Προς το περιεχόμενο

Επιστήμονες χρησιμοποιούν DNA για την αποθήκευση MP3, 2.2 petabytes πληροφορίας ανά γραμμάριο


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Πιάσε ένα κιλό DNA...

- 980γρ. να το αφήσω;

 

1 κιλό = 1.000 γραμμάρια

1.000gr Χ 2,2petabytes/gr = 1.000X2,2X1.073.741.824 ΜΒ = 2.362.232.012.800 ΜΒ

2.362.232.012.800 ΜΒ Χ 12.400$/MB = 29.291.676.958.720.000$

Είναι 30 τετρακισεκατομμύρια δολάρια κύριε, θα πληρώσετε με κάρτα ή τοις μετρητοίς?...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ήταν η σκέψη η οποία τους παρακίνησε να χρησιμοποιήσουν το DNA σαν ένα ψηφιακό μέσο αποθήκευσης.

 

Εδώ επανερχόμαστε στις δηλώσεις μπούρδα από τα ΜΜΕ...

 

Προφανώς η έρευνα δεν στοχεύει στην χρησιμοποίηση της τεχνικής στην παρούσα ή μελλοντική τεχνολογία (τουλάχιστον για κάποιες δεκαετίες). Είναι "απλά" θεμελιώδης έρευνα στο διεπιστημονικό πεδίο της βιολογίας/βιοχημείας/θεωρίας της πληροφορίας.

 

Και όταν οι βιολόγοι λένε βιοπληροφορική δεν εννοούν ότι θέλουν να φτιάξουν μεγαλύτερα αποθηκευτικά μέσα για τα σπίτια μας.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ, για οικειακη χρηση αποκλειετε, εκτος αν καταφερουμε και φτασουμε στο 3000

ενδεχομενος να κατσουν να αποθηκευσουν ολες τις πληροφοριες του κοσμου σε ενα δωματιο , κατι σαν "κιβωτος-διαθηκη"

και θα έχουμε κάποιο κατακλυσμικό γεγονός να την καταστρέψει ... και φτου κι απ' την αρχή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα οικιακής χρήσης, απλά κάποια στιγμή η google αντί να έχει τις φάρμες data centers θα έχει τα πάντα σε ένα δωμάτιο.

Επιπλέον όπως έχει γραφεί και σε παλιότερο άρθρο, είναι πιθανό να έχουμε κάποια στιγμή στο μέλλον την ψηφιακή καταγραφή κάθε σπιθαμής της γης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 κιλό = 1.000 γραμμάρια

1.000gr Χ 2,2petabytes/gr = 1.000X2,2X1.073.741.824 ΜΒ = 2.362.232.012.800 ΜΒ

2.362.232.012.800 ΜΒ Χ 12.400$/MB = 29.291.676.958.720.000$

Είναι 30 τετρακισεκατομμύρια δολάρια κύριε, θα πληρώσετε με κάρτα ή τοις μετρητοίς?...

 

Με κάρτα, δυστυχώς δεν κουβαλάω μετρητά πάνω αυτή τη στιγμή.. :P 

 

(Αν θα υπάρχουν μετρητά μέχρι τότε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις μωρό μου να σου "περάσω" τα τελευταία e-books?

Μου θυμίζει Matrix το σκηνικό , που έλεγε η Trinity:

" Φορτωσε μου γνώσεις για να πετάξω το ελικόπτερο..."

 

Καλή φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε οι ελληνες κατι τέτοιες στιγμές με κάνουν πολύ περιφανο!!! Ποσο μπροστά ειμαστε που λεμε σε γραφω στα ..... ποδια μου!!! Εμείς ρε αντίχριστοι ανταλαζουμε αρχεια ακομα και οταν οδηγούμε που λεμε "να ρε" και του διχνουμε τα δάχτυλα μας!!! Τόσα χρόνια αρχεία με dna στελναμε ασύρματα!!!!!

 

Παρε 10 ταινιες γιατι μπορώ..... ΦΤΟΥ ΣΟΥ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ επανερχόμαστε στις δηλώσεις μπούρδα από τα ΜΜΕ...

 

Προφανώς η έρευνα δεν στοχεύει στην χρησιμοποίηση της τεχνικής στην παρούσα ή μελλοντική τεχνολογία (τουλάχιστον για κάποιες δεκαετίες). Είναι "απλά" θεμελιώδης έρευνα στο διεπιστημονικό πεδίο της βιολογίας/βιοχημείας/θεωρίας της πληροφορίας.

 

Και όταν οι βιολόγοι λένε βιοπληροφορική δεν εννοούν ότι θέλουν να φτιάξουν μεγαλύτερα αποθηκευτικά μέσα για τα σπίτια μας.....

 

επειδή με ενδιαφέρει το θέμα κάπως, γνωρίζεις κάποιες ελληνικές η ξένες εταιρίες και πιο ακριβώς το αντικείμενο τους? (εκτώς απο προσθετικά μέλη κτλπ που έχω δεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα....σε ντοκινατερ στο history περι αρχαιοτητας και εξωγηινων αναφερει μια θεωρια οτι ισως το dna να ειναι το μνμ των προγονων μας προς εμας.δλδ για τους πιο hardcore οτι ερχομαστε απο αλλο πλανητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάστε τα μικρο και νανο τσιπς τα οποία βάζουν μέσα στο δερμα του ανθρώπου για να τον παρακολουθούν.

Πλέον με μια ενεσούλα θα βάζουν απευθείας τις πληροφορίες στο dna.

Ακόμη και οι περισσότερες ταινίες επιστημονικής φαντασίας έπεσαν έξω.

Ίσως το Link.png Site: http://cine-theasi.blogspot.gr/2010/03/dark-city.html">Darck City να είναι πιο κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα....σε ντοκινατερ στο history περι αρχαιοτητας και εξωγηινων αναφερει μια θεωρια οτι ισως το dna να ειναι το μνμ των προγονων μας προς εμας.δλδ για τους πιο hardcore οτι ερχομαστε απο αλλο πλανητη...

 

Έτσι για να σε "μπριζώσω" λίγο σκέψου την ελληνική λέξη 

εξέλιξη..... εκ + έλικα.....τυχαίο..??δεν νομίζω!!!

 

Οκ βέβαια μπορεί να βγαίνει και από το εκ + ελίσσομαι αλλά λογικά με τα 2σ θα είχε κάποια άλλη αλλαγή...

Εάν κάποιος πάντως ξέρει 2-3 πράγματα παραπάνω για αυτή την λέξη ας μας πεί γιατί έχω σκαλώσει άγρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μαϊστα......... Πόσα θέλουν για να μου περάσουν όλα τα τεύχη Αστερίξ και Οβελίξ στην γκλάβα μου ? .......Είναι τρελοί ρεεεεε.........Δεν γ..... που δεν γ......... δεν πάνε για ψάρεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...