Προς το περιεχόμενο

Αγορά Η/Υ


xCMP7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να αγοράσω έναν καινούργιο υπολογιστή και θα ήθελα να ακούσω μερικές συμβουλές..

 

=> H χρήση του προορίζεται για video editing(με άνεση), internet, ταινίες και ελάχιστα games τύπου LOL.

 

=> Θα μου προτείνατε Laptop ή PC?

 

=> Το budget είναι περίπου έως (μέγιστο) 700 ευρώ.

 

=> Θα ήθελα να μου δείχνατε μερικές προτάσεις.

 

ΥΓ: Έχω υπόψη μου κάποιες επιλογές :

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/ypologistes/etoimoi-ypologistes/Turbo-X-Pegasus%C2%A0-P100.htm 

 

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop/Turbo-X-Blade-i532-450.htm

 

Τι λέτε?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες παιχνίδια όχι λαπτοπ και όχι έτυμο σταθερό

απαντά εδώ για να μας βοήθειες λίγο  

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε :

Χρήση υπολογιστή :

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 φορές κομμάτι κομμάτι να το χτίσεις παρά έτοιμο κι εννοείται desktop.

 

Έτσι θα βάλεις ποιοτικότερα μέρη στις σωστές τιμές. ;)

 

Όμως, έχεις ανοίξει το θέμα σε λάθος ενότητα.

 

Εδώ: http://www.insomnia.gr/forum/49-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

Τέλος, συμπλήρωσε την φόρμα για να λάβεις την ανάλογη βοήθεια:

 

http://www.insomnia.gr/topic/391825-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωσε την φορμα στο topic με τις αναβαθμισεις. Δες ενδεικτικα πως περιπου θα ειναι το συστημα:

 

HDD: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30831&cat=6&sub=0&pmanuf=150&sort=undefined&step=undefined



Πάντως με 700€ μπορεί να φτιάξει δυνατό pc και για πολύ πιο απαιτητικα παιχνίδια από το LoL

 

Εξαρταται που θα δοθει βαρυτητα. Στο παραπανω ας πουμε που εβαλα 8350, 16GB RAM, ssd και καλη mobo εδωσα εμφαση στο επαγγελματικο κομματι. Βεβαια η 6670 ειναι αρκετη για lol. Αυτα με τιμες visionstudio, ενδεχομενως με περισσοτερες επιλογες να φτιαχνεται καλυτερο συστημα.

post-247983-0-49465600-1360879282_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αλλά θα προτιμούσα να αγόραζα κάτι έτοιμο. Όσον αφορά για την χρήση, όπως ανέφερα μόνο LοL παίζω (έχω XBOX για τα άλλα games). Κυριότερα, το χρειάζομαι για ταινίες και video editing (με Sony Vegas).

Άρα, θα μπορούσατε να μου στέλνατε κάποιες προτάσεις?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αυτό που βλέπεις έτοιμο θα σου το φέρουν ! Συνδεδεμένο με τα πάντα στο κουτί του ! 

 

Δεν αξίζει για κανένα λόγο να πας σε έτοιμες συνθέσεις με :

 

-Σάπια τροφοδοτικά με mαx 60-65% απόδοσης και παθητικής προστασίας ...... Εμείς προτείνουμε 80+% απόδοσης και ενεργητικής ... 

-Σάπιες μνήμες  της value κατηγορίας με διψήφιο αριθμό στα timings ... και χαμηλής συχνότητας ...

-Σάπιους και αργούς σκληρούς δίσκους  που είναι στα αζήτητα ... 

-Σάπιες μητρικές του κιλού  σαν κάτι foxconn του πλαισίου ....

-Ληγμένα μη αναβαθμίσιμα sockets !

-Κουτιά με κακό αερισμό ή με μικρούς θορυβώδεις ανεμιστήρες ...

-Χωρίς SSD .... δίσκος που αλλάζει εντελώς το σύστημα ...

--------------------------------------------------------

Με υπερκοστολόγηση 60% επάνω .... 

 

Αυτό που σου πρότειναν είναι ποιοτικότατο και πολύ πολύ δυνατό για την τιμή του !



Το παραγγέλνεις με βάση τους κωδικούς που γράφει από το visionstudio,gr και παραλαμβάνεις όπως θα παραλάμβανες και ένα HP/ FUJITSU/ TURBO X κ.λ.π. !@

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά, ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αλλά θα προτιμούσα να αγόραζα κάτι έτοιμο. Όσον αφορά για την χρήση, όπως ανέφερα μόνο LοL παίζω (έχω XBOX για τα άλλα games). Κυριότερα, το χρειάζομαι για ταινίες και video editing (με Sony Vegas).

Άρα, θα μπορούσατε να μου στέλνατε κάποιες προτάσεις?

Ευχαριστώ.

 

Τα παρακάτω γράφονται για το δικό σου συμφέρον, οπότε διάβασέ τα προσεκτικά:

 

Έστω ότι εγώ προσωπικά, έχω άμεση κακή εμπειρία από ένα συγκεκριμένο αντικείμενο (π.χ. ένα συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου, το οποίο είχα στην κατοχή μου και με το οποίο τραβιόμουν όλη την ώρα στα συνεργεία).

 

Αν έρθεις εσύ, ζητώντας τη γνώμη μου, λέγοντάς μου ότι σκοπεύεις ν' αγοράσεις το ίδιο αυτοκίνητο κι εγώ δε σε ενημερώσω για τα προβλήματα που αντιμετώπισα, αλλά σου πω «μια χαρά αμάξι είναι, καλή αγορά!», θα είμαι - στην καλύτερη περίπτωση - μ@λ@κας...

 

Όταν αυτοί που ζητάς τη γνώμη τους για μια επικείμενη αγορά σου λοιπόν, σε αποτρέπουν από κάποια συγκεκριμένη επιλογή, δεν το κάνουν επειδή έχουν κάποιο συμφέρον. Το κάνουν διότι θέλουν να προστατεύσουν εσένα από μια λανθασμένη δαπάνη.

 

Το «θα προτιμούσα να αγόραζα κάτι έτοιμο», θα πρέπει τουλάχιστον να το αιτιολογήσεις και θα διαπιστώσεις πόσο εύκολα καταρρίπτεται η όποια «αιτιολόγηση», διότι απλά ...δεν υφίσταται! Διαφορετικά, δεν έχει νόημα να ρωτάς σ' ένα forum φίλων τής τεχνολογίας. Απλά πας σ' ένα κατάστημα, λες «θέλω ένα computer», αυτοί σου δίνουν ό,τι τους βολεύει και θέλουν να πουλήσουν και τελικά, ο μόνος χαμένος είσαι εσύ, που έχεις δώσει τα λεφτά σου τσάμπα.

 

Πρόταση λοιπόν για ετοιματζίδικο μηχάνημα από το συγκεκριμένο forum, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει. Όχι φυσικά, διότι θέλουν τα μέλη να σου χαλάσουν τη διάθεση! Απλά διότι οι γνώσεις και η εμπειρία τους, δεν τους επιτρέπουν να προτείνουν κάτι τέτοιο.

 

Αν θέλεις απαντήσεις συγκεκριμένες στο ερώτημα «γιατί όχι ετοιματζίδικο», ευχαρίστως να σου τις δώσουμε. Πες όμως αν θέλεις: Εσύ, τι ακριβώς πιστεύεις ότι θα κερδίσεις από μια τέτοια επιλογή;

 

EDIT: Με πρόλαβε ο Τάκης! 

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, εφόσον κάτι παραπάνω θα ξέρετε εσείς ;)

 

Η φόρμα:

 

Ποσό που διαθέτουμε : έως 700

Χρήση υπολογιστή : Video Editing, T ταινίες και για (λιγότερο) gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: sony vegas, after effects

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Χρειαζόμαστε οθόνη.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Πληκτρολόγιο μόνο

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Η παραγγελία θα γίνει από το internet (visionstudio)

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oριστε κουτι απο visionstudio. Τα WIndows δεν τα βαζω στην τιμη, εχεις ηδη πολυ περιορισμενο budget, προμηθευσου τα "αλλιως"  :ph34r:

 

Οθονη: http://www.skroutz.gr/s/2096733/LG-IPS234V.html

Πληκτρολογιο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804610 (προσφατα το εντοπισα απο συμφορουμιτη, δεν προκειται να βρεις καλυτερο πληκτρολογιο σε αυτην την τιμη, μην σε αποθαρρύνει το λιγον τι "ποζερικο" στυλ του)

Ψυχτρα: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=17933&cat=7&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

post-247983-0-10080400-1361014171_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...