Προς το περιεχόμενο

Περι υποθεσης Γρηγοροπουλου


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ειμαισυντομοςμε αυτα που θα πω καλα.Ολοι γνωριζουμε γιατην δολοφονια τουΓρηγοροπουλουπριν μερικα χρονια.Ο απανθρωπος που το εκανε αυτο καταδικαστηκε οπως του αξιζε ισοβια και νασαπισει εκει μεσα.ΑΛΛΑ οπως μαθαμε εκεινο το βραδυ ο Γρηγοροπουλος ηταν με ενα παιδι το οποιος μολιας συνελλαβαν ο οποιος ηταν στην ουσια τρομοκρατης.εκει που θελω να καταλήξω με λιγα λογια ειναι ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΨΑΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

 

Δεν μπορεί, trollάρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως ήταν τα παιδιά πριν από μερικά χρόνια δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πως εξελίχτηκαν στην πορεία. Δεν λέω πως είσαι λάθος αλλά σε καμία περίπτωση δεν είσαι απόλυτα σωστός στο συνειρμό σου.

 

Δεν ξέρω τι συνέβη πραγματικά εκείνο το βράδυ. Μπορεί να ήταν απλό ατύχημα, στυγνή δολοφονία, ενδεχομένως και απόπειρα αυτοάμυνας αν οι νεαροί κινούνταν απειλητικά εναντίων των αστυνομικών.

 

Σε κάθε περίπτωση μην συγχέεις το περιστατικό με το πρόσφατο των τεσσάρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ οπως μαθαμε εκεινο το βραδυ ο Γρηγοροπουλος ηταν με ενα παιδι το οποιος μολιας συνελλαβαν ο οποιος ηταν στην

ουσια τρομοκρατης.εκει που θελω να καταλήξω με λιγα λογια ειναι ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΨΑΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

 

 

 

23941355.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως ήταν τα παιδιά πριν από μερικά χρόνια δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πως εξελίχτηκαν στην πορεία. Δεν λέω πως είσαι λάθος αλλά σε καμία περίπτωση δεν είσαι απόλυτα σωστός στο συνειρμό σου. Δεν ξέρω τι συνέβη πραγματικά εκείνο το βράδυ. Μπορεί να ήταν απλό ατύχημα, στυγνή δολοφονία, ενδεχομένως και απόπειρα αυτοάμυνας αν οι νεαροί κινούνταν απειλητικά εναντίων των αστυνομικών. Σε κάθε περίπτωση μην συγχέεις το περιστατικό με το πρόσφατο των τεσσάρων.

 

Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις τι ακριβώς συνέβη. Για το μόνο που δεν γνωρίζουμε είναι αν όντως ο αστυνομικός σημάδεψε τον άτυχο Γρηγορόπουλο ή αν συνέβη ατύχημα όπως λες. Και στις δύο περιπτώσεις ο αστυνομικός καταδικάζετε για φόνο διότι:

1. Παράκουσε τις εντολές που είχε (μαζί με τον συναδελφό του), να απομακρυνθεί με το περιπολικό από την περιοχή.

2. Πεζοί αναζήτησαν τους νεαρούς για τσαμπουκά.

3.  Έβγαλε το όπλο κατά τη διάρκεια της λογομαχίας που είχε.

4. Πυροβόλησε και ενώ είδε πως ο νεαρός έχει χτυπηθεί θανάσιμα, την κοπάνησε.

 

Η πρόταση σου είναι τόσο τραγική, όσο αν υποστήριζε κάποιος για τον Πακιστανό που βίασε την κοπέλα στην Πάρο στο ίδιο στυλ "δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη, μπορεί να του κουνήθηκε η κοπέλα και την βίασε, οπότε αθώος ο Πακιστανός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ατυχημα; Του γλύστρησε κι ετσι;

 

Όντως το "ατύχημα" είναι λάθος λέξη. Ο Κορκονέας είναι δολοφόνος σε κάθε περίπτωση, απλά είναι θολό το σημείο αν όντως είχε σκοπό να πυροβολήσει τον Γρηγορόπουλο ή προέβη σε εκφοβισμό ή εκπυρσοκρότηση. Κανένα σενάριο δεν τον δικαιολογεί, καλώς σαπίζει στη φυλακή ισόβια, καλώς βγήκε χιλιάδες κόσμος στους δρόμους να φωνάξει για μία ανθρώπινη αστυνομία, αλλά όπως βλέπεις ύστερα από τόσα χρόνια, δεν έχει αλλάξει τίποτε.

 

Η αστυνομία πιστό σκυλί του κάθε μεγαλοεκδότη και μεγαλοεργολάβου, και παρότι το κράτος τους έχει κόψει μισθούς και συντάξεις, δεν τους έχει κόψει τη χαρά να βασανίζουν σε κάθε ευκαιρία κακοποιούς και μη (βλέπε συλληφθέντες αντιφασιστικής πορείας), οπότε ξεδίνουν κάπως τα κομπλεξικά. Αλλά μην ξεχνάμε, αν με ληστέψει κάποιος (π.χ. το κράτος το κάνει εδώ και χρόνια), ποιος θα με προστατέψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις τι ακριβώς συνέβη. Για το μόνο που δεν γνωρίζουμε είναι αν όντως ο αστυνομικός σημάδεψε τον άτυχο Γρηγορόπουλο ή αν συνέβη ατύχημα όπως λες. Και στις δύο περιπτώσεις ο αστυνομικός καταδικάζετε για φόνο διότι:

1. Παράκουσε τις εντολές που είχε (μαζί με τον συναδελφό του), να απομακρυνθεί με το περιπολικό από την περιοχή.

2. Πεζοί αναζήτησαν τους νεαρούς για τσαμπουκά.

3.  Έβγαλε το όπλο κατά τη διάρκεια της λογομαχίας που είχε.

4. Πυροβόλησε και ενώ είδε πως ο νεαρός έχει χτυπηθεί θανάσιμα, την κοπάνησε.

 

Η πρόταση σου είναι τόσο τραγική, όσο αν υποστήριζε κάποιος για τον Πακιστανό που βίασε την κοπέλα στην Πάρο στο ίδιο στυλ "δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη, μπορεί να του κουνήθηκε η κοπέλα και την βίασε, οπότε αθώος ο Πακιστανός".

Τι συνέβη είναι κάτι σχετικό. Αν εσύ αποδέχεσαι ως μάρτυρα κατηγορίας τον Ρωμανό είναι δικό σου θέμα εγώ δεν τον αποδέχομαι.

 

Δεν ξέρω αν είπε ψέματα αλλά δεν θα με ξάφνιαζε και αν είπε καθώς αποδείχτηκε ικανός για όσα έκανε αργότερα. Επομένως η μαρτυρία του έχει δεν έχει αξία τουλάχιστον για εμένα.

 

Και ναι ως ατύχημα εννοώ κατά λάθος πυροβολισμό αλλά απλά δεν ξέρω τι συνέβη. Εσείς όμως προφανώς ήσασταν εκεί και ξέρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συνέβη είναι κάτι σχετικό. Αν εσύ αποδέχεσαι ως μάρτυρα κατηγορίας τον Ρωμανό είναι δικό σου θέμα εγώ δεν τον αποδέχομαι.

 

Δεν ξέρω αν είπε ψέματα αλλά δεν θα με ξάφνιαζε και αν είπε καθώς αποδείχτηκε ικανός για όσα έκανε αργότερα. Επομένως η μαρτυρία του έχει δεν έχει αξία τουλάχιστον για εμένα.

 

Και ναι ως ατύχημα εννοώ κατά λάθος πυροβολισμό αλλά απλά δεν ξέρω τι συνέβη. Εσείς όμως προφανώς ήσασταν εκεί και ξέρετε...

3 τινά μπορεί να συνέβησαν:

1) Ο Γρηγορόπουλος έβγαλε μια σφαίρα και αυτοπυροβολήθηκε (χωρίς όπλο).

2) Ο Κορκονέας πυροβόλησε στον αέρα και το χέρι του θεού απέκρουσε τη σφαίρα.

3) Ο Κορκονέας πυροβόλησε σε ευθεία βολή (έστω χωρίς να ξέρουμε με τι στόχο), με αποτέλεσμα ή να σκότωνε κάποιο από τα παιδιά, ή κάποιον περαστικό, ή το αδέσπωτο σκυλι στο πεζοδρόμιο. Σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για φόνο από πρόθεση.

 

Προφανώς στηρίζεις τις υποθέσεις 1 και 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ατυχημα; Του γλύστρησε κι ετσι;

Αν και είμαι λίγο off-topic, είναι πολύ εύκολο να εκπυρσοκροτηθεί ένα όπλο, ειδικά εάν δεν έχουν ληφθεί συγκεκριμένα μέτρα ασφαλείας (όπου αμφιβάλω εάν τα γνωρίζουν οι αστυνομικοί μας). Βέβαια μια απλή εκπυρσοκρότηση δεν θα έστελνε την σφαίρα απέναντι αλλά κατευθείαν στο πόδι του αστυνομικού (δεδομένου ότι το έχει στην θήκη του το όπλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...