Προς το περιεχόμενο

Warcraft (Η ταινία)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα η μαχη ανθρωπων με orcs ακομα και με βαση το ''lore'' του warcraft γινεται μετα απο την πρωτη ταινια που ειδαμε τωρα κυριως οχι πριν απο αυτην που δεν ειχαν ερθει καν στον κοσμο αυτο.

Γιαυτο και εγω ειπα οτι θα ηθελα λιγο παραπανω προσοχη στην τελευταια μαχη που ηταν και η βασικοτερη ας πουμε,αλλα η ταινια γενικα ειχε θεματα πριν καν κυκλοφορησει.Πολλες καθυστερησεις κιολας σε σημειο που δεν ηταν καν σιγουρο οτι θα την βλεπαμε στη μεγαλη οθονη.

Για αυτό το λόγο έγραψα παραπάνω ότι την έσκισαν ο σκηνοθέτης και το studio. 

Δεν ξέρω αν θα βγάλουν άλλη, αλλά αυτό το απλανές βλέμμα των ηθοποιών δεν θέλω να το ξαναδώ, αν βγάλουν θα πρέπει να διορθώσουν αρκετά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπερβολικά CGI πάντα είναι εμπόδιο στις καλές ερμηνείες. Καλά σκηνικά, κουστούμια και περιβάλλον διευκολύνουν του ηθοποιούς να βγάλουν την καλύτερη δυνατή απόδοση, ενώ όταν τα πάντα γύρω σου είναι greenscreen συμβαίνει το αντίστροφο. Μπορεί σε εμάς να φαίνεται λεπτομέρεια, αλλά δεν είναι καθόλου λεπτομέρεια.

 

Πάρτε παράδειγμα.

https://www.theguardian.com/film/2013/nov/20/the-hobbit-gandalf-ian-mckellen-almost-quit-acting

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είχε υπόθεση, ούτε δράση, ούτε τίποτα...

 

 

θα ειδες την Πορτογαλικη εκδοση...

Και ο Dominic Cooper που εκανε τον βασιλια(οπως και η βασιλισσα στην ταινια)ειχαν ηδη τα χερια τους δεμενα επειδη εβγαινε λιγο καιρο μετα η σειρα που συμμετεχουν(Preacher)αρα προφανως και οι επιλογες εγιναν κυριως λογω χαμηλου budget.

 

 

 
συνηθισμενη τακτικη να προσλαμβανουν δευτερης κλασης ηθοποιους και οχι μεγαλα ονοματα, ωστε το μεγαλυτερο budget να παει στα εφε. κατι που και οι ιδιοι οι ηθοποιοι το τονισανε στις συνεντευξεις του.
παντως η ταινια ειχε καλες ερμηνειες, ειδικα τα Orcs. οι ηθοποιοι που παιζανε την Garona και Khadgar κανανε ομοιως εξαιρετικη δουλεια. τον Fimmel τον φοβομουν αλλα ηταν επαρκης. αυτος που ηταν αθλιος ηταν ο γιος. δεν μπορω να κρινω το βασιλικο ζευγαρι, γιατι ειχαν περιορισμενο screen time αφου πολλες σκηνες τους κοπηκανε.
αλλά αυτό το απλανές βλέμμα των ηθοποιών δεν θέλω να το ξαναδώ

 

 

ποιο απλανες βλεμμα ηθοποιων; μπορεις να δωσεις συγκεκριμενα παραδειγματα; 

Τα υπερβολικά CGI πάντα είναι εμπόδιο στις καλές ερμηνείες. Καλά σκηνικά, κουστούμια και περιβάλλον διευκολύνουν του ηθοποιούς να βγάλουν την καλύτερη δυνατή απόδοση, ενώ όταν τα πάντα γύρω σου είναι greenscreen συμβαίνει το αντίστροφο. Μπορεί σε εμάς να φαίνεται λεπτομέρεια, αλλά δεν είναι καθόλου λεπτομέρεια.

 

Πάρτε παράδειγμα.

https://www.theguardian.com/film/2013/nov/20/the-hobbit-gandalf-ian-mckellen-almost-quit-acting

 

 

το Warcraft ειχε πολλα πρακτικα εφε και σκηνικα. επισης την καλυτερη ερμηνεια την δωσανε οι ηθοποιοι των Orcs, παρολο που περασανε τον περισσοτερο χρονο τους στο green screen.

το πως αντιδρα ο ηθοποιος σε μια green screen, δεν εχει να κανει με την "υπερβολικη" χρηση του CGI αλλα με τον ιδιο τον ηθοποιο. υπαρχουν καποιοι που δυσκολευονται πολυ, και αλλοι που ειναι ανετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία ήταν μια μεγάλη μάπα και το λέω ως ένας άνθρωπος που έχει ξοδέψει άπειρες ώρες απο τη ζωή του παίζοντας Warcraft II και Warcraft III. Πολύ μέτρια απόδοση απο τους ηθοποιούς, κωμικό make-up, πανοπλίες που μου θύμιζαν το αίσχος που λέγεται Dungeons & Dragons και σκηνές που προσπαθούν να προκαλέσουν το θαυμασμό αλλά καταφέρνουν μόνο να προκαλέσουν ένα μειδίαμα με την αφέλειά τους. Και τα οπτικά εφέ δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Χίλιες φορές η Blizzard να έριχνε το χρήμα σε μια 100% CGI ταινία που έχει και παράδοση.

 

Επίσης δε καταλαβαίνω τι σόϊ επιχειρήματα είναι αυτά που χρησιμοποιούν μερικοί φίλοι παραπάνω. "Άρεσε στο κοινό", "έκοψε εισιτήρια", "ικανοποίησε τους οπαδούς του franchise". Αυτά δεν αποτελούν κριτήρια ποιότητος. Και το Twillight έκοψε εισιτήρια και το Αν του Παπακαλιάτη. Το ότι άρεσε στα 15χρονα και 17χρονα fanboys που θα πήγαιναν έτσι κι αλλιώς να την παρακολουθήσουν, είτε ήταν μάπα είτε όχι, δε λέει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειδες την Πορτογαλικη εκδοση...

 

ποιο απλανες βλεμμα ηθοποιων; μπορεις να δωσεις συγκεκριμενα παραδειγματα; 

 

 

Την σωστή είδα αλλά δεν είμαι fanboy.

Σε όλη την ταινία είχαν όλοι το παρακάτω βλέμμα 

warcraft-movie-trailer-llane-e1465758146

 

τα orcs έδειχναν 10000 περισσότερο συναίσθημα στις εκφράσεις τους.

Όπως είπαν και παραπάνω καλύτερα να την έκαναν full cgi. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδα και εγώ. Συνοπτικά η ταινία απευθύνεται σε όσους έχουν εστω μια μικρή επαφή με τον κόσμο του warcraft. Όσοι δεν έχουν καμία σχέση θα δουν κάποιου είδους b-movie που δεν θα τους πει και πολλά.

 

Μου φάνηκε μέτριο με μεγαλύτερο μελανό σημείο το κακό casting / acting των human πρωταγωνιστών. Το CGI και τα orcs τα βρήκα υπέροχα, αποτυπώθηκε το wow στην οθόνη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Warcraft ειχε πολλα πρακτικα εφε και σκηνικα. επισης την καλυτερη ερμηνεια την δωσανε οι ηθοποιοι των Orcs, παρολο που περασανε τον περισσοτερο χρονο τους στο green screen.

το πως αντιδρα ο ηθοποιος σε μια green screen, δεν εχει να κανει με την "υπερβολικη" χρηση του CGI αλλα με τον ιδιο τον ηθοποιο. υπαρχουν καποιοι που δυσκολευονται πολυ, και αλλοι που ειναι ανετοι.

 

Η ερμηνεία έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Αλλά το να λες ότι το greenscreen δεν επηρεάζει καθόλου την ερμηνεία είναι λίγο άκυρο. Ναι κάποιοι θα επηρεαστούν λιγότερο, αλλά σίγουρα δεν θα τους βοηθήσει κιόλας. Δεν είναι 1-2 περιπτώσεις, το λένε πολλοί ηθοποιοί, ενώ αντίθετα πάντα θα ακούσεις ηθοποιούς να λένε πόσο πολύ τους βοήθησαν τα σκηνικά/περιβάλλον/κουστούμια να αποδώσουν όταν είναι προσεγμένα. Και imο οτιδήποτε δεν ήταν CGI στο Warcraft ήταν πολύ μέτριο στις περισσότερες περιπτώσεις, ιδιαίτερα τα κουστούμια.

 

Νομίζω ότι έπαιξε κι αυτό τέλος πάντων ένα ρόλο σε σχέση με την μέτρια απόδοση των ηθοποιών. Από την άλλη μέτριοι διάλογοι και χάρτινοι χαρακτήρες δεν βοηθάνε επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το green-screen επηρεάζει την ερμηνεία του ηθοποιού τότε (1) δεν είναι σωστός επαγγελματίας και (2) ας αρνείται να παίζει σε green-screen. Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογία για κακό acting. 

 

επιχείρημα: 

https://www.youtube.com/watch?v=FHuXSZv6Tqs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζει την ερμηνεία, τουλάχιστον των περισσοτέρων. Το αν θα πρεπε ή αν δεν θά πρεπε, το αν μας αρέσει ή όχι, το αν είναι καλός ή όχι ο ηθοποιός κλπ του οποίου η ερμηνεία επηρεάζεται και δεν ξέρω γω τι άλλο θα βρει ο καθένας να πει αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Επίπλέον δεν είναι το ίδιο να παίζεις ένα δράκο με το να εκφράζεις ανθρώπινα ρεαλιστικά συναισθήματα. Και επίσης δεν είναι όλοι Cumberbatch, ούτε μπορεί να είναι όλοι Cuberbatch. Μέσα σε όσους παίζουν δεύτερους και τρίτους ρόλους θα έχεις και πολύ χαμηλότερου βεληνεκούς ηθοποιούς. Και εκεί θα κάνει μεγάλη διαφορά να υπάρχει το κατάλληλο περιβάλλον έτσι ώστε να τους βγάλεις την αντίστοιχη απόδοση η οποία με την σειρά της θα βοηθήσει τους κύριους ρόλους να αποδώσουν καλύτερα.

 

Γιατί στο Game of Thrones π.χ. ακόμη και άγνωστοι και άκυροι ηθοποιοί που εμφανίζονται σύντομα ή που έπαιζαν πρώτη φορά στην ζωή τους έχουν αποδώσει καλά; Νομίζετε ότι είναι όλοι ταλεντάρες μέχρι τον τελευταίο;

 

Και προφανώς δεν είναι ο μόνος παράγοντας που επηρεάζει έναν ηθοποιό όπως είπα. Έχουμε πολύ μέτριες ερμηνείες κορυφαίων ονομάτων για χίλιους δυο λόγους. Δεν είναι ρομπότ οι ηθοποιοί. 

 

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ηθοποιούς που δεν είναι και ιδιαίτερα υψηλών δυνατοτήτων όπως αυτούς στο Warcraft και τους οποίους πετάς στον ρόλο ενός paper-thin χαρακτήρα με μέτριους διαλόγους, μέσα σε ένα greenscreen. 

 

Δεν φταίνε μόνο οι ηθοποιοί, δυστυχώς. Αυτό θέλω να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στο Game of Thrones π.χ. ακόμη και άγνωστοι και άκυροι ηθοποιοί που εμφανίζονται σύντομα ή που έπαιζαν πρώτη φορά στην ζωή τους έχουν αποδώσει καλά; Νομίζετε ότι είναι όλοι ταλεντάρες μέχρι τον τελευταίο;

 

 

Πίστεψέ με, στο GOT δεν υπάρχουν άκυροι ηθοποιοί. Μη δημοφιλείς ναι, άκυροι όχι. Η σειρά δεν είναι αψεγάδιαστη ούτε είμαι κανένα fanboy της (μου άρεσαν μόνο οι 3 πρώτες σεζόν, απο εκεί και πέρα το θεωρώ μετριότητα) ωστόσο οι ηθοποιοί είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένοι. Ακόμη και για τους τρίτους ρόλους, το καστ συμπληρώνεται από ηθοποιούς που εργάστηκαν σε κορυφαίες βρετανικές σειρές όπως Ο Πύργος του Ντάουντον, Eμμα, Ηρακλής Πουαρό και πολλές άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με, στο GOT δεν υπάρχουν άκυροι ηθοποιοί. Μη δημοφιλείς ναι, άκυροι όχι. Η σειρά δεν είναι αψεγάδιαστη ούτε είμαι κανένα fanboy της (μου άρεσαν μόνο οι 3 πρώτες σεζόν, απο εκεί και πέρα το θεωρώ μετριότητα) ωστόσο οι ηθοποιοί είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένοι. Ακόμη και για τους τρίτους ρόλους, το καστ συμπληρώνεται από ηθοποιούς που εργάστηκαν σε κορυφαίες βρετανικές σειρές όπως Ο Πύργος του Ντάουντον, Eμμα, Ηρακλής Πουαρό και πολλές άλλες.

 

Όχι. Απλά δεν ισχύει αυτό. Άκυροι με την έννοια του κακώς επιλεγμένοι, όντως δεν υπάρχουν, υπάρχουν όμως άπειροι, μετρίου βεληνεκούς ηθοποιοί. Είναι τεράστιο cast, όσο και μεγάλη παραγωγή και να είναι δεν θα γινόταν αλλιώς. Υπάρχουν καταρχάς ηθοποιοί στο cast για τους οποίους ήταν η πρώτη δουλειά. Πολλοί π.χ. από τους φίλους του Jon Snow στο τείχος.

 

Παρόλα αυτά, ακόμη και οι πιο άπειροι ηθοποιοί παίζουν παραπάνω από ικανοποιητικά. Γιατί; Γιατί πλαισιώνονται κατάλληλα, όχι μόνο από άλλους ικανούς ηθοποιούς, αλλά και από το κατάλληλο setting, script, κουστούμια + ποιότητα στην γενικότερη πλοκή και σκηνοθεσία. Δεν είναι ασύνδετα το ένα με το άλλο. Όταν όλα είναι μια μετριότητα, σίγουρα δεν βοηθάει τον ηθοποιό να βγάλει τον καλύτερό του εαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Απλά δεν ισχύει αυτό. Άκυροι με την έννοια του κακώς επιλεγμένοι, όντως δεν υπάρχουν, υπάρχουν όμως άπειροι, μετρίου βεληνεκούς ηθοποιοί. Είναι τεράστιο cast, όσο και μεγάλη παραγωγή και να είναι δεν θα γινόταν αλλιώς. Υπάρχουν καταρχάς ηθοποιοί στο cast για τους οποίους ήταν η πρώτη δουλειά. Πολλοί π.χ. από τους φίλους του Jon Snow στο τείχος.

 

Παρόλα αυτά, ακόμη και οι πιο άπειροι ηθοποιοί παίζουν παραπάνω από ικανοποιητικά. Γιατί; Γιατί πλαισιώνονται κατάλληλα, όχι μόνο από άλλους ικανούς ηθοποιούς, αλλά και από το κατάλληλο setting, script, κουστούμια + ποιότητα στην γενικότερη πλοκή και σκηνοθεσία. Δεν είναι ασύνδετα το ένα με το άλλο. Όταν όλα είναι μια μετριότητα, σίγουρα δεν βοηθάει τον ηθοποιό να βγάλει τον καλύτερό του εαυτό.

 

 

Ρε φίλε δε μιλάμε για τους κομπάρσους τώρα ή γι' αυτούς που εμφανίζονται 1 λεπτό κάθε πέντε επεισόδια. Οι ηθοποιοί του GOT που είναι μετρίου βεληνεκούς και έχουν ρόλους κάποιας σημασίας όπως η κοπελιά που έκανε την Άγρια και δολοφόνησε ο Μπόλτον, έχουν παίξει σε εξαιρετικές σειρές πριν εμφανιστούν στο GOT αλλά στη κινηματογραφική σκηνή είναι άγνωστοι. Ένας Άγγλος ηθοποιός, και άγνωστος να είναι, κατά 90% είναι ταλαντούχος διότι έχει εκπαιδευτεί στο θεατρικό σανίδι, σε αντίθεση με τους Αμερικανούς ηθοποιούς που περιορίζονται στον κινηματογράφο. Στο Warcraft οι περισσότεροι ηθοποιοί είναι κάτω του μετρίου και δεν θα μπορούσαν να αποδώσουν παραπάνω. Ακόμα και ο Τρέβις είναι γενναιόδωρα ένας ηθοποιός του 5. Και στο Vikings κακός είναι αν προσέξεις το παίξιμό του. Τι παραπάνω δηλαδή μπορούσε να αποδώσει στο Warcraft?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω ακριβώς για αυτούς που εμφανίζονται 1 λεπτό κάθε 5 επεισόδια. Και λέω, γιατί παίζουν καλύτερα από τους ηθοποιούς στο Warcraft αυτοί οι "κομπάρσοι";

 

Αλλά πέρα από αυτούς μιας που το αναφέρεις, θύμισέ μου που έπαιζε ο Kit Harrington (Jon Snow) πριν το GoT; Α ναι, πουθενά. O Richard Madden (Rob Stark); Eίχε παίξει κάτι δευτερεύοντες χαρακτήρες σε κάτι σειρούλες της κακιάς ώρας. Εξαίρεση θα μου πεις. Οκ, ναι, αλλά ακόμη και αυτές οι εξαιρέσεις στο GoT αποδίδουν καλά. 

 

Όχι μόνο αυτό, αλλά και οι περισσότεροι από τους καλούς και έμπειρους ηθοποιούς έχουν αποδώσει καλύτερα στο GoT από ότι στις περισσότερες δουλειές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω ακριβώς για αυτούς που εμφανίζονται 1 λεπτό κάθε 5 επεισόδια. Και λέω, γιατί παίζουν καλύτερα από τους ηθοποιούς στο Warcraft αυτοί οι "κομπάρσοι";

 

Αλλά πέρα από αυτούς μιας που το αναφέρεις, θύμισέ μου που έπαιζε ο Kit Harrington (Jon Snow) πριν το GoT; Α ναι, πουθενά. O Richard Madden (Rob Stark); Eίχε παίξει κάτι δευτερεύοντες χαρακτήρες σε κάτι σειρούλες της κακιάς ώρας. Εξαίρεση θα μου πεις. Οκ, ναι, αλλά ακόμη και αυτές οι εξαιρέσεις στο GoT αποδίδουν καλά. 

 

Όχι μόνο αυτό, αλλά και οι περισσότεροι από τους καλούς και έμπειρους ηθοποιούς έχουν αποδώσει καλύτερα στο GoT από ότι στις περισσότερες δουλειές τους.

Καλα συγνωμη τωρα αλλα μου συγκρινεις ισως την μεγαλυτερη(δεν ειμαι σιγουρος)παραγωγη,απο πλευρας κοστους και cast,το GOT σε σχεση με μια ταινια οπως το Warcraft?

 

Εδω ακομα και ο ιδιος ο Travis εχει δηλωσει οτι πριν κανει αιτηση για την ταινια του Warcraft το παιχνιδι/ονομα δεν το ειχε καν ακουστα. Αρα τι συναισθημα να παει να βγαλει στην ταινια?

 

Η ολη παραγωγη του Warcraft ηταν περιεργη γιατι αφενος ειχε τρελαθει στις καθυστερησεις σε σημειο ο κοσμος να πιστευει οτι δεν θα εβγαινε ποτε στους κινηματογραφους και ενα budget που αφου πηγε το περισσοτερο στα εφε να μην εμεναν πολλα χρηματα για ηθοποιους οπως πχ στην περιπτωση του αρχοντα.

 

Ας ειχε πχ τον Sean Bean ,της πρωτης season του GOT και του Αρχοντα, να εκανε τον Βασιλια(που εχει εμπειρια κιολας)και θα λεγαμε μετα περι αποδοσης ηθοποιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω ακριβώς για αυτούς που εμφανίζονται 1 λεπτό κάθε 5 επεισόδια. Και λέω, γιατί παίζουν καλύτερα από τους ηθοποιούς στο Warcraft αυτοί οι "κομπάρσοι";

 

Αλλά πέρα από αυτούς μιας που το αναφέρεις, θύμισέ μου που έπαιζε ο Kit Harrington (Jon Snow) πριν το GoT; Α ναι, πουθενά. O Richard Madden (Rob Stark); Eίχε παίξει κάτι δευτερεύοντες χαρακτήρες σε κάτι σειρούλες της κακιάς ώρας. Εξαίρεση θα μου πεις. Οκ, ναι, αλλά ακόμη και αυτές οι εξαιρέσεις στο GoT αποδίδουν καλά. 

 

Όχι μόνο αυτό, αλλά και οι περισσότεροι από τους καλούς και έμπειρους ηθοποιούς έχουν αποδώσει καλύτερα στο GoT από ότι στις περισσότερες δουλειές τους.

 

Πριν μίλησες για τρίτους ρόλους, τώρα μου αναφέρεις πρωταγωνιστές. Ο Harrington είναι Άγγλος ηθοποιός, της εθνικής σχολής θεάτρου, που έχει βραβευτεί κιόλας για την απόδοσή του σε θεατρικές παραστάσεις δυο φορές με το βραβείο Ολίβιερ. Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, είναι εξαιρετικό ταλέντο. O Madden επίσης έχει εμπειρία απο αγγλικό θέατρο και αυτό φτάνει. Το ότι δεν έπαιξαν σε μεγάλες τηλεοπτικές σειρές ή ταινίες δεν λέει κάτι. Και ο Κένεθ Μπράνα κινηματογραφικά δεν έχει πετύχει κάτι ιδιαίτερο αλλά απ' ότι μου έχουν πει γνωστοί μου που τον έχουν παρακολουθήσει στην Αγγλία, είναι εκπληκτικός στο σανίδι.

 

Aπο τους ηθοποιούς του Warcraft πάλι, ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι θεατρικός. Οι ηθοποιοί του Warcraft δεν απέδωσαν γιατί πολύ απλά είναι συνηθισμένοι κακοί Αμερικάνοι ηθοποιοί. Μπάτζετ 600 εκατομμυρίων να είχε η ταινία, πάλι χάλια θα έπαιζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...