Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού απο e-shop ή Skroutzομάγαζο;


Saviolakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/7/2023 στις 7:17 ΜΜ, stelios120 είπε

Ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού Xiaomi και το βρίσκω στο e-shop σε πολύ καλύτερη τιμή απο τα καταστήματα. Έχει αγοράσει Xiaomi κανείς απο το e-shop, να μου πεί εάν είναι επίσημης εισαγωγής και όχι παραεισαγωγής ώστε να μην έχω θέμα με εγγύηση και να έχει και τις ελληνικές μπάντες των εταιριών κινητής τηλεφωνίας; 

Είχα αγοράσει poco και κάηκε(μάλλον,δεν μου είπαν τι πρόβλημα είχε) μέσα στα δύο χρόνια που σου δίνουν εγγύηση.Δεν κατάφεραν να το φτιάξουν και μου έδωσαν όλο το ποσό που κόστιζε το κινητό για αγορά καινούριου.Δε νομίζω να βρεις καλύτερα σε θέμα εγγύησης από το eshop.Γιατί αν χαλάσει μέσα στην εγγύηση τουλάχιστον δε θα κλαις τα χρήματα σου και το βασικό απλά τους το δίνεις και δεν μπλέκεις με μεσάζωντες(κούριερ και άλλα πήγαινε έλα).Και δεν είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις το ίδιο κινητό σε περίπτωση που δε φτιάχνεται.Το ποσό μένει στο όνομα σου και μπορείς να αγοράσεις οτιδήποτε.Και αν είναι κάτι ακριβότερα απλά πληρώνεις τη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κατάστημα αυτό φέρνει προιόντα από διάφορους προμηθευτές ,και υπάρχει ανάλογη αντιμετώπιση σε κάποιο θέμα. Γρήγορη ή χρονοβόρα με θετική ή αρνητική κατάληξη ,είναι ανάλογα που πρέπει να το στειλουν για έλεγχο, και εκει ότι τους πουν για τις καλύψεις .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σας .

Εχοντας αγορασει αρκετα κινητα απο επισημους κ μη , εφτασα να αναρωτηθω αν οντως ειναι ρισκο να αγορασει καποιος απο μαγαζι με παραεισαγωγη.

Συγκεκριμενα βρηκα το Χ samsung κινητο στο πλαισιο 1480€ και σε μαγαζι απο bestprice 1190€.  Στο πλαισιο με πληροφορησαν πως αν συμβει κατι η εγγυηση δεν με καλυπτει απο την samsung greece και οτι παιζει να με στειλουν στην ταδε χωρα απο την οποια εχει ερθει η συσκευση & μπορει να μεινω ξεκρεμμαστος .

Αληθευει ; Εχοντας αποδειξη αγορας και εντος Ευρωπης η εταιρια δεν εχει υποχρεωσει να καλυψει την οποια δυσλειτουργια για 2 χρονια ;

ΥΓ δεν εχω αγορασει ακομα λογω της κακιστης επικοινωνιας με το πλαισιο. Χθες το απογευμα μου εδωσαν προσφορα η οποια σημερα που πηγα να αγορασω αποφασισαν πως δεν ισχυει - ενω ειχαν πει οτι θα ισχυει κανονικα . Προταθηκε αν θελω να μου κανουν καλυτερη τιμη στα «τζαμακια» . Γελαω πραγματικα με τα χαλια τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, daforte90 είπε

Καλησπερα σας .

Εχοντας αγορασει αρκετα κινητα απο επισημους κ μη , εφτασα να αναρωτηθω αν οντως ειναι ρισκο να αγορασει καποιος απο μαγαζι με παραεισαγωγη.

Συγκεκριμενα βρηκα το Χ samsung κινητο στο πλαισιο 1480€ και σε μαγαζι απο bestprice 1190€.  Στο πλαισιο με πληροφορησαν πως αν συμβει κατι η εγγυηση δεν με καλυπτει απο την samsung greece και οτι παιζει να με στειλουν στην ταδε χωρα απο την οποια εχει ερθει η συσκευση & μπορει να μεινω ξεκρεμμαστος .

Αληθευει ; Εχοντας αποδειξη αγορας και εντος Ευρωπης η εταιρια δεν εχει υποχρεωσει να καλυψει την οποια δυσλειτουργια για 2 χρονια ;

ΥΓ δεν εχω αγορασει ακομα λογω της κακιστης επικοινωνιας με το πλαισιο. Χθες το απογευμα μου εδωσαν προσφορα η οποια σημερα που πηγα να αγορασω αποφασισαν πως δεν ισχυει - ενω ειχαν πει οτι θα ισχυει κανονικα . Προταθηκε αν θελω να μου κανουν καλυτερη τιμη στα «τζαμακια» . Γελαω πραγματικα με τα χαλια τους .

Εφόσον το κινητό Samsung που θα αγοράσεις είναι EU, δηλαδή προορίζετε για την αγορά της ΕΕ, τότε η Ελληνική αντιπροσωπία Samsung σε καλύπτει 100% χωρίς καμία ερώτηση.

Το πρόβλημα είναι αν η συσκευή προορίζετε για τρίτες χώρες, πχ Ινδία, Κίνα, Μέση Ανατολή κλπ κλπ. εκεί δεν σε καλύπτει.

Το 99.9% των καταστημάτων, φέρνουν κινητά παρά εισαγωγής από χώρες της ΕΕ (πχ Πολωνία, Τσεχία κλπ κλπ) οπότε δεν θα έχεις κανένα θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πανε να το κανουν λεγοντας ανακριβειες και ψεματα , σαφως θα εκτεθουν.

Ηταν στραβος ο γιαλος, εκαναν και αυτο με την προσφορα που δεν τηρησαν - ουτε ευρω απο εμενα.

Θα περιμενω να πεσει λιγο σε bestprice και θα το παρω απο εκει. Η καταληξη στην περιγραφη του κινητου ειναι EU ,πιστευω το τονιζουν τα καταστηματα για αυτον τον λογο.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Για την περιπτωση του e-shop.gr , απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος, εχω να πω μονο καλα.

Ακομα και για apple κινητο που αγορασα τον Μαρτιο 2023 και ελεγε 1 χρονο εγγυηση , μετα απο επικοινωνια με το support επιβεβαιωσαν πως ισχυει οτι λεει η ευρωπαικη νομοθεσια για τα 2 χρονια και οχι 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο s23 Ultra. Ας μας πει κάποιος που το αγόρασε από bestprice από ποιο κατάστημα το αγόρασε και αν στην απόδειξη έγραφαν το IMEI (πολύ σημαντικό ώστε η εγγύηση των δύο ετών να ξεκινάει από την ημέρα της αγοράς και όχι από την ημέρα της κατασκευής του τηλεφώνου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως. Το θελω για δευτερο κινητο, ουσιαστικα οταν κλεινω της δουλειας να ασχολουμαι με αυτο. Αν καποιος εχει εμπειρια με αγορα θα ηταν μεγαλη βοηθεια οπως λες.

Ειχα μια θεαματικη διαμαχη με την DELL Greece για την εγγυηση καινουριου φορητου υπολογιστη ,κατα την οποια ειπαν πως η εγγυηση ξεκιναει απο την ημερομηνια παραγωγης(!!!) του μηχανηματος. Γελασαν και οι πετρες. Σαφως αναθεωρησαν. Δηλαδη αν καθεται σε ενα μαγαζι ενα προιον δυο χρονια και το αγορασουμε θα ειναι χωρις εγγυηση. Παρανοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, daforte90 είπε

Ειχα μια θεαματικη διαμαχη με την DELL Greece για την εγγυηση καινουριου φορητου υπολογιστη ,κατα την οποια ειπαν πως η εγγυηση ξεκιναει απο την ημερομηνια παραγωγης(!!!) του μηχανηματος. Γελασαν και οι πετρες. Σαφως αναθεωρησαν. Δηλαδη αν καθεται σε ενα μαγαζι ενα προιον δυο χρονια και το αγορασουμε θα ειναι χωρις εγγυηση. Παρανοια.

Το ίδιο λέει και η Samsung αν στην απόδειξη αγοράς δεν αναγράφεται το IMEI. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daforte90 είπε

Α! Και αυτοι αστειοι!

Μην μου τυχει. Θα φτασω στα ακρα.😈

Κοίταξε, υπάρχουν κάποια καταστήματα που είναι σοβαρά. Με τη Samsung δεν πρόκειται να κάνεις κάτι γιατί είναι η τακτική τους αυτή. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο το ηλεκτρονικό κατάστημα που θα το αγοράσεις, να επιβεβαιώσεις ότι είναι EU (προορίζεται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης) και μετά να τους πεις να γράφουν στην απόδειξη και το imei και μετά θα είσαι πλήρως καλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι .

Από πολύ γνωστό μαγαζί best price έχω παρει απο εκει 5 iphone και ένα Samsung - έμαθα πως  η εγγύηση είναι κανονικά της Samsung . 
Ήθελα δόσεις με πιστωτική ομως και κινήθηκα προς το επίσημο site της Samsung όπου έχουν δόσεις και έκαναν δώρο ακουστικά. Κάπου κόλλησα και πήρα τηλ ώστε να βοηθήσουν . Λέω ισχύει και το δώρο που μπαίνει στο καλάθι μαζί με το κινητό ; Απάντηση αρνητική . Κόλλησε το site και καλά . Να τους πω ότι είναι ότι να ναι και παραπλανούν ; Δεν αξίζει καν .

Ακούω τα καμπανάκια να μου λένε να μείνω μακρυά από όλες αυτές τις ταρζανιές των «μεγάλων» . Το πιο πιθανό είναι να το πάρω κασέρι από το μαγαζί του best price μόλις πέσει λίγο ακόμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάποιος που αγόρασε πρόσφατα με ή χωρίς την προσφορά να ξέρουμε τι ισχύει.

Και πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα να αναφέρεις και το όνομα της αλυσίδας αλλά και του καταστήματος του bestprice που αγόρασες όλα αυτά τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν παραβιαζω καποιον κανονα ,εννοειται, ειναι το netmobile.gr.

Επίσης ,προς μεγάλη μου έκπληξη ,με κάλεσαν απο την Samsung εχθές ώστε να με ενημερώσουν πως ισχύει κανονικά η προσφορά με τα ακουστικά μέχρι τέλος Αυγούστου.

Επεξ/σία από daforte90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...