Προς το περιεχόμενο

Αντικεραυνική προστασία για το modem / router.


G_V_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καλύτερη και σιγουρη λυση ειναι να βγαζεις απο την μπριζα του ρευματος τα παντα οταν εχει καταιγιδα, και επισης και το καλωδιο του τηλεφωνου απο την τηλεφωνικη μπριζα.

Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα, τα πολυμπριζα προστασιας εχουν μερικα joules αντοχες .

Τα δε πολυμπριζα που εχουν και προστασια τηλεφωνου,σε 24 αρες γραμμες δυσκολες μακρυα απο dslam δημιουργουν αποσυνδεσεις,η και μειωμενη ταχύτητα.

 

Καλα ειναι τα μετρα ασφαλειας ,αλλα οχι 100 % ,οταν εισαι σπιτι και ακους τα πρωτα αστραποβροντα βγαζε τα παντα απο τις μπριζες ,οταν δεν εισαι σπιτι εχε πολυμπριζα ασφαλειας και να λες μακαρι να αντεξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πριν απο καμια 10αρια χρονια, που δουλευε ενας θειος μου στο Τεχνικο τμημα του ΟΤΕ, μου ειχε φερει και ειχα βαλει στο σπιτι, αντικεραυνικες τηλεφωνικες πριζες τοιχου. 

αυτες, απο οτι θυμαμαι, ειχαν μεσα μια πλακετα. δεν θυμαμαι αν ειχαν και ασφαλεια. παντως μετα απο τοσα χρονια και τοσες καταιγιδες, δεν εχω κανενα προβλημα..!!!  για κοιταξε το..!

μακρια απο πριζες που ειναι αντικεραυνικες ειτε του οτε ειτε διαφορες αλλες.

 

 

 

Παιδιά καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις προτάσεις

σας. Ήθελα να τονίσω πως γνωρίζω για τις περιπτώσεις υπότασης, υπέρτασης και ούτω

καθ' εξής . Στην δική μου περίπτωση έχουμε διοχέτευση ηλεκτρικού φορτίου στα καλώδια

του ΟΤΕ που αφενός είναι μονωμένα στους στύλους, αλλα αφετέρου από κάπου η ζημιά

γίνετε και βάση της εμπειρίας μου, στο μέρος μου γίνετε και συχνά. Το ξέρω πως ένα

προστατευτικό πολύμπριζο η κάποια πρίζα είναι η πιθανότερο αποδοτική λύση στην περίπτωση

μου, απλά έχω λίγο μπερδευτεί γιατί απ' ότι έχω καταλάβει καποια προστατευτικά

είναι με ασφαλειοθύκη και κάποια ασφάλεια που σε περίπτωση ατυχήματος αντικαθιστάτε

και κάποια άλλα με διοχέτευση του παραπανίσιου φορτίου στην γείωση του ηλεκτρικού

μας δικτύου. Και είχα την απορία ποιο από τα δύο θα ήταν αποδοτικότερο και

ασφαλέστερο.

 

μονο πολυπριζο ασφαλειας μπορεις να βαλεις.πριζακια με πυκνωτες γειωσης κτλ τις ξεχνας

Ναι νομίζω κατάλαβα Madtaz . Σε ευχαριστώ, τελικά παρήγγειλα αυτό:

Link.png Site: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3008&cat=26&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined">http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3008&cat=26&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

 Το πολύπριζο της APC που έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια περί αυτής της εταιρείας και ας ελπίσουμε στην επόμενη καταιγίδα τα πράγματα να είναι ποιο ασφαλή  :-D  

απλα και η apc βγαζει διαφορα πολυπριζα.βεβαια στο κομματι του rj11 δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα .τα joules που αντεχει το καθενα με το Performance να αντεχει τα περισσοτερα δεν ξερω αν ανταποκρινονται και στο κομματι του τηλεφωνου.

 

Υπαρχουν και ετοιμες αντικεραυνικες τηλ. πριζες, κανουν δουλεια και τις πουλαγε και ο ΟΤΕ, δε ξερω τωρα αν τις πουλαει ακομη.

 

τις πουλανε ακομα.central πριζακια ειναι που απλα  ο οτε τα πουλαει με το λογοτυπο οτε και φορανε πυκνωτη και διαφορα τετοια.και υπαρχουν και αλλα που εχουν ειτε το σημα του κεραυνου η καποια αλλα που ειναι εξωτερικα και εχουν και καλωδιο για γειωση

οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα ρίχνουν το συγχρονισμό του router...

και οχι μονο το συγρονισμο.μπορει να σου κανουν αποσυνδεσεις.επισης ανεβαζουν το φορτιο που υπαρχει στην γραμμη .με οριο 5 ren νομιζω απο μονες τους χωρις συσκευες δινουν 2 και κατι σαν να εχεις δηλαδη πανω μια σταθερη συσκευη.επισης βγαζουν βραχυκυκλωμα σε tip ring και ring ground.επισης αν εχεις πολλες τετοιες ειδικα σε παροχους που παιζουν με 48 volt ταση στον πελατη εκει υπαρχει περιπτωση να εχεις No ringing οταν σε καλουν η να χτυπαει μια φορα μονο.τα προβληματα ειναι πολλα κοινως

 

καθολου. 4 χρονια τωρα, εχω 2αρα OTE και εχει σταθερα download 215-220KB/s......

οπως ειπε και ο thresh επειδη εσυ εχεις 2αρα στην χειροτερη να σου ριξει λιγο το margin.δεν θα καταλαβεις κατι αλλο επειδη εχεις περιθωρια στην γραμμη.επισης αυτο που ειναι ακομα χειροτερο ειναι αντι να βλεπεις μια πριζα με πυκνωτη και τετοια να βλεπεις ολες οι πριζες να ειναι ετσι που ειναι ακομα χειροτερο.ο οτε εβαζε μονο την κεντρικη ετσι για να μπορει απο μακρια να βλεπει αν ειναι διακοπη ο βρογχος η οχι.αλλα αυτο ηταν καποτε που ειχαμε μονο τηλεφωνα.οχι για τωρα.

 

Η καλύτερη και σιγουρη λυση ειναι να βγαζεις απο την μπριζα του ρευματος τα παντα οταν εχει καταιγιδα, και επισης και το καλωδιο του τηλεφωνου απο την τηλεφωνικη μπριζα.

Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα, τα πολυμπριζα προστασιας εχουν μερικα joules αντοχες .

Τα δε πολυμπριζα που εχουν και προστασια τηλεφωνου,σε 24 αρες γραμμες δυσκολες μακρυα απο dslam δημιουργουν αποσυνδεσεις,η και μειωμενη ταχύτητα.

 

Καλα ειναι τα μετρα ασφαλειας ,αλλα οχι 100 % ,οταν εισαι σπιτι και ακους τα πρωτα αστραποβροντα βγαζε τα παντα απο τις μπριζες ,οταν δεν εισαι σπιτι εχε πολυμπριζα ασφαλειας και να λες μακαρι να αντεξουν.

και το παν ειναι να δουλευει η γειωση στο σπιτι.στα apc υπαρχει ενδεικτικη λυχνια.αμα δεν δουλευει η γειωση απλα εχεις ενα πολυπριζο που δεν ειναι πλεον ασφαλειας.

 

τωρα για τα καλωδια.ειτε εναεριο ειτε δεν ξερω τι οταν υπαρχουν κεραυνοι δεν ειναι μονο τα ρουτερ που καιγονται.πολλες φορες και απο την πλευρα του οτε η τον παροχων καιγονται οι splitter καρτες ή οι ρεγκλετες αμα μιλαμε για splitter πανω στην ρεγκλετα.ειναι συχνο φαινομενο δυστυχως.απλα συνηθως το μεγαλο φορτιο το τρωει η splitter card και δεν προχωραει συνηθως στην voice καρτα.ΣΥΝΗΘΩΣ.

 

Επισης εναερια καλωδια παιζουν παντου .επισης το amazon εφοσον ειναι μεσα στην εγγυηση και εφοσον δεν τους πεις για κεραυνο ναι επρεπε να στο αλλαξουν και δεν ειναι χαρη που στο αλλαξαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και με τα πολυμπριζα ασφαλειας εχω δει να πεφτει ο συγχρονισμος οταν ας πουμε πας να ανοιξεις καποιο εργαλειο που τραβαει πολυ φορτιο, θερμοσιφωνας, ηλ. κουζινα, κ.α

 

Μονο UPS line interractive χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και με τα πολυμπριζα ασφαλειας εχω δει να πεφτει ο συγχρονισμος οταν ας πουμε πας να ανοιξεις καποιο εργαλειο που τραβαει πολυ φορτιο, θερμοσιφωνας, ηλ. κουζινα, κ.α

 

Μονο UPS line interractive χρησιμοποιω.

Στο θέμα προστασία τηλεφωνικής γραμμής το πολύπριζο ασφαλείας και το UPS λειτουργούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα ναι, πρακτικα σε οσα ups εχω βαλει τηλεφωνικο, ποτε δεν ειχα αποσυνδεσεις, σε πολυπριζα ειχα αρκετα συχνα για αυτο και τα εκοψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και με τα πολυμπριζα ασφαλειας εχω δει να πεφτει ο συγχρονισμος οταν ας πουμε πας να ανοιξεις καποιο εργαλειο που τραβαει πολυ φορτιο, θερμοσιφωνας, ηλ. κουζινα, κ.α

 

Μονο UPS line interractive χρησιμοποιω.

καποιοι εχουν πει οτι με πολυπριζα η ups εχουν καλυτερο sync ενω αλλοι εχουν πει οτι εχει πεσει ο συγχρονισμος.ψαξε βρες τωρα ποτε βοηθαει και ποτε οχι.εγω το εχω σε πολυπριζο ασφαλειας παντως και ειτε το εχω πανω ειτε οχι ενα και το ιδιο.δεν το εχω ψαξει παραπανω

 

Παντως και με τα πολυμπριζα ασφαλειας εχω δει να πεφτει ο συγχρονισμος οταν ας πουμε πας να ανοιξεις καποιο εργαλειο που τραβαει πολυ φορτιο, θερμοσιφωνας, ηλ. κουζινα, κ.α

 

Μονο UPS line interractive χρησιμοποιω.

παραξενο αυτο παντως να πεφτει το sync.υποτιθεται οτι απλα θα κοψει το spike και οτι δεν θα κανει κατι αλλο στην εξοδο της τηλεφωνιας που να επηρεασει το ιντερνετ οταν ανοιξεις καποια αλλη συσκευη που ειναι εκτος πολυπριζου.βεβαια οταν ανοιγεις κατι ενεργοβορο κανει κατι βυθισεις οταν ξεκιναει η συσκευη αλλα παραξενο να ριχνει το νετ.εκτος αν γινεται επειδη στιγμιαια το router δεν παιρνει σωστο ρευμα??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 χρόνια αργότερα...

Τις προάλλες δύο κεραυνοί μας έκαψαν το Speedport Smart κατά τη διάρκεια της καταιγίδας Daniel και μείναμε χωρίς σταθερό τηλέφωνο για μια ολόκληρη εβδομάδα παρά το γεγονός ότι τα καλώδια του τηλεφώνου ήταν συνδεδεμένα σε αντικεραυνικές σούκες και πολύπριζα. Χρειάστηκε η μάνα μου να πάει στον Γερμανό και ν' αλλάξει το καμμένο router μ' ένα Speedport Plus 2 το οποίο ήταν πιο εύκολο στην εγκατάσταση.

Τελικά ούτε τα αντικεραυνικά σε σώζουν.

Ο μόνος τρόπος για να μη βρεις το router σε κατάσταση κάρβουνου είναι να το αποσυνδέσεις από το ρεύμα αφαιρώντας παράλληλα το καλώδιο του τηλεφώνου από την υποδοχή DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jcnstd100 είπε

Τις προάλλες δύο κεραυνοί μας έκαψαν το Speedport Smart κατά τη διάρκεια της καταιγίδας Daniel και μείναμε χωρίς σταθερό τηλέφωνο για μια ολόκληρη εβδομάδα παρά το γεγονός ότι τα καλώδια του τηλεφώνου ήταν συνδεδεμένα σε αντικεραυνικές σούκες και πολύπριζα. Χρειάστηκε η μάνα μου να πάει στον Γερμανό και ν' αλλάξει το καμμένο router μ' ένα Speedport Plus 2 το οποίο ήταν πιο εύκολο στην εγκατάσταση.

Τελικά ούτε τα αντικεραυνικά σε σώζουν.

Ο μόνος τρόπος για να μη βρεις το router σε κατάσταση κάρβουνου είναι να το αποσυνδέσεις από το ρεύμα αφαιρώντας παράλληλα το καλώδιο του τηλεφώνου από την υποδοχή DSL.

ετσι ειναι. Αν σκασει διπλα σου, οτι βρει θα το καψει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jcnstd100 said:

Τις προάλλες δύο κεραυνοί μας έκαψαν το Speedport Smart κατά τη διάρκεια της καταιγίδας Daniel και μείναμε χωρίς σταθερό τηλέφωνο για μια ολόκληρη εβδομάδα παρά το γεγονός ότι τα καλώδια του τηλεφώνου ήταν συνδεδεμένα σε αντικεραυνικές σούκες και πολύπριζα. Χρειάστηκε η μάνα μου να πάει στον Γερμανό και ν' αλλάξει το καμμένο router μ' ένα Speedport Plus 2 το οποίο ήταν πιο εύκολο στην εγκατάσταση.

Τελικά ούτε τα αντικεραυνικά σε σώζουν.

Ο μόνος τρόπος για να μη βρεις το router σε κατάσταση κάρβουνου είναι να το αποσυνδέσεις από το ρεύμα αφαιρώντας παράλληλα το καλώδιο του τηλεφώνου από την υποδοχή DSL.

και επισης η γειωση πρεπει να δουλευει αλλιως... ειναι σαν να μην εβαλες πολυπριζο ασφαλειας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

4 hours ago, jcnstd100 said:

Τελικά ούτε τα αντικεραυνικά σε σώζουν.

Raycap για πίνακα, τηλεφωνική γραμμή και κεραία. 

Αποτελέσματα Προϊόντων | ΚΑΥΚΑΣ (kafkas.gr)

Έχουν και 10 χρόνια εγγύηση.

Η απόλυτη αντικεραυνική "ασφαλεία" για την γραμμή του Internet πάντως είναι να φύγουμε από το χαλκό και να πάμε σε οπτική ίνα. 😛

Προφανώς αν δεν υπάρχει κάλυψη δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, απλά το λέω για αρκετούς που έχουν διαθεσιμοτητα και που δηλώνουν "έλα μωρέ σιγά, 100 στην VDSL 100 και στο FTTH, πιο πολύ μπελάς για την εγκατάσταση, τι διαφορά έχουν?"

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

 

Raycap για πίνακα, τηλεφωνική γραμμή και κεραία. 

Αποτελέσματα Προϊόντων | ΚΑΥΚΑΣ (kafkas.gr)

Έχουν και 10 χρόνια εγγύηση.

Η απόλυτη αντικεραυνική "ασφαλεία" για την γραμμή του Internet πάντως είναι να φύγουμε από το χαλκό και να πάμε σε οπτική ίνα. 😛

Προφανώς αν δεν υπάρχει κάλυψη δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, απλά το λέω για αρκετούς που έχουν διαθεσιμοτητα και που δηλώνουν "έλα μωρέ σιγά, 100 στην VDSL 100 και στο FTTH, πιο πολύ μπελάς για την εγκατάσταση, τι διαφορά έχουν?"

 

 

Το φθηνότερο αντικεραυνικό ACData κοστίζει 41,66 €.

Καλού-κακού - και επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι πρόκειται να συμβεί αν πέσει κεραυνός δίπλα από το σπίτι σου - αποσυνδέουμε το router από το ρεύμα αφαιρώντας το καλώδιο της γραμμής του Internet από την υποδοχή DSL.

Ακόμα και τα καλύτερα αντικεραυνικά δεν αρκούν για ν' αποτρέψουν το κακό, ασχέτως αν πρόκειται για χαλκό ή οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, jcnstd100 said:

Ακόμα και τα καλύτερα αντικεραυνικά δεν αρκούν για ν' αποτρέψουν το κακό, ασχέτως αν πρόκειται για χαλκό ή οπτική ίνα.

Η οπτική υποτίθεται ότι δεν ειναι αγώγιμη, άσε που είναι υπόγεια, άρα δεν έχει τον κίνδυνο να φάει κεραυνό σε κολώνα όπως ο εναέριος χαλκός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Η οπτική υποτίθεται ότι δεν ειναι αγώγιμη, άσε που είναι υπόγεια, άρα δεν έχει τον κίνδυνο να φάει κεραυνό σε κολώνα όπως ο εναέριος χαλκός.

 

Το Internet λειτουργούσε κανονικά.

Μόνο τα τηλέφωνα νέκρωσαν εξαιτίας της πρωτόγνωρης κακοκαιρίας.

Εξάλλου η γραμμή χρησιμοποιεί την οπτική ίνα καθώς καλύπτει όλα τα Βόρεια Προάστια.

Όπως και να έχει ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε να ελέγξει τη βλάβη μας συνέστησε ν' αλλάξουμε το router, όπερ κι εγένετο.

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ τα ίδια απο εχθές το πρωί, εχώ ιντερνετ και δεν εχω τηλέφωνο. Απο cosmote μου λένε ότι δεν βλέπουν βλάβη.

Ξέρετε τι πρέπει να κάνω?  Έχω ένα speedport plus.

Το router είναι πάνω σε Ups

 

Μου ειπαν οτι εχει καεί, να παω να το αλλάξω.

Επεξ/σία από zNikosz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2023 στις 8:14 ΠΜ, zNikosz είπε

Και εγώ τα ίδια απο εχθές το πρωί, εχώ ιντερνετ και δεν εχω τηλέφωνο. Απο cosmote μου λένε ότι δεν βλέπουν βλάβη.

Ξέρετε τι πρέπει να κάνω?  Έχω ένα speedport plus.

Το router είναι πάνω σε Ups

 

Μου ειπαν οτι εχει καεί, να παω να το αλλάξω.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ μας συνέστησε ν' αφαιρέσουμε το καλώδιο της γραμμής του τηλεφώνου από την υποδοχή για το DSL αποσυνδέοντας το Speedport από το ρεύμα.

Είναι ο καλύτερος τρόπος προστασίας ενάντια στις πτώσεις κεραυνών καθώς τα αντικεραυνικά είναι ασύμφορα και κοστίζουν πανάκριβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...