Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα δεν είναι καν ουσιαστικό ερώτημα πιο lore είναι πιο μεγάλο. Είναι παιδιάστικο και σαν συζήτηση λιγάκι.

Θεωρητικά μιλώντας αν μια εταιρία πληρώνει 10 συγγραφείς για μία δεκαετία μπορούν να γράψουν περισσότερα από τον Τολκιν. Και τι θα πει αυτό; Heck, εγώ σε μια μέρα μπορώ να βγάλω άπειρες ιστορίες απ' τον κώλο μου χωρίς αφηγηματική συνοχή ή ποιοτικό γράψιμο, την ίδια στιγμή που ο Τολκιν και ο George Μartin περνούσαν (και περνάει ο δεύτερος) και οι δύο τρομερά πολύ χρόνο για να αποφασίσουν τι θα γράψουν σε κάθε chapter.

 

Ο Τόλκιν επεξεργαζόταν το Silmarilion όλη την ζωή του. Ο άλλος κάθεται και γράφει βιβλία με "lore" σε λίγους μήνες επειδή το παράγγειλε η Blizzard. Και τώρα ειλικρινά μπαίνουμε στην διαδικασία να συγκρίνουμε;

 

συμφωνω απολυτα. μπορει το Lore του Warcraft να ειναι πιο μεγαλο, αλλα ο κοσμος του Τolkien ειναι πιο ραφινατος. αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει ποιοτητα μεσα στο Warcraft συμπαν.

βεβαια, απο την αλλη, αρκετα fanboys του GRRM τον εχουν θεοποιησει ενω απαξιωνουν τον Tolkien, χαρακτηριζοντας το εργο του ως cheesefest για ανηλικα. παρολο που ο GRRM τον επαινει και θεωρει μεγαλη επιρροη και εμπνευση για το δικο του εργο.

γενικα δεν βγαζεις ακρη με τα fanboys.

 

τσεκουρι λεμε.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να το βλεπω, αλλα καταφερα να δω περιπου μεχρι την μεση. Δεν μου αρεσαν ποτε τα warcraft παιχνιδια σε βαθος, και δεν ξερω αν για τους φιλους της σειρας θεωρειται αξιολογο, αλλα συγκριτικα με πολλες ταινιες μεσαιωνικης/επικης φαντασιας ειναι σκουπιδι.

Αν δεν ειστε πωρωμενοι με την σειρα παιχνιδιων, κοιταξτε για καποια σοβαρη ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να το βλεπω, αλλα καταφερα να δω περιπου μεχρι την μεση. Δεν μου αρεσαν ποτε τα warcraft παιχνιδια σε βαθος, και δεν ξερω αν για τους φιλους της σειρας θεωρειται αξιολογο, αλλα συγκριτικα με πολλες ταινιες μεσαιωνικης/επικης φαντασιας ειναι σκουπιδι.

Αν δεν ειστε πωρωμενοι με την σειρα παιχνιδιων, κοιταξτε για καποια σοβαρη ταινια.

Απο την στιγμη που δεν σου αρεσαν ποτε τα warcraft παιχνιδια ολα τα υπολοιπα δεν εχουν νοημα. Επισης απο τις οποιες σελιδες γραφτηκαν αν ειχες κοιταξει θα καταλαβαινες οτι η ταινια(για αυτο που ειναι τελος παντων)σε γενικες γραμμες αρεσε σε κοσμο που δεν ειναι τρελαμενοι με τα παιχνιδια αυτα οπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δεν σου αρεσαν ποτε τα warcraft παιχνιδια ολα τα υπολοιπα δεν εχουν νοημα. Επισης απο τις οποιες σελιδες γραφτηκαν αν ειχες κοιταξει θα καταλαβαινες οτι η ταινια(για αυτο που ειναι τελος παντων)σε γενικες γραμμες αρεσε σε κοσμο που δεν ειναι τρελαμενοι με τα παιχνιδια αυτα οπως λες.

Εχω δει στοιχεια και απο αλλες μεταφορες που δεν μου αρεσε η αρχικη πηγη, δεν την ξεκινησα με καποια προκαταληψη. Το οτι τα παιχνιδια ειναι απλοικα βασισμενα στο κοσμο του Warhammer δεν σημαινει οτι δεν θα μπορουσανε να βαλουνε καποια καλα στοιχεια ας πουμε.

Δεν ξερω σε ποιους αρεσε και σε ποιους οχι, δεν μου αρεσε και δεν υπηρχε νοημα να την ολοκληρωσω, προτρεπω ωστοσο οσους ενδιαφεροντε ευρυτερα με το ειδος να κοιταξουν για πολλα αλλα, οχι και τοσα γνωστα διαμαντακια.

Σκηνοθετικα παντως ειχε τεραστια προβληματα, ειχε ορισμενα καλα ειδικα εφε, αλλα οχι και τιποτα αξιολογο. Μουσικη επισης πατος, σε αντιθεση με παλαιοτερα δειγματα των παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να το βλεπω, αλλα καταφερα να δω περιπου μεχρι την μεση. Δεν μου αρεσαν ποτε τα warcraft παιχνιδια σε βαθος, και δεν ξερω αν για τους φιλους της σειρας θεωρειται αξιολογο, αλλα συγκριτικα με πολλες ταινιες μεσαιωνικης/επικης φαντασιας ειναι σκουπιδι.

Αν δεν ειστε πωρωμενοι με την σειρα παιχνιδιων, κοιταξτε για καποια σοβαρη ταινια.

 

σκουπιδι; εμπεριστατωμενη αποψη. εντωμεταξυ διαβαζω τις τελευταιες μερες σε geek/movie fora ατομα που ειδαν τωρα την ταινια απο torrent/dvd, αφου την προσπερασαν στο σινεμα λογω των αρνητικων κριτικων, και μεινανε εκπληκτοι για το ποσο πολυ τους αρεσε.

τουλαχιστον κατι ειναι και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκουπιδι; εμπεριστατωμενη αποψη. εντωμεταξυ διαβαζω τις τελευταιες μερες σε geek/movie fora ατομα που ειδαν τωρα την ταινια απο torrent/dvd, αφου την προσπερασαν στο σινεμα λογω των αρνητικων κριτικων, και μεινανε εκπληκτοι για το ποσο πολυ τους αρεσε.

τουλαχιστον κατι ειναι και αυτο.

Και εγώ πριν λίγες μέρες την είδα και είπα πάλι καλά που δεν έδωσα λεφτά για να την δω στο σινεμά...

απορώ τι σου άρεσε σε αυτό το έκτρωμα.. Οι ηθοποιοί εκτός τόπου και χρόνου, απρόσωποι, η ατμόσφαιρά χάλια, τα cgi πέρα από τα orcs (μόνο σε αυτό το κομμάτι τους βγάζω το καπέλο) μέτρια, η υπόθεση για τον ^%#@$...

Πάλι καλά που έπινα καφέ και δεν με πήρε ο ύπνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκουπιδι; εμπεριστατωμενη αποψη. εντωμεταξυ διαβαζω τις τελευταιες μερες σε geek/movie fora ατομα που ειδαν τωρα την ταινια απο torrent/dvd, αφου την προσπερασαν στο σινεμα λογω των αρνητικων κριτικων, και μεινανε εκπληκτοι για το ποσο πολυ τους αρεσε.

τουλαχιστον κατι ειναι και αυτο.

Κοιταξε δεν περιμενα και να μου αλλαξει την κοσμοθεωρια πανω στο ευρυτερο sword and sorcery κοσμο, αλλα με αυτη την υποθεση και με αυτη την σκηνοθεσια δεν βρηκα και κατι θετικο σε αυτην.

Μου ειπανε φιλοι/γνωστοι που τους αρεσουνε τα warcraft πως δεν ηταν καλη, αλλα δεν με κερδισε ουτε εμενα. Δεν ξερω πως το συνολο των φιλων των παιχνιδιων την ειδε, ως καποιος που βλεπει χρονια sword and sorcery / peplum  / fantasy κτλ ταινιες, δεν θα ελεγα πως αξιζει να χασει κανεις τον χρονο της με αυτην.

Ισως με φιλους και παρεα για χαβαλε. Ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ηδη γραφτει στις πιο πισω σελιδες οτι η ταινια οπως λεει και το ονομα της αλλα και η πηγη πανω στην οποια βασιζεται,ειναι κυριως για οσους τους αρεσαν/εχουν παιξει τα παιχνιδια.

 

Οσοι δεν εχουν ιδεα και πηγαν με την προοπτικη να δουν ενα δευτερο Αρχοντα λογικο ειναι να απογοητευτηκαν και να γραφουν διαφορα περι σκουπιδιων. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι σαν ταινια ειναι αριστη και οτι δεν εχει τα θεματακια της φυσικα,υπαρχουν πραγματα προς βελτιωση(αν βγει ποτε sequel)αλλα η λεξη ''σκουπιδι''δεν ταιριαζει σε αυτη την ταινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο συνολο των φανς και μη φανς που την ειδαν, τους αρεσε η ταινια. αυτο ειναι γεγονος. επισης η ταινια κανει μια ωραια ανατροπη στα tropes του fantasy genre, ενω ειναι εμπλουτισμενη με 80s fantasy vibe. αυτα απο μονα τους ειναι καποια απο τα θετικα που υπαρχουν στην σκηνοθεσια. επισης μου αρεσε προσωπικα και η χρηση του Sergio Leone styled cinematography, αρκετα πρωτοτυπο για μια fantasy ταινια και ενα ακομη απο τα θετικα της σκηνοθεσιας. πολλα θετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχομαι να μου πει καποιος που δεν εχει παιξει τα παιχνιδια οτι δεν καταλαβε και πολλα που εγιναν ή δεν συγκρατησε ονοματα.

Δεχομαι να γινει κριτικη στις ερμηνειες των ηθοποιων που δεν ηταν οι καλυτερες δυνατες.

Δεχομαι επισης να πεσει κραξιμο που πολλα λεπτα κοπηκαν απο την ταινια.

 

Δεν δεχομαι(προσωπικα)να μου λενε ομως μια απο τις καλυτερες μεταφορες video game στην μεγαλη οθονη να την χαρακτηριζουν ως σκουπιδι.

τα cgi πέρα από τα orcs (μόνο σε αυτό το κομμάτι τους βγάζω το καπέλο) μέτρια, η υπόθεση για τον ^%#@$...

Κοινως ειδες μια ταινια που δεν σε ενδιεφερε εξαρχης και δεν ειχες καν σχεση με τα παιχνιδια μονο και μονο για να κραξεις.

Ειναι δυνατον να γραφεται οτι η υποθεση ηταν ..... ?Δηλαδη τι περιμενες να δεις σε ταινια φαντασιας μεταξυ ανθρωπων και Ορκ εσυ?Το ''Οσα παιρνει ο ανεμος''? Το Cgi μετριο?Ε λογικο οταν την βλεπεις την ταινια τσαμπε ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εβγαζε νοημα πως η ταινια απευθυνεται μονο στους σκληρους φιλους της σειρας, αν δεν ειχε καμια σχεση με το να προσεγγισει με νεους θεατες με αυτην. Πραγμα οπου ηθελε και προσπαθησε να κανει.

Αν καποιος βλεπει ταινιες φαντασιας με την προοπτικη να δει ενα νεο lotr, μιλαμε για κοσμο-οπαδους του Tolkien και οχι για φιλους του ευρυτερου ειδους οπως ειπα προηγουμενος. Λιγο που το κοιταξα, η ευρυτερη (μη πωρωμενη warcraft) κοινοτητα του SAS φαινεται να εχει αντιστοιχη αποψη.

Δεν βλεπω καποιο νοημα για αντιπαραθεση, σε οσους αρεσει καλα κανετε, να εχει και επιτυχια να βγαλουν και αλλες, για τους υπολοιπους κοιταξτε καπου αλλου.

Τωρα που το Warhammer ειναι σε σοβαρα χερια στα παιχνιδια των υπολογιστων, με λιγη καλη τυχη θα δουμε κατι αξιολογο σε λιγα χρονια στους κινηματογραφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια λεγεται Warcraft και ειναι βασισμενη(κυριως πλεον)σε video game. Σε ποιους δηλαδη επρεπε να απευθυνεται κυριως?θα τρελαθουμε δηλαδη?

 

Επισης τι μου μιλας περι αντιστοιχων αποψεων. Ειδαμε και το πιο εμπορικο ονομα(επιτυχια) βασισμενο σε video game που ειναι οι ταινιες του Resident evil οι οποιες δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τα παιχνιδια που βασιζονται,ειναι τραγικες οσο δεν παει σαν ταινιες αυτες καθαυτες, αλλα ολως τυχαιως ειχαν πολυ υψηλες πωλησεις με πολυ χειροτερο Cgi απο του Warcraft.

 

Γιαυτο αλλωστε και η ταινια ξεχωρισε.Γιατι ηταν και ειναι απο τις καλυτερες μεταφορες video game στην μεγαλη οθονη.Και για να το πετυχει αυτο επρεπε να δωσει περισσοτερη βαση σε τι αλλο απο τους gamers των εν λογω παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore η ταινια μεν εχει στοιχεια απο το παιχνιδι, και προφανως απευθυνεται και στους φιλους των παιχνιδιων. Αν την δημιουργουσανε με γνωμονα μονο τους πωρωμενους,  θα ειχε αλλη ιστορια με διαφορετικη εξελιξη. Πραγμα που δεν εγινε, μιας ειχανε κοινο ΚΑΙ τους μη πωρωμενους/σχετιζομενους με τα παιχνιδια. Καταλαβαινεις την διαφορα;

Δεν με νοιαζει αν ειναι μεταφορα η ταινια, αρκει να ειναι τελος παντων ευχαριστη. Πραγμα που απετυχαν. Αν τωρα πιστευεις πως επειδη θεωρειται καλη μεταφορα, ειναι και καλη ταινια προφανως εχουμε εντελως διαφορετικο τροπο αξιολογησης και αντιληψης.

Την ειδα σαν ταινια του χωρου που βλεπω και παρακολουθω μιας και ασχολουμαι γενικοτερα. Και οπως εγραψα παραπανω, εκανε τοσα πολλα πραγματα λαθος που προτεινω σε οσους θελουνε να την παρακολουθησουν, να επενδυσουν τον χρονο τους σε καποια αλλη ταινια του ευρυτερου χωρου, οπου ευτυχως ειναι μπολικες.

Οσοι τωρα παιζουνε warcraft και τους αρεσουνε οι καλες μεταφορες απο βιντεοπαιχνιδια ( ; ) ας την παρακολουθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...