 

5.1 dts connect με την προϋπόθεση να  υποστηριζει το home cinema η τα ηχεια σου ηχο dts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για τα παιχνίδια θα πρέπει να το επιλέξεις μέσα απότο μενού του παιχνιδιού στις ρυθμίσεις.

 

Δεν έχω βρει πουθενα ρυθμισεις για 5.1 ήχο στα options των παιχνιδιων....

 

στο πανελ τις realtek στις ιδιοτητητες της οπτικης ινας θα πρεπει να επιλεξεις ως μορφη ηχου το 

5.1 dts connect με την προϋπόθεση να  υποστηριζει το home cinema η τα ηχεια σου ηχο dts

 

Έχω ψάξει να βρω κάτι σαν αυτό που λες αλλά οι μόνες ρυθμισεις που βρίσκω στην οπτική είναι αν θέλω ήχο ποιότητας dvd ή στουντιο!

Που είναι αυτό που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις στο πανελ της realtek (οχι στης επιλογες ηχου στον πινακα ελεγχου) και πας στην προεπιλεγμενη μορφη πατα το βελακι να ανοιξει η λιστα και στο τελος θα βρεις την επιλογη dts interactive 5,1(ή κατι διαφορετικο οπως dts connect) αν δεν υπαρχει κατεβασε τους τελευταιους drivers και περασε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις στο πανελ της realtek (οχι στης επιλογες ηχου στον πινακα ελεγχου) και πας στην προεπιλεγμενη μορφη πατα το βελακι να ανοιξει η λιστα και στο τελος θα βρεις την επιλογη dts interactive 5,1(ή κατι διαφορετικο οπως dts connect) αν δεν υπαρχει κατεβασε τους τελευταιους drivers και περασε τους.

 

Εγώ φιλαράκι αυτό το πάνελ της realtek δεν το έχω βρει τότε ακόμα! ποια είναι η ονομασία του αρχείου που το ανοίγει? Αν δεν σου κάνει κόπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περασεις τους drivers δεξια κατω στην οθονη εκει που ειναι η ωρα, θα πατησεις το βελακι να δεις ολα τα εικονιδια απο τα minimized προγραμματα και θα βρεις ενα που λεει διαχειριση ηχου hd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περνάς drivers

μετά πάς στο control panel

κ μετά ακολουθείς τα 1 2 3 4

 

post-169747-0-91316200-1359386622_thumb.jpg

 

(δεν ξέρω αν θα δουλέψει έτσι απλά ή θέλει κ ρυθμίσεις μέσα από το παιχνίδι...δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο...δεν παίζω παιχνίδια κ τώρα μόλις ανακάλυψα ότι το υποστιρίζει η μητρική μου,κάτι μου θύμισε το ALC892 :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιααααααα.....εμενα μου βγαζει μονο 2 channels!

εχω τους drivers 6.0.1.6662 απο ότι ειδα στις ιδιότητες!

πρεπει να κατεβασω καποιο συγκεκριμενο πακετο? εχεις link?



περνάς drivers

μετά πάς στο control panel

κ μετά ακολουθείς τα 1 2 3 4

 

attachicon.giflive.JPG

 

(δεν ξέρω αν θα δουλέψει έτσι απλά ή θέλει κ ρυθμίσεις μέσα από το παιχνίδι...δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο...δεν παίζω παιχνίδια κ τώρα μόλις ανακάλυψα ότι το υποστιρίζει η μητρική μου,κάτι μου θύμισε το ALC892 :) )

ωραιααααααα.....εμενα μου βγαζει μονο 2 channels!

εχω τους drivers 6.0.1.6662 απο ότι ειδα στις ιδιότητες!

πρεπει να κατεβασω καποιο συγκεκριμενο πακετο? εχεις link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πατήσεις πάνω στο βελάκι που είναι σε κύκλο ( ο θεός να τον κάνει ) στο βήμα 4 δεν σου βγάζει άλλες επιλογές??

επίσης...λειτουργικο?? φαντάζομαι windows 7 64bit??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πατήσεις πάνω στο βελάκι που είναι σε κύκλο ( ο θεός να τον κάνει ) στο βήμα 4 δεν σου βγάζει άλλες επιλογές??

επίσης...λειτουργικο?? φαντάζομαι windows 7 64bit??

 

μου βγαζει επιλογες μονο 2καναλες. λειτουργικο καλα το φανταστηκες. προσπαθησα να περασω το Dolby Digital Live and DTS Connect pack αλλα μου βγαζει μηνυμα λαθους οτι δεν εχω καποια υποστηριζομενη συσκευη ηχου (ψαχνει της creative μαλλον και δεν βρισκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνδια υποστιριζουνε  5.1;   ας πουμε σε εμενα τυχαινει καμια φορα να εχω τα 3 ηχεια να ακουγωνται μονο, ενταξει τα πλαϊνα πρεπει να τα υποστιριζει η ταινεια ή το παιχνιδι

 

αλλα αυτο που λεω εγω μαλον ειναι το  surround 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου βγαζει επιλογες μονο 2καναλες. λειτουργικο καλα το φανταστηκες. προσπαθησα να περασω το Dolby Digital Live and DTS Connect pack αλλα μου βγαζει μηνυμα λαθους οτι δεν εχω καποια υποστηριζομενη συσκευη ηχου (ψαχνει της creative μαλλον και δεν βρισκει).

 

δεν σε πιάνω??τι εννοείς ψάχνει της creative??

έχεις κ ξεχωριστή κάρτα ήχου εκτός από την onboard??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε πιάνω??τι εννοείς ψάχνει της creative??

έχεις κ ξεχωριστή κάρτα ήχου εκτός από την onboard??

οχι δεν εχω. μου βγαζει ομως αυτο το μηνυμα που προανεφερα! παει να εγκαταστησει το πακετο με τα Dolby Digital Live and DTS Connect και δεν βρισκει λεει καποιο υποστηριζομενο προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...