Προς το περιεχόμενο

Μειώσεις τιμών στα MacBook με Retina και αναβάθμιση των χαρακτηριστικών τους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα κάνουν έτσι; Ούτε για αστείο δεν αξίζουν τόσα λ7.  Πρόσφατα ένα φίλος πήρε το Mini i7 που είναι φοβερό (με 700κάτι ευρώ από Γερμανία) και αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να δώσει κάποιος άλλα 1300 ευρώ για μια 13" οθόνη (αντί για μια high-end Dell ας πούμε), ένα πληκτρολόγιο αμφιβόλου εργονομίας (αντί για ένα desktop set της Logitech), και λιγότερες θύρες. Και θα σου μείνουν και λ7. Η φορητότητα είναι ένας λόγος, αλλά για μένα όχι αρκετά σημαντικός για να την πληρώσεις όσο-όσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πλάκα κάνουν έτσι; Ούτε για αστείο δεν αξίζουν τόσα λ7.  Πρόσφατα ένα φίλος πήρε το Mini i7 που είναι φοβερό (με 700κάτι ευρώ από Γερμανία) και αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να δώσει κάποιος άλλα 1300 ευρώ για μια 13" οθόνη (αντί για μια high-end Dell ας πούμε), ένα πληκτρολόγιο αμφιβόλου εργονομίας (αντί για ένα desktop set της Logitech), και λιγότερες θύρες. Και θα σου μείνουν και λ7. Η φορητότητα είναι ένας λόγος, αλλά για μένα όχι αρκετά σημαντικός για να την πληρώσεις όσο-όσο.

Συγγνώμη αλλα ή εχω πιει και δεν μπορω να σε καταλάβω ή κάτι αλλο δεν παει καλα! Τι σχεση εχει ενα desktop με ενα λαπτοπ; Γιατι τα συγκρίνουμε; Αποτελεί το ενα εναλλακτική του αλλου και δεν το ξερω; Να το ξερω αν ειναι αυριο που εχω μια παρουσίαση εκτος, να πάρω το μίνι απο το σπιτι, την 24" dell, το πληκτρολόγιο, το ποντίκι, ενα πολυμπριζο και τα καλώδια, να τα φορτωθω στην πλάτη και να παω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να γινει συζητηση για την είδηση και οχι για το

 

1) οσοι τα παιρνουν ειναι κοροιδα

2) τι να την κανεις την ρετίνα

3) η apple ειναι η χειρότερη εταιρια στον κόσμο

4) τα windows desktops ειναι καλύτερα

5) η apple κλέβει τον κόσμο

 

κτλπ κτλπ

 

δεν γινετε?

 

Όχι. Και ποιος είσαι εσύ που θα καθορίσεις πώς θα γίνει η συζήτηση.

 

1) Μεγαλύτερα, δεν υπάρχουν

2)Retina rocks αλλά όχι να πουλήσω και το νεφρό μου

3) Συμφωνώ 100000%

4) Επίσης

5) Επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα αναφερθηκα σε ενα απο αυτα που ανεφερε το αρθρο και συζηταγε ο φιλος και ο Manuel.

 

Εδω ο φιλος ο  Manuel θεωρει ολες τις οθονες των Mac  καταπληκτικες... Ακομα και των macbook air που αναφερει το αρθρο και πιστευω πως εσυ θεωρεις πως απεχουν παρασαγκας απο του macbook pro retina ή ενος pc laptop με ips panel full hd.

 

Ρε haHa ξεκόλλα με τα MacBook Air! Μόνο εσύ τα αναφέρεις, δεν υπάρχουν στη συζήτηση! ΟΚ, υπάρχουν στο αρχικό άρθρο, αλλά στη συζήτηση που κάνουμε ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ για αυτά!

 

Εγώ για τις οθόνες, απάντησα σε αυτό που έγραψες:

 

 

 

 

Το αρθρο αναφερεται και στα macbook air.

 

Συμφωνεις ομως απο οτι καταλαβα οτι τα macbook air και ιδιαιτερα τα macbook pro 13" ειναι ακριβοτερα(κ στην περιπτωση του macbook pro 13" πολυ ακριβοτερα) με αισθητα υποδεεστερη οθονη απο αλλες προτασεις?

 

 

 

 

και νόμιζα ότι εννοούσες ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τα macbook pro (όπως γράφεις). Σε αυτά αναφερόμουν. Δε με ενδιαφέρουν τα air. Μπορεί να είναι καλά, μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλα ή εχω πιει και δεν μπορω να σε καταλάβω ή κάτι αλλο δεν παει καλα! Τι σχεση εχει ενα desktop με ενα λαπτοπ; Γιατι τα συγκρίνουμε; Αποτελεί το ενα εναλλακτική του αλλου και δεν το ξερω; Να το ξερω αν ειναι αυριο που εχω μια παρουσίαση εκτος, να πάρω το μίνι απο το σπιτι, την 24" dell, το πληκτρολόγιο, το ποντίκι, ενα πολυμπριζο και τα καλώδια, να τα φορτωθω στην πλάτη και να παω! :P

 

Δεν διάβασες προσεκτικά το ποστ μου.  Δεν συγκρίνω τα μηχανήματα. Απλά παίρνω τα specs τους ως στοιχεία που αποδεικνύουν την τραγική τιμολόγηση των μακμπουκ.

 

Κατ'αρχήν το Mini δεν είναι ένα οποιοδήποτε desktop γιατί είναι θαύμα εσωτερικού σχεδιαμσού/συναρμολόγησης, αλλά ας πούμε ότι αυτό το αφήνω στην άκρη. 

Αυτό που είπα έχει να κάνει καθαρά με τις τιμές των εν λόγω προϊόντων σε σχέση με το κόστος των υλικών και την "φορητότητα" που ευαγγελίζονται οι fans, και πώς η παπάτζα αποδεικνύεται από την ίδια την τιμολογιακή πολιτική της Apple.  Πουλάει ένα σούπερ μηχάνημα με 700 ευρώ, του προσθέτει μια καλή οθόνη κι ένα πληκτρολόγιο, σακατέυει τη συνδεσιμότητά του, και το πουλάει 2 χιλιάρικα.  Η μοναδική διαφορά που υποτίθεται ότι δικαιολογεί την διαφορά τιμής είναι η φορητότητα.  Ε, λοιπόν, όχι, δεν αξίζει άλλα 1300 ευρώ μόνο η φορητότητα (γιατί αν σταθούμε μόνο στα υλικά δεν αξίζει ούτε για πλάκα).

 

Όπως καταλαβαίνεις, με βάση το παραπάνω δεν έχει καμία σχέση εάν το ένα είναι φορητό και το άλλο όχι, γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό και μόνο το feature δεν δικαιολογεί τη διαφορά τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν πρόκειται για δουλειά είναι υπερβολικό να δώσεις τόσα φράγκα για Macbook.

Αν σου περισσεύουν δεν το συζητάμε.

Αλλά για office,browsing με 400€ pc laptop είσαι super.

Αν θες να το παίξεις εναλλακτικά χτυπάς αυτά τα ωραία laptop με Windows 8(όχι τα RT) που έχουν αφαιρούμενη οθόνη αφής ώστε να γίνονται και tablet.

Έτσι με κόστος κοντά στο 1000άρικο έχεις tablet και laptop με το τελευταίο λειτουργικό της MS.

 

Περί ορέξεως βέβαια...

 

Προσωπικά δεν με χαλάει ένα Macbook Pro Retina 15" αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ανάγκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλα ή εχω πιει και δεν μπορω να σε καταλάβω ή κάτι αλλο δεν παει καλα! Τι σχεση εχει ενα desktop με ενα λαπτοπ; Γιατι τα συγκρίνουμε; Αποτελεί το ενα εναλλακτική του αλλου και δεν το ξερω; Να το ξερω αν ειναι αυριο που εχω μια παρουσίαση εκτος, να πάρω το μίνι απο το σπιτι, την 24" dell, το πληκτρολόγιο, το ποντίκι, ενα πολυμπριζο και τα καλώδια, να τα φορτωθω στην πλάτη και να παω! :P

Μη ξεχάσεις το UPS για να τα τροφοδοτήσεις περίπου 10 ώρες - ανεξάρτητα εάν έχει ρεύμα εκεί που θα είσαι η όχι!

 

Παίδες, δεν καταλαβαίνω γιατί μερική τόσο άγχος με την Apple. Η μόνο κριτική είναι η ψηλή τιμή.

Και όσα δεν φτάνει η Αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Αυτό έχω καταλάβει. Τώρα αν δουλεύω MAC / ASUS / SONY τι ρόλο παίζει;

Δικά μου λεφτά είναι, και τα σκάω όπου θέλω. Και αν είμαι θύμα και κορόιδο που τα σκάω στην Apple, είμαι και

θύμα επειδή γουστάρω την LG οθόνη και όχι την Medion, είμαι θύμα επειδή γουστάρω το Audi και όχι το Toyota...

 

Μερικοί δεν πάτε καθόλου καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά για office,browsing με 400€ pc laptop είσαι super.

 

Μόνο εδώ θα διαφωνήσω.  Όποιος πάρει macbook για σοβαρή και εκτεταμένη δουλειά Office, έχει κάνει το μεγαλύτερο λάθος (δεν μιλάμε για 5 αράδες μια στο τόσο σε pages).  Και στα άλλα μπορεί να πω ΟΚ, αλλά το office το έχω φάει με το κουτάλι, και είμαι 1000% κάθετος ότι όποιος επιμένει ότι είναι ίδιο είτε τρολάρει, είτε δεν έχει δουλέψει ποτέ Office Win.  Απλά ΔΕΝ συγκρίνονται.  Τα δουλεύω και τα δύο σε καθημερινή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ο Tim Cook δήλωσε ότι η Apple θα αποδεχθεί χαμηλότερα περιθώρια κέρδους για στρατηγικούς λόγους επειδή έχει την πεποίθηση ότι μπορεί να αντεπεξέλθει στη ζήτηση και να περιορίσει ταυτόχρονα το κόστος."

 

Θα κάνει τέτοιο πράγμα η apple; Θα αποδεχθεί τέτοιο πράγμα; Ε όχι!

 

Δύσκολοι καιροί για κλέφτες.  Ακόμα κι αυτοί ρίχνουν νερό στο κρασί τους.

 

Υ.Γ Αν ήταν φτηνά τα apple ουδείς θα τα αγόραζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω το 13' με 256GB Ram που γράφει στο τέλος. Έτσι να το ανοίγεις και να πιάνουν οι εφαρμογές το 1%. Να σας δω μετά όλους με τα pc........................ και τα linux.............................................................!

 

Ο SSD δεν είναι RAM, δεν υπάρχουν ακόμα ram chips πάνω από 8GB, και δεν υπάρχει περίπτωση laptop 13 inch να έχει 32 υποδοχές για ram. Ούτε το mac pro, ούτε τα pc δεν παίρνουν τόσο ακόμα. Επίσης η pure ram είναι άχρηστη, πιο σημαντική είναι η ταχύτητα της ram παρά να έχεις ένα κάρο αχρησιμοποίητη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι χρήστες έθεσαν σαν επιχείρημα για να αγοράσει κανείς apple Προϊόν το ότι είναι «όμορφα», παρακαλούνται να ακυρώσουν την συνδρομή τους στο ίντερνετ ΤΩΡΑ.

 

Για το λειτουργικό, other words to stay in love, επειδή είναι του Αγίου Βαλεντίνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν πρόκειται για δουλειά είναι υπερβολικό να δώσεις τόσα φράγκα για Macbook.Αν σου περισσεύουν δεν το συζητάμε.Αλλά για office,browsing με 400€ pc laptop είσαι super.Αν θες να το παίξεις εναλλακτικά χτυπάς αυτά τα ωραία laptop με Windows 8(όχι τα RT) που έχουν αφαιρούμενη οθόνη αφής ώστε να γίνονται και tablet.Έτσι με κόστος κοντά στο 1000άρικο έχεις tablet και laptop με το τελευταίο λειτουργικό της MS.Περί ορέξεως βέβαια...Προσωπικά δεν με χαλάει ένα Macbook Pro Retina 15" αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ανάγκη.

Μπααα. Ετσι εχεις μια μ@λακ!@ που δεν ειναι ουτε laptop ουτε tablet. Και την πληρωσες και 1000€.

Εκτος βεβαια κι αν μου βρεις λαπτοπ με 64gb μνημη (τα μισα πιασμενα) ή tablet που να κραταει η μπαταρια του για 5 ωρες το πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εφόσον δεν πρόκειται για δουλειά είναι υπερβολικό να δώσεις τόσα φράγκα για Macbook.Αν σου περισσεύουν δεν το συζητάμε.Αλλά για office,browsing με 400€ pc laptop είσαι super.Αν θες να το παίξεις εναλλακτικά χτυπάς αυτά τα ωραία laptop με Windows 8(όχι τα RT) που έχουν αφαιρούμενη οθόνη αφής ώστε να γίνονται και tablet.Έτσι με κόστος κοντά στο 1000άρικο έχεις tablet και laptop με το τελευταίο λειτουργικό της MS.Περί ορέξεως βέβαια...Προσωπικά δεν με χαλάει ένα Macbook Pro Retina 15" αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ανάγκη.

Μπααα. Ετσι εχεις μια μ@λακ!@ που δεν ειναι ουτε laptop ουτε tablet. Και την πληρωσες και 1000€.

Εκτος βεβαια κι αν μου βρεις λαπτοπ με 64gb μνημη (τα μισα πιασμενα) ή tablet που να κραταει η μπαταρια του για 5 ωρες το πολυ

Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.Δες λίγο Lenovo Ideapad Yoga 13 με κόστος κοντά στα 800€.i78GB RAM128GB SSDΜια χαρα ειναι αυτή η κατηγορία laptop.Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω ενα μυστικό;

 

Η apple σκέφτηκε να αξιοποιήσει τις retina οθόνες κάπως διαφορετικά σε σχεση με αυτο που φαντάζεσαι οταν αξιολογεις την ανάλυση τους σε σχεση με την εμπειρία σου με τα windows! Η default ρύθμιση σε ενα retina MacBook ειναι το να εχει την οπτική προοπτική που είχαν τα non retina μοντέλα με τη διαφορα πως εκει που πριν υπήρχε ενα pixel, να έχεις πλεον 4. Το μέγεθος του desktop και των παραθύρων δηλαδη ειναι οσο και στα απλα μοντέλα, με τη διαφορα πως η εικονα εχει 4 φορες περισσοτερα pixels. Προφανώς μπορεις να το αλλάξεις και να έχεις όντως ενα desktop με μικροσκοπικά εικονίδια, αλλα χάνεις λιγο τη "retina αισθηση".

 

Φοβερό ε;

 

:P

 η ειρωνεία σου ειναι διασκεδαστική.

 

μίλησα για το audio κομμάτι και εκεί ουτε το cubase αλλα ακόμα περισσότερο το logic που ειναι και της μαμα apple δεν υποστηρίζουν το scaling για της ρετινα ακομα... οπότε ολα φαίνονται πολυ.... funky ακόμα στην super duper ρετινα (που ειναι όντος φοβερή.. αλλα τον επαγγελματία τον εχουν χεζμενο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...