Προς το περιεχόμενο

Αντικεραυνική προστασία για το modem / router.


G_V_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Γεια και χαρά σας. Ανοίγω αυτό το θέμα με σκοπό να να συλλέξω όσες περισσότερες

πληροφορίες μπορεί κάποιοι από εσάς να έχετε για το προαναφερόμενο θέμα. Επειδή

η βαλίτσα τράβηξε πολύ με τα καμένα modem από ρεύμα στην τηλεφωνική γραμμή εν

καιρό καταιγίδας, αποφάσισα να αγοράσω κάποια αντικεραυνική προστασία ώστε να μην

πέσω και τέταρτη φορά θύμα του εν λόγω συμβάντος. Ναι καλά ακούσατε 4η!!!

 

 

 

Πριν από 3 χρόνια περίπου ένα όμορφο απόγευμα αποχαιρέτησα το πολυαγαπημένο μου

τότε ZYXEL! Πριν από ένα μήνα ο διάδοχος του, ένα πανέμορφο LINKSYS wag160n

είχε την ίδια μοίρα, και επειδή μυαλό δεν έβαλα, και όσο και να το δούλεψα στο

νου μου να παραμείνω με το BAUDteck του ΟΤΕ, στο πίσω μέρος του μυαλού μου χόρευε

η ιδέα της αγοράς του φοβερού κατά την γνώμη μου ASUS dsl-n55u. Αν και λίγο

ακριβό για τους καιρούς μας. έκανα την καρδιά μου πέτρα και την όραση μου θολή

(για να μην βλέπω την τιμή B) )

και πάτησα το checkout στην σελίδα του αγγλικού Αμαζονίου.

 

Δεν χρειάζεται να γράψω καν, αφού πιστεύω πως είδη το 90% των αναγνωστών το

έχετε ήδη μαντέψει! Ο, ναι, πριν λοιπόν το εν λόγω modem κλίσει μήνα είχε την

ίδια ακριβώς κατάληξη μαζί με έναν γειτονικό στύλο του ΟΤΕ. Γιατί για κακή μου

τύχη στο χωριό μου, στο νησί της Σύρου που μένω, το δίκτυο είναι ακόμα εναέριο

σε μερικά σημεία.  

 

Το παυσίπονο στον πόνο μου ήρθε από την κατανόηση του Amazon που δέχτηκε να

μου κάνει άμεση αντικατάσταση επιβαρύνοντας με μονάχα με τα έξοδα αποστολής του

παλιού μου modem. Ευτυχώς!

 

Για αυτό λοιπόν θέτω την εξής ερώτηση. Αν δεν αγοράσω UPS ποια συσκευή

αντικεραυνικής προστασίας πιστεύετε πως θα βοηθήσει να μην συνεχιστεί η ιστορία

μου σε βαθμό που να προσφέρετε για συγγραφή μυθιστορήματος για την πλαζ!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φιλικά, Γιώργος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είναι από κεραυνό πραγματικά το μόνο που σε σώζει είναι αλεξικέραυνο.(και αν)

Αν τώρα είναι από υπέρταση στο ρεύμα μια απλή προστασία υπέρτασης όπως το πολυμπριζο που είπε ο φίλος σε καλύπτει.

Αν είναι από βύθιση της τάσης που είναι και το χειρότερο και γενικά ασταθές δίκτυο χρειάζεσαι Ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι από κεραυνό πραγματικά το μόνο που σε σώζει είναι αλεξικέραυνο.(και αν)

Αν τώρα είναι από υπέρταση στο ρεύμα μια απλή προστασία υπέρτασης όπως το πολυμπριζο που είπε ο φίλος σε καλύπτει.

Αν είναι από βύθιση της τάσης που είναι και το χειρότερο και γενικά ασταθές δίκτυο χρειάζεσαι Ups

O κεραυνός από οτι κατάλαβα χτυπάει τους στύλους του ΟΤΕ και του μεταφέρει υπερταση μέσα απο τη γραμμή του ΟΤΕ, οπότε το αλεξικέραυνο δεν καλύπτει την περιπτωσή του.

Για τη βύθιση που είπες, αυτό συμβαίνει στη γραμμή της ΔΕΗ και συνήθως δεν καίει ρουτερ πόσο μάλλον 4. Αν βάλει ενα πολύπριζο ασφαλείας πάνω στη γραμμή του ΟΤΕ και να παίρνει ρεύμα και για το ρουτερ απο κει, θα είναι πλήρως καλυμμένος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στύλος Οτε χωρίς μονωμένα καλώδια ? τηλέγραφος ήταν αυτό παλιά στο texas .. από κάποια γείωση ίσως να έχει επιστροφή στην γραμμή.Η βύθιση καίει τα πάντα γιατί ανεβάζει κατακόρυφα την ένταση..

Τεσπα ας δοκιμάσει και στο νούμερο 6 θα ξέρουμε όλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο καμια 10αρια χρονια, που δουλευε ενας θειος μου στο Τεχνικο τμημα του ΟΤΕ, μου ειχε φερει και ειχα βαλει στο σπιτι, αντικεραυνικες τηλεφωνικες πριζες τοιχου. 

αυτες, απο οτι θυμαμαι, ειχαν μεσα μια πλακετα. δεν θυμαμαι αν ειχαν και ασφαλεια. παντως μετα απο τοσα χρονια και τοσες καταιγιδες, δεν εχω κανενα προβλημα..!!!  για κοιταξε το..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Παιδιά καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις προτάσεις
σας. Ήθελα να τονίσω πως γνωρίζω για τις περιπτώσεις υπότασης, υπέρτασης και ούτω
καθ' εξής . Στην δική μου περίπτωση έχουμε διοχέτευση ηλεκτρικού φορτίου στα καλώδια
του ΟΤΕ που αφενός είναι μονωμένα στους στύλους, αλλα αφετέρου από κάπου η ζημιά
γίνετε και βάση της εμπειρίας μου, στο μέρος μου γίνετε και συχνά. Το ξέρω πως ένα
προστατευτικό πολύμπριζο η κάποια πρίζα είναι η πιθανότερο αποδοτική λύση στην περίπτωση
μου, απλά έχω λίγο μπερδευτεί γιατί απ' ότι έχω καταλάβει καποια προστατευτικά
είναι με ασφαλειοθύκη και κάποια ασφάλεια που σε περίπτωση ατυχήματος αντικαθιστάτε
και κάποια άλλα με διοχέτευση του παραπανίσιου φορτίου στην γείωση του ηλεκτρικού
μας δικτύου. Και είχα την απορία ποιο από τα δύο θα ήταν αποδοτικότερο και
ασφαλέστερο.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στύλος Οτε χωρίς μονωμένα καλώδια ? τηλέγραφος ήταν αυτό παλιά στο texas .. από κάποια γείωση ίσως να έχει επιστροφή στην γραμμή.Η βύθιση καίει τα πάντα γιατί ανεβάζει κατακόρυφα την ένταση..

Τεσπα ας δοκιμάσει και στο νούμερο 6 θα ξέρουμε όλοι..

Εχω δει σε αρκετά χωριά να υπάρχει εναέριο μη μονωμένο δίκτυο του ΟΤΕ.

Η διαρροή γίνεται από τη φάση προς τη γη και οχι αντίστροφα, ασε που θα έπεφτε και ο ΔΔΕ(ρελε διαρροής) σε μια τέτοια περίπτωση.

Η βύθιση δεν ανεβάζει την ενταση για να γίνει αυτό θα πρέπει να αλλάξει το μέγεθος του φορτίου.

Με τη βύθιση τάσης μπορεί να υπολειτουργεί κάποια συσκευή ή να σταματήσει να δουλεύει για όσο διαρκεί η βύθιση.

Κάψιμο Ηλεκτρονικών συσκευών μπορεί να προκαλέσει η μεταβατική υπέρταση.

 

 

 

Παιδιά καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις προτάσεις

σας. Ήθελα να τονίσω πως γνωρίζω για τις περιπτώσεις υπότασης, υπέρτασης και ούτω

καθ' εξής . Στην δική μου περίπτωση έχουμε διοχέτευση ηλεκτρικού φορτίου στα καλώδια

του ΟΤΕ που αφενός είναι μονωμένα στους στύλους, αλλα αφετέρου από κάπου η ζημιά

γίνετε και βάση της εμπειρίας μου, στο μέρος μου γίνετε και συχνά. Το ξέρω πως ένα

προστατευτικό πολύμπριζο η κάποια πρίζα είναι η πιθανότερο αποδοτική λύση στην περίπτωση

μου, απλά έχω λίγο μπερδευτεί γιατί απ' ότι έχω καταλάβει καποια προστατευτικά

είναι με ασφαλειοθύκη και κάποια ασφάλεια που σε περίπτωση ατυχήματος αντικαθιστάτε

και κάποια άλλα με διοχέτευση του παραπανίσιου φορτίου στην γείωση του ηλεκτρικού

μας δικτύου. Και είχα την απορία ποιο από τα δύο θα ήταν αποδοτικότερο και

ασφαλέστερο.

 

 

 

Ολες οι αντικεραυνικές προστασίες καταλήγουν στη γείωση, οι ασφαλειοθήκες που λες μπαινουν στον πινακα σε συνδυασμο με τα αντικεραυνικά ραγας για να καίγεται η ασφάλεια και να αποφεύγεται μόλυνση της εγκαταστασης με αρμονικές. Αυτό χρησιμοποιέιται σε μεγάλες εγκαταστάσεις κυρίως, Φωτοβολταικα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομίζω κατάλαβα Madtaz . Σε ευχαριστώ, τελικά παρήγγειλα αυτό:

Link.png Site: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3008&cat=26&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined">http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3008&cat=26&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

 Το πολύπριζο της APC που έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια περί αυτής της εταιρείας και ας ελπίσουμε στην επόμενη καταιγίδα τα πράγματα να είναι ποιο ασφαλή  :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομίζω κατάλαβα Madtaz . Σε ευχαριστώ, τελικά παρήγγειλα αυτό:

Link.png Site: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3008&cat=26&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined">http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3008&cat=26&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

 Το πολύπριζο της APC που έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια περί αυτής της εταιρείας και ας ελπίσουμε στην επόμενη καταιγίδα τα πράγματα να είναι ποιο ασφαλή  :-D  

Ειναι το καλυτερο που μπορείς να κάνεις, ο κεραυνος αν ειναι στο χαλασει θα στο χαλασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και ετοιμες αντικεραυνικες τηλ. πριζες, κανουν δουλεια και τις πουλαγε και ο ΟΤΕ, δε ξερω τωρα αν τις πουλαει ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα ρίχνουν το συγχρονισμό του router...

καθολου. 4 χρονια τωρα, εχω 2αρα OTE και εχει σταθερα download 215-220KB/s......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα... ο thresh μπορει ναχει καποιο δικιο γιατι και εγω δεν την εχω δοκιμασει σε 24αρα, που εκει παιζει ναχεις αποσυνδεσεις. Σε 2αρα την ειχα βαλει και εγω παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καθολου. 4 χρονια τωρα, εχω 2αρα OTE και εχει σταθερα download 215-220KB/s......

για βάλε 24αρα και τα ξαναλέμε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...