Προς το περιεχόμενο

Κεραυνος - ήλθον, είδον και απήλθον


mesas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τιμωρία από το θεό για τις παρεμβολές :P

αχαχαχαχα έλα ρε...αν είσαι σωστός...πρέπει να "ντύσεις" και τη γείωση γιατί όταν εκπέμπη η κεραία σου θα κάνει παρεμβολές σε εσένα τον ίδιο θα βλέπεις σήματα στο μηχάνημα και προφανός θόρυβο στη λύψη...τώρα χαλαρά υπάρχουν κάτι τσομπάνιδες....και πολοί μάλιστα που είναι ότι να νε....

 

Για το μέγεθος έγραψα π@... δεν παίζει ρόλο απλά έχει λιγότερες πιθανότητες ανάλογα με το ύψος τις κεραίας...να τον τραβήξει.

Δεν νομίζω πως είναι καλή ιδέα να το συνδέσεις με τη γείωση της οικοδομής γιατί ο κεραυνός ποτέ δεν ξέρει κανείς που θα καταλήξει...όπιος πει ότι μπορείς να τον "κατευθείνεις" λέει χαζομάρες απλά...είναι τόση η ισχύς που μπορεί (σίγουρα δηλαδή) να μην βρείς καν τη σωλήνα επάνω που είναι η κεραία σου...θα την λιώσει!. Μόνος σου να κατεβάσεις καλώδιο μονάχα και να σπάσεις κανένα πλακάκι κάτω είναι η λύση για να καρφώσεις τη σωλήνα...ε θα σπάσεις όσο είναι η σωλήνα...μην ανοίξεις κανένα φρεάτιο...

Γενικά αν δεν είσαι πολύ ψυλά η σχετικά σε μοναχική περιοχή δεν νομίζω πως χρειάζετε να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση παιδιά. Αν γειώσεις την κεραία δεν είναι πιο πιθανό να την χτυπήσει κεραυνός; (με την λογική ότι θα βρει καλύτερο πέρασμα  π.χ. από ένα δεντράκι δίπλα που μπορεί να χτύπαγε αν δεν ήταν γειωμένη η κεραία) Και αν την χτυπήσει, θα περάσει μεν το περισσότερο ρεύμα προς τη γείωση, αλλά σίγουρα κάποιο ρεύμα θα περάσει και από το καλώδιο και θα σου κάνει ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο φιλε, αν γειωσεις την κεραια, φτιαχνεις αλεξικεραυνο, κατι το οποιο πιστεψε δε θες. Το καλυτερο ειναι αν μπορουμε που δε μπορουμε, να φτιαξουμε απωθητικο αλεξικεραυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο και επίκαιρο, σήμερα που σε όλη την Ελλάδα ρίχνει καρεκλοπόδαρα με αστραπόβροντα.

Μια ερώτηση για τους ειδικούς: Πώς γειώνεται μια κεραία τηλεόρασης? 

Αν γειωσεις την κεραια ειναι χειροτερα. Προκαλεις τον κεραυνο να σε χτυπήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

εμενα εγινε προ κερου διακοπη ρευματος την ωρα που επεζα xbox 360 και μετα που το ανοιξα λειτουργουσαι κανονικα

και μένα πολλές φορές μου έχει συμβει αυτό.μάλιστα γινόνταν οι διακοπή για 1 δευτερόλεπτο και δεν έχω ups και παρόλαυτα ευτυχως δεν πάθανε τίποτα οι συσκευες μου.γιατί όμως?περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διακοπή φαινόταν μόνο στις λάμπες? Αν ναι τότε κατά την στιγμιαία διακοπή η τάση δεν μηδενίζεται αλλά πέφτει αρκετά.

 

Αρκετές ηλεκτρικές συσκευές έχουν τάση λειτουργίας από 120 έως 240 volt. Γι'αυτό βλέπουμε να σβήνουν στιγμιαία οι λάμπες και όχι οι ηλεκτρικές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. έσβησαν και οι τηλεορασεις,οθόνες όλα για ένα δευτερόλεπτο

ααααα άλλο κατάλαβα εγώ. Απλά στάθηκες τυχερός :P και η τάση δεν ήρθε με υπέρταση ή υπόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αντικεραυνικα ραγας που μπαινουν στον πινακα και προστατευουν απο κρουστικες υπερτασεις ολη την εσωτερικη εγκατασταση. Βγαζουν πολλες επωνυμες εταιριες και ελληνικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αντικεραυνικα ραγας που μπαινουν στον πινακα και προστατευουν απο κρουστικες υπερτασεις ολη την εσωτερικη εγκατασταση. Βγαζουν πολλες επωνυμες εταιριες και ελληνικες.

Εχω βαλει εδω και 2 χρονια στο σπιτι ενα γομαρακι της LG...Ποτε δεν ειχα προβλημα βεβαια αλλα οταν αρχισα να μαζευω διαφορες συσκευες ειπα να κανω ενα συμβολαιο ζωης..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είδα το σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου, να πω την πολύ πρόσφατη εμπειρία μου;

Έπεσε κεραυνός πολύ κοντά σε ένα σπίτι που νοικιάζω και μένω τα σαββατοκύριακα κυρίως.Εκεί έχω και το καλό το pc.Λοιπόν, με τη δύναμη του κεραυνού έχουμε και λέμε: router-splitter εξεράγησαν (κυριολεκτικά) και έβρισκα κομμάτια τους σε ακτίνα 2-3 μέτρων.Καμμένη εσωτερική (του σπιτιού) κεντρική καλωδίωση τηλεφώνου.Καμμένη μητρική.Καμμένος εξωτερικός.Καμένο ποντίκι.Καμμένη αντίσταση ηχείων.Α και φυσικά άπειρη ταλαιπωρία και νεύρα, πολλά νεύρα. ^_^

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι δεν ήταν όλα στο ρεύμα, πχ ο εξωτερικός.Το πρόβλημα είναι ότι ο κεραυνός πέρασε από τα καλώδια του τηλεφώνου, διέλυσε το ρούτερ και το σπλίττερ και πέρασε και από την άλλη πλευρά, από το ethernet, όπου δυστυχώς το καλώδιο το είχα πάνω στο pc και έκαψε ότι βρήκε δίπλα σε αυτό στη μητρική.

Οπότε επειδή κι εγώ είμαι δυστυχώς παθών, αν θέλετε την παραδοσιακή μέθοδο του τραβήγματος, πραγματικά τραβήξτε τα όλα!Ακόμα και κεραία τηλεόρασης.Το ξέρω είναι σπάσιμο να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία κάθε φορά που βρέχει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει εσένα η στραβή.Εμένα πάντως μου έκατσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...