Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού απο e-shop ή Skroutzομάγαζο;


Saviolakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η διαφορα πιστευω ειναι στο aftersales γι'αυτο και μιλαμε για εγγυηση κλπ. Η συσκευη και παραεισαγωγης να ειναι, σφραγισμενη ειναι, οποτε ειναι σαν ολες τις αλλες... το μετα ειναι το θεμα και αν γινει κατι που παει και ποιοι το ελεγχουν/φτιαχνουν κλπ...

Απο τη στιγμη που ισχυει η πανευρωπαικη εγγυηση απλα το στελνεις στην αντιπροσωπεια.

 

Ουτε εγω εχω εμπειρια απο after sales για το καταστημα παρεμπιπτοντως, αλλα φανταζομαι το μονο after sales που θελει καποιος σε τετοια φαση ειναι να δεχονται DOA που δεν εχω ακουσει κατι αρνητικο. Η θετικη μου γνωμη εχει να κανει με το χρονο παραδοσης και την επικοινωνια παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο τη στιγμη που ισχυει η πανευρωπαικη εγγυηση απλα το στελνεις στην αντιπροσωπεια.

 

Ουτε εγω εχω εμπειρια απο after sales για το καταστημα παρεμπιπτοντως, αλλα φανταζομαι το μονο after sales που θελει καποιος σε τετοια φαση ειναι να δεχονται DOA που δεν εχω ακουσει κατι αρνητικο. Η θετικη μου γνωμη εχει να κανει με το χρονο παραδοσης και την επικοινωνια παντως :)

Το doa πέρα απο κάποιες εξαιρέσεις προϊόντων .. Δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς . Το επιβάλει η νομοθεσία και ειναι 7 ημέρες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα αξιοπιστίας το e shop σαφώς υπολείπεται.Ιδίως όταν δεν έχει άμεσα διαθέσιμο κάτι οι πιθανότητες να τρέχεις αυξάνονται γεωμετρικά.Μια ματιά στο αντίστοιχο θέμα παραπόνων για το eshop θα σε πείσει..

 

Το birdphone από την άλλη στέκεται αρκετά καλά.Δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας,ούτε κ κάλυψης για την εγγύηση.Προσωπικά θα έριχνα κ μια ματιά στο kinitomania όμως,από εκεί έχω εμπειρία και μπορώ να το προτείνω δίχως επιφύλαξη.Ιδίως αν είναι και φθηνότερο από τα 2 προαναφερθέντα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμο θεμα. Κι επειδη κι εγω το σκεφτομαι το σκρουτζ (γιατι οχι?) αναρωτιεμαι, σε σχεση με αγορα απο εξωτερικο (ΕΕ) πως ειναι τα πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ελληνικά καταστήματα ποτέ δεν μπορείς να'σαι σίγουρος.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, ωστόσο οι νόμοι είναι νόμοι και αν τους γνωρίζουμε (δηλαδή τα δικαιώματά μας) μπορούμε να διεκδικήσουμε οτιδήποτε είναι θεσπισμένο από αυτούς.

Απλά γενικά σα λαός δεν διεκδικούμε και αποδεχόμαστε με ηττοπάθεια οτιδήποτε μας επιβάλλουν οι επιχειρήσεις, τις περισσότερες φορές χωρίς να γνωρίζουμε καν ότι υπάρχουν νόμοι που μας προστατεύουν ως καταναλωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πραγματικά απορώ με κάποιους που παίρνουν π.χ Galaxy S3 από Γερμανούς , Πλαίσια κτλπ στα 600+ και στα σκρουτζομαγαζα κοστίζει τουλάχιστον 200 ευρώ κάτω , στα 428€. Άκομα και στις αγγελίες τα πουλάνε πιο ακριβά !!! Όποτε έχω χρειαστεί να στείλω Samsung συσκευή και Nokia από Σκρουτζ , δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ούτε καν την απόδειξη δεν ζητάνε στο σέρβις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πραγματικά απορώ με κάποιους που παίρνουν π.χ Galaxy S3 από Γερμανούς , Πλαίσια κτλπ στα 600+ και στα σκρουτζομαγαζα κοστίζει τουλάχιστον 200 ευρώ κάτω , στα 428€. Άκομα και στις αγγελίες τα πουλάνε πιο ακριβά !!! Όποτε έχω χρειαστεί να στείλω Samsung συσκευή και Nokia από Σκρουτζ , δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ούτε καν την απόδειξη δεν ζητάνε στο σέρβις

 Αυτό το λες αλήθεια ότι δε ζητάνε την απόδειξη ή προσπαθείς να μας κάνεις καραφλούς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν στέλνεις μόνος σου το κινητό κατευθείαν στα επισκευαστικα κεντρα , (χωρίς δλδ να το πας στο καταστημα που το πηρες) δεν χρειαζετε αποδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν στέλνεις μόνος σου το κινητό κατευθείαν στα επισκευαστικα κεντρα , (χωρίς δλδ να το πας στο καταστημα που το πηρες) δεν χρειαζετε αποδειξη.

Ωραία. Και στο επισκευάζουν δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aftersales δεν εχει χρεαστει μεχρι τωρα,σχεδον σε κανενα ιντερνετικο μαγαζι απο το οποιο εχω αγορασει.

Και αν χρειαστείς τι γίνεται; Είσαι σίγουρη ότι θα υπάρχει αύριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και αν χρειαστείς τι γίνεται; Είσαι σίγουρη ότι θα υπάρχει αύριο;

To μονο aftersales που θεωρω πως μπορει να χρειαστει ειναι σε περιπτωση DOA που γινεται εντος 7 ημερων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Οταν στέλνεις μόνος σου το κινητό κατευθείαν στα επισκευαστικα κεντρα , (χωρίς δλδ να το πας στο καταστημα που το πηρες) δεν χρειαζετε αποδειξη.</p>

 

Τσου.

Στην smartek στο Χαϊδάρι που ειναι το επίσημο service της Samsung μου ζήτησαν απόδειξη αγοράς για να δουν αν είμαι εντός της διετούς εγγύησης.

Πήγα να παίξω ένα στοίχημα και όταν γύρισα μου το είχαν φτιάξει!

1 hour service.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...