Προς το περιεχόμενο

Κεραυνος - ήλθον, είδον και απήλθον


mesas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Ξεκινώ αυτό το ποστ βάση της πρόσφατης μου, κακής, εμπειρίας και με σκοπό να βοηθήσω άλλους να μην βρεθούν στη θέση μου και άλλοι να βοηθήσουν στον εμπλουτισμό του θέματος.

Ζω τα τελευταία χρόνια στα Χανιά Κρήτης όπου το ηλεκτρικό δίκτυο δεν φημίζεται ούτε για την απόδοση του αλλά ούτε για την ‘ευστάθεια’ του.

 

Εμπειρία Α: Πριν περίπου 15 μέρες υπήρξε μια απότομη διακοπή ρεύματος κατά τη διάρκεια βροχόπτωσης. Όταν το ρεύμα επανήλθε κατάλαβα, μετά εκπλήξεως μου, ότι το λάπτοπ μου (απαραίτητο για τη δουλεία μου εργαλείο) δεν μπορούσε περάσει πέρα από τα bios. Με από πολλή βαβούρα και με την πληροφορία ότι το blackout οφειλόταν σε κάποιο απομακρυσμένο κεραυνό κατάλαβα ότι το τροφοδοτικό του είχε καεί. Όχι δεν τη γλίτωσα και πολύ φτηνά αφού έπρεπε να αντικατασταθεί άμεσα (λόγω δουλειάς) και

έδωσα 40 Ευρώ για ένα laptop άξιας πλέον 150 Ευρώ.

 

Εμπειρία Β: Πριν από περίπου 3 μέρες κατά τη διάρκεια της βροχερής νύχτας πρόσεξα ,πρώτη φορά στα χρόνια που βρίσκομαι εδώ, ότι οι αστραπές πλησίαζαν  ασυνήθιστα κοντά στη πόλη. Έχοντας στο νού την εμπειρία Α αποφάσισα προληπτικά να βγάλω από τις πρίζες υπολογιστές, κονσόλες, ηχοσυστήματα κτλ. Μετά από λίγο ακούγεται η έκρηξη. Είχε πέσει κεραυνός ακριβώς πάνω στο κτήριο. Ένιωσα μεγάλη ανακούφιση όταν κατάλαβα τι ζημία είχα γλυτώσει. Έλα όμως που γελάστηκα. Δεν μου πέρασε από το μυαλό να βγάλω όλα τα καλώδια. Ο κεραυνός είχε πέσει πάνω στη κεραία τηλεόρασης (την οποία ο κατασκευαστής δεν φρόντισε να γειώσει κατάλληλα)  καίγοντας τον ενισχυτή σήματος της πολυκατοικίας και συνεχίζοντας προς κάθε τερματικό έκαψε τις μισές τηλεοράσεις της πολυκατοικίας και όχι μόνο. ΝΑΙ! Ταξίδεψε αρκετά δυνατός παλμός στο καλώδιο τηλεόρασης ούτος ώστε να κάψει μια οθόνη, δύο κάρτες τηλεόρασης κατά ήμισυ και κατά ήμισυ μια κάρτα γραφικών που όλα ήταν αποσυνδεδεμένα από τη παροχή ρεύματος. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο παλμός βρήκε τρόπο να ξανανεβεί μέσα από τα καλώδια τηλεφώνου και να κάψει και το ρούτερ , έτσι για σπάσιμο.  

 

Συμπέρασμα και συμβουλές:

1           Όταν πλησιάζει καταιγίδα, ή όταν θα απουσιάσετε από το σπίτι για κάποιο διάστημα  και δεν θα χρησιμοποιείτε τα ηλεκτρονικά σας αφαιρέστε κάθε καλώδιο από κάθε τερματικό. ΟΛΑ!!! Χωρίς εξαίρεση.

2          Μετά από ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι ο κεραυνός καίει επιλεκτικά τα κυκλώματα. Δηλαδή καίει τα πιο ευαίσθητα και λεπτεπίλεπτα και συνεπώς πιο ακριβά. Εξου και το κατά ήμισυ κάψιμο των καρτών τηλεόρασης και  της κάρτας γραφικών (κάηκε μόνο η θύρα DVI). Έτσι άμα βαριέστε να αφαιρέσετε όλα τα συστήματα αφαιρέστε εκείνα που σας κόστισαν περισσότερο.

3           Φροντίστε για τη κατάλληλη γείωση των κεραιών που έχετε ή άλλων καλών αγωγών όπως και του κεντρικού πίνακα σας. Θα σας σώσει από πολλά βάσαν και σκοτούρες.

4           Τα πολύπριζα ασφαλείας με θύρες για τηλέφωνο και τηλεόραση μπορεί να επαρκούν για ελαφρές αυξομειώσεις στην τάση του ρεύματος αλλά δεν θα σταθούν εμπόδιο στον κεραυνό. Εάν είναι να πάρετε κάποιο ups ή σταθεροποιητή τάση δώστε κάτι παραπάνω αφού τα φτηνά είναι πεταμένα λεφτά.  

5           Δυστυχώς τα αντικείμενα που έχουν υποστεί ζημιά από κεραυνό πολύ δύσκολα επισκευάζονται (είναι δύσκολη η διάγνωση και ο ακριβές εντοπισμός του προβλήματος) και αν είναι εφικτό μπορεί να είναι πού μεγάλο το κόστος.

 

 

Καλό θα ήταν να γράψετε και εσείς τις εμπειρίες ή συμβουλές σας ούτως ώστε να μπορούμε να προφυλάξουμε πιο σωστά τη περιουσία μας.   

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω εχω ενα πολυπριζο ασφαλειας που δε με εχει προδωσει ποτε μεχρι τωρα, παρολα αυτα οποτε πεφτει το ρευμα (γιατι οταν ξαναρχεται μπορει να εχουμε θεμα) ειτε λογω κακοκαιριας ή διακοπης απλα κλεινω το κουμπακι του και δε χρειαζεται να βγαζω μια μια τις πριζες

 

ups ειχα αλλα με ενοχλουσε ο θορυβος (δεν ειμαι βεβαιος αλλωστε για το ποσο προστατευουν) και παντα ειμαι υπερ του να τα σκαει κανεις για ενα καλο τροφοδοτικο με μεγαλη εγγυση 

 

πιστευω οτι το καλο τροφοδοτικο ειναι το Α και το Ω στη προστασια του υπολογιστη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ενα πολυπριζο ασφαλειας που δε με εχει προδωσει ποτε μεχρι τωρα, παρολα αυτα οποτε πεφτει το ρευμα (γιατι οταν ξαναρχεται μπορει να εχουμε θεμα) ειτε λογω κακοκαιριας ή διακοπης απλα κλεινω το κουμπακι του και δε χρειαζεται να βγαζω μια μια τις πριζες

 

ups ειχα αλλα με ενοχλουσε ο θορυβος (δεν ειμαι βεβαιος αλλωστε για το ποσο προστατευουν) και παντα ειμαι υπερ του να τα σκαει κανεις για ενα καλο τροφοδοτικο με μεγαλη εγγυση 

 

Ο κεραυνός δεν σε σώζει ακόμα και αν έχεις ups...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κεραυνός καίει ότι είναι και γειωμένο δυστυχώς και σ'αυτη την περίπτωση το μόνο που σε σώζει είναι αλεξικέραυνο.. επίσης φορτίζει τους πυκνωτές πρόσεξε συσκευές που ήταν σβηστές και απλά στην μπριζα όταν τις ξαναναψεις.. 

 

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο .. έκαψε τV το pc σβηστό αλλά στην μπριζα μετά απο μια εβδομάδα με το που πάτησα το κουμπί έκανε ένα μεγαλειώδης μπαμ το τροφοδοτικό .. Το αναμενο αλλά αγειωτο στερεοφωνικό συνέχιζε να παίζει ανεπηρέαστο μόλις φυσικά σήκωσα το ρελε που είχε πέσει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο που μου ηρθε τωρα , ασχετο με υπολογιστες, αλλα σχετικο ισως  με το θεμα 

 

μια φορα ειχα παω να αναψω κλιματιστικο (επανω στο ιδιο πολυπριζο ειχα τηλεοραση, dvd, xbox, σβηστα ολα εκτος της tv) και μολις ειχα παει να το ανοιξω ακουστηκαν σκασιματα και πεταχτηκαν κατι σπιθες , η πριζα του κλιματιστικου μαυρισε , το πολυπριζο αχρηστευτηκε , αλλα ολα συνεχισαν να δουλευουν

 

εκει τι ακριβως μπορει να εγινε? 



Ο κεραυνός καίει ότι είναι και γειωμένο δυστυχώς και σ'αυτη την περίπτωση το μόνο που σε σώζει είναι αλεξικέραυνο.. επίσης φορτίζει τους πυκνωτές πρόσεξε συσκευές που ήταν σβηστές και απλά στην μπριζα όταν τις ξαναναψεις.. 

για αυτο μαλλον ειχε δικιο ο ts, οταν βρεχει και κανει χαλασμο και δεν κανουμε κατι εκεινη την ωρα ας τα βγαζουμε καλου κακου απο τη πριζα 

 

εγω παντως το τηρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλό το ποστ και καλά κάνεις, έχουμε πάθει και μεις με του συζύγου τον υπολογιστή το σταθερό μια φορά το ίδιο πριν χρόνια, και κάηκε το τροφοδοτικό και έτρεχα να πάρω άλλο να το αλλάξω. Αυτή τη στιγμή γίνεται ο χαμός του αιώνα έξω (Πειραιας) και έχω βγάλει απο την πρίζα τηλεοράσεις νόβα κλπ και τον υπολογιστή, έχω αφήσει μόνο το λαπτοπ στο οποίο είμαι να φορτίζει στα γρήγορα και θα το βγάλω κι αυτό. Θέλει πολλή προσοχή όντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λύση για το κεραυνό εκτός αλεξικέραυνου....ως ραδιοερασιτέχης μιλάω κιόλας που έχω κεραίες επάνω στο σπίτι...απλά παρακαλάς να μην πέσει επάνω σου :P

Δεν μιλάμε πως θα περάσει μέσα απο το κύκλωμα αλλά θα σου εξαφανίσει τα καλώδια...σε συνάδελφο ραδιοερ. που έπεσε σε κεραία του επάνω...η κάθοδος έγινε καπνός...και μιλάμε για καλώδια καλά όχι απλά οικιακών συσκευών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι πριζες είναι κρυμμενες, πρεπει να μετακινώ συνθετα κτλπ.

Πρέπει να βρούμε μία καλύτερη λύση.

και μένα είναι ημικρυμμένες, αλλά έχω βάλει πολύπριζα και έχω σιγουρευτεί ότι μπορώ τουλάχιστον να βγάλω απο την πρίζα την τηλεόραση, νοβα, apple tv κλπ κλπ (τα οποία είναι πάνω σε ένα πολύπριζο ολα και το βγαζω απο την πρίζα) και στο πολύπριζο του υπολογιστή (που έχει UPS) βγάζω τουλάχιστον το καλώδιο του υπολογιστή από πισω απο τον υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο και επίκαιρο, σήμερα που σε όλη την Ελλάδα ρίχνει καρεκλοπόδαρα με αστραπόβροντα.

Μια ερώτηση για τους ειδικούς: Πώς γειώνεται μια κεραία τηλεόρασης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο και επίκαιρο, σήμερα που σε όλη την Ελλάδα ρίχνει καρεκλοπόδαρα με αστραπόβροντα.

Μια ερώτηση για τους ειδικούς: Πώς γειώνεται μια κεραία τηλεόρασης? 

Κατεβάζοντας ένα καλώδιο...(χοντρό δεν θέλει πολύ αν είναι για tv οκ) κάτω στη γή....θα ανοίξεις μια τρύπα στο έδαφος και θα καρφώσεις το καλώδιο σε μια χαλκοσωλήνα...αυτήν θα είναι μέσα στη γή καλά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και σε εμενα οι πριζες ειναι κρυμενες, εχω τραβηξει πολυπριζο με διακοπτη, οποτε το ολο θεμα καταληγει στο να κανω ενα κλικ στο πολυπριζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζοντας ένα καλώδιο...(χοντρό δεν θέλει πολύ αν είναι για tv οκ) κάτω στη γή....θα ανοίξεις μια τρύπα στο έδαφος και θα καρφώσεις το καλώδιο σε μια χαλκοσωλήνα...αυτήν θα είναι μέσα στη γή καλά μέσα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δεν δευκρινησά καλά το πρόβλημα  H κεραία είναι στον 5ο όροφο ταράτσα. Το σπίτι  αστικό σε πόλη , χώμα ελεύθερο δεν υπάρχει. Εγκατάσταση γείωσης σαν και αυτη που περιγράφεις  έχει γίνει από  ηλεκτρολόγο αλλά είναι συνδεδεμένη με το ηλεκτρικό κύκλωμα (Δεν ξέρω που και πως)

Πρέπει να κατέβει άλλη ξεχωριστή γραμμή από πάνω στο έδαφος ή μπορεί να συνδεθεί με την γείωση του ρεύματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει λύση για το κεραυνό εκτός αλεξικέραυνου....ως ραδιοερασιτέχης μιλάω κιόλας που έχω κεραίες επάνω στο σπίτι...απλά παρακαλάς να μην πέσει επάνω σου :P

Δεν μιλάμε πως θα περάσει μέσα απο το κύκλωμα αλλά θα σου εξαφανίσει τα καλώδια...σε συνάδελφο ραδιοερ. που έπεσε σε κεραία του επάνω...η κάθοδος έγινε καπνός...και μιλάμε για καλώδια καλά όχι απλά οικιακών συσκευών...

τιμωρία από το θεό για τις παρεμβολές :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...